17 Mayıs 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Pilotların yazlık yıllık izinleri bugün tek mail ile alındı haziranda bile full uçulacak diye.ŞİMDİ SORUYORUM SİZLERE PANDEMİDEN ÖNCESİNDEN BİLE ÇOK DAHA AĞIR ŞEKİLDE TÜM AY UÇURDUĞUN PİLOTTAN YÜZDE ELLİ KES ( KALDIKİ TAM MAAŞA GEÇİLSE BİLE PİLOTLARIN MAAŞLARI DOLAR EURO KARŞISINDA EN KÜÇÜK HAVAYOLUNUN BİLE GERİSİNDE KALDI) PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN EVLERİNDE YATAN MÜDÜRLERDEN ŞEFLERDEN YÜZDE 30 KES.PİLOTLARDAN AKADEMİ KESİNTİSİNİ EURO İLE YAP,CED BİLETİ EURO İLE SAT( YOLCU BİLETLERİ İLE AYNI SEVİYEYE GELDİ,PERSONEL DAHA UCUZ VE YER GARANTİLİ DİYE PEGASUSTAN BİLET ALIYOR KONEDİYE BAKIN) AMA MAAŞI YÜZDE ELLİ KES TL İLEDE SABİTLE. YATACAK YERİNİZ YOKKK AFERİN DEVAM EDİN..PİLOTLARI PANDEMİ ŞARTLARINDA TÜM AY UÇURUN KANINI İÇİN MÜDÜRLERİNİZE VERİN.2 SENE KALDI SEÇİME..O ZAMAN YATARAK PARA ALAN TÜM BU PİLOT DÜŞMANLARI BU ŞİRKETTEN ATILACAK...YAZIKLAR OLSUNNN....PANDEMİYİ BU KADAR PİLOTLARA DÜŞMANCA KULLANAN Bİ ŞİRKET DAHA YOKTUR...TÜM AY UÇURUP BUNLARI YAPMASI AYIP..15 GÜN BOŞ VER YARIM MAAŞ VER ONA TAMAM..2021 YILI İLK 3 AYINDA 438 MİLYON KAR AÇIKLADI..HER HAFTA AVRUPADA UÇUŞ SAYISI OLARAK ZİRVEDE..GENİŞ GÖVDE 90-100 SAAT UÇUYOR..KARGO 3 KAT ARTTI..737 DELİ GİBİ UÇUYOR..PANDEMİDEN ÖNCE YATI VERİLEN UZUN UÇUŞLAR 3 PİLOTLA GİT GEL OLARAK VERİELEREK PANDEMİDEN ÖNCESİNDEN 2 KAT DAHA AĞIR ŞARTLARDA VE YORGUNLUKTA UÇULUYOR..UÇUCU EKİPLER GİTTİKLERİ ÇOĞU YERDE 14 GÜN KONTEYNERLARDA HAPİS KALIYOR KARANTİNA DİYE...GENÇ YAŞTA ÖLEN KAPTANLAR OLDU KORONADAN..YÖNETİCİLER YAZIKLAR OLSUN YATACAK YERİNİZ YOKKK...PİLOTLAR OLARAK HAKKIMIZ HARAM OLSUN ALLAH 7 SÜLALENİZDEN ÇIKARSIN...İŞTEN SİZİ ATMADILAR DİYEN TROLLERE ŞUNU SÖYLÜYORUM..PİLOTLARA PANDEMİDEDE İHTİYAÇ VARDI..PİLOT FAZLASI YOK..PİLOTLARLA UĞRAŞACAĞINIZA PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN YATAN MÜDÜR VE ŞEFLERDEN YÖNETİCİLERDEN HESAP SORUN SİZDEN NEDEN YÜZDE 30 KESİLİYOR DİYE..HERALDE İYİ YATTIKLARINDANDIR..
  • Kari goruldu, dikkatleri uzerine cekti, birilerine kiyak gecilecek belli
  • Madem kargoya ilgi arttı bizim de eğitimimiz başlasın. Ekıdımi hes tu sıtart.
  • Cakma mufettiş mustafa doğan ve Yancı cantimur kardeşler;Iktidarinizin pislikleri birer birer saçilıyor,lağım patladı,hesap vermeye hazır olun!....
  • TGS işçi alımı olucak mı yalvarırım beni işe alın
  • Galiba kargo uçaklarını da hostesler uçuruyor
  • Kargo tasimaciligi THY icin ilac oldu ama calisanlar, onca fedakarliklarina (pandemi riskleri,gittikleri ulkedeki karantina kosullari ,yogun calisma v.s)karsilik halen %50 dusuk maasla emek somurusune ugramalari kimseyi irgalamiyor bu durum bir yerlere yaziliyor elbette.
  • Sürekli yolcu taşımacılığı üzerine yazdığınız için kargo taşımacılığına kör olmuştuk . Gözlerimizi açtınız . Teşekkürler .

