31 Mayıs 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Burada hala pilot lazım diye çığırtkanlık yapan uçuş okullarının adamlarına inanmayın. Sadece kendi çevremde yüzlerce kişi iki yıldır işsiziz. Bunalıma girenler, kuryelik yapanlar, banka icralarıyla uğraşanlar ile dolu etrafım. Olumlu tablo çabasıyla kendini yırtan insanların tek derdi sizi kandırıp cebinizdeki parayı almak. Pilot yine olun ama piyasada yeniden alım başlamadan asla bu işe girmeyin. Siz eğitim alırken dışarıdaki işsiz olanlar ancak erir. En azından paranız bir süre kendi cebinizde kalır ve yatırım yaparsınız.
  • Dostum rakamları çok güzel okuyorsun ama yorumlayacak yeterlilik yok. Kısaca hesap kitap bilmiyorsun. Öncelikle 1600 öğrenci gelecek 3 yılda CPL lisanlarını alacaklar. 450 adet tip sahibi olan tecrübeli işsiz pilot var. Gelecek 3 yılda 900'e yakın henüz o öğrenci pilot listesinde olmayan ama mezun olacak özel üniversite öğrencileri var. 2021'de yurtdışındaki çoğu öğrenci eğitimlerini bitirdi, 250 kadar kişide lisanlarının Türk lisansına çevrimini gerçekleştirecek. Bu 250 kişi yine SHGM'nin belirtilen rakamlarında görünmemekte. 1600 + 450 + 900 + 250 = 3200. Türk sivil havacılığının bu kadar pilotu istihdam edecek siparişi var mı açıp bir bakın (siparişlerin bir kısmı eski uçakların yerine geliyor zaten. Pilot ihtiyacına bir etkisi yok). Daha Onur batarsa açıkta kalacak pilotlara girmedim. İnsanlara umut vermek için şuraya anlamsız yazılar yazmayın. Tek derniniz milletin parasını almak. Şu anki işsizlerin %20'si, yeni eğitime başlayacakların da tamamı, gelecek 5 yılda işsiz kalacak.
  • Izmir cargo fizibilitede kalir bence …
  • adminler bu konu ile ilgilenebilir mi? kimi 1000 diyor, kimi 2000 diyor. 5bin diyen bile var. Adminlerden ricam: kaç işsiz pilot var. kaçı tipli tecrübeli. genel bi haber yapılabilir mi? şöyle detaylı ve esaslı ve tabi gerçek bir haber
  • Thy krizden oncede calişanlarına krizdeymis gibi davranıyordu hesap sormak istiyoruz artık yeter
  • Maaşlar yetmiyor
  • Antalyadaki Kurulmak istenen bölgesel havayolu için yapılan uçak çalışması Embraer yani borajetin filosundaki uçaklardandı. Ayrıca yazınızda eklemek istediğim bir husus var 2011 den Sonra borajet kuruldu ve malesef sbk nın elinde oyuncak oldu ve kapanma aşamasında bir havayolu olarak kaldı. Yani düşük maliyetli bir bölgesel havayolu çalışması yakın tarihimizde mevcuttur. Doların yükseldiği , turizmin dış turiste bağlı kaldığı ve işlemediği bu dönemde takdir edersiniz iç hatlardan para kazanmak hayalden öteye gitmez
  • Gelde sen Almanyayı gör, Tek başkabyoo, lufthansa ve altmşirketi eurowing, istediği yere istediği fiyata iç hat uçuyor, ama siz bunları görmek istemezsiniz.
  • İnan ki bu yönetimle ne pandemi biter ne de ekonomi düzelir. İnan ki sadece sektör birleşenşenleri ele alıp,post modern bir yazı yazmak gazetecilik değildir. Sizler sorumluların neyden kaynaklandığını bende daha iyi biliyonuz sadece yazmak istemiyorsunuz !!!
  • Ortada 3000 tane işsiz pilot var. ortalık zaten karışık. Yemin ediyorum yeni kurulacak şirketleri nasıl bir zorlu dönem bekliyor bir tahmin etseniz... Düşünsenize 3000 tane pilot başvurusu olacak.

