16 Mayıs 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Kardeşim nasıl pilot olunur, hangi lisanslar gereklidir, nasıl alınır, maliyeti nedir, nasıl iş bulunur diye hiç araştırmadın mı? Sırf ÖSS'de yüksek puan alıp 4 yıl sonra istihdam garantisi mi bekliyordun, sana bir taahhüt mü verildi?
  • Emekli maaşıyla yaşayan bir ailenin çocuğuyum. Zamanında üniversite sınavında ilk 3 bine girerek hayalim olan pilotlugu ücretsiz bir şekilde okudum çok şükür bu sırada KYK aldım işe girince ödemem kolay diyerek lakin ben mezun oldum pandemi geldi çattı. Ailemin yüzüne bakamıyorum gurur tablolariydim oysaki.Kredi çekip lisans yenileme uçsam mı ucmasam mı kafamdaki tek soru bu. Zamanında tıp mühendislik okumadım daha iyi olacak derken şu geldiğim halin açıklaması yok. Artık açıklama yapan birileri olsun yolumuzu çizelim ya bari ne yapayım yurtdışına mı iltica edeyim vizyonum var param yok :(
  • https://www.cnbc.com/2022/05/15/us-pilot-shortage-forces-airlines-to-cut-flights-scramble-for-solutions.html Bu pilot shortage olayı bizim ülkede neden olmuyor? Yani bize nazaran çok daha fazla büyük bir iç pazara sahipler eyvallah da, çok fazla pilot da var halihazırda havayolu bünyesine katılabilecek. Var mı bilgisi olan, açıklayabilecek bir arkadaş?
  • Gene baslamis bu kadar ucak geliyor diye !!!
  • Maliyet ATPL ile aynı seviyede ama esas tehlike yakında drone yolcu hava araçlarının çıkması. Şu an için 70 kişilik drone hava araçları üzerinde çalışma yapılıyor. Cep otogarları gibi firmalar kendi meydanlarına sahip olacak. Pilot yok, alan, apron maliyeti yok. Birçok uçuş okulu yakında kapanır.
  • Eğer böyle bir geçiş yapılacaksa bile üniversiteleri ve eğitim kurumlarını denetlemeli olarak yavaş yavaş kapatmalılar. Kimsenin hayalleriyle veya yatırımıyla oynamak doğru değil. Kaldı ki yapılan yatırım bitcoine yapılan yatırım da değil. Bir meslek edinmiş insanlar.
  • Bu sistem yurumez. Ise yarayacak birsey olsa bize sira gelene kadar elin Amerikalisi yapardi. Tabiki en optimum sonuc icin birseyler deneniyor. Mpl de onlardan birisi. Ise yaramayacagi asikar. Ama sirketlerin kendi cadet(entegre) programlarina yukleneceginii tahmin etmek zor degil. Profesyonel koleciligi sevdiler. Vur kafasina al maasini. Sonra biraz ver kasikla ama kepceyle geri al. Adamlarin da eli mahkum kabul ediyorlar. Ayni durumda kim olsa kabul eder. Biz tipsizler de taksiye, konfeksiyona devam. Durumlar cok karamsar. 100 tane ucak siparisi anca bizim icin ekmek umudu olur. Cok zor cok.
  • Net olmuş artık anlayanlara..
  • Siz iyi pilot olabilirsiniz, uzun yıllardır birebir yakından takip edip görüyoruz eğitimleri. Mpl kisa bir uçuş programından sonra Paso Sim uçuyor. O da ne lövye ne de rudder koordinasyonu geliştirir. Simulator uçuşlarında bitsin de eve gidelim modunda değilse çoğu ben de adam değilim. En iyi eğitim Entegre. Alır sortileri fazla ve gerçek uçakta tamamlanıyor. Mpl gibi atarım değil.
  • Ey ayjet ne geldiyse hazırda eğitimi bitmiş pilotların başına senin yüzünden geldi, çok ah aldın

Pilot eğitiminde sistem değişiyor mu?

Pandemi dönemi, havacılık sektörü kadar havacılık sektöründe yer edinmek isteyenlerin de kafasını karıştıran, ezberlenen ve alışılagelmiş sistemi allak bullak eden bir süreci beraberinde getirdi. Rotasını bilmedikleri bir yolculukta, sektörün nerede olduğunu ve nereye gideceğini oradan buradan, kulaktan dolma bilgilerle sezgilemeye çalışanlar, önlerinde adam akıllı ışık tutan mekanizma olmadığından bir türbülansın içerisinde savrulup duruyorlar.

