24 Mayıs 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Bu süreçte işsiz kalmadıgınıza dua edin 30 saat ucup bi de yatı yok diye ağlayan değişikler öncelikle şunu aklınıza sokun sizin aylık programınızı ekip tahsis yapmıyor sizin 3 gün sonra olan yatınızı ekip tabsis bozmuyor minnacık beyni olup yorum yazanlar siz az daha ötede ağlayın çikın or bif slide buuum.
  • kesintiler 6 ayda bir görüşülecekti ne oldu? Gündem yine başka başka şeyler...
  • Cidden bunlara acıyorum duydukça, ayı birkaç uçuşla kapatırım diye gittiler, 1 yıldır sıkıntı büyük. Buyrun dar gövdeye geri dönün deseler merak ediyorum %10'u geçer mi bu sayı?
  • Haftalık ve günlük planları kontrol edip,adaletli dağıtım yapan departmanlar evde olduklarından Mısır nedir hhhhhiççç çalışmadıkları belli oluyor.Zaten bu sitede haber olduysa ortada bir sıkıntı olduğu aşikardır, Kısaca planlama ÇA-LIŞ-MI-YOR
  • herkesin kendi isini adaletle ve profesyonelce yapması gerekirken bazısı kraldan çok kralcilik yapıp aklınca patronluk taslama derdinde. ancak unutulmasın ki, ülkedeki genel hukuksuzluğu arkasına alıp insanlara zulmeden, TİS yokmus gibi davranan ya da insan aklıyla alay eder gibi yorumlayanlar birkaç sene içinde hukuki sonuçlarına da katlanacaklar. öyle başka şirketlere gitmek de fayda etmez, yapılan hukuksuzluklar, hele ki varsa yolsuzluklar mutlaka hesaba çekilir ..
  • Açık mesai üstüne uykusuzluk yetmezmiş gibi 2-3 saat bekletip iç hat yatıya yolluyorlar. İnsan Allahtan bir korkar. Gece 9 bucukta açılan mesai ertesi gün öğlen biter mi ? Üstüne üstlük ertesi sabahın köründe 4 bacak veren ekip planlamacılar , insallah tez zamanda kurtuluruz sizlerden ! Keşke benimle yapsan o mesaileri. Hakkım haram olsun
  • B777/787filosuna geçmiş 1 yıl için kardan prim istiyoruz
  • Ekip planlamanın yetersizliği bir yana, kaptanlık eğitimleri simulatörde hatta LIFUS’ta durdurulup hakları yenilen uçuş işletmenin yalanları ile oyalanıp yeniden sinyoriteye girmek zorunda bırakılan FO’lar var. Aylarca eğitimleri bekletilen kaptan adayları var. Bekleyen FO adayları var. Ekip planlamanın yaptıkları sadece bildikleriniz, buzdağının görünen yüzü. Kokpitte uçuş emniyetini, bozulan CRM ile misliyle etkileyecek felaket kararlar alındı. Sonuçları inşallah yansımazda kaza kırım olmaz umuduyla.
  • Eğer böyle birşey varsa, her ucusun alındıgında 3 ünün de aynı kişiye gittiği gerçekse bırak yönetime bildirmeyi, Planlama yöneticilerine bir mailin bile yeter. Ama sen de algı yaptıgını, nefret tohumları kustugunu çok iyi biliyorsun.
  • Bu şirkette 2 yıldır görev yapan memurlar 2 asgari ücret alamayıp, çoğu git gel 60 saat uçacak belki bu ay. Bilmem kaç bacak uçacak. Bu kesintilerle full maaşlı kaptan memur çalıştıramazsınız, hem motivasyon hem aidiyet düşürür. Körfezdeki havayolları tam maaşa geçti. Siz de en azından kesintilerden iyileştirme yapmak zorundasınız. Pandemi öncesindeki programlar daha az yorucu ve neredeyse aynı saat dökülüyordu.

