28 Mart 2023, Salı 10:30:42

'Cumhuriyet'in 100. yılında 100 uçak eşiğini aşacağız'

Pegasus CEO’su Güliz Öztürk “2023 yılında filomuza ekleyeceğimiz yeni uçaklarla, toplam kapasitemizi yaklaşık yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında filo büyüklüğümüzde 100 uçak eşiğini aşacağız" dedi.
  • Fantayla cola ile gazimizi alırlar işcinin emekçinin.
  • Karpayi adı altında verilen banka promosyonu bu karpayindan kuruş yansımadı işçiye kimse hikaye yapmasin.
  • Havacilikta bir bayan CEO dedik her şey güzel olur dedik lakin emek verenin ekmegine kan doğrandiniz tebrikler ramp opers unutuldu küstürüldü resmen.. 70 binler 90 binler 30 binler havada uçar oprs ramp 20 bin yazıklar olsun...
  • Havacilikta bir bayan CEO dedik her şey güzel olur dedik lakin emek verenin ekmegine kan doğrandiniz tebrikler ramp opers unutuldu küstürüldü resmen.. 70 binler 90 binler 30 binler havada uçar oprs ramp 20 bin yazıklar olsun...
  • Dışarı haksız yere atılanlara dolu içerdekiler sus pus uçuyor reklamın iyisi kötüsü olmaz uçak al elaman al eskilere yap sınav aaa onca yıl uç sınavlarla ilk başta işe gir uç sonra başarısızsınız hadi ücretsiz izin sınra gel sınava gir aaa dayım yok benim bide bakmışım yetersiz bakiye Atmışlar sınra ücretli okullardan tecrübesiz adam al iki kelime konuşmayan döngü böyle devam eder .Dayın yoksa silik sessizsen sırtını yaslamazsanız işiniz zor satış yap listelerde üst sıralara yerleş hamburger firması gibi ayın elmanı Seçil uçuş güvenliği mi hayır yolcuya yiyecek içeçek satıştan para ödülü kazan . Şirkte para kazandırdın ödülü satış yap prim al maaşın artsın hava yolu gelsin uçaklar herkes çalışsın sendikasız hava yolu dert köşesi gibi oldu yazı ama gerçekler acı .
  • Bu kaçıncı yorum bilmiyorum ama editör sağ olsun Pegasus hakkında yorum yazdığımda kötü olduğunda yayınlamiyor prim prim dediler ekmegimize kan doğradı Lar yaz geliyor remp ayakta siz raporları görün bu sene
  • Yeter insanların hakkını yediğiniz. Bütün şirketler banka promosyonu dağıttı banka promosyonu yok, kar ettik diye her yerde söylersiniz dağıttığınız kar payı adaletli değil.Akıllanmadınız bir türlü .Adaletli davranan bir kişi gelmedi şuraya. Hiç mi korkunuz yok ayıp apronda çalışan insanları sömürdüğünüz yetmedi mi.
  • Ülkemizin en iyi dijital havayolu bence. Karalamadan, yargılamadan yorum yapamıyor musunuz? Gurur duyulacak bir haber bu. Hala su diyorsunuz yahu. Napsın bedava mı uçursun? Arada onu da yapıyor takip etseniz haberiniz olur. İyi ki varsın Pegasus sayende uçmayan kalmadı
  • Havacılığı biz baslatmadık ama biz değiştirdik Uygulamalarınızı uygulamaya çalışıyorlar da böyle de kopyacılık olmaz ki...
  • 100.yıla 100 uçak Başarılarınız daim olsun Pegasus ailesi.

Pegasus CEO’su Güliz Öztürk “2023 yılında filomuza ekleyeceğimiz yeni uçaklarla, toplam kapasitemizi yaklaşık yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında filo büyüklüğümüzde 100 uçak eşiğini aşacağız" dedi.

