19 Eylül 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • checklist yapmaz. brifing yapmaz. callout yapmaz. prosedur bilmez. dinazor mirasi kulaktan dolma bilgiler edinmistir. buna ragmen havalarindan gecilmez. liste uzar gider. bu yuzden gelenlere line da 0 dan baslayamiyoruz. yeni mezunlar ise tam tersi egilir bukulur kirilir kan ter gozyasi doker. neden? cunku burda AIRMAN yetistiririz.
  • Utanmadan birisi gelip de thy çer çöpler hariç alım yaptı diye yazabiliyor.İşin içinde olan herkes thy nin kimleri alıp kimleri almadığını biliyor.Elbette hakkıyla alınanlar da var genelleme yapmak doğru değil ama binlerce saat uçuş yapmış emek vermiş çabalayıp,uğraşmış fakat mülakatten elenmiş bir sürü aday var.Utanmadan kalkmış bu insanlara çer çöp diyebiliyor birisi.Thy birçok adayı simulatör,ingilizce vs. başarılı olduğu halde mülakatte eledi.
  • Bütün yeni açılan ilanlara bu yazıyı yazmak sana mı kaldı,4 sene önce de yazdın,biraz kendini geliştir kardeşim.
  • Uçuş eğitimi veren kurumlar dolar ve euro ile öğrenciden parayı alırken öğretmen pilota tl ile bunun o kadar küçük kısmını veriyor ki böyle zorda kalmayı hakediyolar bence. tabikide euro ile maaş verislin hayalinde değilim ama işin önemli yükünü kaldıran kişiler olarak daha iyi maaşı hakediyoruz.
  • Aynı universiteden mezun arkadasım host oldu ben 2 defa basvurdum olmadı adam da İngilizce de azdı. Şimdi muhabbet edince yoğunuz ayda 8 kere uçuşa gidiyorum yapılacak iş değil diyor ama bir anda hayatı değişti adamın Güngörenden atakente tasındım seat leon aldı... Hep bi memnuniyetsizlik . Aga ben elektrik firmasında günde 10 saat calısıyorum cumartesi dahil işe geliyorum geçen ay benden 3 kat fazla maaş aldın diyince de riski satın aldık diyordu zaten muhabbeti de kestim ya valla alım açın abi tekrar tekrar yemin ederim 1 pantolonu 6 ay taksitle alıyorum gençler alım bekliyor zorla uçanların yerine dışarıda çalışmak ne bilen gençleri alın tek referansım daha iyi bir hayat yaşama isteğim kendimi gerçekleştirmek istiyorum.
  • Onur air den para ile tip alıcam deyip,SA namına hiçbir şey bulunmayan pilotları THY yada PGS ne yapsın?
  • Pandemide asgari ücretle FI çalıştıran uçuş okulları düşünsün birazda
  • Pandemi dönemi deyip asgari ücretle FI/SAFETY/OBSERVER pilot çalıştırılırken kimse olmaz öyle şey demedi, şimdi biraz ellerindeki ucuz insan kaynağı gidince huzursuz oldu. Çünkü insanlar kazandıkları tecrübelerin karşılık gördüğü yerde bulunmak istiyor. Hakkını veren şirketlerin öğretmen pilotu her zaman olur. Zaten burun kazaların kök maddelerinde ucuza yapılan işler vardır. Ben sirkülasyonla havacılığın gelişeceğini düşünüyorum.
  • piyasada iş aramakta olan bunce pilot var ike, illaki FI olmayı tercih edenler de olacaktır. O ihtiyaç o havuzdan tamamlanabilir. İnşallah onur ve atlasın eski ekipleri istihdam edilebilmiştir.
  • Öğretmenlerin maaşını artır. Havayolu için öğretmenlere avantaj sağla. Sonuz geriye kalan herkes öğretmen.

Jenga

Büyüme hızı ile alt yapı gelişimi birbiri ile örtüşmeyen havacılık sektörümüzdeki bazı hamleleri popüler ev oyunlarından jenga'ya benzetiyorum.
Belirli bir kural çerçevesinde 18 katlı kule şeklinde üst üste dizilen 54 adet tahta bloğun, oyuncular tarafından tek tek çekilmesi ve en fazla tahta blok çekenin oyunu kazanması ile sonuçlanan oyunda, çekilen tahta sayısı arttıkça kulenin yıkılma olasılığı da yükseliyor. Oyuna heyecan veren kısım ise, riskin en çok arttığı anlar... Aradan çekilen bir tahta, bir anda bütün kuleyi yerle bir ediyor ve oyun da sona eriyor.  

Afrika'da genç bir kız tarafından bulunan bu popüler masa oyununda kule yıkılsa da bloklar tekrar üst üste konularak sonraki oyuna geçilebiliyor.
Havacılıkta jenga modelinin getirdiği riskler ise uzun yıllar tekrar kulenin inşa edilmesini mümkün kılmayabilir.

Jenga konusuna tekrar döneceğim...

