01 Mart 2021, Pazartesi
Ali KIDIK
Ali KIDIK [email protected]
 • Ali Bey merhaba, size su an sirketlesme asamasinda olan kargonun ic yuzunu anlatmak isterim. Hangi mail adresine gonderebilirim?
 • Direltörlere aylık 300 litre yakıt ücreti hesaplarına nakit olarak yatıyor. Buna rağmen direktörler bir yere gidince maaşı ve aldığı yakıt parası azmış gibi tei ye yakıt faturaaı getiriyorlar..
 • TEİ'ye 17 tane inşaat mühendisi ve mimar alındı. Tei inşaat işinemi girdi çok merak ediyorum.
 • Başkan'ım. memurlar ın kullandığı bir İnternet sitesinde kamu personeli maaş hesaplama robotunu kullanarak Bakanlıklara bağlı bir yıllık bekar bir Daire Başkanını net 10.711 TL maaş aldığını öğrendim. TEI de 1 yıldır çalışan mavi yaka personel bu paradan fazla maaş alıyorsa, lütfen siz de Başkanlığı bırakıp TEI ye mavi yaka personel olarak işe başlayın.
 • Koca ülke 85 milyon insanın hakkı yağma ediliyor her yeri ve kurumu ele geçirmis talan erbabınca
 • Parayı makamı mevkiyi seviyorsunuz
 • Ali Kıdık bey; Hayırdır İlket Aycı ya ne işiniz düşecek veya ne talep edeceksiniz? Birden tornistan yaptınız. Hadi bu yorumu da yayınlayın, objektif yayın yapıyorsunuz ya.
 • Ali bey birkez de onur air çalışanlarının sesine kulak verin. 1 ay sonra 1 yıl olacak onur air ne olacak. Hiç bir yöneticiden tek bir açıklama yok. Şirketi ayakta tutmak için hiç kimseden bir çaba göremiyoruz çalışanlar olarak. Şirketin sahibi olduğu uçaklar teker teker elden çıkartılıyor. Ama çalışanların hakedişlerine dair hiç bir açıklama yok. Çalışanlar hep şirketin yanında olmak için çabalıyor ancak yönetimden hiç bir geri dönüş yok. Yazın uçuşlar oldu hala bir ödeme olmadı. Batacaksa da bilelim çıkacaksa da.
 • Ülkemizde çürümemiş,kokuşmamış,bozulmamış,şaibesiz bir kurum ve yöneticileri ile çalışanları var mıdır acaba?
 • Cuma günü cuma vakti restoranta gidip karnını doyuran sonra mahmut hoca hangi camiye gitmişse kapısında bekleyen ve Allah kabul etsin hocam diyen müdürler var

TEİ bataklığa sürüklenmesin - İlker Aycı!

TEİ’ye “bir dokunduk bin ah işittik” desem yeri var. Meğer ne kadar kanayan yara varmış. Aktıkça akıyor bilgiler. Keyfi uygulamalar, villalar, havuzlar, golf sahaları, özel araçlar, Amerika seyahatleri, özel aşçılar ye babam ye mantığı. Derin incelemek lazım. Kapalı kutunun anahtarı İsmail Demir’de.

Gözden uzak diye unutulacak hali yok. Ankara’ya bir saat mesafede Eskişehir. Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir çok kıymet verdiğim çok değerli bir yönetici. Kesinlikle böyle keyfi uygulamalara müsamaha göstermez. THY Teknik’ten iyi tanırım. İş disiplini mükemmel, dedikodudan uzak ülkesi için çalışan ender yöneticilerimizden biridir.

Eminim ki bu yazılanları, iddiaları en ince noktasına kadar araştıracak ve gereğini de yapacaktır.

Bir önceki yazımızda da bahsettik. Dedik ki, TEİ ülkemizin gözbebeğidir ve ciddi bir kurumdur ve bu ciddiyetle yönetilmesi gerekir.

Geçen haftaki yazımı okuyanlar hatırlayacaktır. TEİ ile ilgili tarikat iddialarını gündeme getirmeden önce Mahmut Akşit’i arayıp iddiaları sormak istemiştim. Özel kalem maalesef işin ciddiyetini anlamamış ki, geri dönüş bile yapmadı.

