18 Nisan 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Şu an tip eğitimi olan tecrübeli pilot her yerde makbul ama Herkes pilot ararken sxs elindeki yıllardır tip eğitimini verdiği yetiştirdiği adamları thy’ye kaptırdı, çok değil seneye kalmaz pilot eksiğimiz var diye türk olmasında hollandalı olsun diye ilan açarlar, atlas’tan işsiz kalanları thy almıyor bu nasıl bir akıl tutulmasıdır anlamak mümkün değil, hintlisi, pakistanlısı iranlısı yunanlısı mesken tutmuş türkiye gençleri ağzı açık kuş gibi bekliyor.
  • Eğer bu yorumları yazanların yarısı bile gerçek pilotlar ise cehalet ve eğitimsizlik korkunç boyutlarda demektir.Kimse gerçekte sesini çıkaramadığı şeylere burda atar gider yapıyor anlaşılan.
  • Tecrubesiz pilotlarin feryadini duymuyorlar
  • parasini pesin odedim en fazla iki uc ay daha oteleyebilirim baslamak icin sonbaharda alim olursas diye korkuyorum daha fazlada bekleyemem yaslandim.
  • Ben o işi yapıp halledeli çok oldu, aviator69 arkadaş ;)) Ya hazımsızsın işin gücün yok ya da eğitim kısmından ekmek yiyorsun ve işine gelmiyor gerçekler. Git becerebiliyorsan benim gibi havayolundan geç. Gereçi seni kapısından almayabilirler.
  • Sıkışan kurumlar arada bir gaz mı veriyor?
  • Atlas tan A 320 type imi aldigimin ertesi gunu Atlasin battigini ogrenip bide pandemiye yakalandim.Havayollari beni alsin belli sure parasiz ucmaga raziyim,yeniden type alip borclanabilirimde,maddi manevi emeklerim bosa gitmesin..Duyan var mıııı......
  • Murat Bey sosyal medya hesabından bugünkü hikayesinde cadet alımı için geri sayımın başladığını belirtmiş.
  • THY DE SIRKET ICINDEN DEPARTMANT BEGENMEYIP TORPILLI REFERANSLI CADETLER OLACAGI SOYLENIYOR DOGRU MU
  • Merhaba, Çok çeşitli İş Planlama, Özel krediler, %2 düşük faizli Otel Kredileri ile Kredi teklifi. Güvenli ve teminatsız Krediniz için lütfen bizimle iletişime geçin İlgilenen adayların e-posta yoluyla bizimle iletişime geçmeleri gerekir: [email protected] Whatsapp üzerinden iletişim: +12149748303 Saygılarımla,

Pilot istihdamı artacak mı?

Havayolu sektöründeki hızlı toparlanma süreci, 2019 rakamlarına dönüş için umut veriyor. Pandemi sürecinde toparlanmanın; bölgelere, ülkelere ve hatta havayolu şirketlerine göre farklılık göstereceğine dair öngörüler vardı ve bu öngörülerin haklı olduğunu yaşayarak görebiliyoruz.

Bazı ülkeler ve bölgeler pandeminin etkisini hala hissederken, Orta ve Batı Afrika, Güney Asya ile Orta ve Güney Amerika, toparlanma sürecine en iyi tepki veren bölgeler olarak ortaya çıkıyor. Bizim de içerisinde bulunduğumuz Avrupa ise, 2019 rakamlarına henüz erişebilmiş değil. Ancak bu yazdan sonra, kendi açımızdan tablo değişebilir. Herşey yolunda giderse yolcu sayısı açısından pandemi öncesi rakamlara erişilebilir. Gidişat onu gösteriyor.

Tabi ki böylesine hızlı gelişen bir toparlanma sürecinde, havayollarını bekleyen önemli sorunlar var. Kuşkusuz onlardan en önemlisi, pilot sıkıntısı...

Pandemi sürecinde uçakların yere indirilmesi ile birlikte pilotlarının bir kısmını işten çıkartan, ücretsiz izine gönderen veya part time çalışma modeline geçen havayolları, toparlanma süreci ile birlikte, devredışı bıraktığı pilot kaynağını yeniden aktif hale getirmeye başladılar. Ancak görünen ve beklenen tabloda, pandemi öncesindeki pilot kaynağı ile havayollarının pandemi sonrası hızlı toparlanma sürecini yönetemeyecekleri de açık...

Pilot eğitimleri, diğer bir çok istihdam alanlarından farklı olarak, maliyetli, uzun ve zahmetlidir.

