06 Aralık 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Kurtlar cakal oldu benim gordugum, les pesindeler
  • Havalimanı vergileri euro ...
  • yaşan yanlış yazıp milletin aklını bulandırmayın iç hat yolcu tarifesi yerli uçaklarımız açısından her zaman TL olarak alınıyor ayrıca en fazla yolcu başı 8,75 en az 2,92 TL olarak açın DHMİ ücret tarifesini bir okuyun sadece yurt dışı uçuşlarımız EURO üzerinden değerlendiriliyor yazınızı düzeltin lütfen birilerini karalamayı bırakın
  • keşke 20 yıl önceye dönebilsek inanın şu andan çok daha iyi olurdu. uçmasak ta olur.
  • İstanbul havalimanı dünyanın en büyük havalimanı.Neden adı sadece istanbul ? Onu yaşatacak bir isim , onu bir başyapıt olarak ülkemize kazandıran RECEĞ TAYYİP ERDOVANIN adı verilmiyor , yarın öbür gün iktidar allah korusun değişirse cehape zihniyeti asla bu ismi koymaz ve yazık olur
  • Qatar'a başvurmayan pilot kaldı mı acaba? Bu yaz uçaklar yerde, izleyiniz görünüz...
  • Çok güncel bir konuya değinmişsiniz . TL'nin hızlı değer kayıbı ve SHGM'nin ilgisizliği sonucu , Türkiye iç hatlarında radikal küçülme olacak ve bu küçülme maalesef filo planlarına da yansıyacak .
  • Murat bey sevgiler saygılar .. Qatar ilanı için bi yazı bekliyorduk şaşırdık!!!

Havayolu halkın yolu, filmin sonu!

2003 yılında 'Havayolu Halkın Yolu” sloganı ile iç hatlarda operasyona başlayan ilk dört havayolu şirketinden üçü bugün artık gökyüzünde değil...

O dönem, iç hatlarda tarifeli uçuşa başlayan ilk şirket FLY Havayolları idi...
Sonrasında Onur Air ve o günkü adıyla Atlasjet iç hatlara girdi...
THY'nin, “69 liraya bilet mi satılır?” itirazlarına rağmen sattılar ve FLY Air dışırdakiler kısmen başarılı da oldular...
Sonrasında takip eden yıllarda Pegasus ve Sunexpress iç hat pazarına girdi. Çapraz uçuşlarla, İstanbul ve Ankara dışında, doğu ile batı illerini birbirine bağladılar.
Zaman içerisinde hem şirket yönetimlerinin hataları hem de otoritenin bazı yanlış uygulamaları sonucu, iç hatlarda uçan FLY Air şirketi battı. Sonrasında iç hatlara giren SKY Airlines ve Turkuaz Havayolları da aynı sonu yaşadı.

İç hatlarda yolcu sayısı arttıkça rekabet kızıştı, rekabet gücü zayıflayan şirketler de birer birer devre dışı kaldı.
2003 yılından önce, “ İstemezük” diyerek özel havayollarının iç hatlarda tarifeli uçuşa başlamasının önüne bariyer koyan THY, bu kez aleni olarak bunu yapmadı ancak otoritenin gücünü de arkasına alarak rekabette hep pozitif ayrımcılığın avantajlarını kullanmayı bildi.

Ancak 2014 yılında, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün aldığı bir karar vardı ki, THY'nin bile gücü yetmedi o kararın önüne geçmeye...
Uçak bilet fiyatlarının özellikle yaz aylarında hızla artmaya başlaması üzerine “tavan fiyat” uygulaması başlatıldı.

Bu karar serbest piyasa ekonomisinde, birçoğuna göre anlamsız ve haksız bir uygulama idi. Kimine göre ise yerinde bir karardı.
İtirazlar olmasına rağmen havayolları tavan fiyat uygulamasına uymak zorunda idi. İlk uygulamada tavan fiyat 299 lira olarak belirlendi.
Giderlerinin önemli bölümü döviz cinsinden olan havayolları, o günkü Türk lirasının satın alma gücü sayesinde tavan fiyat rahatsızlığını pek fazla yaşamadı. Ancak zaman içerisinde Türk lirasının döviz karşısında hızla değer kaybetmesi işin rengini bir hayli değiştirdi.

Tavan fiyatın ilk uygulandığı dönemde 299 Türk lirasının döviz karşılığı 145 dolardı. Ancak tavan fiyat geçen 7 yıllık sürede 499 TL'ye kadar çıkarılsa da havayolları açısından tam bir garabete dönüştü. Çünkü 7 yıl önce, karşılığı 145 dolar olan tavan fiyat bugün 36 dolar!

Üstelik 36 dolara sattığınız biletin değeri her gün biraz daha eridiği gibi, bu ücret üzerinden yüzde 18 KDV ve havalimanı  vergileri de kesiliyor.
Havalimanı vergileri demişken, onların da euro kurundan olduğunu biliyorsunuz. Dış hatlarda bazı havalimanlarında yolcu başına 20 euro olarak uygulanan vergi için havayollarının kasasından bugünkü değer karşılığı olarak 310 lira çıkıyor. Şunu diyebilirsiniz, dış hat biletleri de euro üzerinden satılıyor... O halde 3 euro olarak uygulanan iç hat tarifesine bakalım... O da 46 lira yapıyor. Yani maksimum 499 liraya satılan iç hat uçak biletinin 46 lirası kasaya girmeden, havalimanı vergisi olarak uçuyor...

