18 Ocak 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • malesef cadet programları 2 3 sene açılmayacaktır.Bu yüzden 5 sene içerisinde 2019 seviyesine geri dönülür
  • demek istediğim gayet açık. pilotajı burslu kazandığını iddia ediyorsun ama özel kursta okuduğunu söylüyorsun, özel kurslara yök sınavıyla giriş yapılmıyor baba parasıyla giriliyor. zaten sıkıntılı olan nokta da bu, matematikten 5 net yapamazsın pilotum diye geçiniyosun burada. fizan üniversitesi havacılık ulaştırmayı tm'den ilk 50bine girerek burslu kazanırsın ama merak etme, sizin çapınız bu kadar. crm mülakatında ya da herhangi bir pilotla konuş bakalım şunları cesaretin var mı merak ediyorum. pilotaj öğrencisiymiş, zaten şu saatten sonra babanın torpiliyle pilot olursun ancak, hangi şirket böyle bir zavallıyı alır ki
  • Öncelikle uçuş okullarının artık hayal satması engellenmelidir.Daha yalnız uçuşunu,gece uçuşunu yapamayan,durumsal farkındalığı 0 olan (özellikle kadın adaylar) öğrenciler bile bir şekilde mezun ediliyor.Yine bu kişiler referansla kapağı şirkete atıp bir daha atılmama bilinci ile yıllardır uçuşları riske atmaktadır.En son 2018 alımlarında alınan adayların ne kadar skandalları olduğu bilindiği halde şirketler işten çıkarma tercih etmemektedir.Okullar piyasada min. 2300 den fazla işsiz pilot olmasına rağmen çeşitli kampanyalar ile öğrenci çekilmektedir.Daha uçağın kapısını açmadan fotoğraf paylaşan instagram pilotları,+33 yaşında öğrenci pilotlar,referanslı yeteneksiz pilotlar,baba parası ile eğitim alan işsiz gençler,mesleğe sadece parası için gelmiş hiçbir haberi olmayan başka meslek çalışanları,23 yaşında mezun olup uçuşların sorumluluğunu taşıyabileceğini sanan çocuklar vb. Kişiler bu sektörün kanayan yarası olmuştur.Kabin ekiplerine gelecek olursak lise mezunu purserları atmadan;raporlu,performans yetersizliği olanları göndermeden,uçuk maaşları dünya ortalaması seviyesine çekip garson değil kabin ekibi eğitimi vermeden bu iş düzelmez.
  • 2014 yılında büyük reklam kampanyalarıyla Türk hava kurumu Üniversitesine kayıt yaptıran kendi çocuğum altı yıllık eğitim süreci sonrasında mevzun olamadan okulu terk etmek zorunda kaldı şu anda kayyum atanmış bir rektör öncesinde hepsi yolsuzluk da yargılanmış yöneticiler ve hala öğrenci almak için reklam veren bir üniversite biz hakkımızı helal etmiyoruz
  • Buraya yorum atanların çoğunun havacılıkla alakası bile yok bence,yıllardır okur okur gülerim,ne egoymuş ne kavgaymış arkadaş bitmedi laf atıp sataşmalarınız birbirinize,dışarıdan eğlenceli duruyorsunuz.
  • Bakın tekrardan yanlış yazdım. Hiç de umurumda değil çünkü. Sizinde Türkçe imlanız o kadar da iyi değil cümlelerinizden anlaşılıyor. 50 bin sıralamanın da çok yüksek olmadığını söylemiş mühendis arkadaş. Kendileri ofislerde uçaklara ancak uzaktan baktıkları için ve sahada olmadıklarından bir aşağılık psikolojisine kapılmış. Hiç kapılmayın siz de havacılık için değerlisiniz ve sürdürülebilirliğin bir parçasısınız. Odanızın klimasını çalıştırın biraz hava alın. Bu kadar kinle yorumuma karşılık verilmesine şaşırdım doğrusu. Vitrin arkadaşlar bulundukları dükkandaki cama bakıp biraz kendilerini de görmelidirler. Ben yorumumda diğer çalışan gruplara herhangi bir şey demedim. Sadece "Teknisyen" yerine "Eleman ünvanına layık görülen emekçi arkadaşların hakkını savundum. Vitrindeki arkadaşlar bilsinler ki atom parçalamıyoruz ancak uçağın bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Bu da bizim işimiz bunlar karmaşık işler. Sosyal ve duygusal zekan ile anlayamacağın işler yani.Yolculara gülümse ve çay ver.
  • Havacılık sürekli böyle zor zamanlar yaşamıştır doğası gereği. Okullarda da anlatılırdı hep pamuk ipliğine bağlı diye. Şimdi pandemi sebep ve bunu anlıyoruz teknisyenler olarak. Ama anlamadığımız başka bir durum var. O da şu ki; sektöre hiç ilişiği olmadığı halde sonradan birileri vasıtasıyla sıvışmış bazı işgüzar yöneticiler, şirket şirket dolaşıp teknisyen maaşları çok yüksek onları düşüreceğim bu benim görevim diyecek cesareti bulabiliyor. Bu gibi insanlara pek tabii en sert tepkiyi biz teknisyenler vermeliyiz. Ama o kişinin çalıştığı şirket CEO su bilsin ki bu adamın gözü onun yerinde. Ayağına çelmeyi takıp oturacak koltuğuna. Göz kırpıyor patrona bu haraketiyle. Böyle insanlar barındırılamaz hiç bir kurumda ve sektörde. Bunlara prim vermeyiniz. huzuru ve işleri bozan hep böyle tiplerdir.
  • Havacılık mezunları ilk girmesi gereken BAYRAK TAŞIYICI firmaya giremiyorlar daha neyi tartışıyoruz ki? Nasıl girildiğini de bilen biliyor...
  • Turkiyede sadece havacilikla ilgili bolummu fazla...işletme mezunlari,egitim fakultesi mezunlari,hukuk mezunlari,muhendislik fak.mezunlari bu boyle surup gider...sorun ulkenin egitim sorununda yani
  • Çigköfteci dükkan mantığına çevrildi

