30 Kasım 2020, Pazartesi
Murat HERDEM
Murat HERDEM [email protected]
  • L...e...n...s... istanbul projesi bitmeden metro yapılmayacak emir yukarıdan gelmiştir. Hastane ve otel yapılacak metroyu onun altından geçirecekler.
  • dünyada en çok kamu ihalesi alan bi “beşli ...” vardı, onunla ilgisi olmasın ?!
  • Saw’ı öldür ki İGA yaşasın. H.Keskini Gn md yap ki İGA yaşasın.
  • Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.
  • kabine 2069 tl maas verilmesi durumunda, metro insaati ve 2. pist icin kaynak yaratilabilir.
  • 2023 hedefi olarak da SAW'a acilen pandemi hastanesi yapılmalıdır. IGA tüm İstanbul'a yeter.
  • Rabbim iyi insanlari korur, onlara guzel seyler nasip eder.. Amerikalilar Avrupalilar Japonlara Korelilere iyi olduklari icin Rabbim onlara yuksek alim gucu, yuksek seviyede refah, sosyal guvenlik, guzel verimli bir cevre nasip etmistir..Guzel toplumsal kurallari vardir ve Din ait oldugu yerde devlete tesir edemeyecegi akil ve izana karisamayacagi yerdedir.. Bizlerde onlar gibi olup Yuce Tanrimdan bizede nasip etmesine dua etmeliyiz. Allahtan bizi soyan vakiflardan Tarikatlardan, yandas muteahhitlerden, anamiza sovenlerden ve Iltimaslardan korunmak icin dua edelim, Egitimin akil ve izana donmesi adalet icin yakaralim, sesimizi insallah duyacaktir..
  • Hep aynı haberler - ne yapalım - ne olsun istiyorsun
  • SAYIN MURAT HERDEM BEY. BUNUN SEBEBİ ÇOK AÇIK: İSTANBUL HAVALİMANI. AYRICA ONUN METROSUNU BİLE SAKIZ GİBİ UZATTILAR, SÖZDE 2020 BAŞINDA AÇILACAKTI. KİM BİLİR NE ZAMAN AÇILIR. YANİ ONDA DA IŞIK HIZIYLA İLERLEMİYOR. ÇÜNKÜ HAVAİSTÇİLERİN CEBİ DOLDUKÇA DOLSUN İSTENİYOR. BAKMAYIN SİZ 7/24 METRO ÇALIŞMALARININ SÜRDÜĞÜNE. HEPSİ GÖZ BOYAMAK İÇİN. SAYGILAR. KASLI B77 F/O.
  • saw kapatılmalıdır.pistleri kırın Hastane yapılmalıdır:):)

Yarım kalan aşk hikayesi gibi!

Sabiha Gökçen Havalimanı'nda 2014 yılında ihalesi yapılan ve 2017 yılında hizmete açılması planlanan Tavşantepe-Havalimanı arasındaki 9 kilometrelik metro projesi ile, metro projesinden bir yıl sonra ihalesi yapılan ikinci pistin kaderleri neredeyse birbirinin aynı...
Her iki proje de Sabiha Gökçen Havalimanı için yarım kalan aşk hikayesi gibi...

Geride bıraktığımız 6 yıllık süre içerisinde, iki proje için de, “Önümüzdeki yıl sonu hizmete giriyor” şeklindeki sözler yüzlerce kez kullanıldı ama  gelin görün ki, ortada ne ikinci pist var ne de metro ulaşımı.

Metro ihalesi yapıldığında, bitiş tarihi için ilk olarak 2017 yılı planlanmıştı. Ancak bu tarihten sonra, “Sabiha Gökçen metrosu 2018 yılında bitiyor”, “ Sabiha Gökçen metrosu 2019 yılında bitiyor”, “Sabiha Gökçen metrosu 2020 yılında bitiyor” ve “Sabiha Gökçen metrosu 2021 yılında bitiyor..” başlıklarıyla onlarca kez haberler yapıldı, erteleme üzerine ertelemeler oldu. Şimdi yeni tarih 2021 yılı sonu... O tarihte de projelerin bitip bitmeyeceği koca bir soru işareti...

İşin ilginç tarafı, “Neden bitmiyor, neden sürekli erteleniyor?”, adam akıllı bir açıklama da yapılmıyor.

İkinci pist inşaatı sırasında, tünelin toprakla örtülmesi sırasında iki kez çökme yaşandığı için pistin hizmete alınma tarihinin sürekli ertelendiğini duyuyoruz. Peki ya metro neden hizmete girmiyor?

2018 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin kaynak sıkıntısı dolayısıyla Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'na devredilen metro projesinde bugünkü sorun eğer mali konular değilse bitmeme sebebi nedir?

Her iki projenin de bundan üç yıl önce teslim edilmesi gerekirken nedendir bu gecikme?

Ani bir kararla THY'nin Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan çekilmesinden ve hemen akabinde, İstanbul Havalimanı'nın açılmasıyla yıldızı giderek parlayan  bir havalimanına,  yüzde 70 kapasitesini kullanıyor olmasına rağmen Ankara noteri Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nün “Kapasite kısıtı” koymasından, bir nebze olsun ikinci pistin bitirilmemesine ilişkin fikir yürütebiliyoruz. (Şu anda kapasite yüzde 50 ama kapasite kısıtı kararı halen geçerli) Onlar, “ Tünel çöktü, yan yattı, çamura battı” diyor olsa bile, asıl nedenlerin az çok farkına varabiliyoruz. Peki metroda neler çöküyor?

