09 Mayıs 2021, Pazar
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • Vallahi şu saatten sonra 10 yillik çalışan olarak evi geçtim Golf bile alamıyorsam, yüzde 15 artırsalar ne olacak? Maaşım 1000 euro civari ya. Avrupada Burger King'te part time ogrenciler aliyor o parayı. Artık mutlu olma ihtimalimiz yok. Sarı renkli "Isırmaz maskesi" takıp turistlere gülümseyecez 1000 euro maaşla
  • Yönetici her türlü problem karşısında birinci derecede sorumludur.Gün geçmiyorki farklı bir olumsuzluk görmeyelim kurum içerisinde.THY için en hayırlısı ilker aycının en kısa vade içerisinde değişimi, onunla birlikte yeni ve kendini bilen bir yönetimin oluşturulması.Yönetici şirketin sorunlarından bağımsız değildir. Empati yapmak, kendi yerine şirketini öncellemek zorundadır.İyi niyetli, tecrübeye sahip,kendini bilen, güven veren, karakterli, nitelikli insan ihtiyacımız had safhadadır.
  • Seviyenizi ve karakterinizi ortaya koyuyor /. Dünya senin dünyan kadar küçük değil / Ehliyet almakla uçuş sertifikası almak arasındaki farkı kullanılan aletin pahalı olması oluşturuyor/ Sürekli aynı koltukta oturup boş gökyüzüne bakmak beyni küçültür/ 30 TL verip kitap okuyun /Müdür parasına göz dikmek yerine elinizdekinin kıymetini bilin/ ........ son demlerdesiniz. Vb. Evet, Müdür Bey. Sürekli aynı koltukta oturup boş gökyüzüne bakmak sizinki gibi büyük beyinleri küçültür. Süslü cümleler. Kendini beğenmiş ve herkese nasihat verebileceğini düşünen bir adam. Kendine Beyingücü adını takan okumuş özenti. Sizde kendinizi ve karakterinizi ortaya net bir şekilde koymuşsunuz. Hiçbir şey olmadığınızı.
  • Beyingücü 12 Mayıs 2021, Çarşamba 13:57:32'de yorum gönderen şahsa. bu yorumda kime hitap ediyorsunuz? Yorum başlığınızı bari numaralayın. Evet kime hitap ettiğinizi söyleyin ki cevap verelim. veya muhatabınız kimse o cevaplasın.
  • İç hatlarda Ced biletin normal bilet fiyatlarıyla farkı yok artık. Buna bir düzenleme yapılması gerekli. 10 dolar + vergi yapacağına 5 dolar yap sen onu hocam. Malum dolar 8,5 liaraya dayanınca çok bir güzelliği kalmadı. Şirkete karşı aidiyetimin azaldığına dair en güzel örneklerden biri budur. 3 seneye bu şirkete z kuşağı giriş yapmaya başlayacak. O zaman bu şirket ne yapacak çok merak ediyorum. Z kuşağı hakları konusunda çok yaman delikanlıdır. Haberiniz olsun.
  • DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVA YOLLARINDAN BİRİ FAKAT KAPTANLARINA TÜM AY UÇURARAK AVRUPADA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANDAN BİLE AZ PARA VEREN PANDEMİYİ PİLOTLARA KARŞI KULLANAN DÜNYADAKİ TEK ŞİRKET.EVDE OTURAN VE PİLOTLARDAN DAH FAZLA MAAŞ ALAN MĞDÜRLERDEN YÜZDE 30 KES GECE GÜNDÜZ HER TÜRLÜ RİSKİ YÜKLEDİĞİN 30 GÜN KULLANDIĞIN PİLOTLARDAN YÜZDE 50 KES...THY PİLOT MAAŞLARINI YÜZDE YÜZE ÇEVİRSE BİLE TÜRKİYEDEKİ VE DÜNYAKİ EN UFAK ÇAPLI CHARTER ŞİRKETİNİN SEVİYESİNDE OLAMAYACAK.DOLAR KURU ARTTI..THY DAKİ PİLOTLARIN MAAŞI YÜZDE 30 A DÜŞTÜ DÖVİZ KURU KARŞISINDA...2023 TE PİLOT DÜŞMANLARI SEÇİMLE GİDECEK..PİLOTLARIN KANINI İÇ TORPİLLİ MÜDÜRLERE AKTAR..PANDEMİ BİTİP ALIMLAR AÇILINCA HERKES KAÇACAK..PİLOTLARIN ZERRE GÜVENİ KALMADI BUNLARA...CED BİLET EURO ÜZERİNDEN..AKADEMİ PİLOTLARINDAN KESİNTİLER EURO ÜZERİNDEN..AMA PİLOTLARA TL VER..KAPTANA 3000 euro F/O LARA 1500 EURO..TÜM AYDA TEPE TEPE KULLAN..PİLOTLARA ÇOK AYIP ETTİLER.,BU DÜŞMANLIK NEDENDİR.,,
  • Aşılamanın etkisiyle pandemi biraz duraklasın. Siz o zaman görün bilet fiyatlarını.
  • Benim sasirdigim 15 yildir, kibarca soylemek gerekirse "yanlisliklarin" uzaya vardigi, Thy'nin korkunc kayiplara ducar edildigi DoCo ile ortaklik konusu, rapirlastirilmisn"yanlislar" nasil sumen alti edilebiliyor! En buyuk kara delik orasi
  • Thy'nin faiz ve kur farkından elde ettiği kar, ülkeyi ve şirketi yöneten siyasal islamcılarca haram mıdır helal midir acaba? Ayrıca geçen bu sitede çıkan habere göre thy'nin önümüzdeki dönemde 15 milyar dolar borcu olacağını yazıyordu. Borç mu zarar mı o da belli değil tabii. Pandemi nedeniyle uçuşların azalması, uçuş yasaklarının, karantina şartlarının getirilmesi vs thy'nin ettik dediği kar'dan çalışanlarına da faydalandırmasını beklemek hayalcilik değilse nedir? Maaşa zam işe son demesinler de. Fırsatçılık ülkede her yerde geçmişten günümüze ne yazık ki var, malum ramazan ayındayız her ramazanda gıda ürünlerine zam geliyor, thy ve benzeri şirketlerin pandemiyi de fırsat bilip fahiş zamlar yapması tam da bize göre bir şey maalesef. Size ve ailenize iyi bayramlar,sağlık ve mutluluk dilerim. Saygılar,hürmetler.
  • Tk bir denetlensin, gorursunuz neler neler ne usulsuzlukler ne kaynak aktarmalar ortaya cikar, yonetici diye atanan siyasal imamlarin bir kismi daha bilgisayar kullanmayi bilmiyor o kadar cahiller

