27 Eylül 2023, Çarşamba 12:25:50

Motor sorunu sürüyor; THY daha fazla uçağı yere indirecek

Türk Hava Yolları, Pratt & Whitney PW1100G tipi motorların kullanıldığı A321'lerden 12 adedini yere indiriyor.
  • Ee? Uçaklar yerde kaldığı zaman zarfındaki zararı kim ödüyor?
  • Yetkililere sormak lazim bu sikintilar neden pagasusta yok, neden ayni motorlardan THY da alamadi bu arada kimlerin cepi doldu arastirmak lazim
  • Cfm alsydınız hiçkimseye dert olmayacaktı!
  • Yahuuu dedim cfm den vaz geçmeyin
  • Thy ucak alimlarindaki departman gorevini iyi yapmiyor veya kapasitesi dusuk; bu motorlarin sorunlu oldugunu herkes biliyordu, bile gore alinmis ve sirket zarara ugratilmistir, ayni ucaklari kullanan Pegasus bu hataya dismemistir.. Ayni hatalar zinciri heralanda ornegin A350 konfigurasyon secimlerinde de var; Yolcu tuvaletleri Kokpitin yanina planlanarak on galleyde ve kokpit girisinde guvenlik zafiyeti yaratilmistir; bu rezillik ornegin Rus 350 lilerde yoktur, secimler daha guzel ve servisi kolaylastiracak guvenligi saglayacak tarzda yapilmistir..

Türk Hava Yolları, Pratt & Whitney PW1100G tipi motorların kullanıldığı A321'lerden 12 adedini yere indiriyor.

Pratt & Whitney'in PW1100G motorunda devam eden sorunlar nedeniyle dünya çapında birçok havayolu şirketi uçaklarını yere indirirken THY de bazı uçaklarını yere indirmeye devam edecek.

Hazli hazırda 9 uçağını yere indirmiş bulunan Türk Hava Yolları, yıl bitmeden en az 3 uçağını daha yere indirecek. 

SORUN NEDEN KAYNAKLANIYOR?

Söz konusu sorunun, yüksek basınçlı türbin disklerinin üretiminde kullanılan ve Pratt & Whitney'in ana şirketi RTX (eski adıyla Raytheon) tarafından üretilen bir metal tozundaki kusurdan kaynaklandığı belirtiliyor.

Sorun, 2015'in dördüncü çeyreği ile 2021'in üçüncü çeyreği arasında üretilen toplam 3 bin motordan 1.200'ünü etkilediği ifade ediliyor.

Konuyla ilgili kısa bir açıklama yapan ABD havacılık otoritesi (FAA), "Sorunun farkında olduğunu ve Pratt & Whitney ve etkilenen ABD'li operatörlerle temas halinde bulunduğunu" belirterek, "tüm uygun önlemlerin alınmasını sağlayacağını" duyurmuştu.

PRATT & WHITNEY İLE BİRLİKTE HAREKET EDİLİYOR

Türk Hava Yolları'nın uçak bakım-onarım şirketi THY Teknik A.Ş. ile Pratt & Whitney arasında yapılan görüşmelerle gerekli planlamaların hazırlandığı ve uygun zamanda uçakların yere indirilmesi için takvim oluşturulmaya çalışıldığı öğrenildi.

Geçtiğimiz dönemlerde Spirit Airlines, Delta Air Lines ve Air New Zealand gibi şirketler de bazı uçaklarını yere indirmiş ve kapasite daraltmamak için yeni uçak kiralama yoluna gitmişti.

©AirportHaber.com

Motor sorunu sürüyor; THY daha fazla uçağı yere indirecek

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Ee ~ 2 ay önce
Ee? Uçaklar yerde kaldığı zaman zarfındaki zararı kim ödüyor?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 2 ay önce
Yetkililere sormak lazim bu sikintilar neden pagasusta yok, neden ayni motorlardan THY da alamadi bu arada kimlerin cepi doldu arastirmak lazim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cukkaa ~ 2 ay önce
Cfm alsydınız hiçkimseye dert olmayacaktı!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cfm ~ 2 ay önce
Yahuuu dedim cfm den vaz geçmeyin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Alimlar sorunlu ~ 2 ay önce
Thy ucak alimlarindaki departman gorevini iyi yapmiyor veya kapasitesi dusuk; bu motorlarin sorunlu oldugunu herkes biliyordu, bile gore alinmis ve sirket zarara ugratilmistir, ayni ucaklari kullanan Pegasus bu hataya dismemistir.. Ayni hatalar zinciri heralanda ornegin A350 konfigurasyon secimlerinde de var; Yolcu tuvaletleri Kokpitin yanina planlanarak on galleyde ve kokpit girisinde guvenlik zafiyeti yaratilmistir; bu rezillik ornegin Rus 350 lilerde yoktur, secimler daha guzel ve servisi kolaylastiracak guvenligi saglayacak tarzda yapilmistir..

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000