06 Temmuz 2014, Pazar 16:28:57

ANKA İÇİN SERİ ÜRETİM ZAMANI

Türk Hava Kuvvetleri'nin yerli insansız hava aracı ANKA için 10 adet sipariş verdiği belirtildi.
  • İnsansız hava araçlarında büyümeye devam edersek insansız Ay ve Mars görevleri de yapabiliriz yakında. Örneğin Çin’in Change Ay projeleri .
  • Durmak yok yola devam
  • Lafa bak: "YURT DIŞINDAN BAZI ÜLKELER ANKA İLE İLGİLENİYOR" . Yurt içinden ilgilenen ülke var mı?
  • Burası bir havacılık platformu, akp yazıp sonra tartışmanın siyasete kaymasının bu habere hiç bir faydası yok. Öyle veya böyle Türkiye'mde bir şeyler üretiliyorsa veya montajı yapılıyorsa bu güzel bir şeydir. Eleştiriye evet ama karalamaya hayır. Keşke Airporthaber üyelik sistemine geçse de ortaya kinini kusan insanlardan kurtulsak artık.
  • mu haaa ilk ve son müşterisi hav kom olur..bi kör topal uçururuz anka kuşunu...
  • HAYIRLI OLSUN...GELECEK INSANSIZ HAVA ARACLARINDADIR...DOGRU BIR YATIRIMDIR ...PROJENIN BASLANGICI DOKSANLI YILLAR OLUP..HAVA KUVVETLERIMIZIN ASKERI SANAYIIMIZE IHALE ETTIGI BIR PROJEDIR...
  • Hehe 20 sene he. İrlandayada yollayacaz sana hediye
  • Siz kim oluyorsunuz ki 20 sene sonra uçakları teslim alıyorsunuz..?? Türkiye'nin teslimatla ilgili bir sorunu olacağını düşünmüyorum:)
  • OK adlı kullanucı 20 seneye teslim edersiniz demiş ; OK kullanıcısı sen hangi ülkede yaşıyosun ? Köprüye karşı çıkıp köprüden geçmesini biliyorsunuz onuda söylesene?
  • Zaten ak parti sayesinde batmaya yuz tutmus bir sirket aldi yurudu allah islerini arttirsin insallah devlete millete faydali seyler yapiliyor insallah personellerde gundeme gelecek en kisa zamanda tum personel hizmetlisinden mudurune iyilestirme bekliyor personelin kafasi maasla mesgul olmazsa daha bu fabrikadan ne isler cikar insallah

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) Uçak Grup Başkanı Özcan Ertem, yerli insansız hava aracı ANKA'nın prototiplerinin belirli seviyeye geldiği görüldükten sonra Türk Hava Kuvvetleri'nin 10 uçaklık seri sipariş verdiğini belirterek, bunun üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Ertem, dünyada çeşit sıkletlerde insansız hava araçları bulunduğunu kaydederek, ANKA'nın 1,5 ton ve üzeri sınıfta pazar bulmaya çalıştığını anlattı.

Aynı pazarda İsrail'in Heron, ABD'nin Predator araçları bulunduğuna dikkati çeken Ertem, 2005'te başlayan çalışmalar sonucunda ANKA'nın 5 yıl sonra ilk uçuşunu yaptığını anımsattı.

Ertem, 2010'dan bu yana da yüksek miktarda uçuş biriktirdiklerini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bana göre ANKA'yla bulunduğu sektör itibarıyla bu 2 uçağa ciddi rakip olduğumuzu düşünüyorum. Onlardan birtakım yerlerde avantajlarımız da var. Mesela motor tipimiz daha farklı, jet uçakların kullandığı yakıtı kullanan motor seçtik. Dolayısıyla bunu kullanacak hava kuvveti, F-16'sına ne koyuyorsa ANKA'ya da aynı yakıtı koyup uçabilecek. Bilgisayar sistemleri ve yazılımlarının tümü bize ait. Tüm bu unsurlar istediğimiz ülkeye istediğimiz şekilde bunu verebilme fırsatını veriyor. Türk Silahlı Kuvvetlerinin uçağı alıp kullanmaya başlaması ve onun ihracat potansiyelinin bununla başlaması en önemli hedeflerimizdendir."

"YURT DIŞINDAN BAZI ÜLKELER ANKA İLE İLGİLENİYOR"

ANKA'nın TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda geliştirildiğini vurgulayan Ertem, belirli miktarda prototipinin yapılması üzerine odaklandıklarını aktardı.

