28 Aralık 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Arkadaş tip müdürlüğü listenin altına yazdı, itiraz varsa bize iletin diye, niye iletmedin burada dedikodu yazıyorsun.
  • herşeye nane
  • Zalimler icin adaletsizler icin torpilci kayirmaci planlamacilar icin cehennem
  • Bu işi, sadece para için yapanlar, hemen vazgeçsin. Para pesindekiler, bu iste hayatını kaybettiği gibi, ailedi de redd-i miras yapmak zorunda kalır. Bu iş, hayatını vermek ve sevmektir. Paraya indirgenemez. Sadece para için de kimse bu işi yapmaz, yapmamalıdır. Yapan varsa, yol yakinken, başka kapıya. Siz de para hesabı yapacaksanız, havacılık sitesinde değil, gidin borsa, doviz, emlak falan sitesinde yazı yazın. Havacılık gönül isidir. Asuman meselesidir, parayı seven, veznadar olsun,severek saysın.
  • Yazmayi ögren de gel ALGIcı cahil 'Resimi' ne lan ilkokul terk misin yoksa ilkokul diploman sahte mi dogru söyle
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • 1) aylık planlama cıkaranlar var 2) aylık planlama üzerinde değişiklik yapan günlük planlamacılar var. Problem günlük değişkenlerde yaşanıyor. Aylık planlarda pek sorun yok. Ama sonradan değiştiriyorlar saçma sebeplerle. İş orada dönüyor olabilir
  • Diğer Kişi: Sn. Yazar çoğu yorumda insanlar fikir beyan etmek yerine , he he, yav, kes gibi harf gruplarıyla diğer fikirleri çürüttüklerine inanıyorlar. Bu seviyedeki insanların böylesine kendi diline yabancı, fikir üretemiyor oluşlarını nasıl yorumlarsınız ?Yazar:Ben edebiyat öğretmeni miyim? Bu yaşa gelmiş insanlara kendilerini yazılı olarak nasıl ifade etmeleri gerektiğini mi öğreteceğim? Diğer kişi: Haklısınız, insanlar nasıl ki şiddet, cinsellik, duygu sömürüsü içeren konulara ilgi duyuyorsa, sizin de kulaktan dolma bilgilerle yazdıklarınız benzeri bir hedef kitlesi oluşturma çabası olarak yorumlanıyor? Yazar: Ne münasebet biz insanların sesiyiz. Neymiş kabini,kokpite o sendikayı bu sendikaya kırdırıyormuşuz, yorum sayısı yüksek olsun da habercilik ilkelerinin ne önemi var diyormuşuz. Aksine biz insanlara fikirlerini karşılaştırma imkanı sunuyoruz. Havacılık böyle gelişecek. Derken diğer kişinin aklına çocukları gelir, belli ki içine sinmemiştir bu sözler,bir an derin bir sessizlik olur. Sessizliği bozan televizyondan gelen bir sestir, geçinemediğinden canına kıyan bir kişinin haberini duyuran sunucunun sesi. Yazar birden diğer kişiye döner ve der ki; “Böyle yapmayalım, böyle yazmayalım da biz de bu hallere mi düşelim?”
  • Hanım , bırak evlilik programlarını çekirdeği kap gel buradaki dedikodular daha heyecanlı. Büyük resimi gören yazar, ve onun derin analizlerine hayran grup dolar birazdan. Hadi tüm planlamacılara sövelim, beddua edelim, sonra da ne kadar duyarlıyız diyerek çocuklarımızın yüzüne gururla bakalım. Somut veriler mi? Ne gerek var hanım, adam belli ki en az 3-4 kişiden duymuş, yetmez mi? Carmenin ara yüzünü hayatında görmüş müdür? O da laf mı, yazıya o kadar da renk katmasın mı? Dur daha kara listeler, ballı yatıcılar havalarda uçuşacak. Ohh bugün de günahkarı bulduk, sistem artık kusursuz diyebiliriz, biraz daha kutuplaşıp, insanlar çatışırsa, hele bir de birilerini hain ilan edersek dadından yinmez.. Ama bak komşu yanında, biz dünya vatandaşıyız, hiç somut verilere dayanmayan dedikodulara itibar eder miyiz, biz masumiyet karinesi nedir bilen insanlarız, istatistik bilimi, normal dağılım, standart sapma, bunlar olmadan hayattan tat alamayız diyeceğiz..
  • Bir gun planlamacilara da lazim olacak.....

THY'de ekip planlama sorunu çözülecek mi? SHGM'de düşük profil sorunu...

