02 Ağustos 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • 1.thk içi boşaltılırken neredeydiniz? 2.personeline maaş ödeyemeyen basit bir paraşüt planör kursunu bile idare edemeyen kurum orman yangını söndürmek gibi kritik bir işi yürütemez 3.sorumlular hakkında açılan davalar ve suç duyuruları varken hatta osman.y.nin davası hala devam ediyorken suçu başka yerde aramak en hafif tabirle saflıktır 4.thk derhal vakit geçirmeden kapatılmalıdır yada devredilmelidir 5.evinizde işe yaramayan bir eşyayı tutmuyorsunuz.thknın bundan farkı yok.kimse atatürkün kurduğu kurum falan diyerek wikipedia kasmasın.madem atatürk kurdu içi boşaltırılırken neredeydiniz diye sorarlar adama.
  • Ne hikmetse kayyım gelmesiyle uçaklar birden hurda oluyor ve fahiş fiyatla uçak kiralanıyor ve birileri zengin ediliyor! Sıkışınca geçmiş yöneticileri kötüle, olmadı çevrendekileri kötüle, o da olmazsa 3 mektup yaz!!! Rezillerin yaptığı iş rezaletle sonuçlanır.
  • Rus yangın söndürme uçaklarına ihale açılabilmesi için CL-215 Uçaklarının kötüleyip sistem dışına atılması gerekiyordu. (İhale Kanunu Yurtiçi ve Yurtdışı temin usulleri) Bu ne sağladı? Bir takım yandaş çevrelere cukkayı götürme imkanı. Peki sonuç ; BE-200'lerin yangında etkisizliği, 204 milyonun kimlerin cebine gittiğinin belirsizliği ve yüzbinlerce hektar ormanın yok olması. Bunda sorumlu kim? Herzaman ki gibi sorumlu asla bulunamayacak.
  • Rus yangın söndürme uçaklarına ihale açılabilmesi için CL-215 Uçaklarının kötüleyip sistem dışına atılması gerekiyordu. (İhale Kanunu Yurtiçi ve Yurtdışı temin usulleri) Bu ne sağladı? Bir takım yandaş çevrelere cukkayı götürme imkanı. Peki sonuç ; BE-200'lerin yangında etkisizliği, 204 milyonun kimlerin cebine gittiğinin belirsizliği ve yüzbinlerce hektar ormanın yok olması. Bunda sorumlu kim? Herzaman ki gibi sorumlu asla bulunamayacak.
  • Uçuş ekibi = flight crew = kokpit. Kabin ekibi = cabin crew. Kabin memurları uçucu ya da havacı değildir.
  • THK Türk milletinin kurumudur,kökü bu cumhuriyet kadar eskidir, Her yıl kurban derilerini toplayıp millete hizmet etmeye güya çalışan millete mââl olmuş bir yerdir. "ister satar ister atar " demek başıbozluğun ve pişkinliğin DANİSKASIdır
  • Bagislarla kurban derileriyle ayakta duran kurum istedigi gibi alip satamaz hicbir seyi peskes cekemez
  • İster yakar ister satar öylemi parasını babanmı verdiki kafalarına göre alıp satıyorlar hayırdır
  • Dun genç bir kardeşimiz gece 16 saat çalıştırılacak kalp krizinden vefat etti...iş kanunu 39 madde derki gece çalışması 7,5 saati gecemez der,burda bir kanun ihlali var,ramp müdürü şefi dahil o günkü istasyon müdürü dahil yargılanır ve hapis cezası alırlar eğer üzeri örtülmezse, gidecekseniz bu konunun üzerine gidin.bu yöneticiler çalışanların vicdanında çoktan idam oldular bile
  • İkide bir de pilot lisansi var deyip duruyorsunuz alt tarafi ppl lisansi var

THK uçaklarını ister satar, ister yakar. Kime ne?

Yaşadığımız son orman yangınları, havadan yangın söndürme konusunda yıllarca amatörlükten öteye geçemeyen Orman Genel Müdürlüğü ve dolayısıyla Tarım Orman Bakanlığı'nın şapkasını da düşürmüş oldu. Ama gelin görün ki, her seferinde meselenin asıl sorumlusu bir kenara bırakılıyor ve  konu dönüp dolaşıp Türk Hava Kurumu'nun uçaklarına geliyor.