THY zirvede ve kâr etti. Eğer zirve oraysa ( ? ) bilin ki o yamaçta dağcılar dinlenme molası veriyorEVET, TÜRK HAVA YOLLARI HEM ZİRVEDE HEM DE KÂRA GEÇTİ:
Pandemi döneminde Türk Hava Yolları uçuş sayısı açısından zirvede.  Bu güzel netice aylarca üst üste de alınabilir. Alındı da. Tabii ki bu bizi sevindirir. Havadaki uçakların doluluk oranlarına bakmasak, bunu düşünmesek daha çok sevinirdik mutlak.

Evet, Türk Hava Yolları 2021’ in ilk üç aylık döneminde kâr ilan etti. Yaşadığımız süreç için bu çok güzel. Ancak bu kâr operasyondan sağlanmamış.  Faiz ve kur farkından oluşan bir kâr. Demek ki parayı içi çalıştırmışlar. Geçen aylarda İlker Aycı Bey şirketin FAVÖK kârı ilan etmişti hatırlarsanız. Bunu yanlış yorumlayanlar hayli fazla olmuştu. Mademki kâr edildi ( ........)  ile başlayan talep cümleleri okumuştum. Şimdi ilan edilen kâr aynı değil. Nereden sağlanmış ise sağlanmış. Kâr kârdır. Şimdi Sendika ne yapar bilmem ama şimdi “ THY’ nın vefalı çalışanları, haydi bakalım, eskiye dönemesek bile kesinti oranlarını düşürün ” derlerse (?) Örneğin:  kesintiler Kokpitte %25, Kabinde %17,5, diğer personelde ise  %15 olsun gibi. Ne yapacaksınız? Hani bir sözü vardı THY’ nin tepesinin.  “Çalışanlarımızın hep arkasındayız”  demişlerdi. Bir süre sonra verilen sözü daha gerçekçi kılan  “gücümüz yettiğince” kelimelerini söylemin başına ekleyerek verilen sözü doğruya daha yakın bir hale getirmişti. Arkalarında duracağınıza ve de korunacaklarına inanan çalışanlarınıza gücümüz yettiğince sözünü nasıl anlatacaksınız?

EĞER ZİRVE DEDİĞİNİZ BURAYSA   ( ? ) BİLİN Kİ O YAMAÇTA DAĞCILAR DİNLENME MOLASI VERİYOR: Haydi, biz yazımızın esas konusuna dönelim. Ne de güzel alışmıştık. THY Zirvede, THY Zirveyi Bırakmadı. THY Avrupa’da birinci vb. başlıklar okumaya. Baktım,  görebildiğim kadarı ile bu şekilde veya benzeri başlıkları koyup, küçük anlatım değişiklileri ile mealen aynı olan haberlerin yayımlanmış olduğunu gördüm. Sanki her ay bir önceki ayın haberini başlığını değiştirip haberi kopyala yapıştır yaparak yeniden yayınlıyorlarmış gibi. Tabii öyle değil. Okumayı pek sevmeyiz ya. Bize başlık yetiyor haliyle. Zirvedeyiz, birinciyiz ya fazlasına gerek yok.  Her ne kadar zirvede olmamızın yolcu sayısı ile ve de yolcuya sunulan hizmetle ilgisi olmayıp yapılan uçuş sayıları ilgili olsa bile varsın olsun. Adam ne demiş. Şu mektepler olmasa Maarifi çok iyi idare ederim. İşte o hesap.

TÜRK HAVA YOLLARININ DUYURULARI VE YOLCU SÖYLEMLERİ: .” Daha önce ne demişti THY. Bizim için en önemli konu, öncelikle yolcumuzun, sonra çalışanın ve en sonra da şirketimizin sağlığı. Personel halen aşılanmadı veya aşılanmaya yeni başladı. Yolcunun sağlığı ile ilgili standart tedbirler alındı tabii ki. Eh artık daha fazlasını da isteyecek halleri yok ya.

