20 Eylül 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Hacı hoca kapitalizminde sendika başkanlarının hepsine imtiyazlar verilir, derebeyi gibi yaşama imkanları olur, topladıkları paralarla en lüks araçları alabilirler, bu sayede çalışan kesime hak ettiği zam yapılmaz, maaşlar seneden seneye erir.
  • arkadaşlar, burayı çoğunlukla havayolu çalışanları okuyor ancak arada yorum yazarak fesat oluşturmaya çalışan troller de var. böyle gerzek insanların lafına cevap bile yazmayın. unutmayın birimizden alınan hak başka birimize verilmiyor, bu kadar basit. su süreçte hepimiz alenen kazıklandık, emeğimiz sömuruldu. sendika da yok. artık geçmiş olsun
  • Murat bey planlama yazılarınızın devamı gelecek mi?
  • Ey işçiler, bağıracaksınız çağıracaksınız sonra kabul edeceksiniz. Bundan sonra maaşlar bu, canı isteyen çalışacak.
  • Talent pool u doldurun beyler ekim ve kasımda alımlar olucak 550 pilot alımı olucak gelicek max ler için maaş 11.350 dolar artı konaklamada cabası
  • Kabin ile kokpit ayrilmali kabin havais ile devam etmeli kokpitin ise kendi sendikasi olmalidir. Birbirlerine engel olmamalilardir artik. Ayni zam degil farkli zam almalilar.
  • Sunexpress WEB sayfasında Sunexpress YK başkanı Sn. İlker Aycı diye yazıyor . Yorum yazmadan önce kontrol etseniz iyi olurdu .
  • İsterse yüzde 500 artış yapılsın. Her filodan belli bir grup ilk fırsatta gitmeye başlayacak. Hepimiz yaşayarak göreceğiz.
  • Beyefendiler 100binlerce liralık maaşlarında kayda değmez kesintiler yaptı ve rahat şatafatlı hayatlarına devam ettiler. Çocuğumun eşimin ailemin rızkını kestiler. Helal etmiyorum. Aylardır rezil haldeyiz.. Adamların umurunda değil..
  • Konussam tesiri yok, sussam gonlum razi degil. Peynir gemiside onlarin ,laf da… istedikleri gibi atip tutuyorlar. Ama yapilanlar ortada, hak,hukuk ve adalet bir tarafa itilmis.

Lafla peynir gemisi yürümüyor

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın, THY’yi Avrupa’nın zirvesinde gösteren açıklamaları hepimizin göğsünü kabarttı.

Aycı’nın anlattıklarından anladığımız kadarıyla gelirler yüksek, dolulukları iyi, kargo operasyonu on numara…
Alkışlıyoruz...
Bunlar kendiliğinden olmuyor elbette…

Kazanılan her kuruşta, emek var, özveri var…Elbette en çok alkış o emeğin sahiplerine.

Aycı’nın kendisi de çalışanların özverisini tasdikliyor.

Gelin görün ki, karşılaştırdığı bütün şirketler çalışanlarının hak ettiğini veriyor ama THY’nin kesintili maaşları devam ediyor. Türkiye'nin en büyük özel havayolu, hayat pahalılığını gözönüne alarak Temmuz ayında çalışanlara zam yaptı. Ortağı olduğu Sunexpress çalışanlarına enflasyon karşısında maaşları erimesin diye dövizle maaş veriyor. Şu rakamların yanından bile geçemeyen ve hatta charter diye küçümsediğiniz havayollarımız bile tam maaşa geçti.

Lafla peynir gemisi yürümüyor…

Kendisinin de bahsettiği gibi, birçok çalışan pandemi öncesi performansla ama yarı maaşla gerçekleştiriyor bütün bunları…
THY’nin yapması gereken, özveriyi takdir etmekten öte olmalı…

İşlerin yolunda gittiğini göstermek, bir yerlere selam çakmak THY’yi yönetenlerin istikbali için geçer akçe ancak o akçede en çok hakkı olanların haklarını kim gözetecek?

Maaş kesintisinin üzerinden bir yıl geçmiş olmasına rağmen, altı ayda bir gözden geçirilme koşulu neden masaya getirilmiyor?
Yolcu sayısı arttı, bilet fiyatları katlandı, kargo fiyatları uçtu ama maaşlar neden kesintili o halde?

THY’nin dış müşterisinin memnuniyetini düşündüğü kadar, iç müşterilerinin yani çalışanlarının haklarını da gözetmesi gerekiyor.

Rabbena hep bana olmaz. THY çalışanlarının emeği ve özverisi ile yükseliyorsa, orada herkesin hakkını teslim etmek gerek…Çünkü THY böyle yükseldi ve buralara geldi.

THY’yi yönetenlerin çok maaşlı, bolca huzur hakkı olan koşulları ve yüksek maaşları çalışanlardan şimdi neden esirgeniyor?

THY’deki bir yöneticinin kullandığı, “Dışarıda asgari ücretle çalışan bir sürü insan var, biz çok maaş veriyoruz” sözünün çalışanları incitmediği mi düşünülüyor?

Havacılık gibi, riskli ve emek yoğun bir sektörde, asgari ücret hayali kurma cesareti nereden geliyor?

