18 Temmuz 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Bir bitmedi gitti şu asarız, keseriz, gideriz yurt dışına havalarınız. Gitme niyeti olan şu ana kadar on kez gitmişti. Ülkenin geldiği nokta ortada. Sizler bir sonraki zamma kadar “hostesle aynı mağaş alıyürüz ağam bah giderük ha” diye söylenirsiniz zammı alınca uslu uslu oturursunuz. Ağır aksak işleyen bir sistemin bozuk, kırık, yağsız dişlilerisiniz. Anca ekip odalarında birbirinizi gazlarsınız. Aynı döngü iki aya yine başlar ve devam eder. Gerçeği siz de biliyorsunuz, isteseniz de gidemezsiniz siz. Suçu shgm’ye atmayın. Artık çevirdiğiniz boş muhabbeti, şirket tehdit etmeleri bitirdiği için shgm’yi tebrik etmek lazım asıl.
  • SHGM resmi web sayfasında "okçular tepesinden" bahsediyorsun.Şöyle gitmeyin böyle sahip çıkın diyorsun ama önce kendi içindeki kokuşmuş durumu görmüyorsun.Ya görmüyorsun ya umursamıyorsun ya da boş atıyorsun. Sen kendini biliyorsun bu yazıyı yayınlatan kişi oku bunları. Okçular tepesinde kalmak isteyenleri o tepeden aşağıya iten kişiler şuan tepenin üst bölümlerimde emir yağdırıyor. Ha bi sıkıntı olsa Okçular Tepesini ilk onlar terkedecek.ama bu zatlar şirinlik yaparak, güzelleme yazarak, biat ederek, astlarını kötü göstererek yer kapıyorlar ya yazık! dün o konuda zerre tecrübesi olmayan adam tepeye geçince nerden geldiğini unutuyor, insanları beğenmiyo.Sosyapat mı dersin egoist mi dersin, hepsi amir.bu kadar sinsi insanı bir arada görmek nasip olmasaydı keşke.Duy bunları sözüm sana Prof. Dr. K.Y.
  • SHGM’nin okcu tepesi benzetmesine katilmamakla birlikte Eminim ki gerek pilotaj oncesi gerek aldigim pilotaj egitimi senin gibi okcu tepesi bokcu tepesi diyen birine gore cok fazladir. Eger sen pilotsan ben pilot degilim ve pilotluktan utanirim, ve iste senin tibi terbiyesiz ve insanlarin inanclarina cehaletlerinden dolayi boyle laf ettiklerinden dolayi yonetim de hak ettigimiz zamlari bile vermiyor. Haklilar, artik pilotlara zam vermeyen yonetimi hakli buluyorum. Pilotlar zam alirsa sen de alacaksin cunku. Bu arada git Okcu Tepesi’nin referans verildigi savasi tekrar oku bilgilen.
  • Bilmedigiimden soruyorum. Tkda kabin kokbit hostes kaç para alıyolar ? İllaki yılı tecrübesi degişiyodur. Bilgi verebilecek varmı ? Çünkü aşagıda bi yorumda pilotla hostesin hemen hemen aynı aldığı anlamında bi paylaşım gördüm. Eğer böyleyse gercekten cok kötü. pilot olana kadar maddi manevi nelerden vazgeçmiş, aldığı risk , bilgisi sorumlulugu bence hostes kadar maaş almamalı. Ya hostese çok veriyosun ya pilota az veriyosun.
  • Atlasın onurun patronlarına siz batın arkanızdayız diyen, avantalarını veren hatta atlasın patronunu bakan yapan,biletlerde rekabeti bitiren! Hem pilot geçmesin deyip hemde okçu tepesimi bokçu tepesimi neyse, orayı terketmeyin diyen Zihniyet!!!! Havacılar senin bulgur makarna dağıttıklarına benzemez. Bizim kontuarda çalışan kardeşlerimizin bile aslan gibi üniversite diploması var! Hemde hiç şaibesiz!!!!
  • Şirket 1 ya da 2 sene kontratlı yabancı pilot alacakmış doğru mu? Ve bunların yan hakları farklı olacakmış ayrıca halihazırda şirketin pilotlarından farklı maaş verilecekmiş.
  • Bi de business’tan yolcu ayarlayan hostes bar. Yani aylik gelirleri pilotlari geciyor bile ;)
  • Burada 1 dakika bile durmam artık. Yeter bizi sömürdüğünüz. Bu şartlarda bizim maaşlarımızı yer personeline şikayet edenler geçip ucurabilirler.
  • Yabancı pilotların Türkiye de çalışması için ışık hızında her türlü evrakı imza atıp tasdik ederler. Bunlar kendi vatandaşına düşman unsurlar. Bunlar kadar kendi pilotuna kendi havacı personelinin mezarını kazmaya çalışan bir kurum daha yoktur.