Türk Hava Yolları'nın en kritik birimlerinden Ekip Planlama'da, çok ciddi haksızlık ve adaletsizlikler yaşandığına, geçen haftaki yazımda değindim. Yazının altına iliştirilen yüzlerce yorum şunu gösterdi ki, yazıda sadece buz dağının görünen kısmı varmış ve sıkıntı aslında çok daha büyükmüş...

Pandemi falan dinlemeden ballı yatılarla cebini dolduranlar ile neredeyse bir yıldan bu yana yatı görevi yapmayanların aynı şirketin aynı işi yapan çalışanları olduğuna inanabiliyor musunuz?

“Kör kör parmağım gözüne” misali, Allah'tan korkmadan, kuldan utanmadan işler çevirenler, bu adaletsizliğin baş sorumluları olarak orada duruyorlar.

Bir kurum içerisinde, içten içe büyüyen ve ciddi rahatsızlığa neden olan böylesine bir haksızlığa karşı, bu kadar suskun kalınmasını açıkçası anlamakta güçlük çekiyorum. Söz konusu yazının altındaki yorumlarda, yüzlerce çalışanın belli ki kimseye söyleyemedikleri haykırışları var.

Uçuş ekipleri şunu merak ediyorlar: “Neden aynı insanlar, hep daha çok para kazandıran uzun yatılara gönderiliyorlar?”

Soru çok basit belki ama bu sorunun cevabını verebilen yok... Hem kokpit hem de kabin için ilgili başkanlıklar ne iş yapıyorlar?

Öncesini geçtim, şu son 8-9 ay içerisinde, kimlerin ne kadar ve nerelere uçtuğunu, ne kadar yatı yaparak ne kadar maaş aldıklarını çıkarsalar, işin dramatik boyutu tüm çıplaklığıyla önlerine dökülecek ama yapmıyorlar...

Lufthansa dahil, dünyada birçok havayolu şirketinin kullandığı ekip planlama programı Carmen'in delik deşik edildiği bir ortamda, sorumluluk alanındaki çalışanların haklarını savunmak durumunda olan idareciler, adaletsizlikle mücedele etmek yerine adaletle aralarına sosyal mesafe mi koyuyorlar?

Nasıl bir havuz oluşturuluyor ki, aynı kişiler aynı güzel yatılara gönderilirken, diğer havuzlardakiler bir yıldan bu yana yatıya hasret bırakılıyor?

Şampiyonlar Ligi misali, birinci torbada kimler var? Hangi özellikleri, hangi başarıları, hangi ilişkileri dolayısıyla oradalar?
Bunları bi sorgulamak gerekmiyor mu?

Ocak ayı programından başlayarak...

Herkese eşit ve adaletli bir program çıkması, yatı seferlerinin adaletli şekilde dağıtılması için yeni yıl milat olmalı.
İç huzurun bozulmaması için bu elzemdir

Çalışanların şirketine karşı aidiyetini sarsmamak için bu elzemdir.

Keyfiliğin, adam kayırmanın önüne geçmek için bu elzemdir.

Tercih edilen yatıların hakkaniyetli şekilde dağıtılması için, mevcut havuz sistemini lağvetmek elzemdir.

Aynı kişilerin sürekli aynı kıyak uçuşlara gönderilmemesi vicdanen elzemdir.

Tabiki bugüne kadarki suistimali gerçekleştiren ilgili yöneticiler için derhal soruşturma açılması da elzemdir.

Bugüne kadar kimlere sürekli olarak hangi uçuşlar planlanmış, sistemin atadığı hangi uçuşlar kimlerden alınıp hangi ekiplere verilmiş, maaş skalasında kimler en önlerde yer almış önce bunların ortaya çıkarılması ve tabi sonrasında  da bu haksızlığı, hukuksuzluğu, vicdansızlığı yapanlardan tek tek hesap sorulması gerekiyor...

Tabi hala vicdansızlığa rıza göstermeyen vicdanlar varsa...

SHGM'DE DÜŞÜK PROFİLLİ GENEL MÜDÜR OLMAZ

Sivil Havacılık Genel Müdürü Bahri Kesici, yeni yıl itibariyle yaş haddinden emekli oluyor. Devamında siyasetin içinde olur mu olmaz mı bilinmez ancak siyasilerin ve bazı çevrelerin, görevi süresince kendisinden oldukça hoşnut kaldığını söyleyebilirim. Havacılık sektörünün içerisindekiler olarak bizler kendisini; Sabiha Gökçen Havalimanı'nın kapasitesinin yüzde 70'inin kullanıldığı dönemde “Kapasite kısıtı kararı” alan ve pandemi döneminde bile bu kararını geri çekmeyen, yeni havayolu şirketlerinin Sabiha Gökçen'e uçma talebini geri çeviren bir kurumun genel müdürü olarak uzun yıllar hatırlayacağız.

