22 Kasım 2013, Cuma
Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

SHY-YDK

Sivil Havacılık, Bağımsız Denetim için ilk onayı verdi…

Gürsan Teknik Hizmetler A.Ş, SHY 145 Bakım Denetlemesi, Sürekli Uçuşa Elverişlilik Yönetim Kuruluşu Denetlemesi ve F Bakım Kuruluşu Denetlemesi konularında SHGM adına sektörü denetleme yetkisine sahip olacak.

SHGM' nin denetleme yetkilerinin bir kısmı belirli şartlara ve kriterlere bağlı olmak kaydıyla bağımsız denetim kuruluşlarına devredilmekle birlikte, üst otorite olarak yetki vermiş olduğu bu kuruluşların denetlenmesinden yine kendisi sorumlu olacak. Yetkili bağımsız denetim kuruluşlarında görev alacak personelin teknik denetçilik yetkisi de yine SHGM tarafından verilecek.

SHGM Haber

Tarihçe

Son yıllarda faaliyet sahasına Bakım - Onarım - İşletme Hizmetlerini de ekleyen ve Türk Hava Yolları'nı (THY) müşteri portföyü arasına katan Gürsan Teknik'in faaliyetleri ve hayata geçirdiği projeler arasında Oteller¸ İş ve Alışveriş Merkezleri¸ Bankalar¸ Marketler¸ Hastaneler¸ Organize Sanayi Bölgeleri¸ Saha¸ Tünel¸ Otoyol Aydınlatmaları¸ Stadyum¸ Endüstriyel Tesisler¸ Enerji Santralleri vb. yer almaktadır.

Gürsan Teknik

SHY-YDK

İnceleme ve denetimin amacı

Madde 5

(1) Havacılık işletmelerinin sivil havacılık mevzuatı kapsamındaki faaliyetleri inceleme ve denetime tabi tutulur. İnceleme ve denetimin amacı, 2920 sayılı Türk Sivil Havacılık Kanununa göre yetkilendirilen işletmelerin uçuş, can ve mal emniyet ve güvenliğini sağlayacak şekilde faaliyetlerinin doğruluğunun, güvenilirliğinin, havacılık düzenlemelerine uygunluk derecesinin araştırılması ve sonuçlarının ilgili taraflara bildirilmesi amacıyla kanıt toplanması ve bu kanıtların değerlendirilmesi sonucunda görüş oluşturulması ve rapora bağlanmasıdır.

Bağımsızlık ilkesi ve bağımsızlığı ortadan kaldıran haller

Madde 9

(9) Yetkili bağımsız denetim kuruluşunun ortakları, yönetim kurulu başkan ve üyeleri, denetçileri ve yöneticileri bir havacılık işletmesinde yönetim kurulu başkanı, üyesi, genel müdür, sorumlu müdür, sorumlu yönetici personel veya imza yetkisini haiz işletme personelolamaz.

Yetkilendirilecek kuruluş ortakları, yönetim kurulu başkanı ve üyeleri, yöneticileri ve denetçilerinde aranacak ortak şartlar

Madde 21

c) İnceleme, denetim, eğitim ve danışmanlık haricinde sivil havacılık ile ilgili ticari bir faaliyetinin bulunmaması,

Yetki başvurusu sırasında gerekli olan bilgi ve belgeler

Madde 22

5) İnceleme, denetim, eğitim ve danışmanlık haricinde sivil havacılık ile ilgili ticari faaliyette bulunmadıklarına dair yazılı beyanları,

Yetki verilmesi

Madde 24

(1) Ortakları, yönetim kurulu başkanı, üyeleri, yöneticileri ve denetçileri ile birlikte bu Yönetmelikte yer alan koşulları taşıyan ve gerekli belgelerle yazılı başvuruda bulunan bağımsız denetim kuruluşlarına, Genel Müdürlükçe faaliyet konularını yürütebilecek yeterliliğe sahip olduklarına karar verilmesi halinde bağımsız denetim kuruluşu yetkisi verilir.

Konu ile ilgili taslak üzerine yazdığım yazıyı hatırlayarak (SHY-Denetim), buradan benim anladığım şu;

Bu özel denetim şirketinde çalışacak denetçi ve şirketin, havacılık ile uzaktan-yakından bir alakası olmayacak (ki) şirkete yetki verilsin.

Halbu ki, ICAO Doc.8335 der ki;Hangi lisansın sahibi olursan ol, işine ara verdin mi, lisansın geçerliliği düşer.Hepimiz biliyoruz ki, sahip olduğumuz lisansların tarafımıza sağladığı yetkileri belirli süreler içerisinde kullanmazsak, o yetki düşer ve ancak ek eğitimler alarak o yetkilere tekrar sahip oluruz.

