25 Temmuz 2022, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • Uçak yabancı ama ekip SXS'in kendi ekibi. Bilmeden boş boş konuşmayın.
  • doco nun yüzde 1i olamazlar
  • Iga çalışanlarının 1 ağustosta yapacağımız greve destek vermesini yürekten bekliyoruz
  • Olaya iş kazası demek gerçek bir pişkinlik tavrı. Salyangoz ve solucan şikayeti aldıysan sistemlerini degistireceksin. Denetim mekanizmalarını arttıracaksın. Başarılı olana kadar sistem demeyeceksin. Şaka mı bu,gıda yahu gıda. Duvar süsü değil.
  • Sunex Catering Departmant Yöneticileri şaibeli. Ne saklıyorlar ve gizliyorlar ise başları büyük bir şekilde belada. Bunun altından kimse kalkamaz. Kıl böcek sinek hadi salyangazoda evet yılan nedir kardeşim. Kimi kandırıyorsunuz
  • Murat beyi tebrik ederim. Bundan daha güzel ifade edilemez özetlenemezdi.
  • kimde ?
  • Yemeklerden kıl tüy sinek gibi nesnelerin cıkma ihtimali var ama yılan başı imkansız madem cıktı sxs neden halen ikram alımına devam ediyor tamamen bıraksın diger ucak yemeklerinden cıkmıyorda sadece sxs de cıkıyor ekibine yemek ücreti veren firma kötü oldugu için degil fiyatı yüksek oldugu için olayı Baska mecrelara çekmeye çalısmayın diger ikram firması yapabilir diye yılan bası cıkan ucak sxs nin tc kuyruklu ucagı degil yabancı ucak ekipde yabancı çamur atarsın ama izi kalmaz
  • olay çok basit ve yorumlanabilir işin içinde oldugum için durum çok net ve sancak inflight böyle saçma sapan bir tavır alması gereksiz. olay tamamen iş kazasıdır. yeşillikler arasında kamufule olmuş bir yılan dogrudan yıkama,kurutma,dograma ve haşalama yapılarak porsiyonlama yapılıyor.bu işlemlerin çogu makinelerle yapılıyor elle kontrol yapılması teker teker ayıklanması söz konu degildir. olan dışı gibi olsa da bu gerçektir. internet üzerinden araştırma yaparsanız pazardan aldıgı marul arasındaki yılan evde temizlerken marulu alan kişiyi ısırdı diye haberler çıkar. durum bundan farksızdır.
  • Sxs i bitirecek olan plaza. Herkesten kendini ustun gormeler, herkese bir mudurluk direktorluk, ustune euroyla kimsenin bilmedigi bonuslar. Plazaya zamaninda pt bile getirdiler. Eskiden herkesin gibta ettigi sirket uc bes kendini bilmezin elinde oyuncak oldu. Patron yok herkes patron. O kadar yolsuzluk oldu, satin almada vs hangisi mahkemeye tasindi? Sirketin mali deniz, aman almana kalmasin diye somurmeye devam. Patron sirketi olunca o mudurlerin direktorlerin halini gormek lazim

Uçak yemeğindeki yılan başı komplo mu?

Sunexpress uçağında ikram edilen yemekten yılan başı, salyangoz vs gibi şeylerin çıkmasının yankıları dinecek gibi değil.  Görüntüler elime ulaşır ulaşmaz yaşadığım şoku anlatamam... Salyangoz, böcek vs çok karşılaşmadığımız şeyler değil ancak yılan başı gerçekten bir yemek için çok iddialı bir figür!

Ancak yılan başına kadar giden yoldaki sürece tanık olunanlar, bu yolun sonunun yılan başına kadar gitmesinin sürpriz olmadığını da söylüyorlar. Bahse konu ikram şirketi tarafından hazırlanan uçaktaki yemeklerin hijyen açısından tahammül edilemez boyuta geldiği, özellikle uçuş ekiplerince zaman zaman tarafıma iletiliyordu. Fakat her şeye rağmen işin yılan başı boyutuna kadar varacağını aklımın ucundan bile geçiremezdim. Görüntüleri izledikten sonra hemen haberin servis edilmesi için arkadaşlara ilettim. Kaynağınıza güveniyorsanız, bu tarz net görüntüler elinizde olduğunda çok fazla bekletmenin ve oyalanmanın lüzumu yok. Biz de  öyle yaptık...Sonrasında tam anlamıyla kıyamet koptu. İlk tepkiler haberi yayınladığımız için bizlere geldi. Yorumlarda, bir komplo teorisinin medya ayağı olarak payımıza düşeni aldık, çok şükür! İlgili ikram şirketi Sancak Catering'i savunmak isterken bu işin bana göre en mağdur tarafı olan Sunexpress dahil herkesi aynı komplonun bir parçası gibi göstermek, toplumun genel bir savunma mekanizması haline gelen, gözle görülmeyen elle tutulmayan“ dış güçler” teorisinin bir örneği gibiydi. Halbuki, Sancak Catering ile bugüne kadar doğrudan ya da dolaylı herhangi bir temasımız olmadı. En azından benim olmadı... Durup dururken neden böyle bir komplonun içerisinde olalım? Hem bize ne...