Ertem, ilk prototiplerin istekleri karşılayıp karşılamadığının görülmesinin beklendiğini belirterek, "Bu prototiplerin belirli seviyeye geldiği görüldükten sonra 10 uçaklık seri siparişi, Türk Hava Kuvvetleri yeni verdi. Şimdi onun üzerine çalışıyoruz. Şu anda bile bu uçakla ilgilenen ülkeler var. Türk Hava Kuvvetlerinin alacak olması da onlar için güzel bir referans. Tahmin ediyorum Türk Hava Kuvvetleri 'ben aldım, uçuruyorum' diyene kadar onlar da izlemeye devam edecektir" şeklinde konuştu.

ANKA'yı uluslararası fuarlarda sergilediklerini ifade eden Ertem, stantlara rakiplerin, sistem sağlayıcılar ve basının oldukça fazla ilgi gösterdiğini söyledi.

Ertem, uçaktaki bilgisayar ve yazılımlarla ilgili şunları kaydetti:

"Milyonlarca satır bilgisayar kodundan bahsediyoruz. Bu kodların hepsi de Türkiye'de geliştirilmiştir. Aslında bu, işin en stratejik yönünü oluşturuyor. Dolayısıyla bunu 'kim tasarladı, kim düşündü ve ne şekilde tasarladı' diye bakmak lazım. Dünyada en liberal görünen ekonomilerde bile havacılık, uzay sanayi ve mutlaka devletlerin dikkat ettiği sanayiler oluyor. Çok şükür, devamlı büyüyoruz ve geleceğe dair ciddi hedeflerimiz var. Son dönemde bu projelere katılmak isteyen çok ciddi yerli sanayicimiz oluştu. Yardımcı sanayi ile bu işe giriyor olmak çok güzel. Bu entegratör rolümüzü diğer bütün ürünlere doğru taşımak istiyoruz."

ANKA İÇİN SERİ ÜRETİM ZAMANI

Yorumlar Tüm Yorumlar (15)

İnsansız Uzay ~ 9 yıl önce
İnsansız hava araçlarında büyümeye devam edersek insansız Ay ve Mars görevleri de yapabiliriz yakında. Örneğin Çin’in Change Ay projeleri .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
häkan ~ 9 yıl önce
Durmak yok yola devam

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ercan ~ 10 yıl önce
Lafa bak: "YURT DIŞINDAN BAZI ÜLKELER ANKA İLE İLGİLENİYOR" . Yurt içinden ilgilenen ülke var mı?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Burası bir havacılık platformu, akp yazıp sonra tartışmanın siyasete kaymasının bu habere hiç bir faydası yok. Öyle veya böyle Türkiye'mde bir şeyler üretiliyorsa veya montajı yapılıyorsa bu güzel bir şeydir. Eleştiriye evet ama karalamaya hayır. Keşke Airporthaber üyelik sistemine geçse de ortaya kinini kusan insanlardan kurtulsak artık.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
dfr ~ 10 yıl önce
mu haaa ilk ve son müşterisi hav kom olur..bi kör topal uçururuz anka kuşunu...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
HAYIRLI OLSUN...GELECEK INSANSIZ HAVA ARACLARINDADIR...DOGRU BIR YATIRIMDIR ...PROJENIN BASLANGICI DOKSANLI YILLAR OLUP..HAVA KUVVETLERIMIZIN ASKERI SANAYIIMIZE IHALE ETTIGI BIR PROJEDIR...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Hehe 20 sene he. İrlandayada yollayacaz sana hediye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 10 yıl önce
Siz kim oluyorsunuz ki 20 sene sonra uçakları teslim alıyorsunuz..?? Türkiye'nin teslimatla ilgili bir sorunu olacağını düşünmüyorum:)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
OK adlı kullanucı 20 seneye teslim edersiniz demiş ; OK kullanıcısı sen hangi ülkede yaşıyosun ? Köprüye karşı çıkıp köprüden geçmesini biliyorsunuz onuda söylesene?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 10 yıl önce
Zaten ak parti sayesinde batmaya yuz tutmus bir sirket aldi yurudu allah islerini arttirsin insallah devlete millete faydali seyler yapiliyor insallah personellerde gundeme gelecek en kisa zamanda tum personel hizmetlisinden mudurune iyilestirme bekliyor personelin kafasi maasla mesgul olmazsa daha bu fabrikadan ne isler cikar insallah

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000