20 Haziran 2022, Pazartesi 09:37:31

Ahmet Bolat; 'Alternatifleri değerlendiriyoruz'

Amerika’da uçuş ağına Seattle’ı da ekleyen THY, yeni hatlar için kolları sıvadı. Yurtdışında yüksek talep olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Bolat, “Amerika ve Asya’da da yeni hat açma çalışmalarımız var” dedi.
  • Sende fos ciktin sayin ayci pardon bolat
  • Bayram öncesi sevindiricek ikramiye prim maaş zam hayırlı olsun diyormuyuz nedir ne değildir
  • Bence yatmaz tok acin halinden anlamaz
  • Başkanım ikramiye haberlerinizi 4 gözle bekliyoruz inşallah bu bayramda yüzümüzü güldursunuz
  • Sn kıymetli başkanım , bayramda yüzümüzü güldür ikramiye bekliyoruz..
  • Kurban bayram paraları ne zaman yatacak arkadaşlar
  • Başkanım benim be adam adam nur yüzlü
  • Atatürkün partisi dogru yolda olsaydı, bunlar yönetmezdi iyi bir muhalefet lazım
  • Bayram öncesi sevindiricek ikramiye prim maaş zam haberleri bekliyoruz başkanım hayırlı bayramlar
  • 2022 yılı başında enflasyonla sanki enflasyonun arasında dağlar kadar fark var sayın Ahmet bolat bey maaşlara ara zam bayram harçlığı olsun tgs şirketi havas ve THY arasında çok eziliyo gerçi yoksulluk çekmeyen nerden bilsin 5.500 lira maaş alipta 3.000 lira kira verim 2 bin lirayla ay sonunu iple çeksin çocuk okusun fatura ödesin ben 7 yılımı verdim bu havaciliga en güzel yıllarımı BURDA heba ettim ve şu anki aldığım ücret gerçekten gülünç durumda. Bazen öyle zorlanıyoruz genel olarak cocuklar için istediklerini yapamayınca yerin dibine girmenin ne olduğunu biz biliyoruz ama siz bilmezsiniz anlamazsınız

Amerika’da uçuş ağına Seattle’ı da ekleyen THY, yeni hatlar için kolları sıvadı. Yurtdışında yüksek talep olduğunu söyleyen Başkan Ahmet Bolat, “Amerika ve Asya’da da yeni hat açma çalışmalarımız var” dedi.

Türkiye'nin yurtdışındaki bayrak taşıyıcısı konumunda bulunan markası Türk Hava Yolları (THY), yurtdışında açtığı yeni hatlarla büyümesini sürdürüyor. Şirketin son olarak uçuş ağına dahil ettiği noktalardan biri de Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) en zengin ilk 10 şehri arasında yer alan Seattle oldu. THY'nin ABD'deki 12'nci destinasyonu olan hatta uçuşlar pazartesi, çarşamba, cuma ve pazar olmak üzere haftada 4 gün karşılıklı olarak yapılacak. Hat açılışı dolayısıyla Seattle uçağında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, "Milletçe herkesin sahiplendiği Türkiye'nin en önemli markası THY'yi inşallah hep birlikte büyütmeye devam edeceğiz. Bu yıl çift haneli büyüme hedefimiz vardı, bütçenin üstüne çıkıyoruz. 2023'te de büyümemiz çift haneli olacak" dedi.

THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Ahmet Bolat, "AnadoluJet ve Turkish Cargo'da büyüme için alternatifleri değerlendiriyoruz; uluslararası bono piyasasında aktif rol almak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

HEDEF HER GÜN UÇMAK

Sabah Gazetesi'nden Feride Cem'e konuşan bulunan Ahmet Bolat önemli açıklamalarda bulundu.

Yakın zamanda Seattle'ın yanı sıra Buhara ve Tivat hatlarını da açtıkları bilgisini veren Bolat, "Amerika'da Detroit, Denver ve Orlando hatlarının yanı sıra Asya'da da yeni hat çalışmalarımız sürüyor" diye konuştu. THY'nin yurtiçinin yanı sıra yurtdışında da yüksek bir taleple karşı karşıya olduğunu söyleyen Bolat, yeni uçakların filoya dahil olmasıyla birçok hatta frekansları artıracaklarını kaydetti. Bolat, şunları anlattı: "24 saatte içinde bulunduğumuz uçağın business class yolcusu doldu. Bu hatta büyük bir talep var. Kısa zamanda günlük uçuşa dönmeyi planlıyoruz. Uçuşları artıramamamızın en önemli nedeni geniş gövde uçağımızın olmaması. Yakın zamanda 6 adet Airbus A350 satın aldık. Geniş gövdeli uçaklarımızı artırmaya devam ediyoruz. Öte yandan A380'le ilgili hiçbir düşüncemiz yok, bedava verseler yine kullanmayız. Aynı şekilde 747-8'i de almam."