Evet Türk Hava Kurumu yıllardır kötü yönetiliyor.
Sistemli olarak içi boşaltıldı ve ağır şekilde borçlandırıldı.

Bugün bir çok gelirini kaybetmiş, bağışları azalmış olmasına rağmen ayda 24 milyon lira bankalara kredi ödemesi var. 8 yıl boyunca da bu borcu ödemek durumundalar...
Elindeki gayrimenkullerin büyük bölümüne bankalar ipotek koyduğundan sat/öde yöntemi de pek işlemiyor.
Pandeminin başından Temmuz ayına kadar çalışanlarını sadece kısa çalışma ödeneği maaşından faydalandırabilmiş, üzerine tek kuruş maaş ödeyememiş bir kurumdan bahsediyoruz. Kendine hayırı yok ki, ormanlarımıza olsun durumunda...

Bitik, dağılmış ve toparlanması, ayağa kalkması her geçen gün zorlaşan bir kurum, Türkiye'nin ormanlarının kurtarıcısı olacaksa vah ki vah bize...

Koskoca Türkiye Cumhuriyeti devletinin, geçmişte bu ihaleyi almış olmak dışında, yangın söndürme operasyonlarına ilişkin yetkisi ve sorumluluğu olmayan Türk Hava Kurumu'nun arkasına gizlenme çabası, en az orman yangınları kadar trajik durmuyor mu?

Türk Hava Kurumu, yıllardır kangren olmuş, çok ağır bir borç batağında. Daha kendi çarkını döndüremiyor.  Bu haldeyken, kaybettiği ihaleden dolayı boşa çıkan uçakları bünyesinde nasıl tutsun, bakımlarını nasıl yapsın, pilotlarına nasıl maaş versin?

İki yıl öncesine kadar THK filosundaki CL-215 tipi dokuz uçaktan sadece beş tanesi aktif olarak uçabiliyordu. Ancak o uçakların da, bakım yetersizliğinden dolayı, ömürleri olması gerekenden daha kısa sürede sona ermek zorunda kaldı.

Uçaklara “antika” diyen Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, pilot lisansı olduğu için, “ Eski uçak yoktur, bakımsız uçak vardır” sözünü bildiğinden en küçük bir şüphem yok. Türk Silahlı Kuvvetleri'nde halen en ağır görevleri başarıyla yerine getiren ve belirli periyodlarda gerçekleştirilen modernizasyonlarla ömrü uzatılan onlarca uçağı var. Bugün hala hem TSK'da hem de dünyanın çok güçlü ordularında kullanılan KC-135 tipi ikmal uçağının 1960'lı yıllarda üretildiğini göz önüne alırsak THK uçaklarının iyi bir bakımla ömürlerinin uzatılması olası idi. Ama yapamadılar, beceremediler. Uçaklar planlanandan çok daha erken kullanımdışı bırakıldı. Yani uçaklar eski olduğu için değil, bakımsız olduğu için sistem dışına çıktı.

Elbette uçakların planlanandan önce sistem dışına itilmesinde, iki yıl önce Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli'nin, “ THK uçakları bakımsız, personelimiz uçmak istemiyor” sözlerinden sonra kaybedilen ihalenin de etkisi var. THK, bu sözlerden 6-7 ay önce orman yangınlarında kullandığı uçaklarının bir anda “tu kaka” ilan edilmesiyle, adeta uzay boşluğuna düşmüş gibi oldu. O sözlerden sonra, mevcut uçaklarla yeni bir ihale almak artık neredeyse imkansız hale gelmişti. O saatten sonra THK'nın, uçaklara yatırım yapma veya pilotlarının işlerini devam ettirme gibi bir planı olamazdı.

Bugün 4 milyon dolar yatırımla uçaklar belki aktif edilebilir ancak aktif edilen o uçaklarla ihalenin alınması olasılığı düşük olduğu için boş yatırım olma riski de var. THK da böyle düşünerek ne uçaklara bakım yaptı ne de pilotları bünyede tuttu. Kaldı ki, böyle bir zorunluluğu da yok. İhaleyi kaybettikten sonra isterse uçakları yakar, isterse satar. Kime ne?

