13 Aralık 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Sorun bakalım hayatında hiç kargo uçağının içini görmüşmü, operasyona katılmış mı?
  • Kçö de geliyor tam kapanma da troller sizi :))
  • Tam kapanma ile keçeö geri geliyor
  • Prof. Mehmet Ceyhan Aşı salgını durdurmaz,tam kapanma salginda olmazsa olmaz çözümdür
  • Avrupa abd omicromdan dolayı tam kapanmaya gitti,thy hissesi yine 8-9 tl seviyesine çökecek gibi duruyor
  • Imamhatiplileri de Ayciyi da istemiyoruz :) Siz de akp sonrasi planlarinizi yapin.
  • 25 uçağınla ne kadar yük taşıyacan? Asıl yükü yine yolcunun altında taşıyacan. Karşılıklı birbirine fatura kesecek benim kargomu taşıdın senin yükünü taşıdım diyecek iki şirket. Arada ekstra faturalarla acaba kimler nemalanacaktı!!! İyi ki kuramadılar, bu musluk böylece kapanmış oldu…
  • Abdulkeri yahya vs hepsi bu işin içindeydi. Kendi iç hesaplaşmaları yüzünden destek kayboldu. Birbirlerine girdiler. Ee pasta büyük, olacağı buydu
  • Şirkette bulunduğu pozisyona liyakat ile gelmiş ender isimlerden birisidir. Meşhur "Bizden mi?" sorusunun, cevabı koskoca bir Hayır olan bir ismin, hakkıyla koltuğa oturduğu zaman göstermiş olduğu başarı ortada. Evet kargo zaten dünyada büyüdü, ama buna rağmen THY kargo pastadaki payını artırdı. Gereksiz müdürlükler, kapanır ve yönetim kadrolarına eş dost yerine, liyakatli kimseler getirilirse, neredeyse dünyanın ta göbeğindeki İstanbul'da base yapan bir bayrak taşıyıcı, her konuda dünyanın bir numarası olabilir.
  • Insafsiz ucus saatleri, hep limit geya limit disi ucuslar yok efendim SKPK kullanilacakmis, Saatler duzensiz, barinma imkanlari kotu, ucaklarin bakimlari kotu, doco ikram yukluyor teknisyen oturmus arkada yiyor. Bukadar basi bozuk bu kadar dibe vurmus, tuvaletler kokuyor, yattigin yerde malzemeler, sigra icmek isteyen loadmasterller, pilotlar, kargo igrenc ve igrenc otesi, kim calismak istiyorsa buyursun gelsin ben istemiyorum arkadas

THY kargo işi neden yattı?

Türk Hava Yolları'nın kargo taşımacılığını bir alt marka altında ayrı bir tüzel kişilik olarak yönetmek üzere “THY Hava Kargo Taşımacılığı Anonim Şirketi”ni kurduğunu biliyoruz. Tıpkı THY Teknik A.Ş gibi, Türk Hava Yolları'nın yüzde 100 iştiraki şeklinde kurulan şirket, kısmi bölünme şeklinde ayrı bir şirket statüsüne erişmişti.

2010 yılında ilk kez fabrika çıkışlı Airbus 330-300F tipi uçağı sipariş ederek kargo konusunda yatırımlarını artırmaya başlayan Türk Hava Yolları, zaman içerisinde sadece kargo uçağı sayısını 25'e kadar çıkardı.

Kargodaki büyümeye paralel olarak operasyon yoğunluğunun artması sonucu 2016 yılında THY bünyesinde genel müdür yardımcılığı pozisyonu açıldı ve o koltuğa da lojistik sektörünün deneyimli ismi Turhan Özen atandı. Hakkını teslim etmek gerekir ki Turhan Özen döneminde Turkish Cargo, yüzde 25 büyüme kaydetti ve yıllık geliri 3 milyar dolara kadar dayandı. Tabi bu başarıda 2016 yılı öncesinde atılan adımların ve pandemide kargo talebinin artmış olmasının etkisini de inkar etmemek gerekir. Bu açıdan, kargodaki başarıyı tek bir kişinin başarısı olarak nitelemek doğru olmaz. Kaldı ki, özellikle son dönemde THY kargo dışında, Türk hava kargo şirketleri de dahil, tüm kargo şirketleri olağanüstü büyüdü.

Kargonun, THY çatısı altında başarılı işler çıkarmasına rağmen THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, yolcu taşımacılığı ile farklı dinamiklere ve rekabet yapısına sahip olan kargo taşımacılığının ayrı bir şirket olarak devam etmesi gerektiğine inanıyor, THY'nin stratejik kararları yolcu taşımacılığına yönelik almasından dolayı, kargonun ikinci planda tutulduğunu düşünüyordu. Bu kararında en büyük destekçisi de mevcut Kargo Genel Müdür Yardımcısı Turhan Özen'di...

