26 Aralık 2013, Perşembe 08:52:05

HÜRKUŞ İÇİN EN KRİTİK İMZA ATILIYOR

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Yeni Nesil Eğitim Uçağı Projesi'nin (HÜRKUŞ-B) seri üretim sözleşmesinin bugün imzalanacağını bildirdi.
  • Link e baktim bende makalenin sahibi bostan bir adam degil kullanilmamis mi peki gercekten bu ucaklar adam ordudakiler falan da kullanilmadigini soyluyor demis
  • bonba atiyor mu bu? bonba varsa kus iyi kustur zaa xD
  • kore çakması zırt kuş...elinizde patladı demiii :))
  • Bu ucakla ilgili cok ciddi iddaalar ortaya atildi http://www.sondevir.com/?aType=haber&ArticleID=93779 linkteki gibi... Simdiye kadar uretilen haberlere bakılırsa kullanilmadik kus ismi kalmamis serce pelikan baykus vs... peki nerde bu ucaklar nerde ucuyolar su anda ne kadar uretilmis. Bilgisi oluptla paylasan olursa sevinirim.

SSM'den yapılan açıklamada, HÜRKUŞ-A Uçağı prototip üretimine yönelik Hürkuş Geliştirme Program Sözleşmesi'nin, 2005 yılının Ocak ayında gerçekleştirilen Savunma Sanayi İcra Kurulu'nda alınan karar gereğince, 15 Mart 2006 tarihinde SSM ile TUSAŞ arasında imzalandığı hatırlatıldı.

Program çerçevesinde, özgün bir eğitim uçağı prototipinin tasarım, geliştirme, üretiminin, test ve doğrulama faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, uluslararası sertifikasyonunun alınması ve sisteme ait teknik veri paketinin oluşturulmasının hedeflendiği belirtilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"İlk uçuşunu 29 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirmiş olan HÜRKUŞ-A uçağı, şu ana kadar 15 sortide uçmuş olup, analog bir kokpite sahiptir. HÜRKUŞ-A uçağının Ağustos 2015'te EASA'dan tip sertifikası alması hedeflenmektedir. Edinilen tecrübe ve kabiliyetler çerçevesinde, 26 Eylül 2013 tarihli Savunma Sanayi İcra Komitesi Kararı ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın 15 adet Yeni Nesil Temel Eğitim Uçağı ihtiyacının karşılanması amacıyla TUSAŞ ile HÜRKUŞ-B uçaklarının seri üretimini öngören teklifi üzerinden sözleşme görüşmelerine başlanması kararı verilmiştir. Bu görüşmelerin neticesinde seri üretim sözleşmesi bugün imza aşamasına gelmiştir.

Bu kapsamda, SSM Müsteşarı Murad Bayar'ın katılımlarıyla TUSAŞ Havacılık Tesislerinde Yeni Nesil Eğitim Uçağı Projesi (HÜRKUŞ-B) Sözleşme İmza Töreni gerçekleştirilecek."

HÜRKUŞ-B KAPSAMINA 15 ADET UÇAK ÜRETİLECEK

Açıklamada, HÜRKUŞ-B kapsamında TUSAŞ tarafından 15 adet uçağın üretileceği ve HÜRKUŞ-A'dan farklı olarak, uçakların tamamında ASELSAN tarafından sağlanacak modern aviyonik ekipmanlarla birlikte dijital kokpitin yer alacağı bildirildi.

İlk uçak teslimatının, sözleşmenin yürürlüğe girmesine müteakip 48. ayda gerçekleştirilmesinin planlandığı aktarılan açıklamada, "Bahse konu sözleşme ile birlikte TUSAŞ'ın projedeki yerli yüklenici sayısı 33'e yükselmiş olacak. Ayrıca, imzalanacak bu sözleşme kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin silahlı yakın hava destek ve keşif gözetleme ihtiyacına yönelik geliştirilmesi planlanan HÜRKUŞ-C uçağının kavramsal tasarım faaliyetleri de gerçekleştirilecek" ifadelerine yer verildi.

HÜRKUŞ İÇİN EN KRİTİK İMZA ATILIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (7)

kore mi ~ 8 yıl önce
Link e baktim bende makalenin sahibi bostan bir adam degil kullanilmamis mi peki gercekten bu ucaklar adam ordudakiler falan da kullanilmadigini soyluyor demis

Yanıtla

Kalan karakter 1000
... ~ 8 yıl önce
bonba atiyor mu bu? bonba varsa kus iyi kustur zaa xD

Yanıtla

Kalan karakter 1000
aahahaha ~ 8 yıl önce
ahahah ahahah ahaaaaa hahahaaaaa offf cok gulduuum altima ettim yaaaaa. yahu o ucagi bunlar degil senin gibi zekaya(!) sahip olanlarin yapmasi lazim aslinda yaaa
tlt ~ 8 yıl önce
kore çakması zırt kuş...elinizde patladı demiii :))

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hurkus kore ~ 8 yıl önce
Bu ucakla ilgili cok ciddi iddaalar ortaya atildi http://www.sondevir.com/?aType=haber&ArticleID=93779 linkteki gibi... Simdiye kadar uretilen haberlere bakılırsa kullanilmadik kus ismi kalmamis serce pelikan baykus vs... peki nerde bu ucaklar nerde ucuyolar su anda ne kadar uretilmis. Bilgisi oluptla paylasan olursa sevinirim.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
laf iste ~ 8 yıl önce
hurkuse kore deyip zaten niyetini belli etmissin. madem ortaya cok iddialar atilmis ve birde link vermissin, demmek ki cok ilgilisin. e madem bu kadar ilgilisin, interneti kullanabilen biride olduguna gore buradan artistlik yapacagina baksana internete. Senin amacin bilgi falan almak degil ama oyle ama boyle yapilan bu ucaga pislik atmak, kotu niyetlisin kotuuuuu. Allah senin gibileri islah etsin
bunlar safsata ~ 8 yıl önce
Hava kuvvetleri eğitim uçağı ihitiyacının BİR KISMINI karşılamak için Koreden KT-1T uçakları almıştır. Bu uçaklar TAIde üretilmiş olup teslim edilmiştir. İhtiyacın kalanı için TAI yeni bir tasarım olan HÜRKUŞU tasarlamıştır. Haberde bahsi geçen sözleşme ile ihtiyacın KALAN kısmı yerli tasarım hürkuş ile gerçekleştirilecektir. KT-1 uçakları ile Hürkuş tamamen farklı tsarımda ve performansta uçaklar. Her arabanın 4 tekeri var diye birbirine benzetmek nasıl saçmaysa bunları benzetmekte saçma. diğer bahsettiğiniz kuş ismindeki uçaklar ise insansız hava aracı olarak geçse de bunlar gözlem ve keşif yapan uçaklar değil, çoğunlukla topçu atışında hedef çeken uçaklardır.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000