Biliyorsunuz havacılıkta toparlanma sürecinin hızlanması ile birlikte havayolu şirketleri, ihtiyaçları doğrultusunda istihdama başladılar.

Geçmişte sadece Türk Silahlı Kuvvetleri'nden temin edilen ve o günkü koşullarda "temini güç meslekler" arasında gösterilen pilot konusunda,  bugün hala temin güçlüğü yaşıyor olduğumuz için, havayolu şirketleri diğer departmanlardaki eksikliklerden önce, yetişmesi zaman aldığından pilot eksiklerini gidermek üzere hamleler yaptılar.

Önce ilanlar tecrübeli pilotlar için açıldı. Piyasadaki tecrübeli pilotları doğrudan kokpite oturtabilmek için, yetkin olan (Çoğunlukla Atlasglobal ve Onur Air pilotları) her pilota istihdam olanağı sağlandı.

Sonrasında az tecrübeli ve tecrübesiz pilotları kapsayan ilanlar geldi. Hali hazırda Türk Hava Yolları ve Pegasus Havayolları, tecrübesiz pilot alımı için başvuru ve mülakat süreçlerini başlattılar. Pandemi boyunca bu ilanın açılmasını bekleyen mezun ve işsiz yüzlerce pilotun yanı sıra bu geçiş sürecini farklı pozisyonlarda değerlendiren tecrübesiz pilotlar da ilanlara başvuruda bulundular.

Türkiye'deki havacılığımızda tecrübe edindiren ara form olmadığı için, uçuş okullarından mezun olan pilot adaylarının doğrudan hedefi havayollarında uçmak oluyor. Dolayısıyla birçok kişinin nihai hedefi havayolu olduğundan ya ilanlar açılana kadar boşta bekliyor ya da geçiş dönemi olarak düşündüğü süreçte farklı pozisyonlarda kısmen de olsa tecrübe kazanabiliyor.

Bugün gerek uçuş eğitim organizasyonlarında gerekse yangın uçağı operasyonu başta olmak üzere genel havacılık sektöründe farklı pozisyonlarda birçok pilot, geçiş sürecinde hem biraz para kazanmak hem de tecrübe edinmek için görev alıyor.

Ancak şu anki tabloda görüyoruz ki, açılan tecrübesiz pilot ilanları sistemdeki bütün havayolu tecrübesi olmayan pilotları içine çekmeye hazırlanıyor. Uçuş okullarında öğretmen pilot olarak görev yapan pilotlardan kriterleri karşılayayanların neredeyse tamamı bu ilanlara başvurdu.

Yangın uçaklarında görevli olanlar keza öyle... İş jeti ya da genel havacılık tarafında uçanlar da aynı şekilde bir an önce havayoluna geçebilmek için ilanlara başvuruda bulundular. Elbette haklı olarak yaptıkları ekonomik yatırımın karşılığını sadece havayollarında geri alabilmeleri mümkün. Kimsenin onlara, "neden" deme hakkı yok. Ancak burada sistemin ciddi bir sancısı sözkonusu...

Bugün uçuş eğitim organizasyonlarında yaşanacak ciddi bir öğretmen pilot kaybı, önümüzdeki birkaç yılda eğitim organizasyonlarında yeni pilotların yetişmesi sürecini aksatacağı için pilot yetiştirme konusunda handikapa neden olabilir. Yani havayolları  yine elini jengadaki yanlış tahtaya uzatıyor.

Bundan pilotlar değil, sistemi bu noktaya getirip tıkanmasına neden olanlar sorumlu. Daha doğrusu bu bir yanlış sistemin sonucu.

Bu arada sadece sayısal olarak konuya odaklanmak da yanlış. Böyle bir süreç sonrasında pilot yetiştirme hızının düşmesinin yanı sıra bunun uçuş emniyetine olan etkisini de göz önünde bulundurmakta fayda var. Uçuş eğitiminde tecrübe kaybının, uçuş emniyeti açısından riskler barındırdığını hepimiz biliyoruz. En son yaşanan bir eğitim uçuşu kazasında, öğretmen pilotun sadece 20 saat öğretmenlik tecrübesi olduğunu göz önüne alırsak, öğretmen pilot deneyiminin ne denli önemli olduğunu ve o deneyimin kaybedilmesinin sektöre neler kaybettireceğini de görmek mümkün...

Tekrar Jenga konusuna dönersek...

Pilot kaynağının yetiştirilmesi konusunda kritik rolü olan öğretmen pilotlar, jenganın aradan çekilmesi düşünülen en riskli parçası... Fakat,  istim arkadan gelir mantığı ile ilerleyen havacılık sektörü, alt yapısız ve paldır küldür büyümenin faturasını kesecek birilerini her seferinde buluyor ve uzun vadeli projeksiyonlarla ilerlenmediği için de sistemi bir anda işlemez hale getirebiliyor.

Fakat unutulan bir şey var ki, jengadaki tahtaları hemen üst üste koyar, yeni oyuna başlarsınız ama sektördeki dinamiklerden biri aksadığında sistemi komple al aşağı edersiniz, sonra elinizi bir başka yanlış tahtaya uzatırsınız ve kule yine yıkılır.

