22 Ağustos 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Frikik yakalamak benim işim. Başka derdim yok.
  • Bu kezbanlar bile bana pas vermiyor. Gideceğim Katar’a Emirates e
  • Keşke bu hassasiyeti,% 30 lar kesilirken veya pilotlara verilen teşvikler döneminde gösterdiniz ama klasik kara değil kuru şövalyeliği seviyoruz
  • Dayanışma aidatı dahil ödemeyin, hiçbir kaybınız olmaz, ama bir duruşunuz olur. %1.5 ‘un kat be kat fazlası çoktan verildi Daha da kendinizi ezdirmeyin..
  • Bu konularda asıl önlem alması gereken Shgm fakat o da Thy Ekip Planlamanın alt departmanı gibi görev yapıyor. Tek çare Easa veya Faa in buna bir tavır koyması ve bu şekilde ekipleri bana gönderemezsin demesi
  • Su ısınıyor
  • kezban?
  • Bugun Herkes yorgun
  • Sadece pilotlar değil bizde yoruluyoruz ama gülmekten
  • Bir günde 3 kaza oldu bu ülkede. Sonra gerekli tedbirleri alıyoruz. Alın bakalım.

Sadece THY pilotları mı yorgun?

Pilotların yorgun uçtuklarına ilişkin tartışmaları takip ediyorum.  Uzun süredir göz ardı edilen bu konunun gündeme gelmiş olması önemli ancak sadece Türk Hava Yolları pilotlarının yorgunluğu üzerinde yoğunlaşması doğru değil. Özellikle pandemi sonrasında, sadece Türkiye'dekilerin değil, dünyadaki hemen hemen her havayolu şirketinin temel sorunlarından biri pilotların yorgunluğu...

Bunun temel sebebi, birçok havayolu şirketinin pandemi sürecinde pilotların işine son vermesi ve hızlı toparlanma sürecine hazırlıksız yakalanmaları olarak kısaca özetlenebilir.

Pilot yorgunluğu, sadece THY'nin değil, dünya sivil havacılık endüstrisinin çözmesi gereken en önemli meseledir.

Tanınmış havayolu şirketleri başta olmak üzere birçok havayolu şirketinin temel sorunu olan pilot yorgunluğu meselesinin odağına sadece Türk Hava Yolları'nın konularak tek bir açıdan değerlendirilmesini bu sebeple yanlış buluyorum.

Pilotların yoğun uçuş programlarından dolayı yorgun uçmaları, uçuş emniyeti açısından en büyük risklerden biri olarak kabul ediliyor.  Çünkü pilotların yorgun olma durumunda muhakeme yetenekleri zayıflar, karar verme yetenekleri azalır ve hatta uçuş yetenekleri dahi bozulabilir.

Bahsedilen şekilde kümülatif yorgunluğun, yetersiz ve eksik uçuş eğitimiyle birleşince uçuş emniyeti açısından doğrudan risk teşkil ettiğini de bilmek gerekir. Havacılık tarihi, diğer etkenlerle birleşince pilot yorgunluğunun oldukça tehlikeli sonuçlar doğurabileceğini yaşanan kazalarla önümüze koyuyor. Kayıtlara geçen 16 büyük ve ölümcül kazanın temel sebepleri arasında pilot yorgunluğu yatıyor.

Yorgunluktan kaynaklanan performans düşüklüğüne, pilotun kendi  düzensiz özel yaşamı, stres ve kaygıları da eklendiğinde maalesef istemediğimiz sonuçlar ortaya çıkabiliyor. 

Geçmişte yaşanan uçak kazalarının yüzde 80'inin sebebinin insan kaynaklı olduğu ve bu insan kaynaklı sebeplerin başında da pilot yorgunluğunun geldiği bilindiği için hem ABD'de hem de Avrupa'da önemli araştırmalar yapılıyor, planlamalar ve programlar geliştiriliyor. Ekip performansını üst seviyeye çıkaracak ve her bir pilottan maksimum verim alınacak şekilde geliştirilen planlamaların bazı havayolu şirketlerinde uygulanması noktasındaki yanlış ya da eksiklikler kaynaklı ortaya çıkan sorunlar, havayolu şirketlerinin çözmesi gereken en önemli konulardan biri olarak nitelendirilebilir. Her ay binlerce uçuş personeline onbinlerce saatlik bir planlama yapmanın kolay iş olmadığını bilmekle birlikte, elinden gelenin en iyisinin yapılması noktasında kararlı adımlar atılması ve insanın sistemin önünde değil, sistemin her zaman insan müdahalesinin önünde tutulması koşulundan taviz verilmemesi, en önemlisi ise gelen şikayetlerin titizlikle değerlendirilmesi gerekmektedir. Buna ilişkin bazı havayollarında resmi raporlamanın yanı sıra gizli raporlama sistemi de geliştirilerek pilotların endişe etmeden ve ön plana çıkmadan sorunları dile getirmesi sağlanıyor. Benzer metod, şikayet edenin zarar görmeyeceğinin kesin taahhüdü ile bizdeki tüm şirketlerde de sağlıklı şekilde uygulanabilir.