Tavan fiyat uygulamasının kaldırılması için bugüne kadar çok fazla girişim oldu. Ancak Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün bu konuda geri adım atmadığını, kararın uygulanmaya devam etmesinden anlayabiliyoruz.  Liberal ekonomi, serbest rekabet türünden sözlerin tam tezatı bir uygulama!

Peki ne olacak?
Yapılması gereken şu...

Tavan uygulamasını kaldır...Zaten yüksek fiyat ile satış olmayacağı için, size müdahale etmeseniz de, piyasa kendi dengesini bulur.

Pandeminin başında hiçbir işe yaramayan KDV indirimini yeniden hayata geçir...

Havalimanlarındaki iç hat yolcu tarifesini TL cinsinden makul bir fiyata sabitle...

Ve en önemlisi TL'ye itibar kazandırılması için sözleşmelerin TL cinsinden olması gerektiği yönünde kanaate rağmen, Devlet Hava Meydanlarıİşletmesi ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün ısrarla devam ettiği döviz cinsinden ceza uygulamasına bir an önce son ver...

Bunlar yapılabilirse özellikle iç hatlarda zarar eden havayollarının, zararlarını minimize etme şansı ortaya çıkar. Aksi taktirde bunun sonu iç hatlarda zararın büyümesine bu da iç hat pazarında daralmaya kadar gider.

Böyle olursa da, "havayolu halkın yolu" değil yine " bir kesimin"  yolu olur ve 20 yıl önce başladığımız yere tekrar dönmüş oluruz.
 

Havayolu halkın yolu, filmin sonu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

Cakal ~ 8 ay önce
Kurtlar cakal oldu benim gordugum, les pesindeler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
düzeltme ~ 8 ay önce
Havalimanı vergileri euro ...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dhmi ~ 8 ay önce
yaşan yanlış yazıp milletin aklını bulandırmayın iç hat yolcu tarifesi yerli uçaklarımız açısından her zaman TL olarak alınıyor ayrıca en fazla yolcu başı 8,75 en az 2,92 TL olarak açın DHMİ ücret tarifesini bir okuyun sadece yurt dışı uçuşlarımız EURO üzerinden değerlendiriliyor yazınızı düzeltin lütfen birilerini karalamayı bırakın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
merhaba sn herdem ~ 8 ay önce
keşke 20 yıl önceye dönebilsek inanın şu andan çok daha iyi olurdu. uçmasak ta olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
RTE airport ~ 8 ay önce
İstanbul havalimanı dünyanın en büyük havalimanı.Neden adı sadece istanbul ? Onu yaşatacak bir isim , onu bir başyapıt olarak ülkemize kazandıran RECEĞ TAYYİP ERDOVANIN adı verilmiyor , yarın öbür gün iktidar allah korusun değişirse cehape zihniyeti asla bu ismi koymaz ve yazık olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XXx ~ 8 ay önce
Gazi Mustafa Kemal Airport da çok ta şık olmazmı
Taklamakan ~ 8 ay önce
aHaber trolleri gerizekalıların burada ne işi var ? hadi anladık tügvadan sağa sola yurtdışına torpille atanan şefleri müdürleride bunlar ne ara türedi
Yeni Atatürk Havalimanı ~ 7 ay önce
Seçimlerden sonra ilk yapılacak değişikliklerden biri bu olacak. New Atatürk Airport adı olarak değişecek. Mucukkkk yavrum. Geçmiş olsun.
RST ~ 8 ay önce
Qatar'a başvurmayan pilot kaldı mı acaba? Bu yaz uçaklar yerde, izleyiniz görünüz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cesur yürek ~ 8 ay önce
Çok güncel bir konuya değinmişsiniz . TL'nin hızlı değer kayıbı ve SHGM'nin ilgisizliği sonucu , Türkiye iç hatlarında radikal küçülme olacak ve bu küçülme maalesef filo planlarına da yansıyacak .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 8 ay önce
Murat bey sevgiler saygılar .. Qatar ilanı için bi yazı bekliyorduk şaşırdık!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Murom ~ 8 ay önce
Sen bunları boşver murom. Büyük körfez göçü başlıyor ondan haber ver. Tk’nın etekleri tutuşacak kamyoncuyu arayacak 7/24. Maaşlar min 5k dolar olmadıkça zor.
muromaro ~ 8 ay önce
5k dolar yemez hacıağbi adamlar 12k dolar veriyor. 7 nin altına hala gözler dışarıda olur
5k ~ 8 ay önce
kardeşim 5k alsan ne olacak 6bay sonra yine 3k'ya inecek. iyi kazanmak istiyorsan bence hiç hesap yapma ve git.
5k dolar ~ 8 ay önce
P5 için söylediniz sanırım.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000