Krizin kucağında yeni havayolu projeleri

Pandeminin başından itibaren seyahat kısıtlarının başlaması ve dolayısıyla yolcu talebinin dibe vurmasının bir sonucu olarak, dünya genelinde 55 civarında havayolu şirketi battı. Bunun dışında bir kısım havayolu, uçuşlarını belirsiz süreli olarak askıya aldı. Bazı şirketler ise krizden çıkabilmek için, bir başka şirketin bünyesine katılmak zorunda kaldı.

Yolcu sayılarının düşmesi, gelirlerin dibe vurması ve bunun sonucu olarak tarihi zararların açıklanması dışında, pandeminin en önemli üç etkisi olarak yukarıda saydığım, iflaslar, askıya alınma ve birleşmeler gösterilebilir.

Elbette bunlar pandeminin negatif sonuçları... Her zaman olduğu gibi, krizin fırsata çevrilmesi noktasında da bazı hamleler geldi. Son bir yıl içerisinde, birçok havayolu şirketinin kurulduğunu veya kurulma çalışmalarının başlatıldığını biliyoruz.

ABD gibi, en son havayolu 2007 yılında kurulan bir ülkede geçtiğimiz haftalarda ilk kez bir havayolu şirketi sıfırdan kurularak faaliyetlerine başladı. Düşük maliyetli iş modeli ile kurulan Avelo Airlines'ten hemen sonra Breeze Airways adıyla bir başka düşük maliyetli havayolu şirketi daha ABD'de kuruluşunu tamamladı ve o da ilk uçuşunu 27 Mayıs'ta gerçekleştirdi.

ABD'nin dışında, Avrupa'da, Asya ve Afrika'da da bu yılın sonuna kadar uçmak üzere programlanan 90 yeni havayolu kuruluşuna yönelik ciddi çalışmalar sözkonusu...

"Her kriz kendi fırsatlarını da beraberinde getirir" sözünde olduğu gibi, kimi havayolları bu süreçte batacak ve yok olacak kimi ise küllerinden doğacak. Ve birçoğu da sıfırdan ortaya çıkacak.

Burada benim asıl dikkat çekmek istediğim konu, krizde kurulan havayollarının neredeyse tamamının düşük maliyetli iş modelini benimsiyor olmaları ve daha çok dar gövdeli veya bölgesel uçaklarla, potansiyeli olduğuna inanılan ve havayolları tarafından tercih edilmeyen havaalanlarından yolcu taşımayı hedeflemeleri...

Pandemi gibi insanların hem sağlıklarını hem de önemli oranda gelirlerini kaybettikleri bir dönemde, düşük maliyetli havayollarının uygun fiyat performansı ile yolcuların tercihinde öncelikli olacağı tezini savunanlardanım.

Tabiki böylesine belirsizliğin hakim olduğu bir ortamda havayolu kurma fikrinin riskleri de beraberinde getirdiği açık. Ancak sektörde genel toparlanma başladığı andan itibaren, bu iş modelindeki havayolu şirketlerinin bazı avantajları da net şekilde ortaya çıkacak. Örneğin, operasyonel maliyetlerinin düşük olması, pandemi sonrasında fiyata daha duyarlı bir ortamın ortaya çıkacağından yola çıkarsak fiyat rekabetinde avantajlı durumda bulunmaları, dış şoklara karşı daha dirençli olmaları, daha düşük gelirlerle kârlı duruma geçebilmeleri gibi sebepler, onların klasik model taşıyıcılara göre güçlü yanları olacak.

Düşük maliyetli şirketlerin, klasik modellere göre avantajları olduğu gibi, yeni kurulan düşük maliyetli havayollarının aynı iş modelini benimseyen eski low cost şirketlere göre de avantajları söz konusu...Bu avantajların en önemlileri ise kriz döneminde düşük ücretlerle kiralanan uçaklar ve daha düşük maaşlarla istihdam edilen çalışanlar ile belki de en önemlisi, henüz kapasite arzları çok yüksek olmadığı için, yüksek kapasitenin getirdiği sorunlarla da karşılaşmayacak olmalarıdır.

