26 Nisan 2021, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM mherdem@airporthaber.com
  • Pandemi olmasaydı bile Türkiye gibi her an her türlü krize açık, en ufak bir sorunda ekonomisi yaprak gibi sallanan bir ülkede okulların,kurumların,şirketlerin daha dikkatli olması,hesaplarını ona göre yapmaları gerekirdi o yüzden bu tip yerlerden daha çookk çatlak sesler gelecektir ne yazık ki.
  • Yeni açılan, ilk filolarını mezun etmeye başlayan okulları araştırmanızı öneririm. Eğitimin iki okulun tekelinden nasıl çıktığı, sadece teorik eğitimlerde bile kaç bin euroların fiyat farkının doğduğu okulların devri artık bitti. Zaten şu an eğitim online, öğretmen gideri dışında bir gider yok. Neden teoriye 70-80-90 bin TL (sadece teori için!) istenir ki ?
  • Eksilere bakılırsa uçuş eğitimi veren üniversiteler hakkında yazdıklarım birilerini feci üzmüş. Okullar, artık ne siz hayal satarak öğrenci bulabileceksiniz ne de sınıf atlama amacıyla havacılık ile alakası olmayan yetersiz tipler sizler de pilot falan olamayacaksınız. Eksiklikleriniz sektörün yıllarca size ihtiyacı olmayacağı için gözardı edilmeyecek. Üzgünüm... Bundan sonra ancak en iyiler line da uçar. Geri kalanlarınız yalan oldu.
  • Herdem asilar nerede?
  • Neden kapandi bilen biri varsa yazarsa cok sevinirim simdiden tesekkurrler
  • Paramizi geri verin thy
  • Uçuş okullarıyla anlaşmamış, kendi uçaklarıyla eğitim veren kaç tane üniversite var ülkede?
  • 2 sene önce havayolları tüm ihtiyaçlarını cadetler üzerinden temin edecekler, dışarıdan lisans alanlar iş bulamayacak şeklinde gezen bir tayfa vardı. Pandemi bunları patlatıp 10 sene cadet ilanı olmayacağını gördüler şimdi de tüm ihtiyaçlar özel okullardan falan karşılanır fikrine dönmüşler. Kolej sisteminin en gelişmiş olduğu ABD'de bile pilotların çoğu dışarıdan lisans alıp kariyerlerine başlıyorlar (eğitimde olan pilotların yaş ortalaması 36'dır). Siz ise o kadar bilgilisiniz ki ABD'nin oturmuş kolej sisteminin bile yapamadığını Türkiye'da başarı ile uygulayacak diyorsunuz. Ek olarak 320 fo falan değilsin sadece eğitim veren özel okulların adamısın. Okuyan arkadaşlar sektörde kimlerin sizin paranızı almaya çalıştığını iyice görün. Boomer diyen delikanlı, umarım bu tavrını mülakat ya da sim check'lerde de devam ettirirsin ki ne kadar düzgün sözünün arkasında duran bir insan olduğunu görürler. Diğer türlü çıkar amaçlı bulunduğu şeklin kabını alan bir insan olursun.
  • Yani zaten 1-2 okul var sağlam. 1. Er-Ah 2. Ayjet. Diğerlerinin ne yaptığını kimse bilmiyorum.Erah ve Ayjete top atsan yıkılmaz.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Uçuş okullarından çatlak sesler geliyor

Pandeminin en çok sarstığı ve sarsmaya da devam ettiği alanlardan biri de uçuş eğitim sektörü oldu diyebiliriz. Geçtiğimiz yıl, pandeminin ortaya çıkması ile birlikte havayolu sektöründeki tedirginliğin, pilotaj eğitimine negatif olarak yansıdığını ve eğitim alacak adayların kararlarında doğrudan etkili olduğunu söylemek mümkün...

Hali hazırda sektörde iş sahibi olan pilotların iş gelecekleri ve çalışma şartları ile ilgili yaşadıkları kaygıdan daha fazlasını yaşıyor belki de pilot adayları... Herhangi bir eğitime göre oldukça maliyetli bir eğitim yükünün altına girmekten ziyade, eğitimin sonrasında işsiz kalmaktan korkuyorlar. Böylesine belirsizliğin yaşandığı bir ortamda haksız da sayılmazlar...

Pandemi öncesine kadar son bir kaç yıl içerisinde hızla büyüyen ve bugün baktığınızda 15'i üniversite olmak üzere 30'a yakın pilot eğitim organizasyonunun, böylesine bir ortamı hiç beklemediklerini ve hemen hemen hepsinin, özellikle yıllardır bu alana yatırım yapan organizasyonların, böylesine yıkıcı bir sürece,  hazırlıksız yakalandıklarını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Uçuş eğitim sektöründeki oyuncular; yeni uçaklar, simülatörler, eğitim tesisleri, iş gücü istihdamı gibi birçok alanda ciddi maliyet gerektiren yatırımlarla talebe yetişmeye çalışırken bir anda ortaya çıkan pandemi dolayısıyla talepler bıçak gibi kesildi. Pandeminin hemen öncesinde aylar sonrasına eğitim için randevu veren uçuş okulları, bugün gelinen noktada öğrenci bulabilmek için, fiyat kırma dahil, elinden gelen herşeyi yapar hale geldiler. Samanlıkta iğne arar gibi, pilot olmak isteyen öğrenci arıyor birçoğu...Uçuş eğitim organizasyonlarının, havayollarına göre daha kırılgan ve hassas olan mali yapıları, bu dönemde daha da kötü bir hal almaya başladı.