Sektörün geleceği ne olacak, ne zaman işler rayına oturacak ne zaman önlerindeki fluluk yerini gökyüzü kadar masmavi bir netliğe bırakacak bilen yok...

Ortaya konulan net bir vizyon, iyi ya da kötü geleceğe ilişkin netliği kesin ifadelerle ortaya koyan bir öngörü, bir beklenti olmadığı için ikilemde kalanlar bir mihmandar arıyorlar. Ama yok... Ne bir mihmandar var ne bir işaret çakan...
Her hamle kendi içerisinde gelişiyor, dışarıdan sadece yorumlanarak bir işaret aranıyor. Havacılık sektörünün en çok sevdiği netliği bu alanda göremiyoruz. Fotoğraf makinesinin vizöründen bakıyoruz ama, odak noktası belli olmadığı için focus bir sağa dönüyor bir sola ama netliği bir türlü sağlayamıyor.

Bu flu alanı netleştirmesi gerekenler sustuğu için ticari kaygılarla hayali bir netlik üzerinden binlerce genci ağına çeken sistemin ekmeğine yağ sürülüyor bilmeden...

Liseler, üniversiteler, özel eğitim kurumları binlerce gence hayal satarken onlara bir "dur" diyen de olmuyor, "siz ne yapıyorsunuz?" diyen de... Bu suskunluk, yığınla işsizler ordusu oluşturma gayretindekilerin değirmenine su taşıyor farkında olmadan.

En basitinden pilotaj eğitimi bir yerlere veriliyor, sessiz sedasız... Dışarıda yüzlerce genç lisansı elinde ya da parası cebinde bir ışık bir işaret bekliyor ancak havayolu şirketleri bu beklentiye net bir cevap vermekten uzak... Eğitim kurumları da havayolları ile doğrudan dirsek temasında olmadıkları için gelecekte onları nelerin beklediğine yönelik bir yol çizemiyorlar. Milyonlarca dolarlık yatırımların bir sistem değişikliği ile çöpe gitme olasılığı onları da rahatsız ediyor.  Ne var ki, sessiz değişimin gerçekleşmesini uzaktan izliyorlar.

Havayolu şirketlerinin bunca iş bekleyen lisanslı pilot adayına rağmen kendi sistemleri üzerinden istihdama yönelik eğilimi ve bu eğilimin bir anda ortaya çıkması, evini, arabasını satarak sermaye yapanların uykularını kaçırıyor. Aynı şekilde hayalini gerçekleştirmek için adım atmak üzere olanlar için de bu eğilim korkulu bir rüya gibi...

Hem pilot adaylarının hem de eğitim kurumlarının harcadığı paraların, yatırımların bir anda anlamsız kalacak olması ihtimalinin, sistemin baştan aşağı yıkımı anlamına geleceğini farkedebiliyorlar ancak çaresiz bekliyorlar. Bu konuda yıllar önce Korhan Oyman'ın yazdığı bir yazı var. Havacılık eğitimine yıllarını veren Oyman'ın yıllar önce öngördüğü bir bir gerçekleşiyor fakat bundan ne sektörün ne de sektöre girmek isteyen adayların haberi var.  Şöyle diyor Oyman yıllar önce yazdığı bir yazıda:

"Uzun zamandır MPL olayını takip ediyorum ve bir çok work shop’a da katılma imkanım oluyor. Gelen fırtına bu. Bırakın asker sivil kavgasını esas tufan burada. Bugün 200 saatle uçanları yakında mumla arar hale geleceksiniz. Lufthansa’nın başını çektiği bu eğitim bir kaç seneye Amerika’da değil ama Avrupa’nın ve diğer bölgelerin kapısında olacak. Amerika pilot havuzunun ve kaynakların bolluğu ve havayolu sektörünün borç yükü dolayısıyla daha bence 15-20 sene buna direnir ama Avrupa, Ortadoğu ve Asya’da bir kaç seneye başlar bu iş klasik uçuş okullarının yerini almaya. Piyasadaki mevcut küçük uçuş okullarının bu eğitime girmeye yatırım maliyetlerinin büyüklüğü nedeniyle gücü yetmez ama THY, Pegasus gibi büyük şirketler ve IFTC gibi simülatör işleticileri mutlaka bu sistemi dener ve sever.

... Bugün THY he dediği anda yılda 300-400 pilotu MPL yoluyla büyük ilave yatırım yapmadan yetiştirebilir. Yani oyunun kuralları değişmek üzere haberiniz olsun.