Pandemi sürecinde, hem havayolları yeni pilotlar yetiştirilmesi konusunda isteksizdi hem de sektörün genel durumundan yola çıkarak, pilot olma hedefi olan adayların, bu planlarını ötelemesi sözkonusu idi...

İşte bu sebeple, başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere bazı ülkelerde pilot arzının talebi karşılayabileceği konusunda, ciddi ve haklı endişeler var. İç hat trafiğinin en güçlü toparlandığı ülke olan ABD'de, şimdiden havayolu şirketlerinin pilot sıkıntısı dolayısıyla bazı seferleri iptal etmeleri ve uçuş ağında revizyona gitmeleri, toparlanmanın hızlanması durumunda olacakların ön habercisi gibi...

Türkiye'de iki yıldan bu yana iş bekleyen pilot adayları için belki bu yazdıklarım pek inandırıcı gelmeyecek ancak gerçekler bunlar... Dünyada 2025 yılına kadar 35 bin civarında pilot ihtiyacı var ve mevcut koşullarda bu arzın sağlanması zor. O sebeple, ABD'deki büyük havayolları, geleneksel modellerle ihtiyacın karşılanamayacağını düşündükleri için, pilot akademilerini kurarak ve güçlendirerek sisteme pilot entegre etmek amacıyla büyük çaba sarfediyorlar. Bunun yanı sıra eldeki pilotları kaçırmamak için yüksek maaşlar veriliyor, yeni istihdam için eğitim kriterleri esnetilebiliyor. Avustralyalı pilotların oturum izinleri sorununun çözülüp ABD'de çalışabilmelerine ilişkin formüller bile değerlendiriliyor.

Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki, bir süre sonra benzer tabloyu Türkiye'de de yaşama olasılığımız yüksek...

Yukarıda da bahsettiğim gibi, bu düşünce ilk başta ütopik gelse de, görünen şu ki, havayolu şirketlerinin filolarının büyümesi ile birlikte 2023 ve 2024 yılları için çok ciddi pilot ihtiyacı olacak. 2021 yılı sonu itibariyle aslında bunu öngören havayolları, erkenden tecrübeli pilot alım için ilana çıkarak, piyasadaki yetişmiş pilotları bünyelerine hızlıca katmak istedi. Corendon, Pegasus, ACT, MNG ve Air Anka gibi şirketler tecrübeli pilotları bir an önce bünyelerine katmak için çaba sarfederken maalesef o dönemde yönetim zafiyeti bulunan Türk Hava Yolları, pilot istihdamına yönelik beklenen adımı atmadı. Pilotların yıllık izinlerinden alarak ve onları daha çok uçurarak idare edebileceğini düşündü ve büyük bir yanılgıya düştü o günkü THY yönetimi...

1 Nisan'da başlayan pilot yasağından kısa süre önce tecrübeli pilot alımı için ilana çıkan THY'nin, çok geç kaldığını ve birçoğu diğer şirketlerin alım kriterlerini karşılamayan pilotlardan da umduğunu bulduğunu söylemek imkansız. Hızlıca sisteme en az 100 tecrübeli pilot katmak isteyen THY'nin, sadece 20 pilotu sisteme dahil etmiş olması başarısızlıktır ve bu başarısızlık umarım bu yaz için THY'nin korkulu rüyalar görmesine neden olmaz...

Sanıyorum 1 Eylül itibariyle transfer yasağının kalkması ile birlikte yeniden bir ilan süreci başlayacak. Bu kez havayolları kendi aralarında da pilot transferi yapabileceği için sonbaharda şirketler arası ciddi bir hareketlilik olmasını bekliyorum.

Bununla birlikte pandemi sürecinde yetiştirilmek üzere pilot eğitimlerini ağırdan alan ve sisteme en son 2,5 yıl önce pilot adayı dahil ettikten sonra yeni adaylar dahil etmeyen havayollarının, cadet adı verilen yetiştirilmek üzere pilot adaylarına yenilerini dahil etmesi için de yakın bir süreçte beklentiler var. Bununla ilgili somut adımlar atan ve bu fikrini bir noktaya getiren havayolu şirketleri de sözkonusu... Cadet programlarına ilave olarak , 2022 sonbahar aylarından itibaren tip eğitimi vermeye hazırlanan havayolları olduğu da biliniyor . Onlarla ilgili süreci de yakından takip ediyorum. Zamanı gelince onları da göreceksiniz.