THY üst yönetimi pandemi döneminde performansı üst seviyeye çıkan kargo operasyonu ile ilgili yasal gereklilikleri yerine getirirken ayrılığın nasıl gerçekleşeceğine, borçlardan alacaklara, aktif ve pasiflerin kargoya devrine kadar bütün detaylar sözleşme ile bir çerçeve içerisine alındı.
Ancak bütün bu hazırlık süreci sırasında, fikir ayrılıkları ve motivasyon kaybı ile birlikte “pozisyon kapma” kavgaları da ortaya çıktı. Genel olarak hem üst düzey yöneticiler arasında hem de alt kademelerde kargonun geleceğinin ne olacağına dair meraklı beklenti devam ederken koltuk savaşları da, böylesine kritik ve yoğun bir dönemde işe odaklanmayı düşüren ve motivasyon kıran nedenlerden biriydi.

İçeride, kargonun ayrılması fikri ile birlikte ortaya çıkan taht kavgaları ve bir nevi soğuk savaş, yeni şirketin geleceğini uzaktan takip eden diğer bazı çalışanlar için de,  “ Ne gerek vardı bütün bunlara?” sorusunu sordurtuyordu.

Pandemi ile birlikte yıldızı parlayan bir bölümün, böylesine kritik bir dönemde kayıkçı kavgasına kurban edilmesi endişesi, şirketin geleceğini düşünenler arasında öfkeye ve biraz da tedirginliğe neden oluyordu. THY yönetimi, ısrarla ve inatla, “Dere geçerken at değiştirmeyi” kafasına koymuştu. Zaman içerisinde bu fikrin sahibi ve birinci uygulayıcısı İlker Aycı, yalnız kaldı.

Şirketin kuruluşu ve sonrasındaki kısa sürede yapılan bazı kritik hamleler, başarılı olması muhtemel bir projeye karşı güveni de kırmıştı.

Daha en başında çok yüksek ücretler karşılığı ve üstelik havacılık ile uzaktan yakından alakası olmayan kişi ve kurumlardan danışmanlık hizmeti alınması, zaten işe konsantrasyon konusunda sıkıntı yaşayan çalışanlar arasında huzursuzluğa neden oldu. Bir taraftan yeni koltuk ve ünvanlar peşinde koşanlar, bir taraftan “bal tutan parmağını yalar” misali kesesini doldurma gayretine girenler...

Pandemi dolayısıyla, çalışanların maaşlarının bir kısmından feragat etmek zorunda olduğu bir dönemde THY Kargo şirketinin ilk genel müdürü ve yönetim kurulu üyesi olan Turhan Özen'in, THY genel müdür yardımcılığı görevinde aldığı maaşın üç dört katı maaş istemesi, fısıltı gazetesi aracılığıyla dilden dile dolaştı ve çalışanlar arasında bütün bunlar müthiş rahatsızlığı da beraberinde getirdi.

Neticede bu proje, THY'den ayrılmasını yanlış bulsam da, kişisel hesaplara, koltuk ve ünvan savaşlarına yenildi. En başta da İlker Aycı'nın kişisel istikbal hedefine yenildi.

Yukarıdan gelen talimatla, “ Bu işi şimdilik askıya alın” denildi. Bu talimata gerekçe olarak İlker Aycı'nın projede yalnızlaştırılması ve projenin başarısına yönelik inancın yok olmasıydı.

Nasıl ki Anadolujet projesi o günkü Yönetim Kurulu Başkanı Candan Karlıtekin'in bir eseri ise  kargonun ayrılması da İlker Aycı için bir kariyer projesi olacaktı, Ama olmadı... THY yönetim kurulu başkanının kargonun ayrılması projesini sorunsuz şekilde hayata geçiremiyor olması, artık gücünü yitirdiğini de gösteriyor. Eğer söylenildiği gibi bu projenin yürütülmesi işi THY Kargo şirketinin yönetim kurulu üyesi Arda Ermut'un başında bulunduğu Varlık Fonu'na verildiyse, Aycı'nın kum saati de yavaş yavaş çalışmaya başlamış görünüyor.