Geçmişte Kayıhan Kabadayı, Topa Bilgettin Toker ve Ali Arıduru gibi tarihi dokunuşlarda bulunan ve hem kurumda hem de sektörde iz bırakan genel müdürlerin aksine, bu dönem için pozitif anlamda söylenecek çok fazla bir şey olmaması üzücü... Özellikle son döneminde, kurumun içerisindeki başıboş havanın hakim olmasında payı büyüktü. Eski Genel Müdür Yardımcısı Can Erel ile birlikte Esenboğa Havalimanı yakınlarındaki  bir inşaat projesi ile ilgilendiği kadar kurumu ile ilgilenmiş olsa bugün hakkında çok daha olumlu cümleler kurulabilirdi. Ancak her nedense o enerjisini farklı alanlarda kullanmayı tercih etti. Herhalde bundan sonra da aynı alanda enerjisini değerlendirmeyi tercih edecektir.

Sivil Havacılık gibi özgül ağırlığı yüksek bir kurumun, alt kadrosunun istediği gibi  yönlendirdiği düşük profilli genel müdürler yerine kadrosunu yönlendiren, daha güçlü ve dirayetli isimlere ihtiyacı var. Umarız bir sonrakinde, bu detaylara uygun bir isim tercih edilir.

THY'de ekip planlama sorunu çözülecek mi? SHGM'de düşük profil sorunu...

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (142)

330 fo ~ 2 yıl önce
Arkadaş tip müdürlüğü listenin altına yazdı, itiraz varsa bize iletin diye, niye iletmedin burada dedikodu yazıyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
her dem ~ 2 yıl önce
herşeye nane

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yaşasin ~ 2 yıl önce
Zalimler icin adaletsizler icin torpilci kayirmaci planlamacilar icin cehennem

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Olay sadece para olarak değerlendirilemez. ~ 2 yıl önce
Bu işi, sadece para için yapanlar, hemen vazgeçsin. Para pesindekiler, bu iste hayatını kaybettiği gibi, ailedi de redd-i miras yapmak zorunda kalır. Bu iş, hayatını vermek ve sevmektir. Paraya indirgenemez. Sadece para için de kimse bu işi yapmaz, yapmamalıdır. Yapan varsa, yol yakinken, başka kapıya. Siz de para hesabı yapacaksanız, havacılık sitesinde değil, gidin borsa, doviz, emlak falan sitesinde yazı yazın. Havacılık gönül isidir. Asuman meselesidir, parayı seven, veznadar olsun,severek saysın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Büyük RESMİ ~ 2 yıl önce
Yazmayi ögren de gel ALGIcı cahil 'Resimi' ne lan ilkokul terk misin yoksa ilkokul diploman sahte mi dogru söyle

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekip planlamayi ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sistem’e cvp ~ 2 yıl önce
1) aylık planlama cıkaranlar var 2) aylık planlama üzerinde değişiklik yapan günlük planlamacılar var. Problem günlük değişkenlerde yaşanıyor. Aylık planlarda pek sorun yok. Ama sonradan değiştiriyorlar saçma sebeplerle. İş orada dönüyor olabilir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Derin sessizlik ~ 2 yıl önce
Diğer Kişi: Sn. Yazar çoğu yorumda insanlar fikir beyan etmek yerine , he he, yav, kes gibi harf gruplarıyla diğer fikirleri çürüttüklerine inanıyorlar. Bu seviyedeki insanların böylesine kendi diline yabancı, fikir üretemiyor oluşlarını nasıl yorumlarsınız ?Yazar:Ben edebiyat öğretmeni miyim? Bu yaşa gelmiş insanlara kendilerini yazılı olarak nasıl ifade etmeleri gerektiğini mi öğreteceğim? Diğer kişi: Haklısınız, insanlar nasıl ki şiddet, cinsellik, duygu sömürüsü içeren konulara ilgi duyuyorsa, sizin de kulaktan dolma bilgilerle yazdıklarınız benzeri bir hedef kitlesi oluşturma çabası olarak yorumlanıyor? Yazar: Ne münasebet biz insanların sesiyiz. Neymiş kabini,kokpite o sendikayı bu sendikaya kırdırıyormuşuz, yorum sayısı yüksek olsun da habercilik ilkelerinin ne önemi var diyormuşuz. Aksine biz insanlara fikirlerini karşılaştırma imkanı sunuyoruz. Havacılık böyle gelişecek. Derken diğer kişinin aklına çocukları gelir, belli ki içine sinmemiştir bu sözler,bir an derin bir sessizlik olur. Sessizliği bozan televizyondan gelen bir sestir, geçinemediğinden canına kıyan bir kişinin haberini duyuran sunucunun sesi. Yazar birden diğer kişiye döner ve der ki; “Böyle yapmayalım, böyle yazmayalım da biz de bu hallere mi düşelim?”