THY'de ekip planlamada kazan kaynıyor

Geçtiğimiz yıl THY'de kabin ekipleri arasında uçuş planlamaları konusunda çok fazla kayırmalar yapıldığını ve buna benzer sorunların kokpit tarafında da olduğunu yazmıştım. Aslında uçuş ekiplerinin planlama ile ilgili şikayetleri sadece hukuksuz kayırmaları içermiyor. Aynı zamanda 2017 yılından itibaren FTL'in (Flight time Limitations) uygulanması süreci ile başlayan ve artan bir şekilde özellikle toplu iş sözleşmesini ihlal edecek şekilde yapılan uçuş görev ve dinlenme sürelerini de kapsıyor.

Hatırlarsanız birkaç yıl önce, insani  çalışma sürelerinin bile zorlandığı  şartlara maruz kalan bir çok uçuş personeli ( özellikle pilotlar) şirketten ayrılarak başka havayollarına ve bir çoğu da 5'erli 10'arlı gruplar halinde yurtdışındaki havayollarına gitmeyi tercih etmişti.(790 pilot)
O dönemlerde, Hava İş Sendikası ile Türk Hava Yolları'daki bazı yöneticiler arasında yasal süreçler de yaşanmış, sendika avukatları kuralsız planlamalar yaptıklarını iddia ettikleri planlama yöneticilerine karşı davalar açmıştı.

Bütün bu süreçler yaşanırken THY yönetimi, o günlerde olan biteni önce izlemekle yetindi. Ancak mızrak artık çuvala sığmamaya ve pilotlar gruplar halinde körfezin yolunu tutmaya başlayınca, THY yönetimi şirket içindeki huzursuzluğun ve personel kaybının önlenmesine yönelik olarak,  olayların sorumlusu olarak görünen  dönemin ekip planlama başkanını ve uçuş işletme başkanlığındaki birçok yöneticiyi görevden almıştı.

2018 yılında şirket içinde yapılan bu ciddi değişikliklerin en önemlisi ise yıllar sonra ekip planlama başkanlığının, olması gerektiği gibi tekrar uçuş işletmeye bağlanması ve başkan olarak da bir   pilotun atanmasıydı. THY yönetiminin, yanlışta ısrar etmeden yaptığı bu radikal değişiklik sonrasında, uçuş ekiplerinin ekip planlama kaynaklı şikayetleri de önemli ölçüde azaldı.

Ancak, THY'nin bu doğru hamlesi her ne sebeple bilmiyorum, çok uzun sürmedi. Geçtiğimiz yıl, ekip planlamanın başına tekrar uçucu olmayan bir yönetici atandı. O kişi de kısa süre görevde kaldıktan sonra  istifa etti ve şirketten ayrıldı. Sonrasında ekip planlama vekaleten yönetilmeye başlandı. Bu değişikliğin üzerinden yaklaşık bir yıl gibi bir süre geçmesine rağmen, hala kokpit planlama müdürünün başkanlığa vekaleti ile yönetilen planlama, maalesef yine eski şikayetlerin hortlamasına neden olmuş görünüyor.  Pandemi nedeniyle, uçuşların durma noktasına geldiği ilk aylarda uçuş personelinin büyük bir çoğunluğu, çok az uçuş yaptıkları halde bazı uçucuların normal koşullarda aldıkları ücretlere yakın maaş aldıklarını, çalışılan gün ve uçuş görevlerinde ciddi kayırmalar yapıldığı konusunu defalarca bizlere ileterek şikayetlerini dile getirdiler.   Zaman içerisinde uçuşların artması ile bu sefer PCR testi ve odadan çıkma yasağı olan ülkelere yapılan uçuşlarla, uzun yatılar yapılıp fazla harcırah alınan uçuşlar ve limit üstü uçuşlar planlanması konusundaki ayrımcılık ve kayırma konusundaki şikayetler ayyuka çıktı.
Suların çekilmesiyle ortaya çıkan kayalıklar misali pandemi süreci ile azalan uçuşlar, bir gerçeği de ayan beyan ortaya koymuş oldu. Ekip planlamanın uçucu personel arasında yaptığı kayırmalar, işte tam bu dönemde apaçık ortaya çıktı.
Peki hem çalışanlardan hem de yetkili sendikadan gelen şikayetlere karşı ekip planlamanın tavrı ne oldu?
Deve kuşu misali kafasını kuma gömüp ölü taklidi yaptılar!