26 Nisan saat 23.00 gibi Türk Hava Yolları Genel Müdürü Sn. Bilal Ekşi’nin aşağıdaki tweet’ ine rastladım Malum 17 Mayıs’a kadar sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti ya. Genel Müdürümüz diyordu ki: “ Uçakla şehirlerarası seyahatler ile ilgili şartlar hakkında soru soruyorsunuz. Yetkili mercilerden detay bilgi aldığımızda sizleri kanallarımızdan bilgilendireceğiz. Hiçbir yolcumuzu mağdur etmeyeceğiz”

Bu tweet saat 26 Nisan 2021 saat 20.29’ da atılmıştı. Bunu takiben gelen mesajlar, yolcuların serzenişleri dikkat çekiciydi? “  Bir saniyede 300 TL’lik bileti 500 TL yapmayı biliyorsunuz-  1,5 saattir hattayım, 2 kere yüzüme kapatıldı. İlk kontrol ettiğimde değişiklik farkı 73 TL iken şu an 500 TL Fark. Sisteminizde fiyatları mı güncelliyorsunuz- 2 saat önce 159 TL olan bilet şu an 362 TL. Biz bize çok güzel yetiyoruz Türkiye’m  - Fırsatçııı THY ilk girdiğimde 170 TL olan bileti 2 dakika içinde nasıl 459’ a çektiniz vb. tweet’ler. Şimdi 27 Nisan 2021 saat 00.10 Ve de Genel Müdürden çıt yok. Yok. Zira sorulacak olan sualler ve muhtemel serzenişlerin konusu belli olmuştu. Tabii Bilal beyin mesajında kastettiği sokağa çıkma yasağı ile ilgili kesin bilgilerdi mutlak. Burası tamam da, yasaklamanın detayları belli oldu? Müşteri serzenişleri arşı alaya çıktı. Genel Müdürden çıt yok. Yoksa bilet fiyatlarının belirlenmesinde Genel Müdürlük yetkili değil mi? Söyleyecek bir şeyi yok muydu acaba?

Genel Müdürün Tweet’ ini takiben saat 22.11’ de Türk Hava Yolları bir açıklama yaparak “ Yetkili mercilerin yayınlayacağı genelgenin ardından sizlere yönlendirmede bulunulabilecektir “ diyerek Genel Müdürün Tweet metnini bir saat kırk dakika sonra bir anlamda tekrarlamışlardı.  Ve de bu arada dikkatimi çeken yabancı bir yolcunun “ Translate in English please “ tweet’ nin açıklamaya verilen cevaplar arasında yer almasıydı. Bunu düşünememeleri ne kadar şaşırtıcı değil mi?  İç hatlarda uçan yabancı yolcu olmaz diye mi düşündüler acaba (?)

Ve de sistemde Türk Hava Yollarını – az da olsa Pegasus ‘u fırsatçılıkla suçlayan başka tweet’ler de yer alıyordu. Şurası mutlak ki, insanları, yolcularının kısıtlama süresince memleketlerine veya bu yasaklama süresini daha rahat geçireceklerini düşündükleri tatil yörelerine gideceklerini kurgulayıp, fırsat bu fırsattır diyerek bilet ücretlerine ( yolcuların söylediğine göre ) aşırı denilebilecek ölçüde zam yaptılar. Ama Allah’ı var. Herkes bilet buldu ve de arzu ettikleri yere uçabildiler. Evet, Genel Müdür Bey sözünde durdu. Bu açıdan kimse mağdur olmadı. Önemli olan uçmak. Hem uçakta yer bulup hem de seyahat ücretini düşünmeleri ve de fazla bulmaları Türk Hava Yollarına karşı büyük ayıp olurdu. Ve de maalesef yolcular bu ayıbı yaptılar (?)

FIRSATÇILAR: O günden sonra yazılı basında sokağa çıkma yasağını fırsat olarak değerlendirip satış fiyatlarını artıran Fırsatçılar ile ilgili çok sayıda haber ve görsel yer aldı. Bir kısmı yukarıda. Basın bunların içinde Türk Hava Yollarını koymama nezaketini gösterdi. Hele bir yukarı bakın. Şayet gazeteler Türk Hava Yollarının yasaklama öncesi ve sonrası uyguladığı bilet fiyatı artışlarına da haberlerinde FIRSATÇILAR başlığı altında yer verse Türk Hava Yollarına yakıştırır mıydınız?

ZİRVEYE BÖYLEMİ ÇIKILIR? Yaşamda insanlar zirveye nasıl çıkar sualini cevaplayan iki teori var. Biri çevresindeki insanları aşağı iterken onların sırtlarına basarak daha yükseğe çıkanlarla ilgili, diğeri çevresindekilerle beraber daha yükseğe çıkmak için çalışan insanlarla ilgili. Tabii ki sizi zirvede tutacak şey kişilik yapınızdır ve tercihiniz kişiliğinizi ortaya koymaktadır.

ZİRVEDEN NEDEN DÜŞÜLÜR; .Başarılı olmayı ve de zirvelerde kendisine yer bulmayı hedefleyen şirketlerde metodolojik düşünme yeteneği olmalıdır. Hiçbir iş, başında olan yöneticinin seviyesinden yukarıda bir çizgiye çıkıp orada tutunamaz. Düşer, yuvarlanır.

ÇİRKİN OKURA TEPKİMİ TEKRARLIYORUM:

Geçen hafta THY Genel Kurulları ile ilgili bir yazı yazdım. Yazılan her şey bana göre doğruydu.  Bu mealdeki bir metni yorumlar kapsamında yazdım. Ancak yazılar için okur sayıları binli rakamlar ile ifade ediliyorsa yorumları okuyanlar çok ama çok daha az. Şu ana kadar toplamda bu yorumu okuyan ve iz bırakanların adedi Pazar günü saat 12 itibarı ile 40’ ıi geçmedi. Bu nedenle tepkimi tekrarlıyorum.