THY kargo taşımacılığında tekelleşir mi?

2020 yılı Mart ayından itibaren dünya genelinde yolcu uçaklarının yüzde 90 oranında operasyonlarını durdurması ile hava kargo şirketleri, kârlı ve yoğun bir dönemi de karşılamış oldu. Pandeminin hemen başlarından itibaren ilaçlar, tıbbi ekipmanlar ve sonrasında aşı sevkiyatları ile birlikte yoğun bir döneme adım atan kargo şirketleri, arz talep dengesinin bozulduğu bir süreçte, belki de tarihlerinin en yoğun ve en çok para kazandıkları dönemi yaşadılar ve yaşamaya devam ediyorlar. Aslında pandemiden hemen önce, havayolu şirketlerinin dünya genelinde uçuş ağlarını genişletmeleri, uçak tiplerinin büyümesi ve dolayısıyla uçak altı kargo taşımacılığının ivme kazanması, havayolu kargo taşımacılığı açısından, belirsiz bir gelecek sunuyordu. Kargo şirketleri, böyle bir ortamda gelecekle ilgili net bir projeksiyon çizemedikleri gibi, kısa vadede alternatif iş modellerine yönelen kargo şirketleri de vardı.

Türkiye'deki hava kargo şirketleri özelinde, pandemi öncesine baktığımızda, mevcut üç hava kargo şirketimizden ikisi yani ACT ve ULS, filolarındaki uçaklarının tamamını veya tamamına yakınını Türk Hava Yolları'na kiralamış, bir diğer şirket MNG ise, zaman zaman yine THY 'ye uçaklarını kiralayarak operasyonel riski başka şirkete ciro etme ve kendi yağında kavrulma çabasındalardı.

Ancak pandemi ile birlikte hava kargo talebi açısından kelimenin tam anlamıyla bir talep patlaması yaşandı. Sanayinin ve dolayısıyla üretimin durduğu bir dönemde, yukarıda da saydığım gibi tıbbi ilaçlar, maske, eldiven, dezenfektan gibi malzemelerin, özellikle Asya'dan Avrupa'ya ulaştırılması konusunda ciddi bir hava kargo talebi oluştu.

O güne kadar, bu rotada bir kilogram kargonun uçakla taşınma bedeli 3 dolar civarındayken, bir anda taşıma ücretleri kilogram başına 16-17 dolara kadar çıktı. Çin'den Avrupa'ya bir Boeing 747 kargo uçağı pandemiden önce 250 bin dolara kiralanırken, pandemi başladıktan sonra 750 bin dolara ancak kiralanabiliyordu. Tabi sıra bulabilirsen!

Kargo uçaklarının taşıma ücretleri yüksek olmasına rağmen, kargoların bir noktadan bir başka noktaya ulaştırılabilmesi için sadece paranın olması da yetmiyordu. Uçak altı kargo olmadığı ve kargo uçağı sayısı yetersiz olduğu için, kargoların taşınabilmesi için uzun süre sıra beklemek de gerekiyordu. Hava kargo filoları, hiç öngörmedikleri fırsatlarla dolu böyle bir döneme, hazırlıksız yakalandıkları için, talebe cevap vermekte oldukça zorlanılan bir dönem yaşandı. Sonrasında havayolu şirketleri, kendi ülkelerindeki sivil havacılık mevzuatlarındaki düzenlemeler yapılmasıyla, yolcu uçaklarında kargo taşınması konusunda izinler aldı ve birçok şirket yolcu talebi olmadığı için, yolcu uçaklarını kargo olarak kullanmaya başladı.

