19 Ağustos 2013, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Anadolujet de Thy ile birlikte bazı şehirlere Ist Attrkten uçuşları tekellemiş, o da yüksek fiyat uyguluyor.
  • Bugün THY Atatürk havalimanından yapılan uçuşları tekellemekle kalmamış, astronomik fiyatlarla uçuyor. Keşke şu siyaset- yandaş ekonomik çıkar ilişkisi olmasa!
  • yandaş herdem senin ne ne olduğunu biliyoruz
  • hangi aklı başında,geliştiği,zenginleştiği,demokratikleştiği,şeffaflaştığı !!! söylenen bir ülkede tekel zihniyetiyle bir hatta sadece bir firmanın uçmasına izin verilir ???? türkiye hiçbir zaman gerçekten demokrat,düzgün,adil,hakka,hukuka,emeğe,insana saygılı ve değer veren bir ülke olmadı,olmuyor ve en acısı olamayacak ta !!!!
  • Pegasus'un kayda geçmiş tek bir kazası yoktur. İstatistiklere göre Quantas gibi bir kaç havayolu şirketi ile birlikte dünyanın en güvenilir havayolu şirketlerinden biridir.
  • binali güldürdü yine :) binali vatandaşı çok düşünüyorlarsa vergi toplarken yol, su, elektrik olarak dönecek denilen vergilerimden yapılan, benim kullanmam amacı ile inşaa edilmiş yollar ücretsiz olur. benim vergimle yapıldı, neden ücret ödüyorum? çok düşünüyorsa vatandaşı benzinde ki elektriktedeki vergiyi düşürür. çok düşünüyor ama bişi yapamıyorsa gitsin çobanlık yapsın öküz yetiştirsin. kırmızı eti bile ithal eder olduk. tek amaç thy tekel yapmaktır. özel sektörün fiyatına karışamazsın, meraklıysan devlet olarak pazara girer rekabet oluşturursun. ama senin niyetin tekel yapıp kalan 49 u satmak.
  • thy'nin rakibi sadece kendısıdır.pegasus,onur ve atlas THy nın taşeronu bıle olamazlar.. Uçakların yenı olması, temızlığı,kabin içi ferahlık ve ıkramları ıle rakabet etmenız mumkun değil..ayrıca Thy fıyatları ıle diğer havayolları arasında cok fiyat farkı yok.güvenli olarak bir yere gitmek istiyorsanız muhakkak Thy seçmek gerekir..Teşekkürler THY...
  • thy haricindeki ş,irketler ne zaman ki bingöl, şırnak, kastamonu vs. yerlere uçarsa heralde türk sivil havacılığı rekabete açık olur.
  • Havayolları bayramda yüksek fiyat uygulamasına rağmen doluyorsa , zorlama ile düşük fiyat uygulandığında karşılanamayan yolcu sayısı taşınan yolcunun en az iki katı olur ve şikayetler daha fazla olur . Basit ekonomi kuralına göre , yolcu ücreti arz ile talebin kesiştiği yerde oluşur . Havayolları bayramlar dışında kalan senenin tamamında yüksek arz/düşük talep nedeniyle maliyet altı satış yapmaktadır . Yazınızda belirttiğiniz gibi AHL de THY koruması çok yüksek olduğu için diğer havayollarının ücreti düşürmek için kapasite arttırmasına izin verilmemektedir .
  • Türk sivil havacılığında bir şeylerin mevcut hükümetle değiştiğini sanan herkes okur ve öğrenir umarım; bugünkü deregüle ortamın sebebi ne yaptığını bilmeyen hükümet değil bir önceki koalisyon hükümetidir. Bu hükümet sadece kurulan bu özgür ortamın ekmeğini yemiştir. Yazık ki kimse göremiyor..

THY VE DİĞERLERİ: SELDEN KÜTÜK KAPANLAR...