Bir pislik adam yorum diye gönderdiği çirkin seslenişinde insanlara hiç söylenmemesi gereken şeyler söyledi ve bu yazıyı yazdığıma beni pişman etti. İster istemez yazımın o satırların yazılmasına neden olduğunu düşündüm. Bir kişiyi sevmeyebiliriz, yaptıklarını beğenmeyebiliriz hatta ve hatta nefret de edebiliriz. Ancak bu tür aşağılık sözleri onun için ve yakınları için kullanamayız.  Bana inanın ki şayet o adi şirket mensubunun kimliğini bilsem veya bulma imkânım olsa hiç görmediğim, tanımadığım ve de uygulamalarını tasvip etmediğim Sn. İlker Aycı’ dan randevu ister ve verdiği takdirde bu yorumu yapanın bilgilerini ona zevkle takdim eder ve de bu konuda kendilerini bilgilendirdiğimi sizlere duyururdum. Sn. Aycı’ dan bir ricam olurdu. Bu pisliğin şirketten atıldığı konusunda bilgilendirilmemi talep ederdim.

Bunu bir ispiyon olarak değerlendirmeyin. Prensip meselesidir. Ve de ertesi gün yazılarıma aynı frekansta devam ederim.  Sn. okurlar, bana güvenebilirsiniz. Konularımla ve doğrularınızla her zaman sizlerin yanında olurum. Tabii ki bu ve benzeri davranışlar dışında. Bu tür konulara söz konusu şahsa yönelik duygularımla karıştırmam mümkün değil. Haddim olmayarak önerim, sizlerin de bu tür konulara böyle yaklaşmanızdır. Esasen insan olmak bunu gerektirir.

THY zirvede ve kâr etti. Eğer zirve oraysa ( ? ) bilin ki o yamaçta dağcılar dinlenme molası veriyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (37)

Maaş artsa ne olur ~ 7 ay önce
Vallahi şu saatten sonra 10 yillik çalışan olarak evi geçtim Golf bile alamıyorsam, yüzde 15 artırsalar ne olacak? Maaşım 1000 euro civari ya. Avrupada Burger King'te part time ogrenciler aliyor o parayı. Artık mutlu olma ihtimalimiz yok. Sarı renkli "Isırmaz maskesi" takıp turistlere gülümseyecez 1000 euro maaşla

