10 Ekim 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • En doğru tercih olacaktır.
  • Thy bu konuda geç bile kaldı bu iki uçak modeli Anadolujet için 737 lere çok iyi alternatif . Yolcunun az olduğu hatlarda güzel iş yapar. Çanakkale Zonguldak Kastamonu Rize Merzifon Muş Siirt Tokat Bingöl Ağrı Kars Erzincan Alanya Hatay Or Gi Sinop Sivas Erzincan gibi alanlara Ankara Sabiha Gökçen ve diğer büyük iller arası operasyonlar için maliyeti azaltır 180 kişilik uçaklar yerine 130 kişilik uçaklar iyi alternatif olurlar
  • Soguk skkim emraer a220 gelmis
  • Bugün kuaför ne oldu sizin primler dedi , baydı artık
  • Ihtiyac yok bu ucaklara ihtiyac yok, nedir bu kulis?, neden bos yere bu ucaklar aldirilmak isteniliyor; 320 ailesi ve 37 ailesi bir ton ayni isi yapan ucak var kardesim!!
  • İlk defa bir tahmininiz tutmadı ve airshow da imza olmadı. Sabiha Gökçen 2. Pist Mayıs yazmışsınız.İnşallah bu sefer de bir sorun çıkmaz.
  • Bölgesel uçak, her marka havayoluna olduğu gibi THY na da gereklidir. LH da, BA, AF, hepsi böldesel uçak kullanır. Bazıları bu uçakları kendi markalarıyla bazıları ise alt markalarla (AJ gibi) kullanır. Bu uçaklar öncelikle çapraz uçuşlar için aralarında 4-5 saatlik otobüs yolculuğu süresi olan şehirleri birbirine bağlamak için kullanılabilir. Örneğin , Adana-Dalaman, Dalaman- izmir, Antalya Dalaman veya Bodrum, İstanbul-Edremit veya çaanakkale, Elazığ- Kars, Trabzon- Kars vb gibi uçuş süresi 40-50 dakikayı geçmeyecek şekilde, yapılacak hat analizleriyle bu potansiyelin tespit edilerek planlanması uygun olur. Bu uçaklardan hangsi alınır bilemem ancak wet-lease akıllıca bir yöntem olur ilk aşamada. Motor problemi önemlidir. Uçağın utilizasyonu yüksek olacaktır. Aksi halde verimsiz olur. Saygılarımla.
  • Kardeşim bir şirket çalışanlarına pirim verecekse bir kerede kime ne vereceğini açıklar ve verir daha ne söyleyeyim her toplantıda açıklanan ne size pirim vereceğiz artık tadı tuzu kalmadı bu işin
  • THY nin kendi personeli bile pass uçmak imkansız olduğu için Pegasus tan bilet alıp uçuyorken THY biraz zor rekabet eder Pegasus ile. Pegasus varlık fonunu besleniyor sonuçta
  • Banka promosyonlarımızı ödeyin, sonra pazar mesailerimizi yatırın, prim de 150K dan aşağı olmaz. Siz demiştiniz görülmemiş kar payı diye. Önce haklarımızı verin, sonra verdiğiniz sözleri tutun.

THY, A220 ve Embraer’e neden soğuk bakıyor?

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, CNN Türk'te katıldığı bir programda merak edilen birçok konuya açıklık getirdi.

Çalışanların büyük bölümü primleri, bir diğer kesim de işe alımları merak ederken benim asıl odaklandığım nokta Türk Hava Yolları'nın büyüme stratejileri, Anadolujet ve özellikle bölgesel uçak kararı idi.

Bolat'ın açıklamaları sırasında, büyüme ve gelişme stratejileri ile birlikte bayrak taşıyıcıya katkı sağlayacak birçok yeni projenin heyecanını yaşadığını gözlemledim. Ilk televizyon tecrübesi olduğu için bazı noktalarda tam olarak anlatmak istediğini ifade edemediğini ekran tecrübesinin azlığına bağlıyorum. Ona rağmen, Türk Hava Yolları'nın geçmişte "çok laf, az icraat" günlerini anımsadım ve "önemli olan icraat" diyerek Bolat'ın sahadaki performansına odaklanılması ve izlenilmesi gerektiğini düşündüm.