Pegasus’u yakın, orta ve uzun dönemde dünya havacılığında nerde konumlandırıyorsunuz”sorusunu Güliz Öztürk, Pegasus Hava Yolları olarak 2022’yi operasyonel kârlılık göstergesi olan FAVÖK marjında global anlamda en yüksek gerçekleşmeyle tamamladıklarını belirterek şöyle yanıtladı; “Birim maliyet açısından da yine global hava yolları arasında en iyi performansı sergiledik. Pandemi çıkışında zorlu pazar şartları devam ediyorken elde ettiğimiz bu başarıdan gurur duyuyoruz.

Ana hedefimiz, 2023 ve takip eden yıllarda da yenilikçi, akılcı, ilkeli ve sorumlu yaklaşımımızla sektördeki bu öncü pozisyonumuzu korumak ve daha da ilerletmek... Diğer bir deyişle, lider konumda kalmanın yanında kendi kendimizle de rekabet ederek tüm metriklerde daha da iyi ve kuvvetli performans sergilemeyi temel hedef olarak alıyoruz.

Öncü dijital dönüşüm çalışmalarımız, yeni nesil uçaklarla filo dönüşümümüz, her geçen gün genişlettiğimiz uçuş ağımız, teknoloji ve insana yaptığımız yatırım, sürdürülebilir havacılığa desteklerimiz, kapsayıcılık ve çeşitlilik konusundaki öncülüğümüz; sürdürülebilir başarımızın mimarları olacak.”

Uçuş ağımızı genişletiyoruz

Uçak filosu ve yeni rotalar, destinasyonlar başta olmak üzere 2023 hedeflerini aktaran Güliz Öztürk şu bilgileri verdi; "Hava yolu işletmeciliği sektörünün doğası gereği, uzun vadeli uçak siparişleriyle çalışmak gerekiyor.

Pegasus Hava Yolları olarak, Airbus ile ilk imzasını 2012’de attığımız ve zaman içerisinde eklemelerle revize ettiğimiz bir anlaşmamız bulunuyor. Bu doğrultuda, devam eden toplam 114 uçaklık siparişimizin hepsi de yakıt tasarrufu sağlayan yeni nesil uçaklar…

Önemli bir kısmını teslim aldık, 2025 yılının sonuna kadar yaklaşık 45 tane daha planlanmış teslimatımız var. Biz pandemi döneminde dahi siparişlerimizi iptal etmedik, uçaklarımızı teslim aldık. Bir yandan yeni uçaklarımızı teslim alırken, diğer yandan eski nesil uçaklarımızın filodan çıkışını da yönetiyoruz. 2023 yılında filomuza ekleyeceğimiz yeni uçakların da katkısıyla, toplam kapasitemizi yaklaşık yüzde 20 oranında artırmayı hedefliyoruz.

Mevcut planlarımıza göre; Cumhuriyetimizin 100. yılında filo büyüklüğümüz 100 uçak eşiğini aşacak ve büyümeye devam edecek.Filomuzu yeni nesil uçaklarla genişletirken ve gençleştirirken; yeni destinasyonları da uçuş ağımıza ekleyerek misafirlerimizi diledikleri şehirlere ulaştıracağız.”

Pegasus’un SAF kullanımı başta olmak üzere sürdürülebilirlik hedefleri hakkında da bilgi veren Öztürk şunları söyledi; “Sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarımızdan ve burada hızla kat ettiğimiz mesafeden dolayı çok mutluyuz.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) ile birlikte verdiğimiz “2050’ye kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu” taahhüdü ve bu taahhüdümüzü pekiştirmek amacıyla belirlediğimiz 2030 ara dönem karbon emisyon azaltım hedefimiz. Buna göre, birim yolcu kilometre başına düşen uçuş kaynaklı karbon emisyonumuzu, 2030’a kadar 2019’a kıyasla yüzde 20 azaltmayı hedefliyoruz.

Ekim 2021’den itibaren aylık karbon emisyonumuzu geçmiş yıllarla karşılaştırmalı olarak şeffaf bir şekilde paylaşıyoruz. Baz yıl olan 2019’daki emisyon oranımız 64,9 grCO2/RPK seviyesindeydi. 2030’da bunu 52,0 grCO2/RPK seviyesinin altına çekmeyi hedefliyoruz.”