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Değişim Şart ~ 7 ay önce
Yönetici her türlü problem karşısında birinci derecede sorumludur.Gün geçmiyorki farklı bir olumsuzluk görmeyelim kurum içerisinde.THY için en hayırlısı ilker aycının en kısa vade içerisinde değişimi, onunla birlikte yeni ve kendini bilen bir yönetimin oluşturulması.Yönetici şirketin sorunlarından bağımsız değildir. Empati yapmak, kendi yerine şirketini öncellemek zorundadır.İyi niyetli, tecrübeye sahip,kendini bilen, güven veren, karakterli, nitelikli insan ihtiyacımız had safhadadır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
beyinden.hepinize ~ 7 ay önce
Seviyenizi ve karakterinizi ortaya koyuyor /. Dünya senin dünyan kadar küçük değil / Ehliyet almakla uçuş sertifikası almak arasındaki farkı kullanılan aletin pahalı olması oluşturuyor/ Sürekli aynı koltukta oturup boş gökyüzüne bakmak beyni küçültür/ 30 TL verip kitap okuyun /Müdür parasına göz dikmek yerine elinizdekinin kıymetini bilin/ ........ son demlerdesiniz. Vb. Evet, Müdür Bey. Sürekli aynı koltukta oturup boş gökyüzüne bakmak sizinki gibi büyük beyinleri küçültür. Süslü cümleler. Kendini beğenmiş ve herkese nasihat verebileceğini düşünen bir adam. Kendine Beyingücü adını takan okumuş özenti. Sizde kendinizi ve karakterinizi ortaya net bir şekilde koymuşsunuz. Hiçbir şey olmadığınızı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TARAFLARA ~ 7 ay önce
BU NE CEHALETTİR. BU NE AYMAZLIKTIR. BİR KISIM ÇALIŞAN AZ KALDI SİZİ ATACAKLARI ZAMAN GELİYOR DİYOR, DİĞERLERİ ONLARA BENZERİ ŞEYLER SÖYLÜYOR. ( BKNZ YORUMLAR) SİZLERİN BU TUTUMU İLE BU ÜLKE DÜZELİRMİ. HERKES BİRBİRİNE DÜŞMAN. VE DE BUNDAN ZEVK ALAN BİR ZÜMRE VAR. . İNSANLARA BU ZİHNİYETİ AŞILAYANLARA AĞIR BELA OKUMAK GELİYOR İÇİMDEN.. BİZLER BU TUTUMDA DEVAM ETTİĞİMİZ SÜRECE BU MEMLEKET DÜZELMEZ. İŞ BARIŞI HAYALDİR BU DURUMDA. HAVACILIK KENETLENMEYİ GEREKTİREN BİR İŞTİR. KENETLENME BİR TARAFA DAHA FAZLA NASIL AYRIŞTIRIRIZ DİYE DÜŞÜNEN YÖNETİCİLERLE VE BUNLARA ÇIĞIRTGANLIK YAPANLARLA BİR ADIM ÖTEYE GİTMEK MÜMKÜN DEĞİL.
beyingücüne ~ 7 ay önce
Beyingücü 12 Mayıs 2021, Çarşamba 13:57:32'de yorum gönderen şahsa. bu yorumda kime hitap ediyorsunuz? Yorum başlığınızı bari numaralayın. Evet kime hitap ettiğinizi söyleyin ki cevap verelim. veya muhatabınız kimse o cevaplasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ced bilet ~ 7 ay önce
İç hatlarda Ced biletin normal bilet fiyatlarıyla farkı yok artık. Buna bir düzenleme yapılması gerekli. 10 dolar + vergi yapacağına 5 dolar yap sen onu hocam. Malum dolar 8,5 liaraya dayanınca çok bir güzelliği kalmadı. Şirkete karşı aidiyetimin azaldığına dair en güzel örneklerden biri budur. 3 seneye bu şirkete z kuşağı giriş yapmaya başlayacak. O zaman bu şirket ne yapacak çok merak ediyorum. Z kuşağı hakları konusunda çok yaman delikanlıdır. Haberiniz olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kuşak ~ 7 ay önce
Evet kuşaktan umutluyuz, alfalardan ben daha çok umutluyum sonraki gelecek olanlar. Ama kendileri için umudum..bizim onlara bıraktığımız hal devraldığımızdan daha kötü, önce düzeltip üzerine birde iyileştirmeye çalışmak...bu vatanın hiçbir evladı ekonomik sorunları olmadan arkasına yaslanıpta kendime ne hobiler edinsem de hayatımı keyifli hale getirsem diyememeyi haketmedi.
PILOT ~ 7 ay önce
DÜNYANIN EN BÜYÜK HAVA YOLLARINDAN BİRİ FAKAT KAPTANLARINA TÜM AY UÇURARAK AVRUPADA ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞANDAN BİLE AZ PARA VEREN PANDEMİYİ PİLOTLARA KARŞI KULLANAN DÜNYADAKİ TEK ŞİRKET.EVDE OTURAN VE PİLOTLARDAN DAH FAZLA MAAŞ ALAN MĞDÜRLERDEN YÜZDE 30 KES GECE GÜNDÜZ HER TÜRLÜ RİSKİ YÜKLEDİĞİN 30 GÜN KULLANDIĞIN PİLOTLARDAN YÜZDE 50 KES...THY PİLOT MAAŞLARINI YÜZDE YÜZE ÇEVİRSE BİLE TÜRKİYEDEKİ VE DÜNYAKİ EN UFAK ÇAPLI CHARTER ŞİRKETİNİN SEVİYESİNDE OLAMAYACAK.DOLAR KURU ARTTI..THY DAKİ PİLOTLARIN MAAŞI YÜZDE 30 A DÜŞTÜ DÖVİZ KURU KARŞISINDA...2023 TE PİLOT DÜŞMANLARI SEÇİMLE GİDECEK..PİLOTLARIN KANINI İÇ TORPİLLİ MÜDÜRLERE AKTAR..PANDEMİ BİTİP ALIMLAR AÇILINCA HERKES KAÇACAK..PİLOTLARIN ZERRE GÜVENİ KALMADI BUNLARA...CED BİLET EURO ÜZERİNDEN..AKADEMİ PİLOTLARINDAN KESİNTİLER EURO ÜZERİNDEN..AMA PİLOTLARA TL VER..KAPTANA 3000 euro F/O LARA 1500 EURO..TÜM AYDA TEPE TEPE KULLAN..PİLOTLARA ÇOK AYIP ETTİLER.,BU DÜŞMANLIK NEDENDİR.,,