THY'nin büyümesini ve gelişmesini tüm dünya gibi bizler de yakından takip ediyoruz. Geçmişte orta ve uzun vadede hedeflenen yolcu ve filo rakamlarını birkaç yıl öncesinden yakalayan THY'nin, birkaç yıllık pandemi molasından sonra yeniden hedeflerini ortaya koyması, moral ve motivasyon açısından önemli... Pandemiye ve onun öncesindeki bölgesel krizlere rağmen, yıllar önce konulan 450 uçaklık hedefe hemen hemen yaklaşılmışken şimdi ortaya 600 uçaklık hedef konuldu. O hedefin de başarılı şekilde tutacağını umuyor ve istiyorum.

Tabiki burada THY özelinde Türk sivil havacılığının yükselmesinin handikaplarının da iyi hesap edilmesi gerektiğini belirtmekte fayda var. Özellikle Anadolujet konusunda filo geliştirme kararlarının diğer şirketlere yansımasının nasıl olacağının iyi hesap edilmesi gerekiyor. THY'nin tek başına yükselişini alkışlarken iç pazardaki rekabetin kurallara uygun ve herkese eşit şekilde uygulanması konusundaki hassasiyetin öneminin altını da çizmek gerekiyor. Burada talep eden kadar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne de büyük sorumluluk düşüyor. Oradaki hakkaniyetli ve iltimassız bir bölüşüm, sektörün kimyasının bozulmaması için belirleyici olacak.

Özellikle Sabiha Gökçen Havalimanı'ndaki ikinci pistin önümüzdeki yıl Mayıs ayından itibaren devreye girmesiyle Anadolu yakasında çetin bir rekabet ortamının tekrar ortaya çıkacağı kanaatindeyim. THY'nin geçmişte kırmızı kuyruk ile birkaç kez Sabiha Gökçen Havalimanı'nda base (üs) açma çabalarının boşa çıkmasına rağmen ikinci pist, metro ve yeni terminal ile birlikte bu iştahının artarak tekrar gündeme gelmesi olası...

İkinci bir üs açma konusunda pek de başarılı olduğunu düşünmediğim THY'nin Anadolujet ile birlikte network taşıyıcı olarak o pazara girmesi THY'ye ve Sabiha Gökçen Havalimanı'na çok şey katar elbette ama rekabet kurallarının göz ardı edilmesi istemediğimiz sonuçları da doğurabilir. Bunu da unutmamak gerekir.

BÖLGESEL UÇAK KARARI NE OLACAK?

Bir diğer konu ise bölgesel uçak kararı. Türk Hava Yolları bir süredir bölgesel uçak alma konusunda hem Airbus'ın 220 modeli hem de Embraer'in 195-E2 serisi için görüşüyor. Henüz bu konuda net bir karar verilmiş değil. Ancak Ahmet Bolat'ın ifadelerinden şunu anlıyoruz ki, her iki uçakta kullanılan motor modeli, bu iki uçağın tercih edilmesinin önündeki en büyük engel.

Biliyorsunuz Türk Hava Yolları, Airbus 320neo serisi uçaklarında Pratt&Whitney motorları kullandığı için sorunlar yaşamıştı. Aynı model uçaklarda CFM Leap motorları kullanan Pegasus ise uçakları sorunsuz kullanıyor.

Bu iki uçakta da Pratt&Whitney motorların kullanılması THY'nin bölgesel uçak kararının önündeki en büyük engel gibi duruyor.

THY, bir kez daha Neo serisinde yaşanılan sorunla karşılaşmaktan çekiniyor. Dolayısıyla bölgesel uçak tercihinde yoğurdu üfleyerek yiyor. Herkes iki uçaktan hangisi olacak diye düşünürken THY her iki uçağı da taça atabilir.

Aslında Ahmet Bolat’ın dediği gibi siparişten önce bir wetlease (ekiple kiralık) süreci akılcı olabilir. 2008 yılında Boeing 777-300ER uçaklarında uygulanan önce wetlease sonra sipariş süreci bölgesel uçakta da tercih edilebilir.

PRİM KONUSU KAPANSIN ARTIK

Prim konusunda, "Şuna prim ver, ona zam yap" vs türünden yazılardan çok hoşlanmıyorum. Şirket içi mesele olduğu için her şirketin o konudaki kararı, kendi iç dinamikleri çerçevesinde verilir ve kim ne derse desin vereceği varsa zaten verir. Vermeyecekse de ne denilse boş, vermez... Ama bu prim meselesi biraz fazla uzadı. THY kime ne verecekse bir an önce verip bu prim meselesini tamamen kapatmalı... Şu anda kokpitte, hangarda, galleyde tek konu bu... Prim aşağı prim yukarı... Bu konuyu gündemden düşürmek Ahmet Bolat'ın elinde... Çalışanlar prim konuşmaktan işlerine motive olamıyor neredeyse… Rakam neyse bir an önce açıklansın ve herkes artık işine gücüne odaklansın. Yoksa Kasım ayına kadar prim konusundan çok çekeceğiz...