Pandemiden hemen önce, " THY kiralamazsa uçaklarımızı ne yapacağız?" diye düşünen Türk hava kargo şirketleri de, bir anda bambaşka bir talep yoğun dönemin içinde buldular kendilerini... Yolcu taşıyan havayolu şirketleri kısa çalışma ödenekleri ve kredi beklentisi ile zor bir süreci yönetme gayretine girerken hava kargo şirketleri, tarihlerinin en iyi ciro rakamlarına ulaşmayı başardılar. Şirket mutlu, çalışanlar mutlu...

Güçlü bir kargo uçağı filosu olan Türk Hava Yolları da, özellikle pandeminin ilk aylarında, aylık 250-300 milyon dolarlık kargo ciro rakamlarına ulaşarak, kargo sayesinde nakit akışını diri tutabildi. Bu süreçte, 4 uçak ACT'den, üç uçak ULS'den kiralayan ve kendi kargo filosunun dışında, yolcu uçak filosundaki 50 uçağı da kargo operasyonlarında yoğun şekilde kullanan THY, talebin iştahı kabartmasıyla kargonun ayrılarak ayrı bir hava kargo şirketi olarak kurulma sürecini de hızlandırma kararı aldı. Henüz kargo şirketi kurulmamış olmasına rağmen işletme ruhsatı için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne de ön izin başvurusunda bulunuldu. 2020 yılında, bir önceki yıla göre kargo gelirini bir milyar dolar civarında artıran THY'nin ayrı bir kargo şirketi ile operasyonu nasıl yürüteceğini açıkçası merak edenlerdenim. İyi bir pazarlama stratejisi ile THY kargo, hem İstanbul'u kargonun merkezi haline getirir hem de yakın gelecekte ayrı bir marka olarak, bambaşka bir noktaya ulaşabilir. Tabi THY uçaklarının uçak altı kapasitesinin yeni şirket ile nasıl bir ücretlendirme politikası ile kullanılacağı da çok önemli bir faktör olacak. THY, ortaklık olarak, kargo gelirleri açısından kayıp yaşayabilir ancak yeni kurulan kargo şirketinin bilançosu THY'nin yolcu taşımacılığındaki başarısını dahi gölgede bırakabilir. Tabi kargo taşımacılığındaki tekelleşmenin de, ılımlı rekabet kuralları çerçevesinde kontrol edilmesi ve önlenmesi, sektörün geleceği açısından önemli bir kriterdir.

Elbette kargo şirketleri için böylesine masalsı bir dönemin, sonsuza kadar devam etmeyeceği ortada... Yolcu trafiğinin yavaş yavaş artmaya başlaması, uçak altı kargoların geri dönmesi ve birçok havayolu şirketinin yolcu uçaklarını kargo operasyonu için kullanması, hava kargo şirketleri için yüksek kârlı dönemin yavaş yavaş eski normallere dönmesi anlamına geliyor. Pandeminin başındaki astronomik taşıma ücretleri yeniden eski seviyelerine inerken hava kargo şirketleri de, yavaş yavaş eski normallerine dönmeye başladılar.

Bundan sonrası hava kargo şirketleri için çok önemli... Digital dönüşümün hızla yaşandığı, e ticaretin küresel geçişinin hızlandığı bir dönemde, kargo taşıyıcılarının, dönüşüme ayak uydurabilmeleri, bundan sonrasındaki rekabet için belirleyici olacak.