Şunu kabul etmek gerekir ki, pandeminin başladığı günden bugüne kadar olan süreçte en fazla uçuş yapan ve tabiri caizse şirketin hamallığını yapan Boeing 777/787 filosu oldu. Dolayısıyla bu kayırmalar o filolarda daha fazla göze battı.

Gerçekten planlamada öyle amatörce hatalar yapılıyor ki... Mesela önce, ekiplere zorla kullandırtılan izinlerini planlamaları için mail atıyorlar, sonrasında tekrar bir mail daha atarak planladığınız izinleri sonraki aya erteleyin diyorlar. Bir ay sonrasını bile öngöremeyen ve planlayamayan bir planlamanın bu hatasını ekipler yine fedakarlıkla karşılıyorlar. Pandeminin başından itibaren maaşlarının yarısından feragat eden pilotlar, yine şirketlerini zor durumda bırakmamak için izinlerinden de vazgeçiyor, sonraki tarihlere öteliyorlar...

Ben elçiyim ve bana gelen şikayetleri iletiyorum. Ekiplerin bu fedakarlığına karşın ne oluyor biliyor musunuz? Bir kısım pilot 70 saatin altında uçmak zorunda bırakılırken bir kısım pilot ise sürekli over time dedikleri 70 saatin üzerinde uçuşlar yaparak fazladan ücret alıyorlar!
Diyebilirsiniz ki, "Bunda abartılacak bir şey yok, öyle denk gelmiştir"
Hayır...

Neredeyse hemen her ay bu kayırmalar aynı kişiler için yapılıyor. Bunu ben söylemiyorum... Kokpitten geliyor bu bilgiler...

Bu kayırmaların sadece uçuş saatleri ile sınırlı olduğunu da sanmayın...

Yüksek ücret elde edilen, bayram günleri, resmi tatiller, uzun yatılı uçuşlar, odadan çıkmanın yasak olmadığı ülkelere yapılan uçuşlar hooop aynı kişilere...

Ekip planlama konusuna hakim ve bu görevindeki başarıları kabul edilen Baran Gülbaran'ın genel müdür yardımcılığı görevine getirilmesinin, eşitlik ve hakkaniyet konusunda ekipler arasında umut vaadettiğini söylemem gerek. Baran Gülbaran'ın, bu konuya oldukça hakim olması ve mutfağı iyi bilmesi, ekip ve kokpit planlamaya bir neşteri zorunlu kılıyor. Bu tarz sorunların yaşanmadığı, birkaç yıl önceki gibi, eşitlik ve hakkaniyetten yana planlama anlayışının hakim olduğu ve daha önce başarılı bir örneği olduğu için, şimdiki yöneticiler gerekirse dağıtılarak aktif bir pilotun yönettiği bir ekip ve kokpit planlama, şu ankinden kat be kat iyi olur.

THY'de ekip planlamada kazan kaynıyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (196)