Okçular Tepesi...

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün iç hatlarda tavan fiyat ve Nisan-Eylül ayları arasında uçuş ekibi transfer yasağı yönetmeliklerine bir kardeş daha geldi geçtiğimiz günlerde...

İç hatlardaki kontrolsüz fiyat artışına karşın tüketicinin korunması için ortaya çıkan ancak zaman içerisinde havacılık sektörünün artan maliyetlerinden dolayı adeta sektörün sırtında bir kambura dönüşen tavan fiyat uygulaması ile yaz sezonu öncesinde havayolu şirketlerinin uçuş ekiplerini koruyabilmeleri için yönetmelik haline getirilen “uçuş ekibi transfer yasağı” bugün hem işvereni hem de çalışanları rahatsız eden iki uygulama...

Bir taraftan havayolu şirketlerini diğer taraftan da tüketiciyi ve çalışanı koruyor gibi görünen bu iki uygulamanın, pratikte olumlu etkilerinin mi daha çok yoksa olumsuz etkilerinin mi daha çok olduğu tartışmaya açık...

Bugün belki iç hatlarda tavan fiyat olmamış olsa, tavan fiyat ile taban fiyat aynı duruma gelmeyebilir, havayolu halkın yolu olmaya devam edebilirdi.
Tavan fiyat yukarılara çıksa da taban fiyat hala vatandaşın rahatlıkla ulaşabileceği seviyelerde kalabilirdi...

Tavan fiyat konusunda handikaplı bir durum yaşandığı ortada... Mevcut haliyle sürekli yukarı doğru güncellenen tavan fiyatın, yukarı doğru çekile çekile sonunun nereye varacağı da meçhul...

Ekip transfer yasağı konusu ise tamamen çalışanların çalışma özgürlüğünü kısıtlayan ve diğer açıdan da havayolu şirketlerini, “Nasıl olsa en çok ihtiyaç olan zamanda bir yere gidemezler yasak var, sonrasında da zaten ölü sezon” diyerek çalışanları devlet eliyle köleleştirme metodu, anayasa ile güvence altına alınmış çalışma özgürlüğü ile taban tabana zıt olsa da devam ediyor.  Diğer birçok örnekte olduğu gibi, sermayeyi ve doğrudan havayollarını korumak üzere kurgulanan bu sistem neredesinde çalışanları koruyor, anlamakta zorlanıyorum.

Sezon içerisinde havayolu şirketleri dilediği gibi çalışanlar üzerinde tasarrrufta bulunabilirken bu süreçte veya hemen sonrasında işsiz kalan çalışana ne havayolları ne de sektörün otoritesi olarak SHGM sahip çıkabiliyor...

İnsanı yaşat ki, devlet yaşasın sözünü 'şirketi yaşat ki çalışan yaşasın' olarak evrimselleştiren sistem, sadece şirketi yaşatmak isterken sayısız çalışanın yaşadığı mağduriyetini de maalesef görmezden gelebiliyorlar.

Şimdi bu iki ucube uygulamanın yanına nur topu gibi bir de kardeş geldi. Yurtdışında çalışmak isteyen pilotların SHGM'deki işlemlerinin yavaş ilerletilmesine dair yönetmelik kısaca şöyle diyor:  Herhangi bir ülkede çalışmak isteyen bir pilot için SHGM'den istenen evrakların verilme süresi 6 ay sürebilir.

