05 Ocak 2020, Pazar
İlknur Konak
İlknur Konak [email protected]

Uçucu anneler ayrılık anksiyetesine dikkat!

Uçucu anneler bildiğimiz üzere gece gündüz zaman kavramı olmadan çalışmaları ve uçtukları süre boyunca yerle iletişimde olmamaları gibi bir çok nedenden dolayı normal standartlarda çalışan annelere göre farklılık göstermektedirler. Belirli bir saat düzeninde çalışmadıkları için kimi zaman çocukları okuldan geldiğinde onlar uçuşa gitmek zorunda, kimi zaman çocuklarıyla ilgilenmek için gece uçuşlarına uykusuz gitmek zorunda, kimi zamansa özel günleri dünyanın bir ucunda onlardan ayrı geçirmek zorunda kalırlar.

İşte bu saydığımız nedenlerden dolayı uçucu anneler için normal standartlarda çalışan annelere oranla ayrılık anksiyetesi daha zorlayıcıdır.
Peki nedir Ayrılık Anksiyetesi ?

Çocukların bağlandığı kişiden ayrılma söz konusu olduğunda gelişimsel olarak normal olmayan düzeyde aşırı korku ve kaygı yaşamalarıdır. Çocuk 2 yaşına gelene kadar bağlandığı kişiyle birlikteliği çok önemlidir ve çocuğun anneyi kaybetme korkusu bu yıllarda doğal olarak oluşur. Küçük bir çocuğun duygusal olarak bağlı olduğu kişiden ayrılma kaygısıyla tepki vermesi olağan bir durum olmakla birlikte şiddet, süreklilik ve çocuğun çevreyle uyumunu bozması bakımından rahatsızlık derecesinde olabilir.

Çocuklar annelerinden ayrılmak istemezler, annelerinden ayrıldıkları zaman aşırı derecede kaygılı ve huzursuz olabilirler, birdenbire okula gitmek istemeyebilirler, evden ve sevdiklerinden ayrılmak istemezler , sık sık irtibat kurmak isteyebilirler, sabahları mide bulantısı veya karın ağrısı gibi bir çok semptomla uyanabilirler, uyku düzenlerinde bozulmalar görülebilir, yemek yememe ve ağlamaklı haller görülebilir, ebeveynlerden ayrılmak istemedikleri gibi yalnız başlarına kalmak veya uyumak istemeyebilirler, okulda veya sosyal ortamlarda sıkıntıları ve yakınmaları artar, ödev gibi sorumluluklarını yerine getirmek istemeyebilirler. Bunların yanı sıra bazıları da tanımlayamadıkları bir korkudan bahsedebilir ve çocuğun bütün yaşamını etkileyebilir.

Uçuş deneyimim boyunca uçucu annelerden duyduğum yakınmalarının en başında annelerinin düzensiz iş kalıplarını anlamlandırmaya  çalışan çocukların özellikle anneleri üniformayı giyip hazırlanmaya başladıklarında çocuklarının verdiği tepkiler gelmekte. Bununla birlikte yaptıkları iş fizyolojik ve psikolojik olarak oldukça yorucu olan anneler daha da yıpranmaktadır. Annelerin bu durumu önceden farketmeleri ve gerekli önlemleri almaları hem çocuğun gelişimsel süreci için hem de gökyüzünde çalışan annelerin bu psikolojik süreç karşısında daha güçlü olmaları için ciddi anlamda önem taşımaktadır.

Uçucu anneler ayrılık anksiyetesine dikkat!

Facebook Yorum

Yorumlar

Hoş Gelişler Ola. ~ 3 yıl önce
Size bir sorum var. Univeristelerde sivil havacılık kabin hizmetleri programı neden açılıyor. Gerekli mi yoksa gençler kandırılıyor mu? Ne düşünüyorsun objektif olarak? Hayırlı Olsun yeni köşeniz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dr. M. Çetingüç ~ 3 yıl önce
Gerçekten havacılık yazınında hiç değinilmemiş bir konu bu. Gündeme taşıdığınız için teşekkürler. Dışa vurulmayan ayrılık anksiyetesi çocukları daha çok etkiliyor, ama uçuş ekibi annelerin de aklının bir kısmı çocuklarında kalıyor... Görev bitiminde evine çok yorgun dönmeyen anneler, yeterli zaman ayırıp sıcak sevgi göstererek çocuklarının kaygılarını olabildiğince yatıştırabilir...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000