Sonuç olarak hali hazırda 60 yaş altında tecrübeli ve kriterleri karşılayan kaptan pilotlar bir şekilde istihdam edildi. Varsayıldığı gibi, öncelikle piyasadaki tecrübeli kaptan pilotlar istihdam edildikten sonra az tecrübeli ve tip eğitimi olmayan pilotlara kapılar açılacak. 2023 yaz planlaması öncesinde bu yılın sonbaharından itibaren havayollarının bu konuda radikal adımlar atacağını umuyorum. Ayrıca TL’nin değer kaybetmesi ile döviz cinsinden maaşları düşen expat (yabancı) kaptanlar da daha cazip şartlar sunan ülkelere yavaş yavaş göçmeye başlarken bu bir taraftan Türk pilotların istihdamının önünü açıyor gibi görünse de diğer taraftan havayolları için akut bir kaptan sorununu gündeme getirebilir. Bunu ifade etmekte de fayda var.

Ne olursa olsun, şu bir gerçek ki tünelin sonundaki ışık göründü...
Hayallerinden vazgeçmeyenlerin yüzü gülecek gibi görünüyor...

Pilot istihdamı artacak mı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (118)

Anlamak mümkün değil ~ 2 ay önce
Şu an tip eğitimi olan tecrübeli pilot her yerde makbul ama Herkes pilot ararken sxs elindeki yıllardır tip eğitimini verdiği yetiştirdiği adamları thy’ye kaptırdı, çok değil seneye kalmaz pilot eksiğimiz var diye türk olmasında hollandalı olsun diye ilan açarlar, atlas’tan işsiz kalanları thy almıyor bu nasıl bir akıl tutulmasıdır anlamak mümkün değil, hintlisi, pakistanlısı iranlısı yunanlısı mesken tutmuş türkiye gençleri ağzı açık kuş gibi bekliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cehalet ~ 2 ay önce
Eğer bu yorumları yazanların yarısı bile gerçek pilotlar ise cehalet ve eğitimsizlik korkunç boyutlarda demektir.Kimse gerçekte sesini çıkaramadığı şeylere burda atar gider yapıyor anlaşılan.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
35 yasinda tipsiz ~ 4 ay önce
Tecrubesiz pilotlarin feryadini duymuyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osman ~ 2 ay önce
Neden eğitm aldnki res ozaman
acili adana ~ 4 ay önce
parasini pesin odedim en fazla iki uc ay daha oteleyebilirim baslamak icin sonbaharda alim olursas diye korkuyorum daha fazlada bekleyemem yaslandim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kardeşim ~ 4 ay önce
Millet dışarda iş arar Türk hava yollarında üç kişiye bir şef düşer. Millet dışarda iş arar, Türk hava yollarında İlker bey zamanda bir sürü müdürlük açılır, millet dışarda iş arar ekip iletişimin dışardan gelen şefi uçuş plan kurallarını bilmez diye yanına iki tane daha Şeflik açılır ne güzel dünya kardeşim.
aviator36 ~ 4 ay önce
Ben o işi yapıp halledeli çok oldu, aviator69 arkadaş ;)) Ya hazımsızsın işin gücün yok ya da eğitim kısmından ekmek yiyorsun ve işine gelmiyor gerçekler. Git becerebiliyorsan benim gibi havayolundan geç. Gereçi seni kapısından almayabilirler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osmn ~ 2 ay önce
Haklısın hepai kolpa bunlarn abi daha çok öğrenci toplamk. İçin
... ~ 4 ay önce
Sıkışan kurumlar arada bir gaz mı veriyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A 320 ~ 4 ay önce
Atlas tan A 320 type imi aldigimin ertesi gunu Atlasin battigini ogrenip bide pandemiye yakalandim.Havayollari beni alsin belli sure parasiz ucmaga raziyim,yeniden type alip borclanabilirimde,maddi manevi emeklerim bosa gitmesin..Duyan var mıııı......

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Buyur burdan yak ~ 4 ay önce
Murat Bey sosyal medya hesabından bugünkü hikayesinde cadet alımı için geri sayımın başladığını belirtmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KahramanMaraş ~ 4 ay önce
THY DE SIRKET ICINDEN DEPARTMANT BEGENMEYIP TORPILLI REFERANSLI CADETLER OLACAGI SOYLENIYOR DOGRU MU

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jerome Burchael ~ 4 ay önce
Merhaba, Çok çeşitli İş Planlama, Özel krediler, %2 düşük faizli Otel Kredileri ile Kredi teklifi. Güvenli ve teminatsız Krediniz için lütfen bizimle iletişime geçin İlgilenen adayların e-posta yoluyla bizimle iletişime geçmeleri gerekir: [email protected] Whatsapp üzerinden iletişim: +12149748303 Saygılarımla,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Jerome 'a ~ 4 ay önce
Sen ne ayaksın ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000