Yani Siz Temmuz ayında kabul alsanız bile, yurtdışındaki havayolunun sizden istediği güncel evrakları size vermemiz Ocak ayını bulabilir... Tabi bu sırada havayolu şirketinin bekleme yönünende kararlı bir eğilim göstermesi gerekiyor. İhtiyacı olduğu anda değil, aylar sonrası için sizin işe giriş evraklarını edinebiliyor olmanız karşısında havayolunun fikrinin değişme ihtimalini de yabana atmamak gerekir!

Nereden baksanız bu yönetmeliğin iler tutar yanı yok. Kaldı ki, uzun süredir bu şekilde resmi olarak açıklanmasa da özellikle bazı Körfez ülkelerine gitmek isteyen pilotların işlemlerinin ağır aksak ilerlediğini ve hatta bir adım öteye geçerek, bu ağırdan alma işinin tesadüfen değil, iki ülke arasındaki gizli bir sözlü iyi niyet anlaşmasından kaynaklandığını da bilmeyen yok. Yani gayriresmi olarak yapılabilen bu yavaşlatma işini resmi olarak ortaya koymak da farklı bir tercih olmuş...

Aslında yurtdışı falan diyoruz da... Türkiye'den alınan SHGM lisansı ile kaç ülkede uçuş yapılabiliyor, lisansımız kaç ülkede geçerli bunu da bilmek gerekir. Öyle dünya çapında geçerli bir lisansımız olmadığı için, bu lisansa sahip Türk pilotların birçok ülkede çalışma şansı yok. ABD ve Avrupa gibi ülkelerde de zaten lisans yeterli olsa bile vatandaş olmadığınız için çalışma şansı bulunmuyor. Dolayısıyla pilotlar için küçük bir alternatif pazar var ve o pazar da bu şekilde ortadan kaldırılmış oluyor.

Bütün bu gelişmeler ışığında SHGM'nin, “Okçular Tepesi” içerikli makalesine eleştirilerin yoğun  olmasını da anlamak mümkün. Orada kastedilen çoğunlukla yer hizmetleri çalışanları olsa da, normal zamanda hiçbir yere gitmemeleri için önüne bariyer üstüne bariyer konulan çalışanlara, “ Aman Okçular tepesini terketmeyin, dış güçler vs” edebiyatının çalışanlar açısından pek bir karşılığı olmadığını söyleyebilirim.

Her gün biraz daha amansız ve yıkıcı rekabet haline dönüşen ticari havacılıkta, duygusallığa yer olmadığı için, insan kaynağı açısından kurak bir dönem sözkonusu olduğundan, her şirket kendi çıkarları çerçevesinde hangi hamle gerekiyorsa onu yapar. Bu işi vatan millet sakarya diyerek gönül işleri ile çözmek çok mümkün değil. Onun yerine içerideki memnuniyeti artırmak ve insanların bırakın ülke değiştirmeyi havayolu değiştirmesine bile gerek duymayacağı sistemi kurmak, en doğrusu... Tersini düşünelim. İhtiyacımız olsa bir başka ülkeden gelenleri, “Bunlar okçular tepesini terketmiş” diye almayacak mı şirketlerimiz? Havada kaparlar, havada...

Bu arada yasaklardan ziyade kafa yorulması gereken başka önemli konular var. Türkiye'ye döviz girdisi sağlamak için hızla kurulması istenen Southwind Airlines, Mavi Gök Airlines, Air Anka, BBN gibi şirketler kuruluş aşamalarını henüz tamamlayamadı. Sanıyorum sadece Mavi Gök Airlines asıl ruhsatını aldı. Türk sivil havacılığının bu dönemde yoğunluklu enerjisini, bu şirketlerin bir an önce Türk sivil havacılığına hizmet verecek hale getirilmesine harcaması daha isabetli olur...