THY kargo işi neden yattı?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (27)

Turhan'a ~ 5 ay önce
Sorun bakalım hayatında hiç kargo uçağının içini görmüşmü, operasyona katılmış mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
He he ~ 5 ay önce
Kçö de geliyor tam kapanma da troller sizi :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aziz ~ 5 ay önce
Tabi tabiiii tam kapandınız senelerdir memleketi yemeye kapandınız, yok böyle yağma, daha da yiyosa kapanın bakalım, millette tahammül kalmadı, ayağınızı denk alın kapanmacılar sizi!!!!
Aziz ~ 5 ay önce
Tabi tabiiii tam kapandınız senelerdir memleketi yemeye kapandınız, yok böyle yağma, daha da yiyosa kapanın bakalım, millette tahammül kalmadı, ayağınızı denk alın kapanmacılar sizi!!!!
Keçeö geri geliyor ~ 5 ay önce
Tam kapanma ile keçeö geri geliyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 5 ay önce
Hadi ordan tam kapanma imiş.Çayır çayır uçuyor ve kazanıyoruz.yakında hakkımızın tamamını alacağız.ama tam kapanma olursa sen ne yapacaksın onu düşün..İnan bana bir şey olmaz..
Tam kapanma olmazsa olmaz ~ 5 ay önce
Prof. Mehmet Ceyhan Aşı salgını durdurmaz,tam kapanma salginda olmazsa olmaz çözümdür

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynı adam ~ 5 ay önce
mehöet ceyhan kukla bir şarlatandır.rotöry ödüllüsü mason masondur.dsö çetesinin ülkemizde ki silahşörlerinden biridir.itimat etmeyiniz.araştırın
Tüm uçuşlar yeniden durduruluyor ~ 5 ay önce
Avrupa abd omicromdan dolayı tam kapanmaya gitti,thy hissesi yine 8-9 tl seviyesine çökecek gibi duruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Çöktü ~ 5 ay önce
Gördün mü
Salla ma ~ 5 ay önce
Ne kapanması, kim kapanmış? Hem de tam kapanma ?! Bari bir mesaj yazmadan evvel gerçekleşen uçuşlara bak, öyle kaynak .ötümle olmuyor
Duyan yok ~ 5 ay önce
Imamhatiplileri de Ayciyi da istemiyoruz :) Siz de akp sonrasi planlarinizi yapin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Akıl var mantık var ~ 5 ay önce
25 uçağınla ne kadar yük taşıyacan? Asıl yükü yine yolcunun altında taşıyacan. Karşılıklı birbirine fatura kesecek benim kargomu taşıdın senin yükünü taşıdım diyecek iki şirket. Arada ekstra faturalarla acaba kimler nemalanacaktı!!! İyi ki kuramadılar, bu musluk böylece kapanmış oldu…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
O kadar ~ 5 ay önce
Oldar zekilermi sence?
Yılları projesi ~ 5 ay önce
Abdulkeri yahya vs hepsi bu işin içindeydi. Kendi iç hesaplaşmaları yüzünden destek kayboldu. Birbirlerine girdiler. Ee pasta büyük, olacağı buydu

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turhan Bey ~ 5 ay önce
Şirkette bulunduğu pozisyona liyakat ile gelmiş ender isimlerden birisidir. Meşhur "Bizden mi?" sorusunun, cevabı koskoca bir Hayır olan bir ismin, hakkıyla koltuğa oturduğu zaman göstermiş olduğu başarı ortada. Evet kargo zaten dünyada büyüdü, ama buna rağmen THY kargo pastadaki payını artırdı. Gereksiz müdürlükler, kapanır ve yönetim kadrolarına eş dost yerine, liyakatli kimseler getirilirse, neredeyse dünyanın ta göbeğindeki İstanbul'da base yapan bir bayrak taşıyıcı, her konuda dünyanın bir numarası olabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turhan Ozen ~ 5 ay önce
Turhan Ozen pazarda Kargoyu mu buyuttu yoksa kendi adini mi ? Yaptigi bir proje var mi kendini anlatmanin disinda ? Turhan Bey Genel Mudur olarak 200 bin maas almaya devam edecek mi ? Bilen varsa cevap verebilir mi
Turhan ~ 5 ay önce
Turhan'ın geldiginden beri tek bir projesi yok, sabah 10 da gelir 3 de gider, kimse ne yaptigini bilmez, sorunlu hic bir alanda iyilesmeye sebep olmadi,ancak yurt disinda sempozyumlarda konusmaci olsun, o konusacak diye THY nin katilmayacagi organizasyonlara sponsor olsun, sansli adam vesselam 15 Temmuz sonrasi isler dibe vurdugunda geldi,pandemiyle buyuyen kargoda sanki pay sahibiymis gibi gorundu, bugun kargodaki buyumenin temellerini sevin sevmeyin Ali Turk atti.Turhan Özen Nisan 2021 den beri pandemi oncesi maasini aliyor, butun ekibi hala kesintili maas alirken yaptigi ne derece etik?
Kargo ~ 5 ay önce
Insafsiz ucus saatleri, hep limit geya limit disi ucuslar yok efendim SKPK kullanilacakmis, Saatler duzensiz, barinma imkanlari kotu, ucaklarin bakimlari kotu, doco ikram yukluyor teknisyen oturmus arkada yiyor. Bukadar basi bozuk bu kadar dibe vurmus, tuvaletler kokuyor, yattigin yerde malzemeler, sigra icmek isteyen loadmasterller, pilotlar, kargo igrenc ve igrenc otesi, kim calismak istiyorsa buyursun gelsin ben istemiyorum arkadas