Ayrıca, şunun altını çizmek şart oldu Sosyal medyada görüntüleri yayınlanan 2019 yılındaki Teknofest'te gösteri yapan THK yangın söndürme uçağı dahil, bugün uçabilecek vaziyette tek bir CL-215 uçağının olmadığının bilinmesi gerekiyor. Uçakların tamamının uçuşa elverişlilik belgeleri olmadığı gibi, işten çıkarılan pilotların eğitimlerinin tazelenmemesinden dolayı, uçakları uçurabilme şansları da yetkileri de yok. “ Bugün görev verilse uçarız” tarzı popülist söylemlerin bu sebeple pek bir anlamının olmadığını da söylemem gerek.
Uçakların uçabilir olmaya en yakın durumdakilerinin bile iniş takımlarının ömürleri bitmiş, gövdelerinde çatlaklar oluşmuş, motorlarında önemli birçok parçanın değişmesi gerekiyor. Bundan sonrası için bizim yapmamız gereken, THK'nın bu uçakları üzerinden dönen ve hiçbir işimize yaramayacak kısır  tartışmaları rafa kaldırmak olmalı...

Bundan sonra benzer acziyetin yaşanmaması için iyi bir ihale sistemi getirilmesinin yanı sıra mutlaka ama mutlaka devletin kendine ait, kendi içerisinde çeşitli ve fonksiyonel bir havadan yangın söndürme filosu kurması şarttır. Kimse konuşmuyor ancak bugün görev yapan Rusya'dan kiralanan Beriev 200 tipi uçakların 1 Haziran'da göreve başlaması gerekirken Haziran sonunda ancak Türkiye'ye gönderildi. Çünkü uçağın bağlı olduğu kurum ihaleyi almış olmasına rağmen uçağı göndermekten vazgeçmişti. O arada ne olduysa ikna edildi ve uçak planlanan tarihten geç de olsa söndürme filosuna katıldı.

İşte bu gibi tatsızlıkların yaşanmaması için devlet uçağı statüsünde yangın söndürme filosu gerekiyor bize... Hatta bu işi Orman Bakanlığı'ndan alıp Savunma Bakanlığı'na vermek ve uçakların Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine alınarak düzenli bakımlarının yapılması ve personel eğitimlerinin sağlanması da gerekir.

Tabi bütün bunların yanı sıra, “bir masa, bir kasa” sistemi ile,  yetki ve yeterliliği olan kurumlar üzerinden  milyonlarca dolarlık ihaleleri alan hokkabazları da bu işten uzak tutmakta fayda var. 