Havacılık sektörünü yakından takip edenler pilot yorgunluğu meselesinin son aylarda ABD'den Ortadoğu'ya kadar birçok havayolu şirketinde yaşandığını bilir.

Pandemi döneminde pilotların erken emekli edilmesi, bir kısmının işten çıkarılması ya da pilotların kendi istekleriyle ayrılması sonrası olağasüstü yolcu talebinin karşılanabilmesi için havayolu şirketleri pilotlardan maksimum faydalanma yoluna gidiyor. Bunun sonucu olarak da uçuş emniyetini riske eden örnekler zaman zaman karşımıza çıkıyor. Tıpkı  geçtiğimiz günlerde uçuş sırasında iki pilotun birden uyuyakaldığı Etiyopya Airlines uçağı gibi...  

Yakın geçmişe baktığımızda ise, pandemi döneminde her beş pilotundan birini işten çıkaran ve eksik pilotla operasyonu yürütmek zorunda olduğu için pilotların uçuş saatlerini az gösteren Qatar Airways'teki pilotların basına yansıyan haberlerde şu ifadeleri kullandıkları hatırlıyorum: “
“Vücudunuz dinlenmek için çığlık atıyor. Göğsünüzün içindeki acıyı hissediyorsunuz ve gözlerinizi açık tutamıyorsunuz”

Bu sözler sizlere de tanıdık geldi, değil mi?

Burada bir detay var.  Pandemide binlerce meslektaşının işini kaybettiğini bildiği için hiçbir Qatar Airways pilotunun bu olağanüstü şartlar konusunda resmi olarak tek bir rapor yazmamış olmaları!

Evet pilot yorgunluğu meselesi, havayolu şirketlerinin hızlı toparlanan havacılık sektörü için halledilmesi gereken en önemli meselesi... Bu sebeple, şirketlerin yorgunluk risk yönetimi konusunda daha kararlı adım atmaları şart.  Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı ICAO'nun ve Uluslararası Havayolları Taşımacıları Birliği IATA'nın eksik pilot istihdamından kaynaklanan operasyon yoğunluğunun önüne geçebilmek için pilot emeklilik yaşının 65'ten 67'ye çıkarılmasına yönelik girişimleri, sorunun kısmen ve geçici çözümü noktasında işe yarayabilir.

Ancak uzun vadede havayolu şirketlerinin iyi bir planlama sistemi ile birlikte pilot istihdam kaynaklarını daha efektif kullanma yönünde alacağı kararlar, uzun vadede şirketler için daha etkin bir metod olacaktır. Bugün pandemi döneminde pilot üretimi neredeyse durma noktasına geldiği için, hızlıca pilot kaynağı sorununu çözmeyen havayolu şirketleri, yarın hem ekonomik hem de uçuş emniyeti açısından ciddi sorunlarla boğuşmak zorunda kalabilirler.  

Sadece THY pilotları mı yorgun?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (32)

Ekip terminalinde frikik gözetleyen manyak ~ 3 ay önce
Frikik yakalamak benim işim. Başka derdim yok.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kezbanlardan şikayet eden At Hırsızı Kılıklı Keko ~ 3 ay önce
Bu kezbanlar bile bana pas vermiyor. Gideceğim Katar’a Emirates e

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tk ~ 3 ay önce
Keşke bu hassasiyeti,% 30 lar kesilirken veya pilotlara verilen teşvikler döneminde gösterdiniz ama klasik kara değil kuru şövalyeliği seviyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kapitano ~ 3 ay önce
Dayanışma aidatı dahil ödemeyin, hiçbir kaybınız olmaz, ama bir duruşunuz olur. %1.5 ‘un kat be kat fazlası çoktan verildi Daha da kendinizi ezdirmeyin..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Puffy ~ 3 ay önce
Bu konularda asıl önlem alması gereken Shgm fakat o da Thy Ekip Planlamanın alt departmanı gibi görev yapıyor. Tek çare Easa veya Faa in buna bir tavır koyması ve bu şekilde ekipleri bana gönderemezsin demesi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
30 ağustos ~ 3 ay önce
Su ısınıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
K ~ 3 ay önce
kezban?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorgun ~ 3 ay önce
Bugun Herkes yorgun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baba ~ 3 ay önce
Yorgun
Yatılarda kahvaltıda dikkat çekmek için bağıra çağıra gülen hostes ~ 3 ay önce
Sadece pilotlar değil bizde yoruluyoruz ama gülmekten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kötü espri yapan C1 ~ 3 ay önce
o nasıl yorum başlığı gerçekle alakası yok
Sm ~ 3 ay önce
Dikkat cekmek icin oyle guluyordur :)
Ekip terminalinde frikiksiz oturamayan km ~ 3 ay önce
Istedigim gibi gulerim tmam mii hakim karsisinda grusuruz baaay :)
Nitelik ~ 3 ay önce
Çok da nitelik gerektiren bir is degil
Yorgun Şöför ~ 3 ay önce
Bir günde 3 kaza oldu bu ülkede. Sonra gerekli tedbirleri alıyoruz. Alın bakalım.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000