Elbette bu sektörün katalizörü, Türk Hava Yolları... Birçok uçuş okulu THY'nin pilot ihtiyacını karşılama noktasında çözüm ortağı idi. Ancak THY, pandeminin hemen başında, büyük bir panikle, farklı eğitim organizasyonunda eğitim alan öğrencileri kendi bünyesine çekerek hem maliyeti düşürmek hem de eğitimi daha uzun süreye yaymak gibi bir düşünceyle hareket etti. Böyle olunca THY ile entegre pilot eğitimi için çalışan organizasyonlarda da sıkıntılar baş göstermeye başladı. Tabi THY'nin entegre pilot eğitimi için çalıştığı uçuş okulları, diğerlerine göre güçlü yapıları sayesinde bu krize karşı daha dirençli kalabildiler. Fakat, talebin düştüğü, belirsizliğin devam ettiği ve toparlanma için bir öngörü yapmanın çok zor olduğu böyle bir ortamda bunca yatırımla nereye kadar direnç gösterebilirler? Burası da bir soru işareti...

Bahsettiğim okulların dışında ciddi anlamda krizi hisseden, pandeminin negatif tesir ettiği organizasyonlardan yavaş yavaş çatlak sesler de duymaya başlıyoruz. İsmini vermem çok doğru olmaz ancak bazı uçuş okullarında eğitimler kağıt üzerinde devam ediyor gibi görünse de öğrenciler uçuşlarını gerçekleştiremiyor. Hatta bazı üniversiteler dahi ciddi anlamda pilotaj bölümü öğrencilerinin eğitimi konusunda zorluklarla karşı karşıyalar. Kendi bünyelerinde vermek üzere kaydını yaptıkları pilotaj öğrencilerini farklı şehirlerde eğitim tamamlatmak için süründüren üniversiteleri de, bu işin içerisinde olanlar az çok biliyor ve üniversite tercihleri sırasında bu konuya hassasiyet gösterilmesini ve iyi araştırılarak tercihte bulunulmasını öneriyorum.  

Bugünlerde özellikle bir uçuş okulundan ciddi şikayetler alıyorum. Parasını veren öğrencilerin yaşadığı ciddi mağduriyetler sözkonusu... Geçmişte birçok uçuş okulunu kapısına kilit vurmaya kadar götüren sürecin, benzerini yaşıyor bazı eğitim organizasyonları... Aylardır ve hatta yıllardır,  uçuş eğitiminin ilk safhasını dahi tamamlayamayan öğrenciler var. Ne paralarını geri alabiliyorlar ne eğitimlere devam edebiliyorlar. Ya uçak yok cevabı alıyorlar, ya da öğretmet pilotlar ayrıldığı için hoca yok cevabını alıyorlar... Eğitim sektöründe faaliyet gösteren okullarda eğer uçuşlar aksamaya başladıysa ve kazalar arttıysa o okula dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün son dönemde yaşanan kaza ve kırım olaylarını mercek altına almasında fayda görüyorum.

Bu okullar maliyetleri düşürmek için son derece tecrübesiz ve yeni mezun pilotları öğretmen pilot olarak uçurarak da kazaya davetiye çıkarıyorlar. Biliyorum ki bazı uçuş okullarında öğretmen pilotlara güvenmeyen öğrenciler var. Bu havacılık eğitimi açısından son derece riskli bir durum değil mi?
Medrese usülü yeni öğrenenin kendisinden sonra gelene öğretmeye başladığı bir sistem ne kadar sağlıklı olabilir?
Deneyimli uçuş öğretmenlerinin yerine düşük maaşla yeni mezun öğretmen pilot görevlendirme hevesi, çok canlar yakar şimdiden söyleyeyim...
Ayrıca uçak bakımları konusunda da maliyetleri kısma adına ciddi ihmal iddiaları var. Bunun araştırmasını da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne bırakıyorum. Pandemi döneminde mutlaka bir takım mali sıkıntılar ortaya çıkacak ancak uçuş emniyetini aksatacak nitelikteki sıkıntılar gözardı edilir ve örtbas edilmeye çalışılırsa bunun sorumlusu okul yönetimi kadar SHGM'dedir de...

Uçuş eğitimi sektörüne yabancı olmayan SHGM Genel Müdürü Kemal Yüksek'in, bu ihbarları ciddi şekilde değerlendireceğini umuyorum. 