Airbus Neo uçaklara yatırım önemli

Pegasus’un kendi sınıfında en genç uçak ilosuna sahip hava yollarından biri olduğuna dikkat çeken Öztürk “Sürdürülebilirlikte verimliliği sağlayan çok sayıda etken var. Öncelikle filo dönüşümümüz ve sınıfının en verimli uçak tipi olan Airbus neo uçaklara yaptığımız yatırımlar burada önemli. Geçtiğimiz yıl 17 adet yeni A321neo uçak teslim aldık. 2023 yılında 15 adet yeni A321neo uçak teslim almayı hedefliyoruz.

Türkiye’nin en genç filosuna ve aynı zamanda tüm dünyada düşük maliyetli taşıyıcılar arasında en genç filolardan birine sahibiz. Bu verimliliğin yakıt tüketimi ve emisyon azaltımına ciddi katkısı var. Bunun dışında birçok operasyonel verimlilik çalışması yürütüyoruz. Önem verdiğimiz bir diğer konu da Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF). Mart 2022’de Petrol Ofisi ile iş birliği yaparak yurt içi uçuşlarımızda SAF kullanımını başlattık.

Şubat 2023’te ise bu iş birliğini sürdürme kararı aldık; iş birliğimiz 2023 ve 2024 yıllarında artan SAF hacmiyle devam edecek. BIST Kurumsal Yönetim Endeksinde %97,1 ile en yüksek derecelendirme notlarından birine sahibiz” dedi.

Zor günlerde dayanışmanın önemine gönülden inanıyoruz

Güliz Öztürk “Türkiye’de havacılıkta ilk kadın CEO olarak bu zor dönemde kaptan köşkünde idiniz. Gözlemleriniz ve deneyimleriniz nasıldı bu süreçte”şeklindeki soruya şöyle yanıt verdi“Tahliye uçuşları için yoğun ve titiz bir operasyon yürüttük ancak sürecin en zorlu tarafı şüphesiz yaşanılan acı… Kaybedilen canların geri gelmeyeceğini bilmek, depremin milyonlarca insana yaşattığı olumsuz etkiyi görmek çok üzücü.

Havacılık sektörü anlık operasyonlarda hızla aksiyon alınan, zorlu şartlara alışık olduğumuz bir sektör ama kayıplarımız için duyduğumuz üzüntü çok zorlayıcı oldu hepimiz için. Ülke olarak çok zor zamanlardan geçiyoruz. 6 Şubat’ta yaşadığımız deprem felaketinin acısı hâlâ çok taze.

Bu zorlu günleri aşmak ve iyileşmek için dayanışmanın önemine gönülden inanıyoruz. Milletçe, dayanışma içerisinde yaralarımızı sarmaya çalışıyoruz. Elbette şu anda hepimizin en öncelikli görevi; depremden etkilenenlere en hızlı ve etkin şekilde destek olabilmek, desteğimizi uzun soluklu bir şekilde sürdürebilmek… Bu süreçte, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu’nun Mor Yerleşke projesini desteklemeye karar verdik.”

IATA Genel Kurulu İstanbul'da

Haziran’da İstanbul ‘da gerçekleşecek IATA’nın Yıllık Genel Kurul toplantısına Pegasus ‘un ev sahipliği yapacağını belirten Güliz Öztürk “Pegasus Hava Yolları olarak 4-6 Haziran’da İstanbul’da gerçekleştirilecek IATA Yıllık Genel Kurul toplantısına ev sahipliği yapacağız.

Dünya çapında üst düzey havacılık profesyonellerini bir araya getiren bir organizasyon bu. Hava yolları, sektör ortakları, uluslararası ve bölgesel kuruluşlar, havacılık sektörünün önde gelen üreticileri ve tedarikçilerinden oluşan yaklaşık 1.000 katılımcı bir araya gelecek.

