08 Kasım 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Gibi havaciligin konusuldugu forum siteleri nelerdir malum airporthaber forun kapandi?
  • Her yonuyle cokmus bir donem yasiyoruz
  • Cla almis fakir. Cla araba mi :))
  • Kabin memuru maasi 4999 TL olmazsa sabiha’ya CATIII yuklenmesi imkansiz olur
  • Sabiha Gökçende 2 doz biontech asisini olmayanlar hala çalışmaya devam ediyor,tüm dünyada havayollari çalışanlarına zorunlu kılarken hala tgs de Aşı zorunlulugu getirilmedi,Aşı olanlar bu riski almak istemiyoruz,lütfen bu konuyuda yazın tesekkurler
  • Dünyada CAT3C gibi bir sistemi kullanan henüz yok, İstanbul Havalimanı’ndaki kategori de CAT3B’dir. 3C dediğiniz sistem çok hassas ve dünyada henüz kullanılmayan bir sistem
  • Çok güzel yazmışsınız. Tebrik ederim. Bunlara ek olarak, bitmeyen o ikinci pist sebebiyle havadaki trafiği görmelsiniz. Aşırı yoğunluktan ötürü sürekli ya bekleme yapılıyor ya da çok uzun bir yaklaşma paterni uçulmak zorunda kalıyor. Bu da ekiplerdeki yorgunluğu artırıyor, daha fazla yakıt sarfiyatına yol açıyor, bir sonraki seferin gecikmesine yol açıyor ve en sonunda yolcu kontuardaki memurun gırtlağına sarılıyor. Bitmeyen ikinci pist sebebiyle siz bu yaz oluşacak trafiği bir seyredin. Bu arada bu pist bitirilse bile eskisi bakıma alınacak, 3 aylık iş diyorlar ama bu kafayla 2 yıl da onu sündürürler, bu macera da bitmez böylelikle.
  • Cat yani kedi meselesi trafoya kedi girdi ve hiç birsey görünmüyor,önümüzü dahi göremiyoruz.şu kediyi yakalayın artık
  • 06+24 30 EDERRR BÖL 10A 3 ILS GP 3 DERECE OLMALI
  • tüm yorumlarınıza katılmakla birlikte yıllardır pegasus'un low cost imajıyla terminalde çizdiği kötü görüntününde irdelenmesi lazım. her doğa olayında aynı görüntülerin yaşanması pegasus'uda rahatsız etmeli. bu tür durumlarda pegasus'un profesyonel bir görüntüsünün olmaması yer hizmetleri personelini hırpalıyor. biraz havayollarıda son dakika surprizlerine hazır olmalı.

Sabiha Gökçen'deki kaosun asıl nedeni ne?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda bir kez daha düşük görüş dolayısıyla uçaklar iniş-kalkış yapamadı, onlarca uçakta rötar oldu. Birçok uçuş iptal edilirken çok sayıda uçak başta İstanbul Havalimanı olmak üzere farklı havalimanlarına yönlendirildi.

Sabiha Gökçen Havalimanı için artık vaka-i adiye olarak yorumlanabilecek bu durumun yıl içerisinde defalarca kez yaşanmasına alışığız...

Piste inemeyen uçaklar, havaalanında sabır çeken yolcular, onlarla baş etmeye çalışan havayolu görevlileri ve bütün bunlara kulak tıkayan otoriteler...

Sabiha Gökçen'de ne yaşanırsa yaşansın dönüp bakmamak için yemin etmiş bir sistem var. Ne medyada gündem oluyor, ne de “Neden böyle oluyor?” diyen bir otorite ortaya çıkıyor?

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda mevcut yaklaşma sistemleri CAT1 (kategori 1) olduğu için 550 metrenin altına düşen görüş şartlarında inişe imkan vermiyor. Yalova'da VOR cihazına yıldırım isabet ediyor, aylarca Sabiha Gökçen'de kaos yaşanıyor. Sabiha Gökçen için kaos pamuk ipliğine bağlı... Her an alt üst olmak üzere hazırda bekleyen bir alt yapı sözkonusu...

Daha gelişmiş seyrüsefer sistemlerinin kurulması elbet mümkün ancak Sabiha Gökçen'deki mevcut pistin yaklaşma açısından kaynaklı olarak burada kategorinin İstanbul Havalimanı ya da Esenboğa Havalimanı'nda olduğu gibi sıfır görüşte inişe imkan tanıyan CAT3C seviyesine yükseltilmesi  ne yazık ki mümkün olamıyor. Ancak buna rağmen düşük görüş şartlarında iniş konusunda bir operasyon onayı verilerek daha düşük görüş şartlarında iniş mümkün olabilir. Belirli  kriterler çerçevesinde bunun yapılabilmesi için  Sabiha Gökçen Havalimanı ve orayı kullanan havayolları tarafından ilgili otoritelere ciddi talep var. Ama günün sonunda, low visibility (düşük görüş) operasyon onayı için kimse sorumluluk almak istemiyor. Bu konudaki karar Sabiha Gökçen havalimanı otoritesi HEAŞ, DHMI ve SHGM arasında sahipsiz kalmış durumda... Nihayetinde bu operasyon şeklinin onayı SHGM'nin önünde dururken milyonlarca lira her kötü hava şartı oluştuğunda havaya uçuyor. 