Dünyada yeni kurulan şirketlerden bahsederken Türkiye'de de bir takım yeni havayolu oluşumlarına yönelik duyumlar geliyor. Antalya merkezli bir bölgesel havayolu şirketinin kurulması için çalışmaların yapıldığını biliyoruz. Henüz Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne işletme ruhsatı için bir ön başvuru dahi yok ancak fizibilite aşamasından bir tık daha ileride devam eden çalışmalar var. Bu şirketin politikası da, dünyadaki diğer örnekleri gibi düşük maliyetli iş modeli olacak ve elbette tek tip dar gövdeli az kapasiteli uçaklarla, büyük havayollarının uçmadığı şehirlere uçacaklar. Uçakların çok ucuza mal edildiğini biliyorum. Aynı şekilde personel temininde de normalin çok altında rakamlarla istihdam politikası izlenecektir. Çalışanlar için olmasa da, ucuz iş gücü yeni kurulan havayolları için iyi bir fırsat olarak görülebilir.

Bir de pandemi döneminde kargo uçaklarına talebin artmasının iştahları kabarttığını söylemek mümkün... İzmir merkezli bir kargo şirketinin kurulması için henüz fizibilite aşamasında bir çalışma olduğu bilgisini aldım. Boeing 747 uçakları ile bir filo kurma niyetleri olduğu piyasada konuşuluyor. Ancak yolcu uçaklarında kiralama ücretleri ne kadar düşükse, kargo uçaklarında da bu dönemde o kadar yüksek kiralama ücretleri. Ve kargo uçağı bulmak da öyle kolay değil. İki havayolu fikrinden yolcu taşımacılığı için kurulması planlanan diğerine göre daha avantajlı görünüyor.

Bunların dışında böylesine flu bir ortamda, piyasayı tokatlamak için bir araya gelenler de var, ciddi projeler de... Ama dediğim gibi henüz ortada havayolu kurulmasına yönelik resmi bir başvuru bulunmuyor. Yanlış hatırlamıyorsam, Türkiye'de en son kurulan havayolu şirketi Tailwind'di. O da bundan 11 yıl önce kurulmuştu. Sonrasında bırakın havayolu kurulmasını, herhangi bir ciddi girişim de sözkonusu olmadı.

Belki, herkesi canından bezdiren bu kriz, yeni şirketlerin kurulmasına vesile olur. Giderek tekelleşen Türk sivil havacılığı da yeniden eski renkli ve rekabet dolu günlerine geri döner.

Krizin kucağında yeni havayolu projeleri

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

İnanmayin ~ 6 ay önce
Burada hala pilot lazım diye çığırtkanlık yapan uçuş okullarının adamlarına inanmayın. Sadece kendi çevremde yüzlerce kişi iki yıldır işsiziz. Bunalıma girenler, kuryelik yapanlar, banka icralarıyla uğraşanlar ile dolu etrafım. Olumlu tablo çabasıyla kendini yırtan insanların tek derdi sizi kandırıp cebinizdeki parayı almak. Pilot yine olun ama piyasada yeniden alım başlamadan asla bu işe girmeyin. Siz eğitim alırken dışarıdaki işsiz olanlar ancak erir. En azından paranız bir süre kendi cebinizde kalır ve yatırım yaparsınız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
sallamakbedavaya ~ 6 ay önce
Dostum rakamları çok güzel okuyorsun ama yorumlayacak yeterlilik yok. Kısaca hesap kitap bilmiyorsun. Öncelikle 1600 öğrenci gelecek 3 yılda CPL lisanlarını alacaklar. 450 adet tip sahibi olan tecrübeli işsiz pilot var. Gelecek 3 yılda 900'e yakın henüz o öğrenci pilot listesinde olmayan ama mezun olacak özel üniversite öğrencileri var. 2021'de yurtdışındaki çoğu öğrenci eğitimlerini bitirdi, 250 kadar kişide lisanlarının Türk lisansına çevrimini gerçekleştirecek. Bu 250 kişi yine SHGM'nin belirtilen rakamlarında görünmemekte. 1600 + 450 + 900 + 250 = 3200. Türk sivil havacılığının bu kadar pilotu istihdam edecek siparişi var mı açıp bir bakın (siparişlerin bir kısmı eski uçakların yerine geliyor zaten. Pilot ihtiyacına bir etkisi yok). Daha Onur batarsa açıkta kalacak pilotlara girmedim. İnsanlara umut vermek için şuraya anlamsız yazılar yazmayın. Tek derniniz milletin parasını almak. Şu anki işsizlerin %20'si, yeni eğitime başlayacakların da tamamı, gelecek 5 yılda işsiz kalacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
XX ~ 6 ay önce
Izmir cargo fizibilitede kalir bence …