Hava taşımacılığı sektörünün karşı karşıya olduğu önemli ekonomi, teknoloji ve sürdürülebilirlik temelli sorunlarına odaklanacağız. Böyle önemli bir etkinliğin İstanbul’da gerçekleştirilecek olması, Türk sivil havacılığının dünyadaki konumu açısından da gurur verici” diye konuştu. (dünya)

'Cumhuriyet'in 100. yılında 100 uçak eşiğini aşacağız'

Yorumlar Tüm Yorumlar (21)

Yer işletme ~ 1 yıl önce
Fantayla cola ile gazimizi alırlar işcinin emekçinin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yanlız yer işletme ~ 1 yıl önce
Karpayi adı altında verilen banka promosyonu bu karpayindan kuruş yansımadı işçiye kimse hikaye yapmasin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adeletin olmadi yer.... ~ 1 yıl önce
Havacilikta bir bayan CEO dedik her şey güzel olur dedik lakin emek verenin ekmegine kan doğrandiniz tebrikler ramp opers unutuldu küstürüldü resmen.. 70 binler 90 binler 30 binler havada uçar oprs ramp 20 bin yazıklar olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Adeletin olmadi yer.... ~ 1 yıl önce
Havacilikta bir bayan CEO dedik her şey güzel olur dedik lakin emek verenin ekmegine kan doğrandiniz tebrikler ramp opers unutuldu küstürüldü resmen.. 70 binler 90 binler 30 binler havada uçar oprs ramp 20 bin yazıklar olsun...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçekler acı ~ 1 yıl önce
Dışarı haksız yere atılanlara dolu içerdekiler sus pus uçuyor reklamın iyisi kötüsü olmaz uçak al elaman al eskilere yap sınav aaa onca yıl uç sınavlarla ilk başta işe gir uç sonra başarısızsınız hadi ücretsiz izin sınra gel sınava gir aaa dayım yok benim bide bakmışım yetersiz bakiye Atmışlar sınra ücretli okullardan tecrübesiz adam al iki kelime konuşmayan döngü böyle devam eder .Dayın yoksa silik sessizsen sırtını yaslamazsanız işiniz zor satış yap listelerde üst sıralara yerleş hamburger firması gibi ayın elmanı Seçil uçuş güvenliği mi hayır yolcuya yiyecek içeçek satıştan para ödülü kazan . Şirkte para kazandırdın ödülü satış yap prim al maaşın artsın hava yolu gelsin uçaklar herkes çalışsın sendikasız hava yolu dert köşesi gibi oldu yazı ama gerçekler acı .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Işçi ~ 1 yıl önce
Bu kaçıncı yorum bilmiyorum ama editör sağ olsun Pegasus hakkında yorum yazdığımda kötü olduğunda yayınlamiyor prim prim dediler ekmegimize kan doğradı Lar yaz geliyor remp ayakta siz raporları görün bu sene

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ops ~ 1 yıl önce
Yeter insanların hakkını yediğiniz. Bütün şirketler banka promosyonu dağıttı banka promosyonu yok, kar ettik diye her yerde söylersiniz dağıttığınız kar payı adaletli değil.Akıllanmadınız bir türlü .Adaletli davranan bir kişi gelmedi şuraya. Hiç mi korkunuz yok ayıp apronda çalışan insanları sömürdüğünüz yetmedi mi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pegasus ~ 1 yıl önce
Ülkemizin en iyi dijital havayolu bence. Karalamadan, yargılamadan yorum yapamıyor musunuz? Gurur duyulacak bir haber bu. Hala su diyorsunuz yahu. Napsın bedava mı uçursun? Arada onu da yapıyor takip etseniz haberiniz olur. İyi ki varsın Pegasus sayende uçmayan kalmadı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Noname ~ 1 yıl önce
Havacılık sektöründe çalıştım.size başvuru yapıyorum Maalesef ki 90 sonrası alımlar oluyor Deneyimim var Onu neden görmüyorlar????
En sevdiğim sloganınız... ~ 1 yıl önce
Havacılığı biz baslatmadık ama biz değiştirdik Uygulamalarınızı uygulamaya çalışıyorlar da böyle de kopyacılık olmaz ki...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yakışır ~ 1 yıl önce
100.yıla 100 uçak Başarılarınız daim olsun Pegasus ailesi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000