THY’yi yönetenlerin, havacılığı tekstil atölyesi ile bir tutması kadar aciz bir düşünce yapısına sahip olmaları haklı bir tutum mu?

Bu sözleri söyleyen yönetici, satın aldığı yelkenli teknesinin liman kirasından daha az parayı çalışanlarına layık görmesi, bencil bir yaklaşım değil mi?

THY krizden çıktığını ve her şeyin yoluna girdiğini iddia ediyorsa, çalışanların hakkını da sonuna kadar teslim etmelidir.
Takdir ediyorum demekle olmaz, yarın sendika ile oturun masaya ve çalışanların hakkını verin… İki yıldır işe aldığınız ama eğitimlerini verip işe başlatmadığınız çalışanları ve onların ailelerini de düşünün…

Rakamlarla böbürlenmeyi bir kenara bırakın… O rakamların ortaya çıkmasında alın teri dökenlerin hakkını teslim edin…

Krizin kaymağını sizler yerken faturasını tek başına çalışanlara yüklemekten de vazgeçin…

Lafla peynir gemisi yürümüyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (102)

Hacı Hoca Kapitalizmi Modeli ~ 28 gün önce
Hacı hoca kapitalizminde sendika başkanlarının hepsine imtiyazlar verilir, derebeyi gibi yaşama imkanları olur, topladıkları paralarla en lüks araçları alabilirler, bu sayede çalışan kesime hak ettiği zam yapılmaz, maaşlar seneden seneye erir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
wide body ~ 30 gün önce
arkadaşlar, burayı çoğunlukla havayolu çalışanları okuyor ancak arada yorum yazarak fesat oluşturmaya çalışan troller de var. böyle gerzek insanların lafına cevap bile yazmayın. unutmayın birimizden alınan hak başka birimize verilmiyor, bu kadar basit. su süreçte hepimiz alenen kazıklandık, emeğimiz sömuruldu. sendika da yok. artık geçmiş olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekip planlama ~ 1 ay önce
Murat bey planlama yazılarınızın devamı gelecek mi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Das Kapital ~ 1 ay önce
Ey işçiler, bağıracaksınız çağıracaksınız sonra kabul edeceksiniz. Bundan sonra maaşlar bu, canı isteyen çalışacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Flydubai 37 ~ 1 ay önce
Talent pool u doldurun beyler ekim ve kasımda alımlar olucak 550 pilot alımı olucak gelicek max ler için maaş 11.350 dolar artı konaklamada cabası

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 ay önce
Doldurduk beklemedeyiz …
Dubai komşusu air arabia ~ 1 ay önce
Air arabia da 350 küsür alıcak bu yıl haberiniz olsun yeni 320 ler için 12.000 dolar maaş
Roger ~ 1 ay önce
Kabin ile kokpit ayrilmali kabin havais ile devam etmeli kokpitin ise kendi sendikasi olmalidir. Birbirlerine engel olmamalilardir artik. Ayni zam degil farkli zam almalilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ayırında ~ 29 gün önce
Bu kıt akıllı mutlu olsun.
XQ rumuza ~ 1 ay önce
Sunexpress WEB sayfasında Sunexpress YK başkanı Sn. İlker Aycı diye yazıyor . Yorum yazmadan önce kontrol etseniz iyi olurdu .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haklısınız ~ 30 gün önce
Ben o kadar yıl orda çalıştım öyle olduğunu bilmiyordum. Öğrendim ama acı oldu ;) Keşke öğrenmeseydim.
Veda Tk ~ 1 ay önce
İsterse yüzde 500 artış yapılsın. Her filodan belli bir grup ilk fırsatta gitmeye başlayacak. Hepimiz yaşayarak göreceğiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pehhh ~ 1 ay önce
Sizde nerde o yürek? Anca böyle birbirinizi gaza getirirsiniz. Birileri gitsin de ben oturduğum yerde zam alayım diye. Bir de çok şaşırdım. Kurt, kış, ayaz mayaz geyiklerine girmemişsin
VEDA TK’YA ~ 1 ay önce
Bırak kardeşim bırak git Yok gideriz yok kaçarız yok uçarız nereye gidiyorsanız gidin kapı orda yolda boydan boyaaa,yeter laaaa yeter bıktırdınız ama hiç bir yere gidemezsiniz bunu sende biliyorsun
KENDİLERİ ~ 1 ay önce
Beyefendiler 100binlerce liralık maaşlarında kayda değmez kesintiler yaptı ve rahat şatafatlı hayatlarına devam ettiler. Çocuğumun eşimin ailemin rızkını kestiler. Helal etmiyorum. Aylardır rezil haldeyiz.. Adamların umurunda değil..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kendileri itibar ~ 27 gün önce
Onların köpekleri bile koaförlerinden kemiklerinden tasarruf etmedi.
Gök ~ 1 ay önce
Konussam tesiri yok, sussam gonlum razi degil. Peynir gemiside onlarin ,laf da… istedikleri gibi atip tutuyorlar. Ama yapilanlar ortada, hak,hukuk ve adalet bir tarafa itilmis.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000