Jenga

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (39)

efaylar ~ 4 gün önce
checklist yapmaz. brifing yapmaz. callout yapmaz. prosedur bilmez. dinazor mirasi kulaktan dolma bilgiler edinmistir. buna ragmen havalarindan gecilmez. liste uzar gider. bu yuzden gelenlere line da 0 dan baslayamiyoruz. yeni mezunlar ise tam tersi egilir bukulur kirilir kan ter gozyasi doker. neden? cunku burda AIRMAN yetistiririz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
utanmadan ~ 7 gün önce
Utanmadan birisi gelip de thy çer çöpler hariç alım yaptı diye yazabiliyor.İşin içinde olan herkes thy nin kimleri alıp kimleri almadığını biliyor.Elbette hakkıyla alınanlar da var genelleme yapmak doğru değil ama binlerce saat uçuş yapmış emek vermiş çabalayıp,uğraşmış fakat mülakatten elenmiş bir sürü aday var.Utanmadan kalkmış bu insanlara çer çöp diyebiliyor birisi.Thy birçok adayı simulatör,ingilizce vs. başarılı olduğu halde mülakatte eledi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hep Aynı ~ 7 gün önce
Bütün yeni açılan ilanlara bu yazıyı yazmak sana mı kaldı,4 sene önce de yazdın,biraz kendini geliştir kardeşim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 8 gün önce
Uçuş eğitimi veren kurumlar dolar ve euro ile öğrenciden parayı alırken öğretmen pilota tl ile bunun o kadar küçük kısmını veriyor ki böyle zorda kalmayı hakediyolar bence. tabikide euro ile maaş verislin hayalinde değilim ama işin önemli yükünü kaldıran kişiler olarak daha iyi maaşı hakediyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KAFAYI YİYORUM ~ 8 gün önce
Aynı universiteden mezun arkadasım host oldu ben 2 defa basvurdum olmadı adam da İngilizce de azdı. Şimdi muhabbet edince yoğunuz ayda 8 kere uçuşa gidiyorum yapılacak iş değil diyor ama bir anda hayatı değişti adamın Güngörenden atakente tasındım seat leon aldı... Hep bi memnuniyetsizlik . Aga ben elektrik firmasında günde 10 saat calısıyorum cumartesi dahil işe geliyorum geçen ay benden 3 kat fazla maaş aldın diyince de riski satın aldık diyordu zaten muhabbeti de kestim ya valla alım açın abi tekrar tekrar yemin ederim 1 pantolonu 6 ay taksitle alıyorum gençler alım bekliyor zorla uçanların yerine dışarıda çalışmak ne bilen gençleri alın tek referansım daha iyi bir hayat yaşama isteğim kendimi gerçekleştirmek istiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trouser ~ 7 gün önce
Pantalon ne yaw öyle 6 ayda ödenecek, gucci mi?
tecrübesiz ~ 8 gün önce
Onur air den para ile tip alıcam deyip,SA namına hiçbir şey bulunmayan pilotları THY yada PGS ne yapsın?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onurlu ~ 8 gün önce
Beyefendi 27 yıllık tek bir kazası kırımı olmayan şirketten bahsettiğinin belli ki farkında bile değilsin. Diğer konu ise bu şirketten diğer şirketlere hemen hemen yüzde 90 üzerinde geçişler oldu kalanlarda bugün yarın geçiçek haber bekleyenlerdir. Şunu söylemekte fayda görüyorum şuan başka şirketlerde olsakta ne zaman yönetici veyahut eğitimci konumunda olan hocalarımız In bir coğunun onur dan tip almış yada yolu onurdan geçmiş çalışanlar görmekteyiz. Lütfen terbiyenizi takının.
Rüzgar tersine döndü ~ 8 gün önce
Pandemide asgari ücretle FI çalıştıran uçuş okulları düşünsün birazda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adalet ~ 8 gün önce
Pandemi dönemi deyip asgari ücretle FI/SAFETY/OBSERVER pilot çalıştırılırken kimse olmaz öyle şey demedi, şimdi biraz ellerindeki ucuz insan kaynağı gidince huzursuz oldu. Çünkü insanlar kazandıkları tecrübelerin karşılık gördüğü yerde bulunmak istiyor. Hakkını veren şirketlerin öğretmen pilotu her zaman olur. Zaten burun kazaların kök maddelerinde ucuza yapılan işler vardır. Ben sirkülasyonla havacılığın gelişeceğini düşünüyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
istihdam ~ 8 gün önce
piyasada iş aramakta olan bunce pilot var ike, illaki FI olmayı tercih edenler de olacaktır. O ihtiyaç o havuzdan tamamlanabilir. İnşallah onur ve atlasın eski ekipleri istihdam edilebilmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cozum ~ 8 gün önce
Öğretmenlerin maaşını artır. Havayolu için öğretmenlere avantaj sağla. Sonuz geriye kalan herkes öğretmen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000