Bi dk cnm ~ 6 ay önce
Bu süreçte işsiz kalmadıgınıza dua edin 30 saat ucup bi de yatı yok diye ağlayan değişikler öncelikle şunu aklınıza sokun sizin aylık programınızı ekip tahsis yapmıyor sizin 3 gün sonra olan yatınızı ekip tabsis bozmuyor minnacık beyni olup yorum yazanlar siz az daha ötede ağlayın çikın or bif slide buuum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ekip planlayamama ~ 6 ay önce
kesintiler 6 ayda bir görüşülecekti ne oldu? Gündem yine başka başka şeyler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
77ciler ~ 6 ay önce
Cidden bunlara acıyorum duydukça, ayı birkaç uçuşla kapatırım diye gittiler, 1 yıldır sıkıntı büyük. Buyrun dar gövdeye geri dönün deseler merak ediyorum %10'u geçer mi bu sayı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Planlama ~ 6 ay önce
Haftalık ve günlük planları kontrol edip,adaletli dağıtım yapan departmanlar evde olduklarından Mısır nedir hhhhhiççç çalışmadıkları belli oluyor.Zaten bu sitede haber olduysa ortada bir sıkıntı olduğu aşikardır, Kısaca planlama ÇA-LIŞ-MI-YOR

Yanıtla

Kalan karakter 1000
flight crew ~ 6 ay önce
herkesin kendi isini adaletle ve profesyonelce yapması gerekirken bazısı kraldan çok kralcilik yapıp aklınca patronluk taslama derdinde. ancak unutulmasın ki, ülkedeki genel hukuksuzluğu arkasına alıp insanlara zulmeden, TİS yokmus gibi davranan ya da insan aklıyla alay eder gibi yorumlayanlar birkaç sene içinde hukuki sonuçlarına da katlanacaklar. öyle başka şirketlere gitmek de fayda etmez, yapılan hukuksuzluklar, hele ki varsa yolsuzluklar mutlaka hesaba çekilir ..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Açık mesai ~ 6 ay önce
Açık mesai üstüne uykusuzluk yetmezmiş gibi 2-3 saat bekletip iç hat yatıya yolluyorlar. İnsan Allahtan bir korkar. Gece 9 bucukta açılan mesai ertesi gün öğlen biter mi ? Üstüne üstlük ertesi sabahın köründe 4 bacak veren ekip planlamacılar , insallah tez zamanda kurtuluruz sizlerden ! Keşke benimle yapsan o mesaileri. Hakkım haram olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Prim ~ 6 ay önce
B777/787filosuna geçmiş 1 yıl için kardan prim istiyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mağdur ~ 6 ay önce
Ekip planlamanın yetersizliği bir yana, kaptanlık eğitimleri simulatörde hatta LIFUS’ta durdurulup hakları yenilen uçuş işletmenin yalanları ile oyalanıp yeniden sinyoriteye girmek zorunda bırakılan FO’lar var. Aylarca eğitimleri bekletilen kaptan adayları var. Bekleyen FO adayları var. Ekip planlamanın yaptıkları sadece bildikleriniz, buzdağının görünen yüzü. Kokpitte uçuş emniyetini, bozulan CRM ile misliyle etkileyecek felaket kararlar alındı. Sonuçları inşallah yansımazda kaza kırım olmaz umuduyla.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Delikanlı olun ~ 6 ay önce
Eğer böyle birşey varsa, her ucusun alındıgında 3 ünün de aynı kişiye gittiği gerçekse bırak yönetime bildirmeyi, Planlama yöneticilerine bir mailin bile yeter. Ama sen de algı yaptıgını, nefret tohumları kustugunu çok iyi biliyorsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Haha ~ 6 ay önce
Yönetime bildirmek mi? Hangi şirketten bahsediyorsunuz?
2 yıllık memurlar ~ 6 ay önce
Bu şirkette 2 yıldır görev yapan memurlar 2 asgari ücret alamayıp, çoğu git gel 60 saat uçacak belki bu ay. Bilmem kaç bacak uçacak. Bu kesintilerle full maaşlı kaptan memur çalıştıramazsınız, hem motivasyon hem aidiyet düşürür. Körfezdeki havayolları tam maaşa geçti. Siz de en azından kesintilerden iyileştirme yapmak zorundasınız. Pandemi öncesindeki programlar daha az yorucu ve neredeyse aynı saat dökülüyordu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iznimi caldilar ~ 6 ay önce
Once kusa cevirdiler simdi tamamen coktuler, tk neden calisanindan nefret eder bilinmez ama haklarimiza coktuler

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000