Görüntülerin sosyal medyada hızla yayılmasından sonra açıklamalar peşpeşe geldi. Sunexpress, çok hızlı aksiyon alarak olayın soruşturulması süresince ilgili firmadan ürün tedarikini durdurduğunu açıkladı. Peşinden Sancak Catering, Şubat ayındaki ihaleyi işaret ederek, “komplo” iddialarını dile getirdi.

Acaba gerçekten komplo var mıydı? Komplo olması için birilerinin yılan başını yemeğin içerisine sonradan dahil etmesi gerekiyor. Sancak Catering, bunu öğrenmek için yemek numunesinin istenildiğini ve havayolu tarafından bu numunenin kendilerine verilmediğini iddia ediyor. Doğrudan olmasa da dolaylı olarak havayolunun bir şeyleri gizlediğini söylüyor. Dolayısıyla eğer bir komplo varsa, bunun içerisinde havayolu olduğunu, açıkça olmasa da, bir şekilde ima ediyor.

Ben açıkçası böyle bir teorinin gerçek olabileceğini ihtimal dahi vermiyorum. Bir komplo olsa bile, bu olayın en büyük mağduru durumundaki Sunexpress'in böyle bir komplonun uygulayıcısı olma ihtimali çok zayıf... Hatta imkansız... Kaldı ki bir havayolu hizmet satın aldığı ikram şirketinden kurtulmak için neden böyle riskli bir komploya ihtiyaç duysun?

Bir şirketten hizmet almak da almamak da kendi elinde değil mi?

Hangi havayolu şirketi, sosyal medyada milyonlarca kez izlenen, yerli ve yabancı haber sitelerinde paylaşılan böyle bir görüntünün baş aktörü olmak ister...

Farz edelim ki, rakip ikram şirketi böyle bir komplonun planlayıcısı olsun... Yemeklerin üretim aşamasından uçağa kadar ulaştırılması noktasında sorumlu olan yine ikram şirketi değil mi? Bir başka şirket, operasyonun hangi kısmında yemeklerin içeriğine dahil olmuş olabilir? Buna nasıl müsaade edilebilir?

Eğer onları değil de uçuş ekiplerini komplonun bir parçası olarak görüyorsanız, tek bir uçuşta değil birbirinden farklı uçuşlarda yaşanan hijyen sorunlarını hangi uçuş ekibine mal edeceksiniz?

Elinizde kesin bir kanıt yoksa, bu bütün bir meslek grubunu zan altında bırakmak değil mi?

Kaldı ki, yazının başında da dediğim gibi bu sadece o günün olayı değil. Hatta sadece Sunexpress uçağında yaşanan konu da değil. Aynı ikram şirketi tarafından hizmet verilen bir başka havayolu şirketindeki uçuş ekiplerinin hijyen konusundaki yoğun şikayetlerinden sonra, ekip yemeği alımının iptal edildiğini ve uçuş ekiplerine bunun yerine yemek ücreti verildiğini bilmiyor muyuz?

Burada işin en kolay kısmı komplo diyerek işin içinden sıyrılmak olur. Ancak yılan başına gelene kadar hiçbir uyarıyı dikkate almazsanız, başınıza böyle işler açılır.

Aynı eleştiriyi Sunexpress yönetimine yöneltmek de mümkün... Bugüne kadarki şikayetleri biriktirmek yerine yukarıda bahsettiğim havayolunun yaptığı gibi, gereğini yapmış olsalardı mevcut duruma düşmeyebilirlerdi.

Bu arada bu olayın mağduru sadece Sunexpress de değil.  Özellikle uçakta ikram satışı yaparak gelir elde eden birçok havayolu şirketinin bu olaydan ciddi zarar gördüğünü söylemek mümkün... Açıkçası bu olayın, uçak içi ikram satışlarına nasıl bir yansıması olduğunu da merak ediyorum.

Özetle, şu aşamada komplo teorilerini bir yana bırakmak gerek. Türkiye’de havayolu ikram hizmeti alanında iki şirket var ve biri de Sancak Catering. Kalite için rekabete, rekabet için bu şirketlere ihtiyacımız var. Bundan sonrası için yapılması gereken iş süreçlerinin daha dikkatli takip edilmesi ve hizmet kalitesinin yukarı çekilmesine yönelik gayret gösterilmesi olur. Bu hem havayolu şirketleri için hem de ikram alanında hizmet veren şirketler için gerekliliktir. Bu alanda alt yapısı ve deneyimi olan Sancak Catering’in de son olaydan gerekli dersleri çıkararak yoluna devam edeceğine inanıyorum.

