15 Temmuz 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]

KAZAKİSTAN'IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU

Sırbistan, 2009 yılında hiçbir gerekçe sunmadan Türk havayolu şirketlerinin Belgrad'a uçmasına yasak getirince Türk sivil havacılık otoritesi bir an bile düşünmeden mütekabiliyet esasını yerine getirerek Sırp şirketlere, ' O halde siz de Türkiye'ye uçamazsınız' cevabını vermişti.

Sırp yetkiler,hiç beklemedikleri bu misillemeden kısa süre sonra Belgrad ısrarlarından vazgeçmek zorunda kaldı ve uçuşlar yeniden başlatıldı. Zafer, o gün reste restle karşılık veren ve ucuz meydan okumaya pabuç  bırakmayan Türk sivil havacılık otoritesinin yani SHGM'nin oldu. Şimdilerde pek ortada görünmeyen ancak yasağa ciddi tepki ortaya koyan TÖSHİD'in, misilleme kararındaki katkısını da vurgulamakta fayda var.

Sırbistan ile yaşanan krizin üzerinden dört yıl geçti. Bu kez Kazakistan, anlamsız bir gerekçe sunarak batan bir Türk havayolu şirketinden doğan mağduriyetin faturasını diğer bütün Türk şirketlere kesmeye kalktı. Uluslararası hukuk kurallarına ve iki ülke arasındaki havacılık ilişkilerini düzenleyen ikili anlaşmalara aykırı şekilde, bir şirketin yarattığı mağduriyetten diğer Türk şirketleri sorumlu tutarak hepsine topyekün uçuş yasağı getiren Kazakistan'ın, bu saçma kararının muhatabı elbetteki Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'dür.

Ancak SHGM,  4 yıl önce Sırbistan'a karşı gösterilen net tavrı şu ana kadar Kazakistan'a gösterememiştir. Havayolu şirketleri yalnız bırakılmış, doğrudan bu işin muhatabı olan SHGM geri planda kalmayı tercih etmiş, yasakla ilgili tek kelimelik açıklama dahi yapılmamıştır. Yasak kararının alınmasının üzerinden birkaç gün geçtikten sonra meselenin ciddiyetinin farkına varan Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün, misilleme kararı alarak vatandaşlarının mağduriyetini fazlasıyla önemseyen(!) Kazak hükümeti ve sivil havacılık otoritesini köşeye sıkıştırma alternatifini aklına bile getirmeden müzakere yolunu seçmesi bir tercihtir ancak Genel Müdür Yardımcısı Bahri Kesici'nin Kazakistan'a giderek, "lütfen yasağı kaldırın'  tarzı bir duruş sergileme olasılığı Türk sivil havacılık otoritesine yakışan bir durum mudur, orası tartışılır!

SHGM'nin tavrına yönelik düşüncelerimi paylaştıktan sonra Kazakistan'ın koyduğu yasakla ilgili birkaç senaryoya dikkat çekmek istiyorum. Kazakistan'ın bu yasağının asıl gerekçesinin SKY Havayolları'nın batmasıyla mağdur olan 1500 civarında Kazak turist olmadığını anlamak için alim olmaya gerek yok. Asıl mesele mutlaka başka... Ama ne?

Kazakistan ile Türkiye arasında ciddi turizm potansiyeli mevcut. Tur operatörleri sadece bu sezon için 400 bin civarında Kazak turistin Türkiye'ye tatil rezervasyonu yaptığını belirtirken Dubai'nin aşırı sıcak olması ve Mısır'daki iç karışıklık sebebiyle Kazak turistlerin öncelikli tatil lokasyonu Türkiye olarak öne çıkıyor. Böyle olunca büyüyen pazardan haklı olarak kendi şirketlerinin daha yüksek pay almasını düşünen Kazaklar, ihtiyaca yetecek uçakları olmamasına rağmen bunu başka şirketlerden uçak kiralayarak çözme ve Türk şirketlerin haftada 80 uçuşluk payının tamamını kendileri alma düşüncesinde olabilir. (400 bin yolcu kişi başı 500 dolardan ortaya uçuk rakamlar çıkıyor)

Bir diğer senaryoda ise, işin bir bacağında Kazakistan'a da uçuş yapan Türk şirketlerden birinin pastanın tamamını kapma arzusu yatıyor olabilir. Kazakistan'da havayolu şirketi kurmak için çalışan bir Türk şirketin, diğer Türk şirketlerin önünü keserek o pazarda tek hakim olmak istediği bugünlerde sıkça telafuz ediliyor. Daha önce KTHY'nin batmasıyla iki Türk şirketi arasında yaşanan ve 70 bin yolcunun tek bir şirkete pas edilmesiyle sonuçlanan süreçle benzer bir durum önümüzdeki dönemde Kazakistan'da yaşanabilir. O yüzden yakında şirketlerimizden biri Kazakistan'da ortaklık ya da ayrı bir şirket kurarak ortaya çıkarsa şaşırmamak gerek. Ben inanıyorum ki bu yasak asla masum bir yasak değil ve arka planda çok karmaşık ilişkiler var. SHGM bu hafta içi yapılacak görüşmede süreci çözemezse senaryolardan birinin hayata geçmesi olası bir durum. Yakından takip etmekte fayda var. Kazakistan'ın koyunu sonra çıkar oyunu...

KAZAKİSTAN'IN KOYUNU SONRA ÇIKAR OYUNU

Facebook Yorum

Yorumlar

Kazaklar ~ 10 yıl önce
Bir yıldır Sky batacak diye yazıldı çizildi, SGHM ne yaptı? Duruma sessiz kaldı. Basından da öğrendik ki 60 milyon € cuk uçuvermiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Ne yani şimdi bir kara verin. Pegasus mu atlas mı yada Kazakistan'a uçak kiralayan Corendon mu. Neyse ne ama önemli olan bizim SHGM nin pasif tutumu. Aynı zamanda SKY'ın kazığı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
Yani pegasus hava yollarinin bu iste parmagi var demek istiyorsunuz sanirim diger sirketler batsin ben tek olayim ozel havayollarinda tekellesme isteginden kaynaklanan arzu !!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
diren ~ 10 yıl önce
niye herkes sanki kimse bilmiyormus gibi telaffuz etmiyor sirketin ismini AtlasJet ten bahsediyoruz, hani su hukumetin yagli kaymakli her turlu isi pas ettigi karsiliginda birilerinin bisey alip almadigi ise muamma olan sirket

Yanıtla

Kalan karakter 1000
senaryo... ~ 10 yıl önce
Senaryo çoktan işlemeye başladı ki. Daha yasaklar olmadan önce. O şirketimiz(!) aylardan beridir kazakistandaki havayolunun alt yapısı ile uğraşıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
şeffaflık ~ 10 yıl önce
Bu gibi sıkıntılar ortaya çıktıktan sonra kavga gürültü ile düzeltmek çok zor. Devletler arasında ikili anlaşmalar yapılırken permi verme sürecinin şeffaf ve adil olması ilk şart olmalı. Eğer ikili anlaşmamız sağlam olsaydı Kazaklar bu gibi keyfi değişiklikleri yapamazlardı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pgs ~ 10 yıl önce
Yanlis hatirlamiyorsam Kazakistan Pegasus' 'a da bir oyun oynamisti.Secim doneminde Pgs' ye ucus izni vererek daha sonrasinda engellenmisti.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000