1983  yılında çıkarılan 2920 Sayılı Türk Sivil Havacılık Kanunu, iç  ve dış hatlarda serbestleşmenin sağlanması ve THY tekelinin kırılmasına yönelik ilk adım olsa da asıl milat 2003 yılında iç hatların serbestleştirilerek özel hava yollarının önünün açılması olmuştur.  Aradan geçen 10 yıllık süreçte havayolu şirketi sayısında çok büyük rakamsal artış olmadı ama, şirketlerin tarifeli uçuş yaptıkları noktalar, geçmişe göre güçlü filo ve organizasyon yapıları, THY karşısında rekabet edebilmelerini sağlamıştır. Ancak her şeye rağmen o günden bugüne THY tekelinin yüzde yüz kırılabildiğini ne yazık ki söyleyemeyiz. 

Bugün eğer  Atatürk Havalimanı-Esenboğa hattında sadece THY sefer düzenleyebiliyorsa, orada yüzde yüz serbestlikten kimse söz edemez!  Benim için iç hatlarda serbestleşmenin kesin karşılığı şudur:  Ne zaman ki THY dışındaki bir havayolu şirketi Atatürk Havalimanı'ndan ya da yeni yapılacak havalimanından Ankara'ya doğrudan seferlere başlar, o zaman THY tekeli benim için iç hatlarda önemli ölçüde kırılmış olur.

Türk Hava Yolları, hem bayrak taşıyıcı olmanın hem de siyasi otoritenin gücünü arkasına alarak, gerek fiyat politikası gerek slot konusunda rakiplerine göre hep avantajlı konumda olmuştur.

Atatürk Havalimanı'nda üçlü karar alma mekanizmasının DHMİ ve TAV ile birlikte üçüncü ortağının THY olması aslında diğer şirketlerin orantısız rekabet şartlarında işlerinin ne denli zor olduğunun açık göstergesidir. Özellikle TÖSHİD'in, 'THY bizim ağabeyimiz, bizi korusun -kollasın" türünden duygusal girizgahlarına pek de aldırış etmeyen THY'nin yıkıcı rekabet koşullarına es vermeden devam ettiğini yıllardır takip ediyoruz.

THY'nin bu tavrına reaksiyon veren havayolu şirketleri farklı iş modellerini (low cost modeli-Business class sınıfı vs.) deneme yanılma yöntemiyle uygulayarak ayakta kalma savaşı verirken gelinen noktada işin iyiden iyiye zıvanadan çıktığını gözlemleyebiliyoruz. THY'nin yıkıcı politikası karşısında var olabilme savaşı veren şirketlerin, her seferinde vatandaşın cebine elini biraz daha fazla daldırma gayreti, beklendiği gibi Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın da dikkatini çekti. SHGM'nin bu konuda bir düzenleme için çalışma başlattığı belirtilirken esasında bu yöntem bize çok da yabancı gelmedi. 2001 yılı öncesine kadar Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne ücret tarifelerini onaylatarak uygulamaya koyan Türk şirketler, o tarihten itibaren ekonomik krizden kurtulabilmek için kendi fiyat politikalarını uygulama serbestisi kazanmıştı.

Türk Sivil Havacılık Kanunu'nda  yapılan değişiklikle şirketler ücret tarifelerinin onayını beklemeksizin fiyat politikalarını uygulamaya koyarken dönemin Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı  Kemal Derviş'in hayata geçirdiği bu model geçen süreçte istismar edilmekten kurtulamadı. Havayolu şirketlerinin özellikle talebin fazla olduğu dönemlerde kantarın topuzunu kaçırarak bu dönemlerde selden kütük kapma gayretine girmeleri bakanlığı harekete geçmek durumunda bıraktı ve hükümetin 'havayolu halkın yolu' söyleminin bu fiyatlarla hayal olacağı ortaya çıkınca Bakanlık, şirketlere 'hooop' deyiverdi.

