12 Temmuz 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • öğretmene yattığı yerden 6000 lira kazanıyor diyen bir zihniyete aradaki farkı göstermek için söylüyorum: Sen hostessin o öğretmen. Hostes görevleri belli anlatmama gerek var mı, cay kahve servisi ve gerektiginde tikanmış yerlere elle müdahale. Herkes sosyal statüsünü bilsin sen nasıl ögretmenle kendini bir tutarsın. Şansınız TK'da olmak kimse size o paraları vermez ruýanızda göremezdiniz şukredin, ögretmenlere laf atmayın.
  • Hep aynı şey bayramda Yatı alınır boş vs çıkarılır bakarsın Uçuş var uçak aynı sefer duruyor Yatı duruyor yani....
  • İsler bu kadar artmisken TGS persenollerinin ikramiyeleri hala odenmiyo . 2022 ocak diye imza atildi fakat isler acilmasina ragmen ucretler odenmiyo ,pandemide bizden kesilen ikramiyelerle personelleri tazminati odende isten cikarildi .simdi adam yok denip senelik izinlerimiz verilmiyo .onu gectim mazeret iznimiz bile verilmiyo ,1gun izin alamiyoruz.4,5 saat araclardan inemeden calisiyoruz .nereye kadar insanlar artik bunalmis durumda .bu insanlardan nasil verim bekleniyo 1.5 yildir adamlar izin yapamiyo ,yazikkk cokk yazik birde THY avrupanin en cok ucus yapan markasii.YAZİKK
  • Yatılar, uçuş saatleri, gece uçuşları adil dağıtılmalı. Bunu planlayamayan kişiler orada oturmamalı. Uçuş seçmek kimsenin hakkı olamaz. Bunu kendine hak görenler aramızda utanmadan dolaşıyor.
  • THY yabanci pilotlari geri cagriyor https://www.aerotelegraph.com/turkish-airlines-holt-auslaendisches-cockpitpersonal-zurueck
  • Tepeden tırnağa torpil müessesi olan şirkette, yapay zekayı ekip planlama md. yapsalar iki günde çöker.
  • Yandaş olup da huzursuz olan canim ülkemde; 2., 3. huzur hakkı almayan yandaşı dövüyorlar.Bal tutan parmağını yalar dedik, bunlar bal kavanozun dibini ekmek banıp sıyırıyorlar.Haram zıkkım olsun , 7 ceddinden çıksın.
  • Yattığı yerden 6000 alan öğretmen varken filan demiş biri...gaza gelip kalp kırmayın gençler...
  • Biktim resmen. Her bayramda aynisi oluyor. Her seferinde bayramlardaki ucuslarim bir sekilde aliniyor ya cfr oluyor ya bos gun ataniyor. Sonra bakiyorum alinan ucuslarim gayet de icra edilmis. Overtime hakkimi hangi planlamacilar arkadaslarina hediye ediyorlarsa Allah burunlarindan getirsin helal etmiyorum.
  • Biktim biktim resmen. Her bayramda aynisi oluyor. Her seferinde bayramlardaki ucuslarim bir sekilde aliniyor ya cfr oluyor ya bos gun ataniyor. Sonra bakiyorum alinan ucuslarim gayet de bayram gunleri icra edilmis. Overtime hakkimi hangi planlamacilar arkadaslarina hediye ediyorlarsa Allah burunlarindan getirsin helal etmiyorum.

THY'de zammı bırak, iş analistlerine bak!

Türk Hava Yolları'nda beklentileri karşılamayan ancak " Buna da şükür" dedirten zam oranı, hafta içinde çalışanlara açıklandı. Pandeminin ilk aylarında maaşlarından (iş gruplarına göre) yüzde 30 ile yüzde 50 arasında kesintiler yapılan çalışanlar, işlerin kısmi olarak açılmaya başlamasıyla maaş kesintilerinin iptal edilmesine yönelik bir beklentiye girmişti.

Ancak, her ne kadar uçuşlar artsa da, Türk Hava Yolları'nın eski maaşlara dönme konusunda aceleci davranmayacağını az çok tahmin edebiliyorduk. Beklediğimiz gibi de oldu... Enflasyon farkı ile birlikte yüzde 18.45 oranındaki maaş zammı, neredeyse pandemi öncesi uçuş yoğunluğuna yaklaşılan bugünlerde çalışanların, içten içe huzursuzluğunu önlemek ve biraz olsun seslerini yükseltmelerinin önüne geçmek açısından, bir "taktik zammı" olarak değerlendirilebilir.

Açıkçası, geri dönüşlerden anladığım kadarıyla, zam oranı sonrası genel bir memnuniyetten bahsetmek olanaksız. Eski uçuş performansına yakın bir tempoya dönüldüğü için haklı olarak çalışanlar eski maaşlarını istiyorlar. Özellikle uçucular açısından genel bir memnuniyetsizlik sözkonusu...

