29 Ağustos 2013, Perşembe 11:31:55

'SİZLERE DOĞRU OLMAYAN BİLGİLER VERİLİYOR'

Hava İş Sendikası HABOM ve MNG personeline bir çağrıda bulundu. Sendika, çalışanların Çelik-İş'e üye olmaya zorlandıklarını belirterek, 'size bu sendikadan ne fayda gelir' dedi...
  • 1- Habom'da işkolu tespiti yapılmadıysa,Herhangi bir sendika üye alımı yapabilir mi ? Yaptığı üyelikler geçerlimidir? 2- Hava-iş işkolu tespit başvurusunu tam olarak hangi tarihte yapmıştır ? 3- Hava-iş'in başvuru tarihinden önce İşkolu tespit edilmemiş bir şirkette kendisine üye olunmasını istemesi, şuan Çelik-iş in yaptığıyla aynı degilmidir ? 4- Havacılık kuralları sendika ile değişmektemidir ? 5- Hava-iş harici bir sendikanın işçiyi havacılık sektöründen koparacağı varsayımı neye göre yapılıyor ? 6- Az sayıda lisanlı diğerleri işçi olarak çalışacaktır deniliyor , şuanda Teknik A.Ş de lisansı olmayan çalışamamaktamıdır ? 7- Habom çalışanları grev yapabilir mi ? Eğer grev gücü yoksa bir sendika masada nasıl hak kazanır ? 8- Hava-iş Sendikanın Çelik-iş'den daha iyi bir kazanım elde etme gücü nereden gelmektedir ?
  • Hava-İş sendikası yöneticilerine; sizlerin yerinde olsam bırakırım kim nereye üye olursa olsun bir insan sadece yöneticileri istedi diye gidip iş kolu değişik olan bir sendikaya üye oluyorsa bırakınız ne yaparlarsa yapsınlar, eğer ben Uçak Teknisyeniyim ben uçak tamir ediyorum, uçak parçası onarıyorum, uçak lastiği, uçak motoru, uçak componenti değişimi yapıyorum T/S yapıyorum bunları yaparken benim incelediğim kitap AMM, CMM , ben araba tamiri yapmıyorum, ben demir çelik fabrikalarında çalışmıyorum, ben aslında temininde güçlük çekilen eleman sınıfındayım ben HAVACILIK sektöründe çalışıyorum diyemiyorsa bırakın istedikleri( yada kimsenin söyleyemediği)büyük ve saygıdeğer yöneticileri nereyi emrediyorsa gitsinler oraya üye olsunlar, ha birde bana kimse bu sendika bizim için ne yaptı masalını anlatmasın, çelik - iş ne yaptı yada sen gidip üye olmak istedin de geri mi çevrildin diye sorarım adama, her kes aynaya bakacak veya Sn Sefa İnan'ın yazılarını okuyacak
  • HAVA-IS bunlar hava civa gercekci olalim biraz! Senin ne burda cikip milleti gaza getirmeye hakkin var nede HABOM kelimesini agzina almaya. Senin kimsenin kafasini karistirmaya hakkin yok! Madem sari sendikaydi celik -is sen nerdeydin bugune kadar ? Sen neden kapinin onunden servis kaldirmadin? uye yapmak icin celik - is 'in yaptiginin yuzde kacini yaptin? Hade baska kapiya yemezler artik sizin yalanlarinizi.
  • artık herkes gerçeği gördü be aycin ;) başkan 20 yıldır nerelere para akıttığını? sendikanın parasını nasıl öğüttüğünü? 10 kişinin yapacağı işi nasıl 100 kişi çalıştırıp maaşlarının işçilerin alın terinden ödendiğini açıklasın!! he bide şu marjinal gruplara (vatan hainlerine) akıtılan el altından paraları açıklasın!! her kuruşumuz haram olsun, hem bu dünyada hemde diğer cihanda ellerimiz yakasında olacağından şüphesi olmasın aycin beyfendinin!!!
  • Sizce bunu suçlusu hava işmidir eğer bir işçi sendika üyesi oldu diye işten çıkarılıyor ise bunun suçlusu hava işmidir sendika kimseyi zorla sendika üyesi yapamaz olanıda zaten öğrenip işten çıkartıyorlar sunxpress te onurda pegasusuta insanlar bu yüzden işten çıkartılıyor bu yorumları yazanlar akıl tutulması içerisindedir başka bişey değil
  • Arkadaş arz talep diye bir olay var havais neden özel sektörde degil diyenlere lafım. Arkadaş sen gidip havais e üye oldun da yapmadılar mı. Hava iş in kapısı herkese açık. Sen bir kere gidip konuştun mu? Önce git bi konuş, çalışma yapın de. Türk milleti hazıra alışmış. Sendika istiyorsan önce gidip üye ol sizi istiyoruz de arkadaşlarını orgutle. Hava iş senin sendika isteyip istediğini nereden bilecek, kapınıza gelip zorla mı üye yapacak. Bi de şunu düşünün isterseniz, sendika özel firmanın kapısına gitse, millette biz sendika istemiyorduk ne işiniz var burada gidin dese, sendikanın düşeceği durumu dusun. Armut pis ağzıma düş devri bitti aflamayan çocuğa meme yok. Istiyorsan kapısına gidip talep edeceksin. Iki yorum yazmakla olmuyor bu işler...
  • Sevgili havais yonetimi ve destekcilerine sorarim bir habom calisani olarak.madem havais havayollari calisanlarini dusunuyordu peki havacilik sektoru sadece thy den mi ibarettir.havais ;pegasus,atlas,onur,mng,habom v.s... gibi kurumlarda faaliyet gosteren calisanlar icin bu zamana kadar ne yapmistir.2.5 yildir habom icin birgun tek faaliyet yapmadiniz simdi iyi olsun diye bir araya gelen dayanisma ornegi gosteren elinden aldiginiz haklari icin mucadele etmeye calisanlarin onune tas koymaya calismayin...
  • Dinime soven musluman olsa...
  • Sonunda Hava-İş bizim de farkımıza vardı. Önemli olan da bu artık kısa süre içerinde gerekli girişimlerde bulunup biz Thy-Habom personelini Hava-İş sendikasına üye yapmalıdırlar. Bize Tekniğin imkanlarını Hava-İş sağlayabilir. Çelik-İş sadece üyelik aidatımızı alacak yetki alamayacakları için ödediğimiz paralar boşa gidecek. Çelik-İş gelip konuşuyor anlatıyor ama herşey sözde yazılı hiç bir şey vaad edemiyorlar. Söz uçar yazı kalır. Yapacağız edeceğiz demekle olmuyor. Kime ne faydaları dokunmuş ki de bize faydası olsun.
  • arkadaşlar bu işin tek bir yolu var beğenmesenizde havaiş havaiş havaiş. arkadaşlar hava iş'e kızıp fevri hareket etmeyin. hepimizin ihtiyacı olan havaiş ve sağlayacağı imkanlardır. bugüne kadar ne yaptı demeyin yaptığı sağladığı imkanlar kazanımlar bellidir. bakınız örnek turkish teknik thy a.o. uzun lafın kısası havaişin de yanlışları olabilir fakat bize gerekli olanı sarı sendika çelik-iş değil sadece hava iş sağlayabilir... oyuna gelmeyinnn