THK uçaklarını ister satar, ister yakar. Kime ne?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Ragıp ~ 1 yıl önce
1.thk içi boşaltılırken neredeydiniz? 2.personeline maaş ödeyemeyen basit bir paraşüt planör kursunu bile idare edemeyen kurum orman yangını söndürmek gibi kritik bir işi yürütemez 3.sorumlular hakkında açılan davalar ve suç duyuruları varken hatta osman.y.nin davası hala devam ediyorken suçu başka yerde aramak en hafif tabirle saflıktır 4.thk derhal vakit geçirmeden kapatılmalıdır yada devredilmelidir 5.evinizde işe yaramayan bir eşyayı tutmuyorsunuz.thknın bundan farkı yok.kimse atatürkün kurduğu kurum falan diyerek wikipedia kasmasın.madem atatürk kurdu içi boşaltırılırken neredeydiniz diye sorarlar adama.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kayyım Tuzluk mu ~ 1 yıl önce
Ne hikmetse kayyım gelmesiyle uçaklar birden hurda oluyor ve fahiş fiyatla uçak kiralanıyor ve birileri zengin ediliyor! Sıkışınca geçmiş yöneticileri kötüle, olmadı çevrendekileri kötüle, o da olmazsa 3 mektup yaz!!! Rezillerin yaptığı iş rezaletle sonuçlanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus Uçakları ~ 1 yıl önce
Rus yangın söndürme uçaklarına ihale açılabilmesi için CL-215 Uçaklarının kötüleyip sistem dışına atılması gerekiyordu. (İhale Kanunu Yurtiçi ve Yurtdışı temin usulleri) Bu ne sağladı? Bir takım yandaş çevrelere cukkayı götürme imkanı. Peki sonuç ; BE-200'lerin yangında etkisizliği, 204 milyonun kimlerin cebine gittiğinin belirsizliği ve yüzbinlerce hektar ormanın yok olması. Bunda sorumlu kim? Herzaman ki gibi sorumlu asla bulunamayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Rus Uçakları ~ 1 yıl önce
Rus yangın söndürme uçaklarına ihale açılabilmesi için CL-215 Uçaklarının kötüleyip sistem dışına atılması gerekiyordu. (İhale Kanunu Yurtiçi ve Yurtdışı temin usulleri) Bu ne sağladı? Bir takım yandaş çevrelere cukkayı götürme imkanı. Peki sonuç ; BE-200'lerin yangında etkisizliği, 204 milyonun kimlerin cebine gittiğinin belirsizliği ve yüzbinlerce hektar ormanın yok olması. Bunda sorumlu kim? Herzaman ki gibi sorumlu asla bulunamayacak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 1 yıl önce
Uçuş ekibi = flight crew = kokpit. Kabin ekibi = cabin crew. Kabin memurları uçucu ya da havacı değildir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THK ~ 1 yıl önce
THK Türk milletinin kurumudur,kökü bu cumhuriyet kadar eskidir, Her yıl kurban derilerini toplayıp millete hizmet etmeye güya çalışan millete mââl olmuş bir yerdir. "ister satar ister atar " demek başıbozluğun ve pişkinliğin DANİSKASIdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thk ~ 1 yıl önce
Ne hizmeti varmis cok merak ettim?? Balolar partiler? Gencecik pilot adaylarinin maduruyeti?? Bu cumhuriyet cocuklari yuzunden bu halde bu kurum!
Olmadı ~ 1 yıl önce
Aynı hassasiyeti thk içi boşaltılırken göstermediyseniz daniska başka yere gider
Bagislar ~ 1 yıl önce
Bagislarla kurban derileriyle ayakta duran kurum istedigi gibi alip satamaz hicbir seyi peskes cekemez

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vatandaş ~ 1 yıl önce
İster yakar ister satar öylemi parasını babanmı verdiki kafalarına göre alıp satıyorlar hayırdır

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs postabasi ~ 1 yıl önce
Dun genç bir kardeşimiz gece 16 saat çalıştırılacak kalp krizinden vefat etti...iş kanunu 39 madde derki gece çalışması 7,5 saati gecemez der,burda bir kanun ihlali var,ramp müdürü şefi dahil o günkü istasyon müdürü dahil yargılanır ve hapis cezası alırlar eğer üzeri örtülmezse, gidecekseniz bu konunun üzerine gidin.bu yöneticiler çalışanların vicdanında çoktan idam oldular bile

Yanıtla

Kalan karakter 1000
2 ihlal var ~ 1 yıl önce
Is kanununa göre 2 ihlal var, Yakını ölmüş mazeret izni verilmemiş,ikinci ihlal gece 7,5 saat üstünde çalıştırılması.mahkemeye tasinirsa ağır ceza alır tgs ve yöneticileri
Aziz ~ 1 yıl önce
Örgütlenme hakkı olmadığı sürece toplum her türlü manipule edilir kardeşim, Sendika candır hiç olmamasından iyidir ama sarı sendikalar patron dostudur, bu hükümeyi seçmeye devam ettiğiniz sürece sömürüleceksiniz bu kadar basit, durmak yok yolmaya devam.
CPT172 ~ 1 yıl önce
İkide bir de pilot lisansi var deyip duruyorsunuz alt tarafi ppl lisansi var

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerz ~ 1 yıl önce
Ppl lisansla çalışılabiliyor değil mi sigortalı maaşlı ? Herbokologlar gelmiş yine fikri var
Aynen ~ 1 yıl önce
Sep uçurma yetkisi var ama bir mep i az kalsın düşürüyordu diploma cahilliği alır ama ppllik baki kalır

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000