Örneğin, kesinti kararı alındığında maaşının yarısını kaybeden bir kaptan pilot için yüzde 10'luk bir artış, çok bir anlam ifade etmiyor. Hatta baktığınızda kesintiye uğrayan maaş üzerinden yapılan yüzde 10'luk artış, kesintili maaş üzerinden değerlendirildiğinden dolayı, aslında onlar için yüzde 5'lik bir artış anlamına  geliyor. Onların talebi, oransal artıştan ziyade, maaş kesintilerinin birbirine yaklaştırılması şeklindeydi sanıyorum. Ama olmadı...

Bir de şuna dikkat çekmekte fayda var. Hava İş Sendikası'nın maaş zammına ilişkin açıklamasında, artış oranı net şekilde yüzde 18.45 olarak verilirken THY'nin açıklamasında bir ayrıntı dikkat çekiciydi.

THY'nin, " enfasyon farkının üzerine minimum yüzde 10 ücret artışı" yapılmasına karar verdiğine dair açıklamasında, minimum ifadesi kafa karıştıran türden... Özellikle toplu iş sözleşmesinde, kapsamdışı personel için bu ifadenin kullanılmış olduğunu düşünüyorum. Yani zam oranı birçok çalışan için yüzde 10 olacakken, bazı çalışanlar için bu oranın üzerine de çıkılabilir.
Müdür ve üzeri için oranlar farklı olursa şaşırmamak gerek...

Yine de  yapılan zam böyle bir dönemin içerisinde pozitif bir gelişme... Birkaç ay öncesine kadar, işlerini kaybetme korkusu yaşayan çalışanların, bugün zam oranlarını konuşuyor olması da bana göre olağanüstü bir şey. Rakamlar da zaten herşeyi ortaya koyuyor. Şu anda THY, Avrupa'nın en yoğun uçan şirketi. Bugünkü haliyle, 2019 yılındaki kapasitenin yüzde 70'ine de ulaşıldı. En önemlisi doluluk oranları da  yüzde 70'leri buldu. Üstelik bilet fiyatları ve kargo fiyatları da normale göre çok yüksek iken... Böyle giderse çalışanların zam beklentileri yakın zamanda yeniden karşılık bulur gibi... Onu da, pandeminin gidişatı ve yaz sezonu sonunda Türkiye'nin ve diğer ülkelerin vaka sayıları belirleyecek.

BİR GECEDE MAAŞI KATLADILAR!
Maaş zam oranı demişken Türk Hava Yolları'nda Haziran ayı içerisinde dikkat çekici sayıda memurun bir anda iş analisti yapıldığını öğrendim. Rakam öyle üç beş kişi ile sınırlı değil. Çok sayıda memur, mülakatsız, sınavsız ve herhangi bir başarıdan bağımsız olarak iş analisti oldu. Tabi iş analisti olunca maaşları da uzman ve şef maaşlarını aştı, müdür maaşlarına yaklaştı. THY'nin bu kadar iş analistine ihtiyacı var mı, iş analisti gerçekten ne iş yapar ve bu maaş artışının getirdiği yükün karşılığını verebilirler mi onu bilmiyorum. Ancak şu bir gerçek ki, pandemi şartlarında görevini eksiksiz getirip yüzde 10 zam alan çalışan, zammın az olduğunu tartışadursun, öbür tarafta bir grup seçilmişler, maaşı bir gecede ikiye katlamış oldu. Elbette o kişilerin son bitirdikleri değil de, sondan bi önceki mezun oldukları okulun hangi okul olduğunu söylememe gerek yok. Siz onu çok iyi biliyorsunuz!

THY EKİP PLANLAMA SORUNUNU ÇÖZEMEDİ
THY'nin uçuş sayıları ve dolayısıyla performansı artarken ekip planlama konusunda henüz sorunu çözebilmiş değil. Bir havayolu şirketinin belki de en kritik birimi olan Ekip planlama Başkanlığı, neredeyse bir yıldır vekaleten yönetiliyor. Emir Ali Göze'nin, THY'deki maaş kesintilerinden hoşnut kalmayıp Türk Telekom'a geçmesinden sonra o koltuğa vekaleten Ali Kemal Salihoğlu oturdu. Ancak daha önce de birkaç kez yazdığım gibi, ekip planlamada plansızlığa ilaç olmadı vekil başkan... Aksine, işler iyice arap saçına döndü, memnuniyetsizlik katlandı. O koltuğun eski sahibi Baran Gülbaran'ın Nisan ayında Genel Müdür yardımcısı olmasından sonra, ekip planlama başkanlığını bir kaptan pilota teslim etme düşüncesi vardı. Ama o da gerçekleşmedi. Demekki, orada başka dengeler sözkonusu... Şu bir gerçek ki, hem planlamada yaşanan sıkıntılar hem de o sıkıntıların sonucu olarak THY'nin her ay 3-4 milyon lira over time parası ödediğini göz önüne alırsak, ekip planlamaya neşter vurulmayan her saniye THY için zarar yazıyor.