Havacılıkta işsizlik çanları çalıyor

Dünyanın hangi ülkesinde, bir şehre büyük bir havalimanı yapıldığı için onlarca üniversitede, bir değil beş değil, onlarca havacılık bölümü açılır?

Bugün Türkiye'de, bir çoğu ticarethane zihniyeti ile işleyen 80 civarında üniversitede, havacılık sektörüne yetişmiş iş gücü sağlamak için çok sayıda havacılık bölümü varsa, bunun yarısından fazlası 2013 yılında üçüncü Havalimanı ihalesi yapıldıktan sonra açılmıştır. Hatırlarsanız, henüz İstanbul Havalimanı açılmadan önce, üniversiteler reklamlarını "üçüncü Havalimanı açılacak, 100 bin yeni çalışana ihtiyaç olacak" şeklinde yaparak havacılık bölümlerini öğrencilerle doldurdular. Bu arada İstanbul Havalimanı alımları nereden yaptı, Eyüp Belediyesi'nden!
Açılan her bölüme, bir sonraki yıl yenileri eklendi. Eskiden sadece bir elin parmakları ile ifade edilen havacılık bölümü bulunan üniversite sayısı onlarla ifade edilir oldu.
Ne var bunda, fena mı oldu diyenler olabilir.

Elbette havacılık için gerekli olan insan kaynağının üniversitelerde yetişmiş iş gücünden karşılanmasına itirazımız olmaz ancak burada çarpık bir sistem vardı ve bugün geldiğimiz noktada o çarpık sistemin mağduru gencecik binler var.

Her yıl, o bahsettiğim üniversitelerin; havacılık yönetimi, kabin hizmetleri, hava ulaştırma işletmeciliği, uçak teknolojisi, motor, gövde vs gibi bölümlerinden üç bin kişi mezun oluyor.

Normal zamanlarda bu kadar mezuna istihdam sağlamanın mümkün olmadığı bir durumda, pandemi ile birlikte işler daha bir sarpa sardı. Geçen yıl mezun olan üç bin kişiden neredeyse tamamına yakını iş bulamadı. Üzerine bu yıl mezun olacak üç bini de ekleyelim... Üniversiteler, binlerce lira yıllık eğitim öğretim parası alarak kontenjanları doldurma gayretindeyken, "Bu kadar mezun öğrenci nerede iş bulacak?" diye düşünen olmuyor maalesef...

Bırakın iş bulmayı bu öğrencilere staj yaptıracak şirket bulunamazken, üniversitelere her yıl yeni bölümlerin açılmasına, açık olan bölümlerin kontenjanlarını yükseltilmesine neden müsade ediliyor, bunu da anlamıyorum.

Ticarethane mantığı ile işletilen bölümlere binlerce lira yatıran ve bir umut iş bulma hevesinde olan öğrencilerin çığ gibi büyüyen işsizler ordusuna katılma olasılığı kimseyi rahatsız etmiyor anlaşılan.

Bugün sadece 15 civarında pilotaj eğitimi veren üniversite seviyesinde eğitim kurumu var. Bunlara özel kursları da eklerseniz, pilot yetiştiren eğitim kurumu sayısı sayısı 30'u buluyor.

Toplamda 100'ü aşan okul ve kursun sektöre insan pompaladığı bir sistem, böylesine kriz sürecinde mağdurlar ordusu yaratmaktan öte ne işe yarar?