Durum böyle olunca elimizdeki bilgileri paylaşmak farz oldu. Yazınca kıyamet koptu.

“Bu bilgiler kimden sızdı” sorusunun cevabı aranmaya başlandı. Sonra ilk iş tehditvari bir mail ile Airporthaber’e talimat verildi. İçeriğin ana öğesi “Kaldırın yazıyı” oldu. Sanırsın ki onların emir kuluyuz.

Bakın TEİ Kurumsal’dan gelen maile;

“Sayın ilgili; Ekte yer alan ihtar yazımızdaki açıklamaları dikkat almanızı ve sitenizde yayınlanan, linkini verdiğimiz yazı içeriğinin derhal yayından kaldırılmasını; bundan sonraki süreçte de şirketimiz ve çalışanları hakkında ve hukuka aykırı hiçbir içeriği yorum ve yayıma yer verilmemesini talebimiz doğrultusunda işlem yapılarak neticeden bilgi verilmesini ihtaren bildiririz”.

Şimdi sorarım size bir kurumun kurumsal iletişim departmanı herhangi bir yayın kuruluşuna bu şekilde emir vermesini kim kabul eder.

Sonra yetmedi, Kurumsal İletişim’den aradığını söyleyen Mehmet adında bir şahıs arayarak aynı minvalde konuşma yaptı. Lakin bizi tanımadığı belli. Uygun dil ile cevabını aldı.

Oysa beklerdim ki “iddialarınız konusunda gerekli inceleme başlatılmıştır. TEİ ülkemizin savunma sanayisine ve sivil havacılık sektörüne hizmet etmeye devam edecektir.” Şeklinde bir açıklama ile kurumu koruma altına aldıklarına dair açıklama gelsin.

Şimdi ben sorularıma başlıyorum.

 1. TEİ’de mevcut lojmanlar varken yeni bir lojman kompleksi için 7.750.000 (Yedimilyonyediyüzellibin) dolar yaklaşık 60 milyon TL gerek var mıdır?
 2. Devletten “motor yapılacak” diye aldığınız paraları inşaata gömdüğünüz doğru mudur?
 3. Havuzlu villalarda kimler oturmaktadır?
 4. Özel golf sahaları ne için yapılmıştır?
 5. SONGÜLER soyadlı üç kişi ve aile olduklarına dair bilgi mevcut. İş seyahati adı altında Amerika’ya 10 gün seyahat ettikleri, bu seyahatin asıl amacının tatil olduğu ve fakat kuruma ödetilen masraflarla tatil yaptıkları doğru mudur? Doğru değil ise hangi proje için Amerika seyahati gerçekleştirmişlerdir? Bu kişiler aynı departmanda mı çalışmaktadırlar?
 6. Kurumda liderlik pozisyonu ne anlam taşımaktadır?
 7. Yurtdışında yapılan fuarlara özel aşçılar ve garsonlar götürüldüğü, bu aşçıların yeme, içime, konaklama, seyahat masraflarını kurumun karşıladığı doğru mudur? Kurum içinde aşçı ve garson sıfatı ile çalışan kimse yok mudur?
 8. En ciddi soru ise şu. TEİ’de tarikat yapılanması veya tarikat mensubu kişilerin önceliği nedir?

Ve bu sorulara daha niceleri eklenebilir. TEİ, bu ülkenin gözbebeklerinden biridir. Dolayısıyla çarçur edilecek bir lirası olmayan bu ülkenin milli bir kurumunda bu tür olaylara müsamaha gösteriliyor mu? Bütün bu soruları genel müdür Mahmut Akşit’in cevaplaması zorunludur.

İLKER AYCI İÇİN DÜŞÜNDÜKLERİM.

Empati yapmayı becerenler benim yazacaklarıma hak verir diye düşünüyorum. Hamdi Topçu’dan devir alınan devası bir kurum THY. İlker Aycı için kısa süreli yönetim kurulu üyeliğinden sonra gelinen tepe nokta.

Yanlış yapması muhtemel. Yanlışları da oldu. Ama yanlışlarından çok talihsizlikler hep onun dönemine denk geldi. Beşinci yılını geride bıraktı. Yani üniversite bitti doktora dönemi.