MPL dediğimiz eğitimde F/O adayının gerçek eğitim uçağında uçması gereken saat sadece 50-70 arasında. Yani PPL yeterli. Sonrasında 150 saat civarında FTD ve 30-50 saat FFS simülatör eğitimi geliyor. Maliyet 100 bin Avro civarı tip eğitimi dahil. ATC ve hava muhalefeti yok, lokasyon problemi sıfır. İsterseniz Taksim’in göbeğine kurun. Buna yeni jenerasyon pilot adaylarının teknolojiye yatkınlığını da ekleyin çünkü her şey bilgisayar destekli yapılıyor. İşte size Atarici pilotlar. Alın adayı 22 yaşında yabancı dille eğitim yapan bir üniversiteden, hatta üniversite okurken eğitime alın devamını on-line getirsin. Tipi dahil 18 ayda koyun sağ sandalyeye. 43 sene uçsun şirkette. Bölün 100 bin Avroyu 40 seneye. Yılda 2500 Avro eder. Maliyet – Fayda analizini nasıl yaparsanız yapın bunu havayolu şirketlerinin gözden kaçırması tabii ki imkânsız.

İşte pilot pazarında esas dönüşüm ve hareketlilik bu. Buna birde şu an bu sistemi uygulayan havayollarından gelen olumlu haberleri ekleyin. Klasik eğitim tarih olmak üzere. Öğrenci ilk 50 saatten sonra sürekli uçacağı multi crew kokpitte CRM şartlarında eğitim görüyor. Havayolu şirketleri buna bayılmış durumda. Ürünün gecikmesi olayı yok. Yani EASA denetlemesi nedeniyle THY Akademi’de olduğu gibi ground edilmek yok. Aman Bakanım bizim uçuş okullarına yakıt desteği ver yok, öğretmen sıkıntısı olayı yok çünkü piyasada tonlarca emekli kaptan var simülatörde eğitmenlik yapacak hem yerli hem yabancı. Jeneratör elektrik kesintilerine cevap verdiği sürece başka bir dert yok.

Tabii ki uçuş okulları içinde alarm çanları çalıyor. Öyle al üç dört tane eski C-172 veya DA-20 kur bir okul olayı bitiyor. Bu pazardaki oyuncular müthiş büyük isimler.

Ya havayolu ya da simülatör üreticisi ya da işleticisi milyar dolarlık şirketler işin içinde. SHGM açısından da süper kolaylık. Çünkü bu eğitimdeki standartlar çok yüksek.

Denetimi daha kolay. Tip ve havayolu spesifik bir eğitim. Aldığınız lisans 1500 saat ve asli ATPL gelene kadar sadece tek tip uçakta ve bir spesifik havayolunda geçerli. Adamın 1500 saatten önce kaçma şansıda yok yatırımı yaptıktan sonra. Eh tabi adayı bu şekilde göbekten bağlayınca ilk iki yılın maaşlarının da seviyesini tahmin edebilirsiniz. Bu eğitimi uygulayan şirketler bir Second Officer S/O olayı başlatmış durumdalar. İlk iki sene deneme süresi ve düşük ücretli ırgat durumu söz konusu ta ki pilot 1500 saat uçup , ATPL sahibi olup rüştünü ispatlayana kadar.

Sonuç olarak sevgili pilot arkadaşlarım sürekli içinde olduğunuz bu grupçuluk kavgalarını bırakınız çünkü yakın gelecekte bu işin demografisi ve eğitim şartları öyle önemli ölçüde değişecek ki bırakın birbirinize sövmeyi mumla arayacaksınız bu günleri."

Evet, tehlikenin farkında mısınız?

Eğer böyle bir sistem kurulur ve başarılı olursa boya küpüne batırılarak yetişen pilotlar uğruna, bütün bir eğitim sektörünü ve eğitime binlerce euro dökenleri çöpe mi atacaksınız?