Bu arada bahsettiğim üniversitelerin ve bazı eğitim kurumlarının verdiği eğitimin kalitesine de hiç girmeyelim. Bir etek dolusu para ile öğrenci kaydeden okulların içi hem akademik kadro hem de teknik alt yapı açısından bomboş... Hatta hava trafik kontrolörlüğü bölümü açan bir üniversite, "Önce öğrenciyi alalım sonra yetkiyi alırız" diye işe başladı ama o bölüme alınan öğrenciler mezun olmalarına rağmen hala yetki falan ortada yok. Dolayısıyla öğrencilerin elindeki diploma, okudukları alan için sadece çöp! Bu zihniyetle işler yürür mü?

Şunu kabul ediyorum. Havacılıkta yakın zamana kadar yetişmiş iş gücü ihtiyacı çok fazlaydı ve makul seviyede okullar açılarak bu iş gücünün karşılanması gerekiyordu ancak bugün arz talep dengesi alt üst olmuş bir sektörde, bırakın yeni iş alanlarının açılmasını ve yeni istihdam sağlanmasını, mevcut istihdamı korumanın bile zor olduğu malum iken, bu öğrenciler ne yapacak, geleceğe nasıl umutla bakacak?

Binlerce işsiz adayının hayalleri, ailelerine karşı mahcubiyetleri, ekonomik açıdan yaşayacakları zorluklar ne olacak?

Sesli düşünüyorum...

En azından bir sonraki yıl kontenjan azaltma ya da bazı bölümleri tamamen durdurma şeklinde bir önlemle, birikmiş mezunların iş şansı yükseltilemez mi?

Sadece bir fikir...

Havacılıkta işsizlik çanları çalıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (120)

cadet ~ 2 yıl önce
malesef cadet programları 2 3 sene açılmayacaktır.Bu yüzden 5 sene içerisinde 2019 seviyesine geri dönülür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
gayet açık ~ 2 yıl önce
demek istediğim gayet açık. pilotajı burslu kazandığını iddia ediyorsun ama özel kursta okuduğunu söylüyorsun, özel kurslara yök sınavıyla giriş yapılmıyor baba parasıyla giriliyor. zaten sıkıntılı olan nokta da bu, matematikten 5 net yapamazsın pilotum diye geçiniyosun burada. fizan üniversitesi havacılık ulaştırmayı tm'den ilk 50bine girerek burslu kazanırsın ama merak etme, sizin çapınız bu kadar. crm mülakatında ya da herhangi bir pilotla konuş bakalım şunları cesaretin var mı merak ediyorum. pilotaj öğrencisiymiş, zaten şu saatten sonra babanın torpiliyle pilot olursun ancak, hangi şirket böyle bir zavallıyı alır ki