Okçular Tepesi...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (75)

ağalarım ~ 2 ay önce
Bir bitmedi gitti şu asarız, keseriz, gideriz yurt dışına havalarınız. Gitme niyeti olan şu ana kadar on kez gitmişti. Ülkenin geldiği nokta ortada. Sizler bir sonraki zamma kadar “hostesle aynı mağaş alıyürüz ağam bah giderük ha” diye söylenirsiniz zammı alınca uslu uslu oturursunuz. Ağır aksak işleyen bir sistemin bozuk, kırık, yağsız dişlilerisiniz. Anca ekip odalarında birbirinizi gazlarsınız. Aynı döngü iki aya yine başlar ve devam eder. Gerçeği siz de biliyorsunuz, isteseniz de gidemezsiniz siz. Suçu shgm’ye atmayın. Artık çevirdiğiniz boş muhabbeti, şirket tehdit etmeleri bitirdiği için shgm’yi tebrik etmek lazım asıl.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kahveye ~ 2 ay önce
Yallah kahvede iki pişpirik at sen. Buralar sana biraz fazla yavrum
Kahveye ~ 2 ay önce
Yallah kahvede iki pişpirik at sen. Buralar sana biraz fazla yavrum
Shgmyi tebrik değil tevkif etmek lazım ~ 2 ay önce
Sen kabinci beynini yorma kardeşim sakat makat kalırsın, çay dağıt kahve ver sonra atmye git paranı al, sanane kokpitin sorunundan en az 5 gömlek fazla gelir sana
kabinci kokusu ~ 2 ay önce
kokusu buraya kadar geldi
sözüm sana ~ 2 ay önce
SHGM resmi web sayfasında "okçular tepesinden" bahsediyorsun.Şöyle gitmeyin böyle sahip çıkın diyorsun ama önce kendi içindeki kokuşmuş durumu görmüyorsun.Ya görmüyorsun ya umursamıyorsun ya da boş atıyorsun. Sen kendini biliyorsun bu yazıyı yayınlatan kişi oku bunları. Okçular tepesinde kalmak isteyenleri o tepeden aşağıya iten kişiler şuan tepenin üst bölümlerimde emir yağdırıyor. Ha bi sıkıntı olsa Okçular Tepesini ilk onlar terkedecek.ama bu zatlar şirinlik yaparak, güzelleme yazarak, biat ederek, astlarını kötü göstererek yer kapıyorlar ya yazık! dün o konuda zerre tecrübesi olmayan adam tepeye geçince nerden geldiğini unutuyor, insanları beğenmiyo.Sosyapat mı dersin egoist mi dersin, hepsi amir.bu kadar sinsi insanı bir arada görmek nasip olmasaydı keşke.Duy bunları sözüm sana Prof. Dr. K.Y.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baska bir pilot ~ 2 ay önce
SHGM’nin okcu tepesi benzetmesine katilmamakla birlikte Eminim ki gerek pilotaj oncesi gerek aldigim pilotaj egitimi senin gibi okcu tepesi bokcu tepesi diyen birine gore cok fazladir. Eger sen pilotsan ben pilot degilim ve pilotluktan utanirim, ve iste senin tibi terbiyesiz ve insanlarin inanclarina cehaletlerinden dolayi boyle laf ettiklerinden dolayi yonetim de hak ettigimiz zamlari bile vermiyor. Haklilar, artik pilotlara zam vermeyen yonetimi hakli buluyorum. Pilotlar zam alirsa sen de alacaksin cunku. Bu arada git Okcu Tepesi’nin referans verildigi savasi tekrar oku bilgilen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 2 ay önce