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP PİLOT ~ 7 ay önce
İLK BAŞTA ÇOK ALANDAN ÇOK, AZ ALANDAN AZ KESİNTİ YAPACAĞIZ DEMİŞLERDİ. BUNUN HAKKANİYETLİ OLACAĞI DÜŞÜNÜLMÜŞTÜ. ETRAFINDA BÖYLE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ BİLİYORUM. HAKKANİYETLİ KESİNTİ UYGULAMALAR İLE ADİL OLMAKTAN ÇIKTI. BU NOKTADAKİ TÜM ANLATIMINIZ DOĞRU. sİZİNDE BİLDİĞİNİZ ÜZERE ÇOK UZUN BİR SÜREDİR PİLOTLARA KARŞI BİR DURUŞ VAR. DİĞER ÇALIŞANLAR AÇISINDAN BUNUN ALTINDA FAZLA BİR ŞEY ARAMAYA GEREK YOK. ÇEKEMEMEZLİK. 51 SENE ÖNCE GİRMİŞTİM tÜRK hAVA yOLLARINA O ZAMAN BİLE VARDI. TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDIKTAN SONRA İNSANLAR BİZİM MAAŞTA NE KADAR ARTIM OLDU SUALİNDEN ÖNCE PİLOTLARIN MAAŞINA NE KADAR ARTIM YAPILDIĞINI SORARLARDI. BİR SÖZÜNÜZE KATILMIYORUM. "PANDEMİ BİTİP ALIMLAR AÇILINCA HERKES KAÇACAK KONUSUNDAKİ GÖRÜŞÜNÜZE KATILAMIYORUM. NELER GÖRDÜK. HERKES HALEN BURADA. SİZE EMNİYETLİ UÇUŞLAR VE SAĞLIKLAR DİLİYORUM.
Beyingücü ~ 7 ay önce
Ayda 30 bin aldığın için ağlıyorsun . Kiranı TL olarak veriyorsun , markete TL ödüyorsun . Yeşilköy’de , Ataköy de ... vs de oturuyorsun . Tesadüfen sistemde açıktan dolayı aldığın yüksek maaşı hep devam mı edecek sandın sen . Bence şu anda da gereğinden fazla alıyorsun . Sanki hekim oldun da insan hayatı mı kurtarıyorsun ? Artık kendinize gelin . Herkes fark etti sizin havadan ve haksız maaş aldığınızı. Artık asla eskisi gibi olmayacak . Neden katara gitmiyorsun , orada seni bekliyorlar
beyingücüne ~ 7 ay önce
ben pilot değilim. Üstelik birçoğunu sevmem de. ama bir pilotun yetişmesinin maliyetini bilirim. Pilot maaşları sistemdeki açıklıktan dolayı fazla değil. oturun bir zahmet uluslararası şirketlerdeki pilot maaşlarına bakın. Şirketiniz bu insana bir uçağı ve içindeki yolcuları emanet ediyor. Bu kaç milyon dolardır sizce. Herkes fark etti diyorsunuz. Siz ve sizin kafanızda olanlar görüşünüzü paylaşır. Bu bey Katar\'da da başka bir ülkede de iş bulabilir. Ya siz? sizi bekleyen başka bir yer var mı? Alınan maaşların haksız olduğunun takdirini yapacak durumda mısınız acaba?. Beyin gücü genel bir terim. Siz ne iş yaparsınız? Bu beyninizi güç haline getirmek için, ne kadar eğitim yaptınız. Hangi okulu / okulları bitirdiniz? . Beyin durduğu yerde GÜÇ haline gelmez.
beyingücü için ~ 7 ay önce
beyin tüm insanlarda var. Doğuştan. Onu iyi geliştiremeyenler ise işte böyle söylenir durur.Herkes işine baksın.
beyingücüne ~ 7 ay önce
sizin o güçlü beyninize okuduğum mesajlara karşın " otobüs şoförleri de insan taşıyor "demek yakışır. haydi bu örneği de verin. Allah akıl fikir versin.
The zombi ~ 7 ay önce
Kara cahil cevap vermeye değecek canlı bile değilsin senin gibilerin neslinden Allah bu ülkeyi korusun karanlık dünyanın varlıkları✈️
Gözlem ~ 7 ay önce
Bence pilotları çekememezlik yok, Türk pilotlarının kendi içlerinde bir güç oluşturamayışlarının ve birbirlerinin arkasında durmayacaklarının farkında olma durumu var. Geniş gövde hem yatı harcırahı alıyor, hem ayı 2-3 seferle kapatıyor. Dar gövde ayrı ayrı kaç görev için hazır bulunuyor ? Denklik yok bir defa.. yapılan iş aynı, ama iş gücü emek karşılığı adil değil ve senelerdir böyle ,şu yüzyılda gerçekten çok garip, havacılık kanunu bile yok. Bunlar için mücadele verilmezse sürekli şikayet edilir ya da kaçmak için fırsat kollanır. %80 maaş indirimi bile dense sesler yükselse de sonuç değişir miydi ? Emekliliğini bekleyen insan bunlarla uğraşır mı ? Eh tecrübe de çok önemli bu işte demekki hep aynı şekil gider bu durum. Yurt dışında işveren etik kurallara bağlı arada ciddi fark var.
gözlem ~ 7 ay önce
pilotları çekememezlik yok sözüne cevap vermek istemiyorum. Düzelteyim.insanların pilotların aldığı parada gözü var.
Tgs ~ 7 ay önce
Şükür etmesini bilmiyorsan kapı orda .güle güle.Biz 300 dolara da razıyız.
Beyingücü ~ 7 ay önce
Buradaki asıl cahil tanımadığı , eğitimini bilmediği bir insanı cahillikle suçlayan kişidir . Emin ol senin ne eğitimin ne zihnin benimle değil yarışmak aynı kulvarda bile yer almaz . Pilotaj elbette masraflı , şimdilik tabi . Bir zamanlar Napolyon önemli misafirlerine aluminyum kaşık bıçak kullanır diğerlerine altın ile servis yapardı .... şimdi alüminyum fiyatını biliyorsundur :) Teknoloji çok hızlı ilerliyor . Kaynaklar , enerji üretimi , insan eğitimi çok ama çok değişti . Elbette senin bunu anlamanı beklemiyorum . 6 aylık sertifika alıp kendine sınıf oluşturmaya çalışan insan yetenekli ya da sorumluluk sahibi değildir sadece aç gözlü , kestirmeden çakallık yapmaya çalışan kişidir . Ama bu kestirme yollar böyle biter , kendini bil . İlim ilim kendini bilmektir .
Saygınlık ~ 7 ay önce
Evet , peki çekememezlik neden oldu ? Başka bir gözlem. Eskiden pilotlara duyulan saygı gerçekten çok daha başka idi. Evet askeri kökenlilerle çalışmak zor , ama kişi bilirdi ki vatan savunması yapmış biri var karşısında kimbilir neler gördü geçirdi derdin, kokpitten öyle haşmetli çıkarlardı ki hayranlık duyardın. Özetleyeyim , herkes pilot olamazdı çünkü. Ve aldığı parayla kimse ilgilenmez helal olsun alacak tabi denirdi. Şimdi çok üzülerek söylüyorum, genç olmaya lafım yok asla, ama o kadar çok dışardan eğitim alma imkanı oldu ki, parası olana açık hale getirildi saygın meslek. Ve ihtiyaçlar için değildi birileri para kazansın diye bir mesleği içerden kırdılar bana göre.Eğer ihtiyaç olduğundan olmuş olsa hala yabancı pilot ithal edilmezdi. Çok sinsice yapılıyor yapılmak istenenler ve ahtapot gibi her koldan kazanmak istiyorlar.
Beyingücüne ~ 7 ay önce
Bence senin beynin göçmüş.
İSTATİSTİK ~ 7 ay önce
İngiltere’de Öğretmen; 35-40 bin sterlin Garson:25 bin sterlin Pilot :35- 60 bin sterlin arasında Ben Türkiye’de ne öğretmenin ne garsonun dolar euro karşısında maaşımız eridi diye ağladığını görmedim. A noktasından b noktasına taşıma yapan insan a noktasında yaşıyorsa b noktası maaşını kendine standart alması nasıl bir mantık çözemedim ??? Siz Türkiye’de yaşıyorsunuz dolar dolar diyip durmayın . O zaman herkes dolara endeksli maaş alsın .
Beyin....z GÜCÜNE ~ 7 ay önce
Yorumu dikkatli oku...okuduğunu anlamayacak kadar kara cahilsin..KAPTANLARDAN VE ÖZELLİKLE F/O LARDAN FAZLA MAAŞ ALAN BİNLERCE MÜDÜR ŞEFLERDEN NEDEN YÜZDE 30 KESİNTİ YAPILIYOR...ONA CEVAP VER...EVDE OTURUP İŞE GİTMEYEN PİLOTLARDAN FAZLA MAAŞ ALAN BU TORPİLLİLERDEN YÜZDE 30 KESİNTİ YAP...TÜM AY UÇURDUĞUN HER TÜRLÜ RİSKİ YÜKLEDİĞİN PİLOTLARDAN YÜZDE 50 KESİNTİ YAP...SENDE SANIRIM TORPİLLİ EVDEN ÇALIŞAN BANKAMATİK MEMURUSUN...SAKİN OL,GEVŞE...AZ KALDI ŞEÇİME...HEPİNİZ ÇALDIĞINIZ BU PARALARIN HESABINI VERECEKSİNİZ..SEÇİMDEN SONRA SADECE LİYAKAT SAHİBİ YANİ İŞİN EHLİ OLAN ÇALIŞACAK...HEPİNİZ GİDECEKSİNİZ...PİLOTLARIN KANINI VAMPİR GİBİ EMEREK TORPİLLİ MÜDÜRLERE AKTARIM BİTECEK..AZ KALDI...SAKİN OLLL...
The zombi ~ 7 ay önce
Senin ekonomi bilgine ne diyeyim.E beynine kurban olduğumun Adamı yediğin içtiğin ve sıçtığın her şeyin hammaddesi nereden geliyor ve hangi parayla geliyor bilgin varmı yoksa duvaramı konuştum. Neyse boş ver kardeş sıkma canını böyle şeylerle, takılma yani diyorum anlaman çok zor.
Pilot ~ 7 ay önce
Sen uçmuşsun yahu ne çektiysen bende ondan istiyorum
Vizyonsuz ~ 7 ay önce
Merak etme sen 10 dolara da çalışırsın senin vizyonun o kadar.O zaman 10 dolarada şükredersin . Yazık
Filozof ~ 7 ay önce
Benim ederim o senin ederin ne beş para on para hangisi. Pilotajın hangi aşamasında elendin söyle utanma söyle kızmayacağım!!!!
BEYİNGÜCÜNDEN HEPİNİZE ~ 7 ay önce
Şu verdiğiniz cevaplar eğitim seviyenizi , karekterinizi ortaya koyuyor . Farklı görüşlere değil saygı duymak , dinlemek adeta kavga ediyorsunuz . 6 ay da sertifika alıp uçuş saati doldurup 30 bin kazanınca bir şey olduğunuzu sanıyorsunuz ama gel gör ki dünya senin dünyan kadar küçük değil . Ehliyet almakla uçuş sertifikası arasındaki farkı kullanılan aletin daha pahalı olması oluşturuyor . Kendinize gelin çok önemli bir iş yapmıyorsunuz . Vizyonsuz olmakla suçlayan şansın vizyonunu merak ettim , benim kaç kuruş maaş aldığımı hayal edenler , cehalet ilan edip sonra cehalet rengini sınırlayanlar olmuş :) sürekli aynı koltukta oturup boş gökyüzüne bakmak beyni küçültür işte . 30k yetmiyor demek yerine 30 tl ye kitap alıp okuyun . Farklı ülkelerde resim çektirmek , yemek resmî paylaşmak yerine farklı kültürlerde kaybolun , aklınıza resim derdi bile gelmesin . Hayata bakışınızı değiştirin . Müdür parasına göz dikmek yerine elimizdekinin kıymetini bilin.... zira son demlerdesiniz , bir başkası için ne sevindirici ne de üzücü bir durum değil sizin ekonomik durumunuz . Burda tartışılan sizin kazandığınız ya da kazanmadığınız para değil . Kendinizi bilin dedim sadece . Sizi düşünmeye davet ediyorum . Tartışma şekliniz , seçtiğiniz kelimeler kendinizi ele veriyor . Daha dikkatli yazın . Türkiye şartlarında , bu vatan sınırlarında dolar ile çalışmıyorsunuz siz anlayın artık bunu . Yaptığınız iş abarttığınız kadar önemli değil . Arz talep dengeleri değişkendir her zaman buna uyum sağlayın ve kabul edin artık durumu. Lütfen ağlamayın .
Vurgunculuk ~ 7 ay önce
Aşılamanın etkisiyle pandemi biraz duraklasın. Siz o zaman görün bilet fiyatlarını.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP VURGUNCULUK ~ 7 ay önce
TABİİ Kİ HERKESİN DÜŞÜNCESİ DEĞİŞİK. BANA BİR HAFTA ÖNCE YAPILAN TERS GELİYOR. İNSANLAR GİTMEYE MECBUR VE DE ÇARESİZ. ( MALUM OTOBÜSLERDE DOLUYDU)
tim ~ 7 ay önce
Benim sasirdigim 15 yildir, kibarca soylemek gerekirse "yanlisliklarin" uzaya vardigi, Thy'nin korkunc kayiplara ducar edildigi DoCo ile ortaklik konusu, rapirlastirilmisn"yanlislar" nasil sumen alti edilebiliyor! En buyuk kara delik orasi