Yanıtla

Kalan karakter 1000
FI ~ 2 yıl önce
Öncelikle uçuş okullarının artık hayal satması engellenmelidir.Daha yalnız uçuşunu,gece uçuşunu yapamayan,durumsal farkındalığı 0 olan (özellikle kadın adaylar) öğrenciler bile bir şekilde mezun ediliyor.Yine bu kişiler referansla kapağı şirkete atıp bir daha atılmama bilinci ile yıllardır uçuşları riske atmaktadır.En son 2018 alımlarında alınan adayların ne kadar skandalları olduğu bilindiği halde şirketler işten çıkarma tercih etmemektedir.Okullar piyasada min. 2300 den fazla işsiz pilot olmasına rağmen çeşitli kampanyalar ile öğrenci çekilmektedir.Daha uçağın kapısını açmadan fotoğraf paylaşan instagram pilotları,+33 yaşında öğrenci pilotlar,referanslı yeteneksiz pilotlar,baba parası ile eğitim alan işsiz gençler,mesleğe sadece parası için gelmiş hiçbir haberi olmayan başka meslek çalışanları,23 yaşında mezun olup uçuşların sorumluluğunu taşıyabileceğini sanan çocuklar vb. Kişiler bu sektörün kanayan yarası olmuştur.Kabin ekiplerine gelecek olursak lise mezunu purserları atmadan;raporlu,performans yetersizliği olanları göndermeden,uçuk maaşları dünya ortalaması seviyesine çekip garson değil kabin ekibi eğitimi vermeden bu iş düzelmez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hahhahahaha ~ 2 yıl önce
Kimse pilot olamaz birtek siz pilot olabilirsiniz. Gülüyorum sadece isteyen istediği yerde istediği zamanda istediği şekilde eğitim alır pilot olur. FI demişsiniz kendinize ama uçuş okullarının kimseyi heybeden lisans verip geçirdiği yok. Atmayın lütfen işin içinde olmasak inanacağız. Ayrıca kadın adaylara laf atmışsınız sanırım başarıları sayesinde sizin önünüze geçip işe girdiler sizinde kanayan yaranız ondan. Sizde anlıyorum. Kaç yaşında insanların başka işlerde çalışırken çalıştığı işleri bırakıp pilot olup çokta başarılı pilot oldukları örnekler de mevcut. Bırakın bu havacılık bizim tekelimizde olaylarını. Başarılı olan kaç yaşında olursa olsun ister kadın ister erkek olsun başarılıysa hiçbir firma kaçırmaz.
Kemal ~ 2 yıl önce
2014 yılında büyük reklam kampanyalarıyla Türk hava kurumu Üniversitesine kayıt yaptıran kendi çocuğum altı yıllık eğitim süreci sonrasında mevzun olamadan okulu terk etmek zorunda kaldı şu anda kayyum atanmış bir rektör öncesinde hepsi yolsuzluk da yargılanmış yöneticiler ve hala öğrenci almak için reklam veren bir üniversite biz hakkımızı helal etmiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Komedi ~ 2 yıl önce
Buraya yorum atanların çoğunun havacılıkla alakası bile yok bence,yıllardır okur okur gülerim,ne egoymuş ne kavgaymış arkadaş bitmedi laf atıp sataşmalarınız birbirinize,dışarıdan eğlenceli duruyorsunuz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Unemployeed Mechanic ~ 2 yıl önce
Bakın tekrardan yanlış yazdım. Hiç de umurumda değil çünkü. Sizinde Türkçe imlanız o kadar da iyi değil cümlelerinizden anlaşılıyor. 50 bin sıralamanın da çok yüksek olmadığını söylemiş mühendis arkadaş. Kendileri ofislerde uçaklara ancak uzaktan baktıkları için ve sahada olmadıklarından bir aşağılık psikolojisine kapılmış. Hiç kapılmayın siz de havacılık için değerlisiniz ve sürdürülebilirliğin bir parçasısınız. Odanızın klimasını çalıştırın biraz hava alın. Bu kadar kinle yorumuma karşılık verilmesine şaşırdım doğrusu. Vitrin arkadaşlar bulundukları dükkandaki cama bakıp biraz kendilerini de görmelidirler. Ben yorumumda diğer çalışan gruplara herhangi bir şey demedim. Sadece "Teknisyen" yerine "Eleman ünvanına layık görülen emekçi arkadaşların hakkını savundum. Vitrindeki arkadaşlar bilsinler ki atom parçalamıyoruz ancak uçağın bakımlarını gerçekleştiriyoruz. Bu da bizim işimiz bunlar karmaşık işler. Sosyal ve duygusal zekan ile anlayamacağın işler yani.Yolculara gülümse ve çay ver.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
havacı ~ 2 yıl önce
Havacılık sürekli böyle zor zamanlar yaşamıştır doğası gereği. Okullarda da anlatılırdı hep pamuk ipliğine bağlı diye. Şimdi pandemi sebep ve bunu anlıyoruz teknisyenler olarak. Ama anlamadığımız başka bir durum var. O da şu ki; sektöre hiç ilişiği olmadığı halde sonradan birileri vasıtasıyla sıvışmış bazı işgüzar yöneticiler, şirket şirket dolaşıp teknisyen maaşları çok yüksek onları düşüreceğim bu benim görevim diyecek cesareti bulabiliyor. Bu gibi insanlara pek tabii en sert tepkiyi biz teknisyenler vermeliyiz. Ama o kişinin çalıştığı şirket CEO su bilsin ki bu adamın gözü onun yerinde. Ayağına çelmeyi takıp oturacak koltuğuna. Göz kırpıyor patrona bu haraketiyle. Böyle insanlar barındırılamaz hiç bir kurumda ve sektörde. Bunlara prim vermeyiniz. huzuru ve işleri bozan hep böyle tiplerdir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Beyhude ~ 2 yıl önce
Havacılık mezunları ilk girmesi gereken BAYRAK TAŞIYICI firmaya giremiyorlar daha neyi tartışıyoruz ki? Nasıl girildiğini de bilen biliyor...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Once ~ 2 yıl önce
Ozel sektiorde ufak ucaklar daha sonra charter firmalari Bayrak tasiyici en son ve en basarili olanlar, normal siralama boyle tatlim
Cunku ~ 2 yıl önce
Turk’e yer yok yabanciya yer var thy’de
Pandemi ~ 2 yıl önce
Pandemi varken nasıl işe alım olacak? Bence üniversiteler arz-talep dengesine göre bölüm açıp kapatmalı.
112 Ap0 ~ 2 yıl önce
Turkiyede sadece havacilikla ilgili bolummu fazla...işletme mezunlari,egitim fakultesi mezunlari,hukuk mezunlari,muhendislik fak.mezunlari bu boyle surup gider...sorun ulkenin egitim sorununda yani

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İbrahim ~ 2 yıl önce
Çigköfteci dükkan mantığına çevrildi

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000