17 Ocak 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Abd’de fast food kasiyeri ile tr’de fo aynı parayı alıyor. Tek fark birisine 200 milyon dolarlık uçak ve yüzlerce yolcu, diğerine 10 dolarlık hamburger ve yüzlerce sos emanet ediliyor.pilotlar kadar taş düşsün kafanıza, helali ile kazanıyorlar paralarını, cahil cahil konuşmayın.
  • Thy’de paslı pilot yok. Çılgınlar gibi uçurulan pilotlar var. ÜSTELİK YARI MAAŞA. Ve ödüllendirilenler ise kabin ve yer personeli oldu.
  • Wd40 ile yikaniyorum sabah aksam.
  • Dün gece yukarıdaki yazıya istinaden yazıyı yanlış değerlendiren arkadaşa cevaben bir mesaj yazdım. Yorumumu neden yayınlamıyorsunuz ? Burada birbirine her türlü hakareti eden insanların yorumları yayınlanıyorken ?
  • Emirates yolcularindan yeniden ucret almak gerekli.Alcak ucus ile Dubai turu yaptlar.
  • "Cok" yanlış anlamış arkadaş, tabii önce okuduğunu anlama, değerlendirme becerisi geliştirmek gerek.(Türkçe klavye kullanımı şiddetle tavsiye olunur)
  • Pilotları seviyorum.
  • Kardeş siz hayırdır ya yok pas yok bilmem ne su borusu mu bu niye pas tutsun alt tarafı pilot hayır çuvallada para alıyolar o paraya bırak pas tutmayı pilatin gibi ışıldamaları lazım abartmayın şunları zaten şımarta şımarta tepenize çıkardınız kendilerini bizden daha deyerli sanıyolar bi gerinmeler yok biz böyleyiz yok biz şöyleyiz demeler kasılmalar gözlükler filan adamın asabını bozuyolar
  • Türkiye’de paslı pilot yok..! Yarı maaşa eskisi gibi 4 bacak uçan pilot var…. Stress yapmayın..
  • Havacılık kanunları kanla yazılıymış, en nefrettiğim ifadedir. Bu mantıkla birileri, kan dökülmediyse hiç birseyi değiştirmeyelim kafamızı kuma gömelim mantığındalar.

Paslı pilot sendromu!

Pandeminin etkisinin azalması ile birlikte havacılık sektörünün yavaş yavaş geri dönmeye başlaması, "rusty (paslı) pilot" sendromunu da ortaya çıkardı.

Pandemi süresince, birçok pilot aylarca uçuşlardan uzak kaldı. Halen uçuş yapamayan ve sadece ICAO kuralları gereği yıllık simulatöre giren veya üç ayda bir üç sorti uçuş yaparak lisansını aktif tutan pilotlar ile normal zamandaki uçuş pratiklerinin çok altında uçuş yapan,  yeteneklerini ve özgüvenlerini yitiren pilotlar var.

Uluslararası bazı kuruluşlar, pilotlardaki bu güven eksikliği ve rusty pilot sendromunun bir trajediye neden olabileceği konusundaki endişelerini sık sık dile getiriyorlar.

Emirates'in birkaç hafta içerisinde yaşadığı iki önemli olay, bu tecrübe ve özgüven eksikliğinin en önemli örnekleri olarak gösterilebilir. Bildiğiniz gibi, Emirates'e ait bir uçak Dubai'den kalkış sırasında, olması gerekenden çok daha düşük irtifada kalkış gerçekleştirmiş ve Boeing 777 tipi uçak binaların çatılarına 75 feet mesafe ile kalkışına devam etmişti.

Bu olaydan hemen sonra bir başka Emirates pilotu, hava trafik kontrolöründen kalkış müsadesi almadan kalkışı başlatmış ve o sırada pisti kat eden bir başka uçağa çarpması, kontrolör müdahalesi ile önlenmişti.
Aynı şekilde bir kaç ay önce ABD'de pist yerine taksi yolundan kalkmak üzereyken yine kontrolör tarafından ikaz edilen tecrübeli bir THY pilotunun bu hayati hatası da aynı kategoride değerlendirilebilir. Ama elbette Türkiye'deki şirketlerin uçuş tecrübelerinin artması açısından, bir ikisi dışında, iyi performans sergilediklerini de eklemek isterim.

Uzun süreli görevsizlik sonrası kokpite dönen bir başka pilotun kalkış sırasında motorlardan birini açmayı unutması, iniş gerçekleştiren bir başka pilotun iniş takımlarını açmadan piste yaklaşması ve son anda pisti pas geçmesi de pilotlardaki odak eksikliği olarak görülebilir.
Yanlış irtifada, yanlış hızda veya yanlış rotada uçmak ya da taksi yolunu karıştırmak, sonradan düzeltilen küçük hatalar olarak görülse de, şunu biliyoruz ki en ölümcül havacılık felaketleri, önemsiz gibi görünen hataların bir araya gelmesi ile yaşanıyor.
Ve şu bir gerçek ki, şu anda her hangi bir havayolu şirketi, ölümcül bir kazayı kaldıracak güçte değil ve böyle bir olayın yaşanması havayolları açısından beklenmedik sonuçlar doğurabilir.