Uçak yemeğindeki yılan başı komplo mu?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (17)

Y Kabin ~ 4 ay önce
Uçak yabancı ama ekip SXS'in kendi ekibi. Bilmeden boş boş konuşmayın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memur ~ 4 ay önce
doco nun yüzde 1i olamazlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Iga resttt ~ 4 ay önce
Iga çalışanlarının 1 ağustosta yapacağımız greve destek vermesini yürekten bekliyoruz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pişkinlik ~ 4 ay önce
Olaya iş kazası demek gerçek bir pişkinlik tavrı. Salyangoz ve solucan şikayeti aldıysan sistemlerini degistireceksin. Denetim mekanizmalarını arttıracaksın. Başarılı olana kadar sistem demeyeceksin. Şaka mı bu,gıda yahu gıda. Duvar süsü değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Catering Departmant ~ 4 ay önce
Sunex Catering Departmant Yöneticileri şaibeli. Ne saklıyorlar ve gizliyorlar ise başları büyük bir şekilde belada. Bunun altından kimse kalkamaz. Kıl böcek sinek hadi salyangazoda evet yılan nedir kardeşim. Kimi kandırıyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Mükemmel Özet ~ 4 ay önce
Murat beyi tebrik ederim. Bundan daha güzel ifade edilemez özetlenemezdi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sıra ~ 4 ay önce
kimde ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
X ikram ~ 4 ay önce
Yemeklerden kıl tüy sinek gibi nesnelerin cıkma ihtimali var ama yılan başı imkansız madem cıktı sxs neden halen ikram alımına devam ediyor tamamen bıraksın diger ucak yemeklerinden cıkmıyorda sadece sxs de cıkıyor ekibine yemek ücreti veren firma kötü oldugu için degil fiyatı yüksek oldugu için olayı Baska mecrelara çekmeye çalısmayın diger ikram firması yapabilir diye yılan bası cıkan ucak sxs nin tc kuyruklu ucagı degil yabancı ucak ekipde yabancı çamur atarsın ama izi kalmaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekip ~ 4 ay önce
Uçucu ekip dediğiniz gibi yabancı değil aksine tc vatandaşı. Bir kabin memurunun cebinde yılan kafası taşıyıp bunu ekip yemeğine koyacağını düşünmek nasıl hastalıklı bir zihniyet anlam veremiyorum?! Sancak firmasının öncesinde yaşanan sorunlarla alakalı özür mailleri bile var. Bu ilk vukuatları da değil ve kendileri de biliyor. Kamuoyunun gazını almak için sunexi suçlu gibi göstermeye çalışıyorlar ama yemez.
Bilen adam ~ 4 ay önce
olay çok basit ve yorumlanabilir işin içinde oldugum için durum çok net ve sancak inflight böyle saçma sapan bir tavır alması gereksiz. olay tamamen iş kazasıdır. yeşillikler arasında kamufule olmuş bir yılan dogrudan yıkama,kurutma,dograma ve haşalama yapılarak porsiyonlama yapılıyor.bu işlemlerin çogu makinelerle yapılıyor elle kontrol yapılması teker teker ayıklanması söz konu degildir. olan dışı gibi olsa da bu gerçektir. internet üzerinden araştırma yaparsanız pazardan aldıgı marul arasındaki yılan evde temizlerken marulu alan kişiyi ısırdı diye haberler çıkar. durum bundan farksızdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Redkit ~ 4 ay önce
Nihayet makul bir yorum günlerdir
Plaza de intrigue ~ 4 ay önce
Sxs i bitirecek olan plaza. Herkesten kendini ustun gormeler, herkese bir mudurluk direktorluk, ustune euroyla kimsenin bilmedigi bonuslar. Plazaya zamaninda pt bile getirdiler. Eskiden herkesin gibta ettigi sirket uc bes kendini bilmezin elinde oyuncak oldu. Patron yok herkes patron. O kadar yolsuzluk oldu, satin almada vs hangisi mahkemeye tasindi? Sirketin mali deniz, aman almana kalmasin diye somurmeye devam. Patron sirketi olunca o mudurlerin direktorlerin halini gormek lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
i̇çerden biri ~ 4 ay önce
özellikle tekniğin tepesindeki koca burunlu fatih terim kılıklı zat-ı muhterem…burnundan asla kıl aldırmayan, yöneticilik vasfı olmadığı için kendince herkesi küçümseyerek kurmuş olduğu korku imPARAtorluğunun bir gün en acınası kurbanının kendisi olacağını göremeyen o zavallı arkadaş…çok insanın ahını aldı. bir gün çıkar elbet aheste aheste.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000