Çin'de geçen yıl açılan yıllık 45 milyon kapasiteli Daxing Havalimanı açılışına birkaç ay kala metro bağlantısını tamamlamasına rağmen, yıllık 40 milyon yolcunun kullandığı Sabiha Gökçen Havalimanı'na 20 yıldır neden metro götürülemiyor?

2016 yılında inşaatı başlayan, Sabiha Gökçen metrosunun  dört katı uzunluğundaki, 36 kilometrelik Gayrettepe-İstanbul Havalimanı'nın bitimine çok az bir süre kalmış olmasına rağmen, 9 kilometrelik Sabiha Gökçen metrosu neden bitmiyor?

42 ayda koskoca İstanbul Havalimanı iki pistle sıfırdan inşa edilirken, Sabiha Gökçen Havalimanı'nda, 2017 yılında açılacak denilen ikinci pist ortada yok...  Hazır yeri gelmişken...Şimdi demezler mi, madem pist yapmak bu kadar zordu, neden Atatürk Havalimanı'ndaki pistleri bir gecede kırıp talan ettiniz?

36 kilometre uzunluğundaki İstanbul Havalimanı metrosu bitmek üzereyken, 4 duraklı 9 kilometre uzunluğundaki Sabiha Gökçen bağlantı metro hattı neden ortada yok?

Sizce de bu gecikmeler, inşaat ve mali gerekçelerle açıklanacak kadar basit mi?

Ve en önemlisi, aynı gecikmeler İstanbul Havalimanı bağlantı metrosunda ve pistlerinde olsa, herkes bu kadar sus pus olur muydu?

Yarım kalan aşk hikayesi gibi!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (24)

Kartal ~ 2 yıl önce
L...e...n...s... istanbul projesi bitmeden metro yapılmayacak emir yukarıdan gelmiştir. Hastane ve otel yapılacak metroyu onun altından geçirecekler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
pak trol ~ 2 yıl önce
dünyada en çok kamu ihalesi alan bi “beşli ...” vardı, onunla ilgisi olmasın ?!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Het şey İGA için. ~ 2 yıl önce
Saw’ı öldür ki İGA yaşasın. H.Keskini Gn md yap ki İGA yaşasın.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ahh'a ~ 2 yıl önce
Bu yorum eleştiri sınırlarını aştığı için sansürlenmiştir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kabine 2069 ~ 2 yıl önce
kabine 2069 tl maas verilmesi durumunda, metro insaati ve 2. pist icin kaynak yaratilabilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Görünen o ki bir kaç aya Bir çoğu işsiz kalacak ~ 2 yıl önce
O yüzden bunları düşünmeyin.Kolaylıklar diliyorum kendilerine
Kabine 2000 ~ 2 yıl önce
Kabine 2000 verilsin. 69 unu da sen al.
SAW Hastanesi ~ 2 yıl önce
2023 hedefi olarak da SAW'a acilen pandemi hastanesi yapılmalıdır. IGA tüm İstanbul'a yeter.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havacı ~ 2 yıl önce
Saw'ın önü açılırsa ,İstanbul havalimanı denilen ucube çöpü kimsenin kullanmayacağını kendileri bile biliyor. Adamlar projelerine kendileri inanmıyor. Saw hastane olacakmış. Maaşın erken yatmış bordo klavyeli troll.
Rabbim ~ 2 yıl önce
Rabbim iyi insanlari korur, onlara guzel seyler nasip eder.. Amerikalilar Avrupalilar Japonlara Korelilere iyi olduklari icin Rabbim onlara yuksek alim gucu, yuksek seviyede refah, sosyal guvenlik, guzel verimli bir cevre nasip etmistir..Guzel toplumsal kurallari vardir ve Din ait oldugu yerde devlete tesir edemeyecegi akil ve izana karisamayacagi yerdedir.. Bizlerde onlar gibi olup Yuce Tanrimdan bizede nasip etmesine dua etmeliyiz. Allahtan bizi soyan vakiflardan Tarikatlardan, yandas muteahhitlerden, anamiza sovenlerden ve Iltimaslardan korunmak icin dua edelim, Egitimin akil ve izana donmesi adalet icin yakaralim, sesimizi insallah duyacaktir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
BOŞ YAPMA MURAT ~ 2 yıl önce
Hep aynı haberler - ne yapalım - ne olsun istiyorsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
no ~ 2 yıl önce
brain
... ~ 2 yıl önce
Senin gibi zihniyetlere biraz mantik vermesi icin Allah'a dua edelim...
KASLI B777 F/O ~ 2 yıl önce
SAYIN MURAT HERDEM BEY. BUNUN SEBEBİ ÇOK AÇIK: İSTANBUL HAVALİMANI. AYRICA ONUN METROSUNU BİLE SAKIZ GİBİ UZATTILAR, SÖZDE 2020 BAŞINDA AÇILACAKTI. KİM BİLİR NE ZAMAN AÇILIR. YANİ ONDA DA IŞIK HIZIYLA İLERLEMİYOR. ÇÜNKÜ HAVAİSTÇİLERİN CEBİ DOLDUKÇA DOLSUN İSTENİYOR. BAKMAYIN SİZ 7/24 METRO ÇALIŞMALARININ SÜRDÜĞÜNE. HEPSİ GÖZ BOYAMAK İÇİN. SAYGILAR. KASLI B77 F/O.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaslıya ~ 2 yıl önce
Kaslı B77..Nick süper.Abi sesli guldum ya..Bu donemde bile benı guldurdun Allah razı olsun
Kaşlı o kaşlı ~ 2 yıl önce
Klavye s diye yazmış.
Saw pistleri ~ 2 yıl önce
saw kapatılmalıdır.pistleri kırın Hastane yapılmalıdır:):)

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000