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sn Çetin bey ~ 7 ay önce
Thy'nin faiz ve kur farkından elde ettiği kar, ülkeyi ve şirketi yöneten siyasal islamcılarca haram mıdır helal midir acaba? Ayrıca geçen bu sitede çıkan habere göre thy'nin önümüzdeki dönemde 15 milyar dolar borcu olacağını yazıyordu. Borç mu zarar mı o da belli değil tabii. Pandemi nedeniyle uçuşların azalması, uçuş yasaklarının, karantina şartlarının getirilmesi vs thy'nin ettik dediği kar'dan çalışanlarına da faydalandırmasını beklemek hayalcilik değilse nedir? Maaşa zam işe son demesinler de. Fırsatçılık ülkede her yerde geçmişten günümüze ne yazık ki var, malum ramazan ayındayız her ramazanda gıda ürünlerine zam geliyor, thy ve benzeri şirketlerin pandemiyi de fırsat bilip fahiş zamlar yapması tam da bize göre bir şey maalesef. Size ve ailenize iyi bayramlar,sağlık ve mutluluk dilerim. Saygılar,hürmetler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denetlensin ~ 7 ay önce
Tk bir denetlensin, gorursunuz neler neler ne usulsuzlukler ne kaynak aktarmalar ortaya cikar, yonetici diye atanan siyasal imamlarin bir kismi daha bilgisayar kullanmayi bilmiyor o kadar cahiller