Pilot eğitiminde sistem değişiyor mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (56)

Ne bekliyordun ~ 1 ay önce
Kardeşim nasıl pilot olunur, hangi lisanslar gereklidir, nasıl alınır, maliyeti nedir, nasıl iş bulunur diye hiç araştırmadın mı? Sırf ÖSS'de yüksek puan alıp 4 yıl sonra istihdam garantisi mi bekliyordun, sana bir taahhüt mü verildi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belirsizlik kararsızlık parasızlık ~ 2 ay önce
Emekli maaşıyla yaşayan bir ailenin çocuğuyum. Zamanında üniversite sınavında ilk 3 bine girerek hayalim olan pilotlugu ücretsiz bir şekilde okudum çok şükür bu sırada KYK aldım işe girince ödemem kolay diyerek lakin ben mezun oldum pandemi geldi çattı. Ailemin yüzüne bakamıyorum gurur tablolariydim oysaki.Kredi çekip lisans yenileme uçsam mı ucmasam mı kafamdaki tek soru bu. Zamanında tıp mühendislik okumadım daha iyi olacak derken şu geldiğim halin açıklaması yok. Artık açıklama yapan birileri olsun yolumuzu çizelim ya bari ne yapayım yurtdışına mı iltica edeyim vizyonum var param yok :(

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Üzülme ~ 24 gün önce
Yalnız değilsin...
Tipsiz FO ~ 2 ay önce
https://www.cnbc.com/2022/05/15/us-pilot-shortage-forces-airlines-to-cut-flights-scramble-for-solutions.html Bu pilot shortage olayı bizim ülkede neden olmuyor? Yani bize nazaran çok daha fazla büyük bir iç pazara sahipler eyvallah da, çok fazla pilot da var halihazırda havayolu bünyesine katılabilecek. Var mı bilgisi olan, açıklayabilecek bir arkadaş?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Herdeemmm ~ 2 ay önce
Gene baslamis bu kadar ucak geliyor diye !!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Freex ~ 2 ay önce
Maliyet ATPL ile aynı seviyede ama esas tehlike yakında drone yolcu hava araçlarının çıkması. Şu an için 70 kişilik drone hava araçları üzerinde çalışma yapılıyor. Cep otogarları gibi firmalar kendi meydanlarına sahip olacak. Pilot yok, alan, apron maliyeti yok. Birçok uçuş okulu yakında kapanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 1 ay önce
Pilot ~ 2 ay önce
Eğer böyle bir geçiş yapılacaksa bile üniversiteleri ve eğitim kurumlarını denetlemeli olarak yavaş yavaş kapatmalılar. Kimsenin hayalleriyle veya yatırımıyla oynamak doğru değil. Kaldı ki yapılan yatırım bitcoine yapılan yatırım da değil. Bir meslek edinmiş insanlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Karamsarliga gerek yok ~ 2 ay önce
Bu sistem yurumez. Ise yarayacak birsey olsa bize sira gelene kadar elin Amerikalisi yapardi. Tabiki en optimum sonuc icin birseyler deneniyor. Mpl de onlardan birisi. Ise yaramayacagi asikar. Ama sirketlerin kendi cadet(entegre) programlarina yukleneceginii tahmin etmek zor degil. Profesyonel koleciligi sevdiler. Vur kafasina al maasini. Sonra biraz ver kasikla ama kepceyle geri al. Adamlarin da eli mahkum kabul ediyorlar. Ayni durumda kim olsa kabul eder. Biz tipsizler de taksiye, konfeksiyona devam. Durumlar cok karamsar. 100 tane ucak siparisi anca bizim icin ekmek umudu olur. Cok zor cok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 2 ay önce
MPL sistemini epeydir uygulayan ve bu konuda gerekli teknolojik yatırımını süreç içinde yerine getirmiş ve kurulduğundan beri uygun kalitede personel ile çalışmaya özen gösteren bir uçuş okulu var. Havayolu şirketleri de kurumsal olarak bu uçuş okulunu tercih ediyor. Kısacası, bizde de oluyor. Tek motorlu bir uçakta edinilen uçuş deneyimi hava yolları için uygun değildir. MPL ihtiyacı buradan hareketle doğdu..
shortcut ~ 2 ay önce
Net olmuş artık anlayanlara..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kayhan ~ 2 ay önce
Siz iyi pilot olabilirsiniz, uzun yıllardır birebir yakından takip edip görüyoruz eğitimleri. Mpl kisa bir uçuş programından sonra Paso Sim uçuyor. O da ne lövye ne de rudder koordinasyonu geliştirir. Simulator uçuşlarında bitsin de eve gidelim modunda değilse çoğu ben de adam değilim. En iyi eğitim Entegre. Alır sortileri fazla ve gerçek uçakta tamamlanıyor. Mpl gibi atarım değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sektör ~ 2 ay önce
Ey ayjet ne geldiyse hazırda eğitimi bitmiş pilotların başına senin yüzünden geldi, çok ah aldın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ne alaka ~ 2 ay önce
Ayjet ne alaka ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000