İyi bir kargo network ağı ve verimli bir filo, kargo şirketlerini rakiplerinden öne çıkaracak gibi görünüyor. Normal yolcu uçaklarında uçakların kullanım ömürleri 21 yıl iken, kargo uçaklarının ortalama kullanım ömürleri 33 yıl olarak biliniyor. Ama bundan sonra, kargo uçaklarının da kullanım ömürlerinin, hem verimlilik hem de rekabet açısından kısalacağını ön görmek mümkün... Kargo sektöründe, buna ilişkin tedirgin bir bekleyiş de sözkonusu... Uçak üreticilerinin mevcut sistemlerini devam ettirebilmeleri için piyasaya uçak arzının devam etmesi gerekiyor. Sadece kargo uçakları için değil aynı zamanda yolcu uçakları için de önümüzdeki süreçte, ülkelerin sivil havacılık otoriteleri tarafından, filoya dahil edilecek ve işletilecek uçaklar için yaş kısıtı getirme olasılığı, kötü senaryo olarak konuşulan konuların başında geliyor. Böyle olunca, yolcu uçaklarına göre daha yaşlı filolara sahip kargo şirketlerinin, filolarını gençleştirmek için daha çok yatırıma ihtiyaç duyacakları açık.

ABD'li uçak üretecisi Boeing'in, 1500 adet Boeing 737-800 uçağının kargo versiyonlu olarak üretilmesine yönelik kararı da, filo dönüşüm zorunluluğu konusunda bizlere bir fikir verebilir.


Özetle, UUluslararası Havayolu Taşımacıları Birliği IATA verilerine göre, dünya kargo taşımacılığında miktar olarak yüzde 1 paya sahip olmasına rağmen taşınan kargonun parasal değerinin yüzde 35'inin hava kargo ile taşındığını ve bu yıl kargo talebinin yüzde 25 arttığını göz önüne alırsak, önümüzdeki süreçte kargo şirketleri, değişen koşullara ayak uydurabilirlerse parlak bir dönem yaşamaya devam edecekler. Ancak bunun için öncelikli olarak yukarıda da belirttiğim gibi, genç ve verimli filo yapısı ile dijital çağa ayak uydurabilmek ön koşul gibi görünüyor.

Rekabetin ve oyuncu sayısının arttığı bir kargo sektöründe klasik metodlarla kargo taşımacılığı yapabilmek, artık çok kolay olmayacak gibi... Bu sebeple, pandemi döneminde adeta küllerinden doğan kargo sektörünün, ayakta kalmayı sürdürebilmesi, yenilenmekten ve dijital dönüşümün gerekliliklerini yerine getirmekten geçiyor.

THY kargo taşımacılığında tekelleşir mi?