Uçuş okullarından çatlak sesler geliyor

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (86)

normal ~ 6 gün önce
Pandemi olmasaydı bile Türkiye gibi her an her türlü krize açık, en ufak bir sorunda ekonomisi yaprak gibi sallanan bir ülkede okulların,kurumların,şirketlerin daha dikkatli olması,hesaplarını ona göre yapmaları gerekirdi o yüzden bu tip yerlerden daha çookk çatlak sesler gelecektir ne yazık ki.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Student ~ 6 gün önce
Yeni açılan, ilk filolarını mezun etmeye başlayan okulları araştırmanızı öneririm. Eğitimin iki okulun tekelinden nasıl çıktığı, sadece teorik eğitimlerde bile kaç bin euroların fiyat farkının doğduğu okulların devri artık bitti. Zaten şu an eğitim online, öğretmen gideri dışında bir gider yok. Neden teoriye 70-80-90 bin TL (sadece teori için!) istenir ki ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yorum,uzmus. ~ 7 gün önce
Eksilere bakılırsa uçuş eğitimi veren üniversiteler hakkında yazdıklarım birilerini feci üzmüş. Okullar, artık ne siz hayal satarak öğrenci bulabileceksiniz ne de sınıf atlama amacıyla havacılık ile alakası olmayan yetersiz tipler sizler de pilot falan olamayacaksınız. Eksiklikleriniz sektörün yıllarca size ihtiyacı olmayacağı için gözardı edilmeyecek. Üzgünüm... Bundan sonra ancak en iyiler line da uçar. Geri kalanlarınız yalan oldu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
KA ~ 4 gün önce
Eh demekki her fenalığın iyi bir tarafı da olabiliyor, herkesin pilot olmaması lazım zaten kalite düşmemeli, yeteneği,yetkinliği olan olmayan herkes balıklama atlayamamalı.
Nerede ~ 9 gün önce
Herdem asilar nerede?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Airport haber forum ~ 9 gün önce
Neden kapandi bilen biri varsa yazarsa cok sevinirim simdiden tesekkurrler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
T ~ 10 gün önce
Paramizi geri verin thy

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alaylı ~ 10 gün önce
Uçuş okullarıyla anlaşmamış, kendi uçaklarıyla eğitim veren kaç tane üniversite var ülkede?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alaylı'ya cvp ~ 7 gün önce
Kendi uçaklarıyla uçuş yaptıran tek üniversite Türk Hava Kurumu Üniversitesi..
320foya ~ 10 gün önce
2 sene önce havayolları tüm ihtiyaçlarını cadetler üzerinden temin edecekler, dışarıdan lisans alanlar iş bulamayacak şeklinde gezen bir tayfa vardı. Pandemi bunları patlatıp 10 sene cadet ilanı olmayacağını gördüler şimdi de tüm ihtiyaçlar özel okullardan falan karşılanır fikrine dönmüşler. Kolej sisteminin en gelişmiş olduğu ABD'de bile pilotların çoğu dışarıdan lisans alıp kariyerlerine başlıyorlar (eğitimde olan pilotların yaş ortalaması 36'dır). Siz ise o kadar bilgilisiniz ki ABD'nin oturmuş kolej sisteminin bile yapamadığını Türkiye'da başarı ile uygulayacak diyorsunuz. Ek olarak 320 fo falan değilsin sadece eğitim veren özel okulların adamısın. Okuyan arkadaşlar sektörde kimlerin sizin paranızı almaya çalıştığını iyice görün. Boomer diyen delikanlı, umarım bu tavrını mülakat ya da sim check'lerde de devam ettirirsin ki ne kadar düzgün sözünün arkasında duran bir insan olduğunu görürler. Diğer türlü çıkar amaçlı bulunduğu şeklin kabını alan bir insan olursun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu nasıl sağlam bir yorum ~ 7 gün önce
Çok güzel yazmışsın kardeşim. Boomer diyen arkadaş pilot eğitimi bile almıyordur sanırım. Herşeyi çok iyi bilen tayfa için ne yazıkki yapacak bişey yok. Bunlar yetkili kurumlardan araştırmalardan bile herşeyi daha iyi bildiklerini sanıyorlar. Cadet bitti artık. Alınsa bile bir elin parmağını geçmez. İsteyen istediği yaştada pilot olur. Bir sürü örneğide mevcut. Hemde fazla fazla
SunEx737 Sağ Koltuk ~ 10 gün önce
Yani zaten 1-2 okul var sağlam. 1. Er-Ah 2. Ayjet. Diğerlerinin ne yaptığını kimse bilmiyorum.Erah ve Ayjete top atsan yıkılmaz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Enayi değilim ~ 6 gün önce
Neden modüler sistem ile 40-45 bin euro’ya tamamlayabileceğim eğitim için ayjet’e 65 bin euro domalayım. (Nasıl olsa eğitim sonunda her türlü shgmden yetkili bir exeminer ile kontrol uçuşuna çıkacağım)
Teknik ~ 11 gün önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000