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Soru ~ 7 ay önce
THY’nı kim denetleyebilir, yetki kimde hangi kurumlarda?
DENETLENSİN/SORU ~ 7 ay önce
MALUM THY ÖZEL BİR KURULUŞ. HER SENE BAĞIMSIZ DENETİM KURULUŞU MALİ AÇIDAN BAKIYOR ANCAK BU SİZİN KASTETTİĞİNİZ BİR DENETİM DEĞİL. İDARİ TARAFI YOK..SALT BİLANÇOLARA BAKARLAR. ESKİDEN THY TEFTİŞ KURULU, BAŞBAKANLIK DENETLEME KURULU ( OFİSLERİ THY GENEL YÖNETİM BİNASI İÇİNDEYDI) VE KIT KOMİSYONU DENETLER VE ANAMIZI AĞLATIRDI. İLK İKİSİNİN İYİ MÜŞTERİSİYDİM. KIT KOMİSYONUNDA DA SİGAYA ÇEKİLDİĞİMİ HATIRLIYORUM.
Denetlensin'e ~ 7 ay önce
Tk'yı denetlemekle sorumlu kişinin oğlu thy'ye torpille alındı kısa sürede müdür yapıldı şu anda da bölge müdürü. Bu zihniyetle kim,kimi,nasıl denetler? Denetlese bile ne kadar güvenilir,etik ve sağlıklı olur? Ancak iktidar değişince adam akıllı denetleme yapılabilinir gerisi boş.
CVP DENETLENSİN ~ 7 ay önce
SİZE İLK GERİ DÖNDÜĞÜM ZAMAN BUNU BİLMİYORDUM. BİR ŞİRKET Kİ DAHA NEFES ALIR ALMAZ DENETLENMEYİ ENGELLEMEK İÇİN HAREKET EDEN BİR EKİP VAR. BU YÖNETİM DEĞİLSE BUNDAN VEYA ONDAN ÖNCESİ. HER NE KADAR BU DOĞRU BİR YAKLAŞIM MI BİLEMİYORUM. HER NE KADAR ÖZEL ŞİRKET OLMASI NEDENİYLE MEVZUAT BÖYLE DEMEK MECBURİYETİNDE İSEK DE ŞİRKETİN İÇ DENETİME KARŞI TUTUMUNU , GELİR GELMEZ DENETİMİ TARUMAR ETMELERİNİ TASVİP ETMEK MÜMKÜN DEĞİL. 3 CÜ ŞAHISLARI İYİ DÜŞÜNMEYE İTECEK BİR DAVRANIŞ DEĞİL.
Denetlensin’e ~ 7 ay önce
THY Teftiş Kurulu ne iş yapar? THY’yi denetlemiyor mu? İyi ki varlar. Ya olmasalardı?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000