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 kaslı F/O ~ 6 ay önce
adminler bu konu ile ilgilenebilir mi? kimi 1000 diyor, kimi 2000 diyor. 5bin diyen bile var. Adminlerden ricam: kaç işsiz pilot var. kaçı tipli tecrübeli. genel bi haber yapılabilir mi? şöyle detaylı ve esaslı ve tabi gerçek bir haber

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhendis ~ 6 ay önce
Thy krizden oncede calişanlarına krizdeymis gibi davranıyordu hesap sormak istiyoruz artık yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 6 ay önce
Maaşlar yetmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Domestic ~ 6 ay önce
Antalyadaki Kurulmak istenen bölgesel havayolu için yapılan uçak çalışması Embraer yani borajetin filosundaki uçaklardandı. Ayrıca yazınızda eklemek istediğim bir husus var 2011 den Sonra borajet kuruldu ve malesef sbk nın elinde oyuncak oldu ve kapanma aşamasında bir havayolu olarak kaldı. Yani düşük maliyetli bir bölgesel havayolu çalışması yakın tarihimizde mevcuttur. Doların yükseldiği , turizmin dış turiste bağlı kaldığı ve işlemediği bu dönemde takdir edersiniz iç hatlardan para kazanmak hayalden öteye gitmez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tekellesen Türk sivil havacığımı:)) ~ 6 ay önce
Gelde sen Almanyayı gör, Tek başkabyoo, lufthansa ve altmşirketi eurowing, istediği yere istediği fiyata iç hat uçuyor, ama siz bunları görmek istemezsiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İnan ki! ~ 6 ay önce
İnan ki bu yönetimle ne pandemi biter ne de ekonomi düzelir. İnan ki sadece sektör birleşenşenleri ele alıp,post modern bir yazı yazmak gazetecilik değildir. Sizler sorumluların neyden kaynaklandığını bende daha iyi biliyonuz sadece yazmak istemiyorsunuz !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
777 kaslı F/O ~ 6 ay önce
Ortada 3000 tane işsiz pilot var. ortalık zaten karışık. Yemin ediyorum yeni kurulacak şirketleri nasıl bir zorlu dönem bekliyor bir tahmin etseniz... Düşünsenize 3000 tane pilot başvurusu olacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
abartmayın ~ 6 ay önce
SHGM rakamlarına göre son 3 yılda CPL alan öğrenci pilot sayısı 750 civarında (cadet programları dahil), 150 civarı da bu sene eklense 900'ü geçmez. Type ratingi ve saati olan açıkta bekleyen pilotlarda 300 civarında olduğu söyleniyor.
İşsiz pilot ~ 6 ay önce
An itibariyle işsiz CPL sahibi pilot sayısı, bu yılın ocak ayında 4000’i geçmişti. Öngörülen 2022 yılının ilk çeyreğinde 5000 işsiz pilot. Şuanda gerek pilotaj fakülteleri, gerekse uçuş okulları harıl harıl pilot yetiştiriyor.
Yok beee ~ 6 ay önce
3000 de yoktur. Bana biraz abrti geliyo bu sayi. 1000 2000 arasi daha makuldur bnce.
sallamak bedava ~ 6 ay önce
yahu girin shgm'nin yayınlanan 2020 faaliyet raporuna bakın. uçak ve helikopter lisanslı pilot sayısı 9603, bir önceki sene (2019'da) 9328 yani 1 senede 275 kişi artmış. öğrenci pilot sayısı 1581 olmuş (ppl,atpl,lapl öğrencileri toplam) son 3 yılda cpl alan açıklanan sayı 750 civarlarıydı ki doğru bir arkadaş yukarıda yazmış. merak eden gitsin okusun (http://web.shgm.gov.tr/documents/sivilhavacilik/files/pdf/kurumsal/faaliyet/2020.pdf)
3000 pilot işsiz ise ~ 6 ay önce
Kaç kaptan işsiz Kaç first işsiz Eğer 400 kaptan 2600 f/O issiz ise Neden hala pilot ( f/O) yetistirliyor
3000 değil 50 bin ~ 6 ay önce
Ya kulaktan dolma bilgilerle konuşacağına gir sitesine bak. Hadi anladık atıyorsunda biraz ölçülü at be kardeşim. Bak diğer yorumlara herkes açıklamış. Millet para basıyor zaten her önüne gelen Atpl alıyor. Gerçekçi olun biraz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000