İHRACATA 13 MİLYAR $ KATKI

Seattle hattıyla yolcuları İstanbul'a getirmek istediklerini söyleyen Ahmet Bolat, İstanbul'u öne çıkaran çalışmalara ağırlık verdiklerini anlattı. Aynı zamanda Hizmet İhracatçıları Birliği Başkanı olan Bolat, şu bilgileri verdi: "Türkiye'nin 225 milyar dolarlık ihracatının 55 milyar doları hizmet ihracatından geldi. THY olarak bu rakama 8 milyar dolar katkı verdik. 2022 sonunda katkımız 13 milyar dolara çıkıyor. Hedefimiz koordinasyonu artırarak bu yıl hizmet ihracatını 80 milyar dolara, 4 yılda da 110 milyar dolara çıkarmak." Bu yıl THY olarak 75.5 milyon yolcu taşımayı planladıklarını söyleyen Bolat, "İstanbul'a dönüşte ekranlardan stop-over programımızla ilgili bilgi vereceğiz. Yurtdışındaki ofislerimizde de tanıtım konusunda etkin çalışmalar yapacağız" dedi.

ANADOLU JET'TE KOLLAR SIVANDI

Sohbet sırasında Anadolu Jet'te yaşanan yüksek talep artışına da dikkat çeken Bolat, filoyu yeni nesil uçaklarla güçlendirdiklerini söyledi. Peyderpey imaj değişikliği ve markalaşma çalışmalarına gidecekleri bilgisini veren Bolat, süreçle ilgili şunları anlattı: "Anadolu Jet'in rezervasyon sistemini TK'dan ayırmayı düşünüyoruz. Şu anda düşük maliyetli hatlara ürün veren firmalarla görüşüyoruz. Sistemin hantallaşmaması için Anadolu Jet'in şirketleşmesi daha mantıklı. Bütün stratejilerimizi buna göre kuruyoruz." Bolat, Turkish Cargo'nun şirketleşmesinin söz konusu olabileceğini söyledi.

ALTERNATİF YAKIT ÇALIŞMALARI SÜRÜYOR

Yakıt konusunda yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Bolat, "Çalışmalar biyoyakıtın çok kolay bir emtia olmadığını gösteriyor. Onun yerine başka neler olabilir onlara bakılıyor. Sistem, saldığınız gaz kadar başka bir şekilde onu dünyadan elde etmeye gidiyor. Hidrojenin de o kadar yakın olduğunu düşünmüyorum. Boğaziçi Üniversitesi ile birlikte yürüttüğümüz yosundan yakıt elde etme konusundaki çalışmalar devam ediyor. Alternatif yakıtların kullanımının çok yakın olduğunu söyleyemeyiz" diye konuştu.

400 YERLİ PİLOT GELSE ALIRIM

Ahmet Bolat, 377 uçaklık filosu ile 129 ülke ve 340 noktaya uçan THY'nin pilot ihtiyacına dikkat çekti. Taleplerde 2019'un üstüne çıkmalarına rağmen ekstra uçuş koyamadıklarını anlatan Bolat, hatta bazen uçuş kestiklerini belirtti. Türkiye'de ve dünyada gelecek üç yılda çok büyük bir pilot ihtiyacı olacağını söyleyen Bolat, şunları aktardı: "Çünkü bir pilotun yılda kullanılacağı saat sabit, bunu değiştiremezsiniz. Şu anda hala pilot arıyoruz, bunun için de bazı şartları değiştirdik. Kendimiz de pilot yetiştiriyoruz burada da kapasiteyi artırmayı düşünüyoruz. CPL lisanslı pilotları ne kadar kısa sürede sisteme katabiliriz, onu çalışıyoruz. Şu anda 400 yabancı pilotumuz var, 400 yerli pilot gelse hepsini alırız."