Facebook Yorum

Yorumlar

SAYIN THY YÖNETİM KURULU PİLOTLARA YAPILAN BU ZULÜM VE DÜŞMANLIK NEDEN ~ 6 ay önce
Pilotların yazlık yıllık izinleri bugün tek mail ile alındı haziranda bile full uçulacak diye.ŞİMDİ SORUYORUM SİZLERE PANDEMİDEN ÖNCESİNDEN BİLE ÇOK DAHA AĞIR ŞEKİLDE TÜM AY UÇURDUĞUN PİLOTTAN YÜZDE ELLİ KES ( KALDIKİ TAM MAAŞA GEÇİLSE BİLE PİLOTLARIN MAAŞLARI DOLAR EURO KARŞISINDA EN KÜÇÜK HAVAYOLUNUN BİLE GERİSİNDE KALDI) PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN EVLERİNDE YATAN MÜDÜRLERDEN ŞEFLERDEN YÜZDE 30 KES.PİLOTLARDAN AKADEMİ KESİNTİSİNİ EURO İLE YAP,CED BİLETİ EURO İLE SAT( YOLCU BİLETLERİ İLE AYNI SEVİYEYE GELDİ,PERSONEL DAHA UCUZ VE YER GARANTİLİ DİYE PEGASUSTAN BİLET ALIYOR KONEDİYE BAKIN) AMA MAAŞI YÜZDE ELLİ KES TL İLEDE SABİTLE. YATACAK YERİNİZ YOKKK AFERİN DEVAM EDİN..PİLOTLARI PANDEMİ ŞARTLARINDA TÜM AY UÇURUN KANINI İÇİN MÜDÜRLERİNİZE VERİN.2 SENE KALDI SEÇİME..O ZAMAN YATARAK PARA ALAN TÜM BU PİLOT DÜŞMANLARI BU ŞİRKETTEN ATILACAK...YAZIKLAR OLSUNNN....PANDEMİYİ BU KADAR PİLOTLARA DÜŞMANCA KULLANAN Bİ ŞİRKET DAHA YOKTUR...TÜM AY UÇURUP BUNLARI YAPMASI AYIP..15 GÜN BOŞ VER YARIM MAAŞ VER ONA TAMAM..2021 YILI İLK 3 AYINDA 438 MİLYON KAR AÇIKLADI..HER HAFTA AVRUPADA UÇUŞ SAYISI OLARAK ZİRVEDE..GENİŞ GÖVDE 90-100 SAAT UÇUYOR..KARGO 3 KAT ARTTI..737 DELİ GİBİ UÇUYOR..PANDEMİDEN ÖNCE YATI VERİLEN UZUN UÇUŞLAR 3 PİLOTLA GİT GEL OLARAK VERİELEREK PANDEMİDEN ÖNCESİNDEN 2 KAT DAHA AĞIR ŞARTLARDA VE YORGUNLUKTA UÇULUYOR..UÇUCU EKİPLER GİTTİKLERİ ÇOĞU YERDE 14 GÜN KONTEYNERLARDA HAPİS KALIYOR KARANTİNA DİYE...GENÇ YAŞTA ÖLEN KAPTANLAR OLDU KORONADAN..YÖNETİCİLER YAZIKLAR OLSUN YATACAK YERİNİZ YOKKK...PİLOTLAR OLARAK HAKKIMIZ HARAM OLSUN ALLAH 7 SÜLALENİZDEN ÇIKARSIN...İŞTEN SİZİ ATMADILAR DİYEN TROLLERE ŞUNU SÖYLÜYORUM..PİLOTLARA PANDEMİDEDE İHTİYAÇ VARDI..PİLOT FAZLASI YOK..PİLOTLARLA UĞRAŞACAĞINIZA PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN YATAN MÜDÜR VE ŞEFLERDEN YÖNETİCİLERDEN HESAP SORUN SİZDEN NEDEN YÜZDE 30 KESİLİYOR DİYE..HERALDE İYİ YATTIKLARINDANDIR..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kar ~ 6 ay önce
Kari goruldu, dikkatleri uzerine cekti, birilerine kiyak gecilecek belli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cadet ~ 6 ay önce
Madem kargoya ilgi arttı bizim de eğitimimiz başlasın. Ekıdımi hes tu sıtart.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hesap günü ~ 6 ay önce
Cakma mufettiş mustafa doğan ve Yancı cantimur kardeşler;Iktidarinizin pislikleri birer birer saçilıyor,lağım patladı,hesap vermeye hazır olun!....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tttt ~ 6 ay önce
TGS işçi alımı olucak mı yalvarırım beni işe alın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Galiba ~ 6 ay önce
Galiba kargo uçaklarını da hostesler uçuruyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
xyz ~ 6 ay önce
Kargo tasimaciligi THY icin ilac oldu ama calisanlar, onca fedakarliklarina (pandemi riskleri,gittikleri ulkedeki karantina kosullari ,yogun calisma v.s)karsilik halen %50 dusuk maasla emek somurusune ugramalari kimseyi irgalamiyor bu durum bir yerlere yaziliyor elbette.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Süper ~ 6 ay önce
Sürekli yolcu taşımacılığı üzerine yazdığınız için kargo taşımacılığına kör olmuştuk . Gözlerimizi açtınız . Teşekkürler .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Turkish Cargo ~ 6 ay önce
Turkish Cargo’nun ne zaman İGA’ya taşınacağı bilen var mı?
Ağustos ~ 6 ay önce
28 agustosta

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000