Bakanlığın bu hamlesi havayolunu henüz tercih etmeye başlayan Türk insanının tercihinin karayolu ya da hızla yapılmakta olan hızlı trene kaymamasının sağlanması açısından önemlidir. Önümüzde milyarlarca Euro'ya ihale edilen havaalanı yatırımları, milyar dolarlık uçak siparişleri varken havayolunu lüks ulaşım materyali algısına geri döndürmek bu sektörün dibine dinamit konulmasıyla eşdeğerdir. Bu anlamda bakanlığın müdahalesini yerinde buluyor ve şirketlerin fiyat konusunda hizaya çekilmesinin vaktinin geldiğini düşünüyorum.

Ayrıca, Avrupa Birliği (AB) Müktesebatına da uygun olarak Hava Taşımacılığında Serbestleşme konusunda çok cömert davranan karar vericilerin “ Yolcu Hakları” konusunda aynı duyarlılığı göstermemiş olmasının ülkemizde çok önemli mağduriyetlere neden olduğu herkesin malumudur.  Arz talep dengesi de dikkate alınarak  özellikle de milli ve dini bayramlarımızda astronomik fiyat uygulamalarıyla yolcu mağduriyetine neden olan havayolu işletmelerine hiçbir yaptırım uygulanmadığı gibi çeşitli nedenlerle rötar yaparak yolcu mağduriyetine neden olan havayolu işletmelerine de hiçbir yaptırımın uygulanmamış olması AB standartlarının keyfi ve tek taraflı uygulamalarının bir sonucudur ki buna kısaca Türk işi havacılık demek en doğru olanıdır. 

Bir yandan hava taşımacılığında serbestleşme uygulanırken diğer taraftan yolcuların haklarının korunduğu hiçbir mekanizmanın olmaması ciddi istismar aracıydı. En azından bundan sonrası için bu konuda önlemlerin alınacağından şüphemiz kalmadı.

THY VE DİĞERLERİ: SELDEN KÜTÜK KAPANLAR...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (16)