Bunun açıklaması şudur.

Bundan dolayıdır ki, tüm denetçiler, geçerli lisans sahibi olmak zorundadırlar.

Bu zorunluluk, lisansın sağladığı yasal sınırların sürekli takibi, güncellenmesi ve yenilenmesi ile bu sınırları takip etme ve uygulama şartından gelmektedir. Aksi bir davranış, “SHY 6a İdari yaptırımlar - Madde 47; (2) … tespit edilecek kusura istinaden en fazla 6 ay süre ile askıya alınabilir veya iptal edilebilir..” şartından dolayı, lisans kaybına neden olabilir.

Elinin altında yüzlerce lisans sahibi yetkin ve yetenekli personel mevcut. Buna karşı, böyle bir yönetmelik ile vasıfsız birilerini denetime gönder. Üstelik bunu yasa gereği yönetmelik olarak da geçerli kıl. Bana pek yapıcı gelmiyor.

SHY-YDK ile denetci sıradan olma, denetlenecek kişi / kurum da üst düzey personel ile donanmış olma şartlarına uyacak.

Bir de şu madde var ki, patronların yüreğine su serpiyor;

Yetkilendirilecek kuruluşlarda aranacak ortak şartlar

Madde 20

e) Verdikleri hizmetlerden doğabilecek zararları karşılamak amacıyla en az bir milyon ABD Doları sorumluluk sigortası yaptıracaklarını taahhüt etmeleri,

Sahi kaç USD yatırım yapmıştı bir özel şirket şu yeni uçaklara?

12 Milyar kadar mı? Olsun, en azından 12.000’de biri sağlamda.

Sevgiler
www.servetbasol.com

SHY-YDK

Facebook Yorum

Yorumlar

ÜMİT ÇENDEK ~ 9 yıl önce
BEN BİR YORUM YAPARKEN İSMİMİ VERİYORUM. HER NEDENSE SEN İSMİNİ VERMEYE ÇEKİNİYORSUN. İSMİNİ VER DELİKANLI BİR ŞEKİLDE KONUŞALIM. TABİ ÇAMUR AT İZİ KALSIN DEĞİL Mİ? KARDEŞİM BİR ŞEYİ ELEŞTİRİYORSAK, ÜLKEMİZDE İŞLER DAHA GÜZEL GİTSİN, DEVLETİMİZ DAHA GÜZEL ÇALIŞSIN DİYE. BİZİM ZAMANIMIZDA NE KURSLAR VARDI, NE İNTERNET VARDI, NE DE DOĞRU DÜRÜST HÜKÜMETLER VARDI. HERKES BİRBİRİNİ YİYOR, AYAĞINI KAYDIRIYORDU. DEVLET, DOĞRU DÜRÜST ÇALIŞANINA SAHİP ÇIKMIYORDU. BU İMKANSIZLIKLARLA ORADA BUNA RAĞMEN ÇOK ÇOK FAZLA İŞLER YAPTIK. DEMEM ODUR Kİ ŞİMDİ NE KORKUNÇ İMKANLAR VE İSTİKRAR OLDUĞU HALDE, SHGM ÇOK ÇOK DAHA İYİ BİR ŞEKİLDE ÜLKE ÇAPINDA ORGANİZE OLUR, BİR FAA, CAA VEYA GELİŞMİŞ AVRUPA BİRLİĞİ ÜLKELERİNİN DÜZEYİNE GELEBİLİRDİ. ANCAK HALA NUHTAN KALMA YÖNETMELİKLERİNİ, KANUNLARINI REVİZE EDEMİYOR, GELİŞMİŞ ÜLKELERİN SİVİL HAVACILIK OTORİTELERİNİN STANDARTLARDA HALA ORGANİZE OLAMIYOR. BİZ DE SADECE BUNLAR NİÇİN DÜZELMİYOR VE GELİŞMİYOR DİYE SORUYORUZ. HATA MI YAPTIK.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Ümit Cendek'e ithafen, sen degilmiydin bütün gün kulaklık takip olmayan ingilizceni gelistirecegim diye mesayiyi yiyen! Sonra da SHGM kendine baksın, ne verdin de ne istiyorsun!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Umit cendek ~ 9 yıl önce
SHGM, bir de kendini denetletse, başta mevzuatlarında, personel niteliğinde ve niceliginde, organizasyon yapisinda olmak üzere, ne eksiklikler çıkar, ne eksiklikler! Ama devletimiz her zaman büyüktür o asla eksik ve yanlış yapmaz!

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000