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Lets ekip planlama linç begins ~ 2 yıl önce
Hanım , bırak evlilik programlarını çekirdeği kap gel buradaki dedikodular daha heyecanlı. Büyük resimi gören yazar, ve onun derin analizlerine hayran grup dolar birazdan. Hadi tüm planlamacılara sövelim, beddua edelim, sonra da ne kadar duyarlıyız diyerek çocuklarımızın yüzüne gururla bakalım. Somut veriler mi? Ne gerek var hanım, adam belli ki en az 3-4 kişiden duymuş, yetmez mi? Carmenin ara yüzünü hayatında görmüş müdür? O da laf mı, yazıya o kadar da renk katmasın mı? Dur daha kara listeler, ballı yatıcılar havalarda uçuşacak. Ohh bugün de günahkarı bulduk, sistem artık kusursuz diyebiliriz, biraz daha kutuplaşıp, insanlar çatışırsa, hele bir de birilerini hain ilan edersek dadından yinmez.. Ama bak komşu yanında, biz dünya vatandaşıyız, hiç somut verilere dayanmayan dedikodulara itibar eder miyiz, biz masumiyet karinesi nedir bilen insanlarız, istatistik bilimi, normal dağılım, standart sapma, bunlar olmadan hayattan tat alamayız diyeceğiz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sistemde purser ~ 2 yıl önce
Sizi uyutmuslar kardesim
Torpilli seni ~ 2 yıl önce
Sen merak etme somut veriler raporlarla sirkete gonderiliyor.
Lan LAVUK ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
Kendini ~ 2 yıl önce
Bir parfume satanlari biliyoruz... Nasil da gocunmus kiro kim bilir bildiklerimiz disinda neler yapiyolar Bi de sucu masum adaletli carmene atiyor bak bak bakkk
Yemezler koçum ~ 2 yıl önce
haber yapilinca takip edileceginizi rahatca torpil yapamayacagini dusunup korkmusa benziyor ki ALGIya baslamis burda,yemezler hacim yemezlerrrr Gec bunlari. Yuzde kac aliyosun her yati basi obu yaz,yari yariya mi %30mu 2
Cakalll ~ 2 yıl önce
Akli sira algi yapmis suçuna carmeni alet etmis,yemezler planlayamamaci...
Ilginc ~ 2 yıl önce
Bu kadar atesli savunduguna gore kesin bir cikarin var. hediye mi?
Lets degil ~ 2 yıl önce
Let ekip planlama ... seklinde yazilir. Ing bilmedigine gore ya kabincisi ya planci
Kolombo-Dakka müdavimi ~ 2 yıl önce
Dedikodulara mahal verilmesin o zaman. Kim ne yatıya gitmiş açıklasınlar. Bize de susmak düşer. İstatistik nerde ustam, standart sapma ne yana düşer?
Algici ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
% Elli Bes ~ 2 yıl önce
Ile calisanin maasi %30-35 degil, %50nin uzerinde kesintiye ugradi. Cok basit bir hesapla; ortalama 3 asgari ucretin uzerinde olan %55 calisan maasi su anda tam olarak 1.5 asgari ucret (base maaslardan bahsediyorum. Kimi yati yapiyor kimi yapAmiyor) ediyor...
Nsl ~ 2 yıl önce
Nsl bir seviye nsl prlak bir zka, bravo
Nsl ~ 2 yıl önce
Nsl bir seviye nsl prlak bir zka, bravo
Let Ekip planlama linç begins ~ 2 yıl önce
*Büyük resmi * Let Düzeltme (edit) özelliği olmadığından yazım hataları oluyor. Evet ilk okul terkim, İngilizce de bilmiyorum.
Adalet esitlik hakkaniyet ~ 2 yıl önce
Bir gun planlamacilara da lazim olacak.....

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000