Anadolujet tekeli ~ 5 yıl önce
Anadolujet de Thy ile birlikte bazı şehirlere Ist Attrkten uçuşları tekellemiş, o da yüksek fiyat uyguluyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY tekeli devam ediyor ~ 5 yıl önce
Bugün THY Atatürk havalimanından yapılan uçuşları tekellemekle kalmamış, astronomik fiyatlarla uçuyor. Keşke şu siyaset- yandaş ekonomik çıkar ilişkisi olmasa!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kıl ~ 9 yıl önce
yandaş herdem senin ne ne olduğunu biliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hangi ?? ~ 9 yıl önce
hangi aklı başında,geliştiği,zenginleştiği,demokratikleştiği,şeffaflaştığı !!! söylenen bir ülkede tekel zihniyetiyle bir hatta sadece bir firmanın uçmasına izin verilir ???? türkiye hiçbir zaman gerçekten demokrat,düzgün,adil,hakka,hukuka,emeğe,insana saygılı ve değer veren bir ülke olmadı,olmuyor ve en acısı olamayacak ta !!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
frequent flyer ~ 9 yıl önce
Pegasus'un kayda geçmiş tek bir kazası yoktur. İstatistiklere göre Quantas gibi bir kaç havayolu şirketi ile birlikte dünyanın en güvenilir havayolu şirketlerinden biridir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tebrikler ~ 9 yıl önce
Pegasus da bu ülkenin bir şirketi ve kendisiyle gurur duyuyoruz. İnşallah daha da iyi olacak ve herhangi bir kaza falan da yaşamayacak. Fakat bir şirketi diğer şirketlerle kıyaslarken biraz mantıklı davranmak lazım. Her gün 1100 sefer icra eden bir şirketi ve şirketleri sayıca az sefer ve uçağı olanlarla kıyaslamak mantıksız. Bu şeye benziyor; 2 yıl önce Çek hava yolları % 50 ile Avrupanın en hızlı büyüyen şirketi oldu çünkü uçak sayısı 3 ten 6 ya çıktı:):):)
frequent flyer ~ 9 yıl önce
The Jet Airliner Crash Data Evaluation Centre verilerine göre Finnair dünyanın en güvenli havayolu. 44 uçaklık filosuyla yılda 9 milyon yolcu taşıyor. Pegasus aynı sayıda uçakla 15 milyon yolcu taşıyor ve kaza istatistikleri Finnair ile aynı. Finnair'in farkı eski bir şirket olması. Pegasus'un tek yapması gereken bu performansı uzun yıllar boyunca sürdürüp listede yerini alması.
tyler ~ 9 yıl önce
binali güldürdü yine :) binali vatandaşı çok düşünüyorlarsa vergi toplarken yol, su, elektrik olarak dönecek denilen vergilerimden yapılan, benim kullanmam amacı ile inşaa edilmiş yollar ücretsiz olur. benim vergimle yapıldı, neden ücret ödüyorum? çok düşünüyorsa vatandaşı benzinde ki elektriktedeki vergiyi düşürür. çok düşünüyor ama bişi yapamıyorsa gitsin çobanlık yapsın öküz yetiştirsin. kırmızı eti bile ithal eder olduk. tek amaç thy tekel yapmaktır. özel sektörün fiyatına karışamazsın, meraklıysan devlet olarak pazara girer rekabet oluşturursun. ama senin niyetin tekel yapıp kalan 49 u satmak.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
thy rakibi ke ~ 9 yıl önce
thy'nin rakibi sadece kendısıdır.pegasus,onur ve atlas THy nın taşeronu bıle olamazlar.. Uçakların yenı olması, temızlığı,kabin içi ferahlık ve ıkramları ıle rakabet etmenız mumkun değil..ayrıca Thy fıyatları ıle diğer havayolları arasında cok fiyat farkı yok.güvenli olarak bir yere gitmek istiyorsanız muhakkak Thy seçmek gerekir..Teşekkürler THY...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 9 yıl önce
Güvenli mi dediniz? Amsterdam?
güvenli??? ~ 9 yıl önce
güvenli dediğin thy, uçuş güvenliğinde dünyadaki 60 büyük şirket içinde sondan 3.sırada!!!! saygı ve kaygıyla hatırlatırım !!!!
gerçekler ~ 9 yıl önce
thy haricindeki ş,irketler ne zaman ki bingöl, şırnak, kastamonu vs. yerlere uçarsa heralde türk sivil havacılığı rekabete açık olur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
compromise ~ 9 yıl önce
Özel şirketlere AHL -Ankara hattı ile beraber AHL-Şırnak , AHL-Bingöl uçma şartı getirilirse kabul edilir . En azından Onur Air olarak biz kabul hemen ederiz .
handicapped mouse ~ 9 yıl önce
Havayolları bayramda yüksek fiyat uygulamasına rağmen doluyorsa , zorlama ile düşük fiyat uygulandığında karşılanamayan yolcu sayısı taşınan yolcunun en az iki katı olur ve şikayetler daha fazla olur . Basit ekonomi kuralına göre , yolcu ücreti arz ile talebin kesiştiği yerde oluşur . Havayolları bayramlar dışında kalan senenin tamamında yüksek arz/düşük talep nedeniyle maliyet altı satış yapmaktadır . Yazınızda belirttiğiniz gibi AHL de THY koruması çok yüksek olduğu için diğer havayollarının ücreti düşürmek için kapasite arttırmasına izin verilmemektedir .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
deregülasyon ~ 9 yıl önce
Türk sivil havacılığında bir şeylerin mevcut hükümetle değiştiğini sanan herkes okur ve öğrenir umarım; bugünkü deregüle ortamın sebebi ne yaptığını bilmeyen hükümet değil bir önceki koalisyon hükümetidir. Bu hükümet sadece kurulan bu özgür ortamın ekmeğini yemiştir. Yazık ki kimse göremiyor..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000