THY öyle bir kurum ki kontrol etmesi bir yönetici için süpermenlik gerektiriyor. Kendisi ne kadar iyi olursa olsun alt yöneticilerin de bu anlamda ayak uydurması lazım. Yapı öyle kozmopolit ki dengeleri de korumak zorundasın. Aksi durumda nifakçılar tetikte bekler.

Daha önceki yazılarımda da bahsetmiştim. Havalimanı bombalamasından hain saldırı girişimine, Boeing 737 Max talihsizliğinden Covid19 salgınına, yeni havalimanına taşınılmasından ülkede yaşanan ekonomik zorluklar hep onun dönemine denk geldi.

Ya talihsiz ya da talihsizlik.

Tüm dünyada havacılığın durduğu noktada bütün havacılık şirketlerinin ülkelerinden destek alarak ayakta kalma yolunu tercih etmelerini düşünürsek, THY’nin KÇÖ hariç devletten bir kuruş destek almamasının İlker Aycı marifeti olduğunda hemfikir olmalıyız.

Aslında söylenecek çok sözler var ama yanlış anlaşılmaya mahal vermemek için şunu söylemek istiyorum. Dövdüğün (Eleştirdiğin) adamı övmeyi de bilmelisiniz. Tam da bunu yaptım.

İyi haftalar.

TEİ bataklığa sürüklenmesin - İlker Aycı!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (100)

Kargoda olan biten ~ 1 yıl önce
Ali Bey merhaba, size su an sirketlesme asamasinda olan kargonun ic yuzunu anlatmak isterim. Hangi mail adresine gonderebilirim?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesut Torun ~ 1 yıl önce
Direltörlere aylık 300 litre yakıt ücreti hesaplarına nakit olarak yatıyor. Buna rağmen direktörler bir yere gidince maaşı ve aldığı yakıt parası azmış gibi tei ye yakıt faturaaı getiriyorlar..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mesut torun ~ 1 yıl önce
TEİ'ye 17 tane inşaat mühendisi ve mimar alındı. Tei inşaat işinemi girdi çok merak ediyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BAŞKAN' A CEVAP ~ 1 yıl önce
Başkan'ım. memurlar ın kullandığı bir İnternet sitesinde kamu personeli maaş hesaplama robotunu kullanarak Bakanlıklara bağlı bir yıllık bekar bir Daire Başkanını net 10.711 TL maaş aldığını öğrendim. TEI de 1 yıldır çalışan mavi yaka personel bu paradan fazla maaş alıyorsa, lütfen siz de Başkanlığı bırakıp TEI ye mavi yaka personel olarak işe başlayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerde uçan adam ~ 1 yıl önce
Koca ülke 85 milyon insanın hakkı yağma ediliyor her yeri ve kurumu ele geçirmis talan erbabınca

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ne çok ~ 1 yıl önce
Parayı makamı mevkiyi seviyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Talep ~ 1 yıl önce
Ali Kıdık bey; Hayırdır İlket Aycı ya ne işiniz düşecek veya ne talep edeceksiniz? Birden tornistan yaptınız. Hadi bu yorumu da yayınlayın, objektif yayın yapıyorsunuz ya.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onurlu ~ 1 yıl önce
Ali bey birkez de onur air çalışanlarının sesine kulak verin. 1 ay sonra 1 yıl olacak onur air ne olacak. Hiç bir yöneticiden tek bir açıklama yok. Şirketi ayakta tutmak için hiç kimseden bir çaba göremiyoruz çalışanlar olarak. Şirketin sahibi olduğu uçaklar teker teker elden çıkartılıyor. Ama çalışanların hakedişlerine dair hiç bir açıklama yok. Çalışanlar hep şirketin yanında olmak için çabalıyor ancak yönetimden hiç bir geri dönüş yok. Yazın uçuşlar oldu hala bir ödeme olmadı. Batacaksa da bilelim çıkacaksa da.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yazık ~ 1 yıl önce
Ülkemizde çürümemiş,kokuşmamış,bozulmamış,şaibesiz bir kurum ve yöneticileri ile çalışanları var mıdır acaba?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
En komiği ~ 1 yıl önce
Cuma günü cuma vakti restoranta gidip karnını doyuran sonra mahmut hoca hangi camiye gitmişse kapısında bekleyen ve Allah kabul etsin hocam diyen müdürler var

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000