Burada bir parantez de meteoroloji kısmı için açmak gerekir. Gelişmiş meteoroloji tahminlerine rağmen her seferinde bu olağanüstü hava koşullarının Sabiha Gökçen Havalimanı için sürpriz gibi ortaya çıkması da altı çizilmesi gereken bir başka konu... İstanbul'da bir gün sonra ortaya çıkan böylesine ağır meteorolojik koşulların tahmin edilememiş olması büyük bir handikap... Tabiki bu tahminin meteoroloji tarafından yapılmış olması da mümkün. Ama eğer öyle ise Meteorolojik Acil Durum Komitesi  tarafından neden bir önlem alınmadı ya da uyarıda bulunulmadı?
Aynı komite, Cumartesi günü düşük görüş şartları dolayısıyla yaşanan kaostan bir gün sonra toplandı ve pazar günü için tedbir alınmasına karar verdi, operasyon kapasitesi düşürüldü. Bu kez de sis olmadı! Demek ki istenildiği zaman toplanılıp, karar alınabiliyormuş... Ama yapamadılar, beceremediler... Bunların beceriksizliğinden bihaber yolcular da kontuardaki masum çalışanın üzerine çullandılar!

Her detayı bir kenara bırakalım... Bütün bunların aslında tek bir major sebebi var.

Yıllardır bitirilemeyen, hatta bitirilmemesi için özel gayret gösterildiğini düşündüğüm ikinci pist...

Sektör için yıllardır çözülemeyen koca bir düğüm gibi orada duruyor. Şu ana kadar sadece ikinci pist olmadığı için ortaya çıkan operasyon zararının karşılığında acaba sıfırdan kaç pist inşa edilirdi?

Sadece maddi açıdan da değil...

Her seferinde onlarca uçak başka havalimanına yönlendiriliyor, uçaklarda iptaller ve rötarlar olduğu için operasyon zinciri aksıyor, ekiplerin mesai programları alt üst oluyor, bazen kazalar meydana geliyor ve bununla birlikte binlerce yolcu otellere oraya buraya aktarılıyor.

Tabi havacılık kültürünün tam olarak gelişmediği ülkemizde hıncını kontuardaki çalışanlardan çıkarmak gibi cahilce eylemlere girişen yolcuların neden olduğu arbedeler de bu kötü filmin finali oluyor. Her seferinde yazıyoruz ama biz bu filmi tekrar tekrar izliyoruz. Biz gerçekten bu filmi izlemekten bıktık, siz bıkmadınız mı?

Sabiha Gökçen'deki kaosun asıl nedeni ne?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Airport haberforum ~ 6 ay önce
Gibi havaciligin konusuldugu forum siteleri nelerdir malum airporthaber forun kapandi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Her yonuyle ~ 6 ay önce
Her yonuyle cokmus bir donem yasiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km’ye ~ 6 ay önce
Cla almis fakir. Cla araba mi :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
4999 TL ~ 6 ay önce
Kabin memuru maasi 4999 TL olmazsa sabiha’ya CATIII yuklenmesi imkansiz olur

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Raybanlı KM ~ 6 ay önce
4 senedir km yim mercedes cla aldım sıfır km
Can ~ 6 ay önce
Sen onu harçlık olarak evinde karına verirsin. Kurtarmaz ama katlanır turşuluğuna.
Raybanli km’ye ~ 6 ay önce
120 ay taksiti hayatin boyunca oder cocuguna da borc birakirsin oyleyse
TGS SAW ~ 6 ay önce
Sabiha Gökçende 2 doz biontech asisini olmayanlar hala çalışmaya devam ediyor,tüm dünyada havayollari çalışanlarına zorunlu kılarken hala tgs de Aşı zorunlulugu getirilmedi,Aşı olanlar bu riski almak istemiyoruz,lütfen bu konuyuda yazın tesekkurler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cat3 ~ 6 ay önce
Dünyada CAT3C gibi bir sistemi kullanan henüz yok, İstanbul Havalimanı’ndaki kategori de CAT3B’dir. 3C dediğiniz sistem çok hassas ve dünyada henüz kullanılmayan bir sistem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamile bak kamile ~ 6 ay önce
henüz kullanıyormu vay anasını beee. sen umarım aktif uçan biri değilsindir mümkünse aynı kokpitte görüşmeyelim koçero
HAVADAKİ TRAFİK ~ 6 ay önce
Çok güzel yazmışsınız. Tebrik ederim. Bunlara ek olarak, bitmeyen o ikinci pist sebebiyle havadaki trafiği görmelsiniz. Aşırı yoğunluktan ötürü sürekli ya bekleme yapılıyor ya da çok uzun bir yaklaşma paterni uçulmak zorunda kalıyor. Bu da ekiplerdeki yorgunluğu artırıyor, daha fazla yakıt sarfiyatına yol açıyor, bir sonraki seferin gecikmesine yol açıyor ve en sonunda yolcu kontuardaki memurun gırtlağına sarılıyor. Bitmeyen ikinci pist sebebiyle siz bu yaz oluşacak trafiği bir seyredin. Bu arada bu pist bitirilse bile eskisi bakıma alınacak, 3 aylık iş diyorlar ama bu kafayla 2 yıl da onu sündürürler, bu macera da bitmez böylelikle.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cat 3 ~ 6 ay önce
Cat yani kedi meselesi trafoya kedi girdi ve hiç birsey görünmüyor,önümüzü dahi göremiyoruz.şu kediyi yakalayın artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
MOKOLİ ~ 6 ay önce
06+24 30 EDERRR BÖL 10A 3 ILS GP 3 DERECE OLMALI

Yanıtla

Kalan karakter 1000
farklı ~ 6 ay önce
tüm yorumlarınıza katılmakla birlikte yıllardır pegasus'un low cost imajıyla terminalde çizdiği kötü görüntününde irdelenmesi lazım. her doğa olayında aynı görüntülerin yaşanması pegasus'uda rahatsız etmeli. bu tür durumlarda pegasus'un profesyonel bir görüntüsünün olmaması yer hizmetleri personelini hırpalıyor. biraz havayollarıda son dakika surprizlerine hazır olmalı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000