ÜÇ ŞİRKET BİRLEŞECEK

Bolat, başkanlığı döneminde odak noktalarından birinin de iştiraklerinin kârını artırmak olduğunu söyledi. Geçen yıl elde ettikleri 1.4 milyar dolarlık kâr içinde iştiraklerinin payının 130 milyon dolar olduğu bilgisini veren Bolat, "Hedefim iştiraklerimizin kârının ana şirketin kârının yarısına erişmesi. Öte yandan Turkish Technic, Turkish Ground Services'in dünya çapında bir şirket olması önemli, Do&Co zaten olmaya başladı. Şirketlerimizin dünya çapında büyümesiyle kâr içindeki paylarını yarı yarıya seviyesine getireceğiz. Bu en önemli imzalarımızdan biri olacak. Mesela bu kapsamda kabin, koltuk ve eğlence şirketimizi birleştirerek tek çatı altında topluyoruz" diye konuştu.

Ahmet Bolat; 'Alternatifleri değerlendiriyoruz'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (203)

Ahmet b.ayci ~ 2 gün önce
Sende fos ciktin sayin ayci pardon bolat

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlı olsun diyelim mi ~ 2 gün önce
Bayram öncesi sevindiricek ikramiye prim maaş zam hayırlı olsun diyormuyuz nedir ne değildir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Saw ~ 2 gün önce
Bence yatmaz tok acin halinden anlamaz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
THY CARGO ~ 3 gün önce
Başkanım ikramiye haberlerinizi 4 gözle bekliyoruz inşallah bu bayramda yüzümüzü güldursunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TK kargo ~ 3 gün önce
Sn kıymetli başkanım , bayramda yüzümüzü güldür ikramiye bekliyoruz..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 3 gün önce
Kurban bayram paraları ne zaman yatacak arkadaşlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs ~ 3 gün önce
Başkanım benim be adam adam nur yüzlü

Yanıtla

Kalan karakter 1000
memoli ~ 3 gün önce
Atatürkün partisi dogru yolda olsaydı, bunlar yönetmezdi iyi bir muhalefet lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sayın başkan ~ 4 gün önce
Bayram öncesi sevindiricek ikramiye prim maaş zam haberleri bekliyoruz başkanım hayırlı bayramlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tgs sofor ~ 4 gün önce
2022 yılı başında enflasyonla sanki enflasyonun arasında dağlar kadar fark var sayın Ahmet bolat bey maaşlara ara zam bayram harçlığı olsun tgs şirketi havas ve THY arasında çok eziliyo gerçi yoksulluk çekmeyen nerden bilsin 5.500 lira maaş alipta 3.000 lira kira verim 2 bin lirayla ay sonunu iple çeksin çocuk okusun fatura ödesin ben 7 yılımı verdim bu havaciliga en güzel yıllarımı BURDA heba ettim ve şu anki aldığım ücret gerçekten gülünç durumda. Bazen öyle zorlanıyoruz genel olarak cocuklar için istediklerini yapamayınca yerin dibine girmenin ne olduğunu biz biliyoruz ama siz bilmezsiniz anlamazsınız

Yanıtla

Kalan karakter 1000
TGS ŞÖFÖR CEVAP ~ 3 gün önce
Senin yazmana istinaden biz de 25 yıl nonstop havalimanın da çalıştık.Bu demek oluyor ki 25 kış 25'te yaz oluyor demek.Şunu anlatmaya çalışalım sana madem 7 yılını sektöre verdin bunun karşılığını aldın haliyle.Tabii nasıl bir yaşantın var bilmek zorunda değiliz ama para yönetimi diye bir şey de var.Yani ayağını yorganına göre uzat ve bir işin var çemberin dışına çıkma şirketin dışına demek istedim.Çünkü cadı kazanı çemberin dışı dostum ✈
XXX ~ 2 gün önce
Vah vah burada 7 yılınızı heba etmeniz çok acıklıydı.Bir tek siz çalıştınız galiba TGS personeli olarak.Demekki 7 yılı havalimanında heba etmeseydiniz mankenlikmi yapacaktınız yada dizi oyuncusumu olacaktınız orası pek anlaşılmadı.Kader işte emekliliğe kadar çalışalım kardeşim boş ver ✈

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000