THY, A220 ve Embraer’e neden soğuk bakıyor?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (28)

318-319neo yada 737-7max ~ 4 ay önce
En doğru tercih olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.......... ~ 4 ay önce
Thy bu konuda geç bile kaldı bu iki uçak modeli Anadolujet için 737 lere çok iyi alternatif . Yolcunun az olduğu hatlarda güzel iş yapar. Çanakkale Zonguldak Kastamonu Rize Merzifon Muş Siirt Tokat Bingöl Ağrı Kars Erzincan Alanya Hatay Or Gi Sinop Sivas Erzincan gibi alanlara Ankara Sabiha Gökçen ve diğer büyük iller arası operasyonlar için maliyeti azaltır 180 kişilik uçaklar yerine 130 kişilik uçaklar iyi alternatif olurlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Isteyen varmi ~ 4 ay önce
Soguk skkim emraer a220 gelmis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Manav ~ 4 ay önce
Bugün kuaför ne oldu sizin primler dedi , baydı artık

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kulise bak ~ 4 ay önce
Ihtiyac yok bu ucaklara ihtiyac yok, nedir bu kulis?, neden bos yere bu ucaklar aldirilmak isteniliyor; 320 ailesi ve 37 ailesi bir ton ayni isi yapan ucak var kardesim!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Birileri kzanacak ~ 4 ay önce
Kimler yiyecekae Iyi asiliyorlar, Ihtiyac olmadigi halde belliki Tk yi bu ucaklari almaya mecbur edecekler bu belli, acaba kimler komisyon aliyor
Uçaklarda full ~ 4 ay önce
Full uçuyor zaten benim bildiğim bütün hatlar, koltuk sayısını azaltarak operasyon ne kadar karlı olabilirki?
Naşit ÖNER ~ 4 ay önce
İlk defa bir tahmininiz tutmadı ve airshow da imza olmadı. Sabiha Gökçen 2. Pist Mayıs yazmışsınız.İnşallah bu sefer de bir sorun çıkmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
AVIATOR ~ 4 ay önce
Bölgesel uçak, her marka havayoluna olduğu gibi THY na da gereklidir. LH da, BA, AF, hepsi böldesel uçak kullanır. Bazıları bu uçakları kendi markalarıyla bazıları ise alt markalarla (AJ gibi) kullanır. Bu uçaklar öncelikle çapraz uçuşlar için aralarında 4-5 saatlik otobüs yolculuğu süresi olan şehirleri birbirine bağlamak için kullanılabilir. Örneğin , Adana-Dalaman, Dalaman- izmir, Antalya Dalaman veya Bodrum, İstanbul-Edremit veya çaanakkale, Elazığ- Kars, Trabzon- Kars vb gibi uçuş süresi 40-50 dakikayı geçmeyecek şekilde, yapılacak hat analizleriyle bu potansiyelin tespit edilerek planlanması uygun olur. Bu uçaklardan hangsi alınır bilemem ancak wet-lease akıllıca bir yöntem olur ilk aşamada. Motor problemi önemlidir. Uçağın utilizasyonu yüksek olacaktır. Aksi halde verimsiz olur. Saygılarımla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi ordan ~ 4 ay önce
Dar govde onlarca ucak var, ayni isi yapiyorlar
Anlamı kalmadı ~ 4 ay önce
Kardeşim bir şirket çalışanlarına pirim verecekse bir kerede kime ne vereceğini açıklar ve verir daha ne söyleyeyim her toplantıda açıklanan ne size pirim vereceğiz artık tadı tuzu kalmadı bu işin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 4 ay önce
Önce prim yazmayı öğren.
.. ~ 4 ay önce
THY nin kendi personeli bile pass uçmak imkansız olduğu için Pegasus tan bilet alıp uçuyorken THY biraz zor rekabet eder Pegasus ile. Pegasus varlık fonunu besleniyor sonuçta

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Primden önce ~ 4 ay önce
Banka promosyonlarımızı ödeyin, sonra pazar mesailerimizi yatırın, prim de 150K dan aşağı olmaz. Siz demiştiniz görülmemiş kar payı diye. Önce haklarımızı verin, sonra verdiğiniz sözleri tutun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Slk ~ 4 ay önce
Cahol ve slksin

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000