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maaş konusu ~ 2 ay önce
Bilmedigiimden soruyorum. Tkda kabin kokbit hostes kaç para alıyolar ? İllaki yılı tecrübesi degişiyodur. Bilgi verebilecek varmı ? Çünkü aşagıda bi yorumda pilotla hostesin hemen hemen aynı aldığı anlamında bi paylaşım gördüm. Eğer böyleyse gercekten cok kötü. pilot olana kadar maddi manevi nelerden vazgeçmiş, aldığı risk , bilgisi sorumlulugu bence hostes kadar maaş almamalı. Ya hostese çok veriyosun ya pilota az veriyosun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memur ~ 2 ay önce
siz bence burada soru sormaktansa aynanın karşısına geçip aynı soruyu kendinize sorunuz ve pek tabi ki biraz kafanız çalışıyorsa sorunun cevabını bulursunuz ama zannetmiyorum
km ~ 2 ay önce
hiçbir memur 230bin lira almıyor(zam öncesiydi) yüzde ellide sen koy
Yes ~ 2 ay önce
Atlasın onurun patronlarına siz batın arkanızdayız diyen, avantalarını veren hatta atlasın patronunu bakan yapan,biletlerde rekabeti bitiren! Hem pilot geçmesin deyip hemde okçu tepesimi bokçu tepesimi neyse, orayı terketmeyin diyen Zihniyet!!!! Havacılar senin bulgur makarna dağıttıklarına benzemez. Bizim kontuarda çalışan kardeşlerimizin bile aslan gibi üniversite diploması var! Hemde hiç şaibesiz!!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baska bir pilot ~ 2 ay önce
SHGM’nin okcu tepesi benzetmesine katilmamakla birlikte Eminim ki gerek pilotaj oncesi gerek aldigim pilotaj egitimi senin gibi okcu tepesi bokcu tepesi diyen birine gore cok fazladir. Eger sen pilotsan ben pilot degilim ve pilotluktan utanirim, ve iste senin tibi terbiyesiz ve insanlarin inanclarina cehaletlerinden dolayi boyle laf ettiklerinden dolayi yonetim de hak ettigimiz zamlari bile vermiyor. Haklilar, artik pilotlara zam vermeyen yonetimi hakli buluyorum. Pilotlar zam alirsa sen de alacaksin cunku. Bu arada git Okcu Tepesi’nin referans verildigi savasi tekrar oku bilgilen.
Espritör ~ 2 ay önce
Aklı sıra espri yaptı. Şakasına gülünmeyen askeri kökenli kaptan.
Okçu tepesi’nden cevap ~ 2 ay önce
O oku alır o bahsettiğin boka bular senin bir tarafına…
Havacıya ~ 2 ay önce
Ne biçin havacısın len sen, dini bir olaya hakaret etmek havacılığın neresinde var şoför parçası. İyiki şirket zam vermiyor size. Ahlaklı pilotları tenzih ederim
Vatandaş ~ 2 ay önce
Yapılan enflasyon farkları niye hala bordrolarda düzenlenmedi…inşallah problem yoktur…
Yes’e ~ 2 ay önce
Hırto seni, kesin HDP’lisindir.
Yes’e yanıt ~ 2 ay önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Duyum ~ 2 ay önce
Şirket 1 ya da 2 sene kontratlı yabancı pilot alacakmış doğru mu? Ve bunların yan hakları farklı olacakmış ayrıca halihazırda şirketin pilotlarından farklı maaş verilecekmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trol ~ 2 ay önce
Senin gibi hazımsız, haset içindeki gözü başkasının cebinde olan zihniyet hep yerinde saymaya mahkumdur.
Evet dogru ~ 2 ay önce
Hatta limonsuz cay içen kaptanla limonlu cay içen kaptan 30% daha fazla alaçakmiş
Hadi bakalım ~ 2 ay önce
Hadi getirsinler yapsınlar , bir tane uçuşu zamanında kapı kapatabilirse onlara aferin
Aynen ~ 2 ay önce
Bi de business’tan yolcu ayarlayan hostes bar. Yani aylik gelirleri pilotlari geciyor bile ;)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptanlığı gelmiş fo ~ 2 ay önce
Burada 1 dakika bile durmam artık. Yeter bizi sömürdüğünüz. Bu şartlarda bizim maaşlarımızı yer personeline şikayet edenler geçip ucurabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yabancı ~ 2 ay önce
Yabancı pilotların Türkiye de çalışması için ışık hızında her türlü evrakı imza atıp tasdik ederler. Bunlar kendi vatandaşına düşman unsurlar. Bunlar kadar kendi pilotuna kendi havacı personelinin mezarını kazmaya çalışan bir kurum daha yoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli ve milli ~ 2 ay önce
Bu konuda süperler , sözde milli

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000