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Agreed ~ 5 ay önce
Çk güzel tarif etmişsin. Bide şeye hastayım. Loadmaster paşa kalktıktan hemen sonra trolley çıkısını engellicek şekilde uzatır bacakları. Işıklarıda söndürüp içeriyi 55 dereceye set eder. Çok kral davranış. Bekleki uygun pozisyona gelsinde trolleyden bişey alıp yiyip içelim. Sonra uyanır ve bir sigara yakıp sana uçuş anılarını anlatmaya başlar.
Offf ~ 5 ay önce
Offf kargo ucusum var nasil igrenc
agreed’e ~ 5 ay önce
Loadmaster x saatde kapı kapatacak uçak için 6 saat öncesinden evinden ayrılır.50 tane palet içinde kavga eder.Paletler uyumsuzdur.15 sayfa notoc vardır.Her yükleme sorunludur ve her birim Lodmasterdan çözümü bekler ama adam tek başınadır.Herşey biter evrak işleri yarım saat sürer.fo arar uçağa geçelimmi diye sorar.Genç çocuk kırmazsın yükleme başlayınca ararım dersin.Cpt arar doco yemek yükledi mi diye sorar.(beni ilgilendirmiyor arkadaş yüklerse yersin)kapı kapatırsın atlet değiştirir o “koltukda”24 saat ve üzeri olacak mesaide dinlenmeye çalışırsın.İçeride min.60 gün senelik iznin vardır.110-120 saat de uçsan uçucu perdonel değilsindir ama yer personeli de değilsindir.Teknisyen yer personeli mesela.Uçtuğu saat başına parasını alır sen maaşından kesintiler yapıla yapıla herkesin yattığı süreçte ekonomik olarak diğer şirketlerde ki meslektaşların birikim yaparken geçinmeye çalışırsın.Yorumu kim yaptı pilot mu o da belli değil getçi ama ek bilgi vereyim işkembeden sallayarak yazmasın yazan adam.Kargo uçakların da TROLLEY YOKTUR...Velhasıl kelam evet loadmaster yerde çalışır hava da dinlenir.Sinlenen insana da saygı duymak zorundadır herkes.Ben crew rest de birisi yatarak dinlenirken galley de yemek hazırlarken kendime ses etmiyorum ki içeri ses gider insan rahatsız olur diye düşünüyorum.Sen de aynı özeni göstereceksin arkadaşım.Bir taneniz de adamlık yapıp rahatsızlığını dile getirsin lütfen uçuşlarda. 1 bacak biter sen uçağı boşaltır paletleri kontrol edip yeni yük planı yapar uçağı yüklersin,final dest.a varır pilotlar otele geçer sen tekrar uçağı boşaltır,yeni plan yapar yükler evrak hazırlar otele geçersin.30 saat mesai yapmayan LM var mı sorun bakalım.Bizim normalimiz bu.Loadmasterlar yorgun,bedenen yorgun,sihinler yorgun,cüzdanlar yorgun.Siz kendi major sorunlarınıza çözüm bulun boşverin yorgun adamın koltukda dinlenmeye çalışması gözünüze batmasın.Beraber uçtuğum kral abilerimi tenzih ederek (pilotlar) derdi olan buyursun gitsin daha iyi imkanlarda alım yapan birsürü firma başladı ilanlarına.
Donmus erimeyen ~ 5 ay önce
Saatlerce donmus cozulmeyen igrenc doco ikramlarini yazmiyorsun ben artik biskuit vb yiyorum
Pilot mu kamyoncu mu ~ 5 ay önce
Pilotla kamyoncu arasındaki farkı bilen var mı?
LM hanım/bey e ~ 5 ay önce
Uçakta koltukta dinlendikten sonra, görev başı mı yapıyorsunuz yoksa otele mi geçiyorsunuz? İnince yerde bir takım işlerinizi yaptınız diyelim, tekrar mı uçuş başlıyor yoksa istirahat ekiple birlikte mi oluyor? Bu şirkette 2 elin parmağından fazla LM yok diye biliyorum, kaç kişisiniz? Ve çok sağlam torpilli olduğunuz konuşuluyor, doğru mudur yalan mıdır ?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000