Havayolu şirketleri için bugün en önemli mesele, kokpite geri dönen pilotların bilgi ve becerilerini eksiksiz şekilde kullanmalarını ve özgüvenlerinin yerine gelmesini sağlamak olmalıdır. Havacılık sektörünün olağanüstü para kaybettiği bir ortamda, havayollarının, gelirlerinin geri dönüşünü sağlamak için yine olağanüstü gayret göstermesi ticari olarak doğal bir refleks ancak yukarıda bahsettiğim risklerin yok edilmesi için de gerekli eğitim yatırımlarının sağlanması, uçuş emniyeti açısından kaçınılmazdır. Fakat ne yazık ki birçok havayolu şirketi, uçuş ekipleri üzerindeki psikolojik, duygusal ve finansal streslerin azaltılması için herhangi bir çaba sarfetmiyor. Özellikle pandemi kurallarının ağır şekilde uygulandığı bölgelere uçan ve bu bölgelerde ağır koşullarda görevlerini yerine getirmek için çaba gösteren ekiplerin, bu durumlarının da dikkate alınması için ayrıca çaba gösterilmesi gerekiyor.

Sektörün geri dönmeye başlaması ile birlikte ABD ve Körfez havayolları başta olmak üzere birçok  şirket, filo planlamalarına kaldıkları yerden devam ediyorlar ve pilot istihdamına da başladılar. Aylarca uçuş yapmayan birçok pilotun da o şirketlerin alım sürecine dahil edildiğini, az uçan veya hiç uçmayan pilotların  birçoğunun, sadece  ICAO'nun lisansları aktif tutmak için şart koştuğu koşulları yerine getirdiğini unutmamak gerek. Bir derslikte veya simülatörde verilen eğitimin gerçek bir kokpit ile aynı deneyimi vermediği gibi, iyi bir performans garantisi sunmadığını da biliyoruz.

Bugüne kadar yaşanan kazalar şunu gösteriyor ki, kazaların sebeplerinin üçte ikisi insan kaynaklıdır. Uçaklarda her sistemin back up'ı (yedeklemesi) olsa da küçük bir prosedür hatası, ölümcül sonuçlar doğurabilir. Ve uçma deneyimi eksik olan pilotların prosedür hataları yapma oranı özellikle bu dönemde oldukça yüksektir. Bu sebeple,  pilotların eksiksiz bilgi ve beceri ile işlerine dönebilmeleri için gerekli programları uygulamak havayolu şirketlerinin önceliği olmalıdır. 

Paslı pilot sendromu!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (59)

Mc donalds ~ 3 ay önce
Abd’de fast food kasiyeri ile tr’de fo aynı parayı alıyor. Tek fark birisine 200 milyon dolarlık uçak ve yüzlerce yolcu, diğerine 10 dolarlık hamburger ve yüzlerce sos emanet ediliyor.pilotlar kadar taş düşsün kafanıza, helali ile kazanıyorlar paralarını, cahil cahil konuşmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Paslı pilot ~ 4 ay önce
Thy’de paslı pilot yok. Çılgınlar gibi uçurulan pilotlar var. ÜSTELİK YARI MAAŞA. Ve ödüllendirilenler ise kabin ve yer personeli oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pasli 777 FO ~ 4 ay önce
Wd40 ile yikaniyorum sabah aksam.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorumum Neden Yok? ~ 4 ay önce
Dün gece yukarıdaki yazıya istinaden yazıyı yanlış değerlendiren arkadaşa cevaben bir mesaj yazdım. Yorumumu neden yayınlamıyorsunuz ? Burada birbirine her türlü hakareti eden insanların yorumları yayınlanıyorken ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Emirates ~ 4 ay önce
Emirates yolcularindan yeniden ucret almak gerekli.Alcak ucus ile Dubai turu yaptlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Okuduğunu Anlamak ~ 4 ay önce
"Cok" yanlış anlamış arkadaş, tabii önce okuduğunu anlama, değerlendirme becerisi geliştirmek gerek.(Türkçe klavye kullanımı şiddetle tavsiye olunur)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İyi ki varsınız. ~ 4 ay önce
Pilotları seviyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arff ~ 4 ay önce
Kardeş siz hayırdır ya yok pas yok bilmem ne su borusu mu bu niye pas tutsun alt tarafı pilot hayır çuvallada para alıyolar o paraya bırak pas tutmayı pilatin gibi ışıldamaları lazım abartmayın şunları zaten şımarta şımarta tepenize çıkardınız kendilerini bizden daha deyerli sanıyolar bi gerinmeler yok biz böyleyiz yok biz şöyleyiz demeler kasılmalar gözlükler filan adamın asabını bozuyolar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Berkant ~ 4 ay önce
şimdi bir sürü insan bu yoruma eksi verecek ama gelgelelim doğru yanları da var. THY teknik personeli hiç önemsenmiyor mesela. Hep uçucu personel göz önünde.Hadi pilotlar neyse. Ancak kabinin gereğinden fazla abartılması söz konusu.
Alo ~ 4 ay önce
Gün boyu ne yapıyorsun bi anlatsana arifff
Üzmüşler ~ 3 ay önce
Arif sen pilot olamamış, olamayacaksın aslanım, kabıul et bunu yeteneğin yok.
Kaptan ~ 4 ay önce
Türkiye’de paslı pilot yok..! Yarı maaşa eskisi gibi 4 bacak uçan pilot var…. Stress yapmayın..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne pası gerçekten ~ 4 ay önce
Pilotlar uçmuyor diyenleri Sabiha Gökçen’e bekleriz. Pandemide herkes yatarken bir tek Sabiha uçtu. Hiç durmadık ki. Pandemi mi olmuştu. Üstelik asgari ücret maaşına 2 ay , sonra 1/4 ve yarı maaşa aylarca uctu bu insanlar.
37 efo ~ 4 ay önce
:)
Kanla yazılır ~ 4 ay önce
Havacılık kanunları kanla yazılıymış, en nefrettiğim ifadedir. Bu mantıkla birileri, kan dökülmediyse hiç birseyi değiştirmeyelim kafamızı kuma gömelim mantığındalar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000