THY'de zammı bırak, iş analistlerine bak!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (122)

Pursercan ~ 3 ay önce
öğretmene yattığı yerden 6000 lira kazanıyor diyen bir zihniyete aradaki farkı göstermek için söylüyorum: Sen hostessin o öğretmen. Hostes görevleri belli anlatmama gerek var mı, cay kahve servisi ve gerektiginde tikanmış yerlere elle müdahale. Herkes sosyal statüsünü bilsin sen nasıl ögretmenle kendini bir tutarsın. Şansınız TK'da olmak kimse size o paraları vermez ruýanızda göremezdiniz şukredin, ögretmenlere laf atmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Game ~ 3 ay önce
Hep aynı şey bayramda Yatı alınır boş vs çıkarılır bakarsın Uçuş var uçak aynı sefer duruyor Yatı duruyor yani....

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Meesss ~ 3 ay önce
İsler bu kadar artmisken TGS persenollerinin ikramiyeleri hala odenmiyo . 2022 ocak diye imza atildi fakat isler acilmasina ragmen ucretler odenmiyo ,pandemide bizden kesilen ikramiyelerle personelleri tazminati odende isten cikarildi .simdi adam yok denip senelik izinlerimiz verilmiyo .onu gectim mazeret iznimiz bile verilmiyo ,1gun izin alamiyoruz.4,5 saat araclardan inemeden calisiyoruz .nereye kadar insanlar artik bunalmis durumda .bu insanlardan nasil verim bekleniyo 1.5 yildir adamlar izin yapamiyo ,yazikkk cokk yazik birde THY avrupanin en cok ucus yapan markasii.YAZİKK

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yerli Kaptan ~ 3 ay önce
Yatılar, uçuş saatleri, gece uçuşları adil dağıtılmalı. Bunu planlayamayan kişiler orada oturmamalı. Uçuş seçmek kimsenin hakkı olamaz. Bunu kendine hak görenler aramızda utanmadan dolaşıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mudur ~ 3 ay önce
Mudur ve tekno pilotlardan basla, hepsi sultan olmus
Almanyada Pilot ~ 3 ay önce
THY yabanci pilotlari geri cagriyor https://www.aerotelegraph.com/turkish-airlines-holt-auslaendisches-cockpitpersonal-zurueck

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ucret ~ 3 ay önce
Yabancilara taninan kiyaklar; ilave yatilarla gelirlerinin artirilmasi, ucus ta seciken tatil destinasyonlari, extra verilen bos gunler, pas ucusta koltuk secme hakki ve oncelik, daha neler neler
Ekip Planlama ~ 3 ay önce
Tepeden tırnağa torpil müessesi olan şirkette, yapay zekayı ekip planlama md. yapsalar iki günde çöker.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yandaş ~ 3 ay önce
Yandaş olup da huzursuz olan canim ülkemde; 2., 3. huzur hakkı almayan yandaşı dövüyorlar.Bal tutan parmağını yalar dedik, bunlar bal kavanozun dibini ekmek banıp sıyırıyorlar.Haram zıkkım olsun , 7 ceddinden çıksın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Öğretmene de giydirdin ya purser.. ~ 3 ay önce
Yattığı yerden 6000 alan öğretmen varken filan demiş biri...gaza gelip kalp kırmayın gençler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PLANLAMADAN BIKTIM ~ 3 ay önce
Biktim resmen. Her bayramda aynisi oluyor. Her seferinde bayramlardaki ucuslarim bir sekilde aliniyor ya cfr oluyor ya bos gun ataniyor. Sonra bakiyorum alinan ucuslarim gayet de icra edilmis. Overtime hakkimi hangi planlamacilar arkadaslarina hediye ediyorlarsa Allah burunlarindan getirsin helal etmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Aynından burda da var ~ 3 ay önce
Yazıp duruyorum habire ki elde delil olsun diye, yoksa seferi kimlere ne karşılığında pazarlıyorlar o kısmı da geçtim artık..şimdi haram zıkkım edebiliyoruz sadece ama, her şey kayıtlı bu devir değişecek.
PLANLAMADAN BIKTIM ~ 3 ay önce
Biktim biktim resmen. Her bayramda aynisi oluyor. Her seferinde bayramlardaki ucuslarim bir sekilde aliniyor ya cfr oluyor ya bos gun ataniyor. Sonra bakiyorum alinan ucuslarim gayet de bayram gunleri icra edilmis. Overtime hakkimi hangi planlamacilar arkadaslarina hediye ediyorlarsa Allah burunlarindan getirsin helal etmiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000