Çalışanlara yapılan çağrıda:

HABOM ve MNG İşçilerine Hava-İŞ Sendikasından Önemli Duyuru ve Çağrı

Değerli HABOM ve MNG İşçileri;

Yıllardır sizlere “sendikalı olursanız kendinizi kapının önünde bulursunuz” diyen işveren yetkililerinin açık desteği ve baskısı ile ne yazık ki artık işverenlerin personel müdürlüğünden farkı olmayan Çelik-İş sendikasına üye olmaya zorlanıyorsunuz.Böyle bir sendikadan size ne yarar gelir?

HABOM işçilerinden gerekli desteği bulamayan Çelik-İş şimdi MNG işçilerini işverenle birlikte üye olmaya zorluyor.

MNG ve HABOM birleşmesi sadece HABOM’un EASA’dan bir türlü alamadığı bakım yetkisini göstermelikte olsa aldım diyebilmek için yapılan hukukun ve kuralların arkasına dolanmak olarak açıklanabilecek bir girişimdir, ancak tabii ki EASA bunu yerse…

Ancak bu aşamada hem işverenler hem de Çelik-iş Sendikası sizlere doğru olmayan bilgiler vermektedir.

İşverenler işkolunu metal işkolu yaparak sizlerin havacılık mesleği ile tüm bağlarınızı kopartmak ve böylece geçici, taşeron işçi statüsünde, çok az sayıda lisanslı personelin imza yetkileri altında kölece çalıştırmak istemektedir.

Sizleri yanıltmak ve hemen üye yapmak istemelerinin altında Hava-İş Sendikasının HABOM ve MNG’de resmi olarak işkolu tespiti yapılmasını Bakanlıktan talep etmesi yatmaktadır.

Çelik-İş İşkolu tespiti yapılmadan yetki almak için işverenler desteğinde sizleri üye yapmak istemektedir.

Çelik-İş Sendikası işkolu tespiti yapılmamış ve resmi gazete Bakanlıkça yayınlanmamış işyerleri olan HABOM ve MNG de yasal olarak üye bile yapamaz üyelikleri geçersizdir.

Burada Hava-İŞ Sendikasının bu iki şirket için yaptığı ÖNCE İŞKOLU TESPİTİ yapılsın şeklindeki talebini aşmak amaçlı bir oyun vardır. Bu oyuna gelmeyin.

Nasıl THY Teknik A.Ş’de daha önce bakanlıkça yapılan METAL İşkolu tespitini YARGITAY KARARI ile boşa çıkardık isek bu girişimi de boşa çıkaracağız.

Bu nedenle bugün Çelik-İş’e üye olmak her zaman gönül verdiğiniz havacılık mesleğinden sertifikalı ve lisanslı bir statüden kopmak ve kendi ayağınıza kurşun sıkmak anlamına gelmektedir.

Hava-İş olarak çağrımızdır ;

Bu şirketlerdeki İŞKOLU TESPİTİ yasal olarak belirlenmeden yarın yetkisiz konuma düşecek Çelik-İş sendikasına üye olarak haklarınızın işveren-Çelik-İş ikilisince belirlenmesine izin vermeyin.

Hava-İş bu şirketler için İŞKOLU TESPİT talebini Bakanlığın 26 Temmuz 2013 tarihinden önce yapmıştır. Bu nedenle bu tespitler Bakanlıkça Hava-İş’in örgütlenmesini engellemek amaçlı çıkardığı yeni Yönetmeliğe göre değil eski İşkolu Yönetmeliğine göre yapılmak zorundadır.

Zaten Bakanlığın bizim tespit talebimizi istediğimizin günün ertesi günü bu Yönetmeliği çıkarması bu telaşın bir göstergesidir.

Bu nedenle HABOM ve MNG işçilerine İŞKOLU tespit davası sonuçlanıncaya kadar sizi belki 3 yıl şimdiden bağlayacak bir yanlışa imza atmayın diyerek uyarıyoruz.

Biliyoruz işverenler sizi Hava-İş sendikasına üye olmayın diye tehdit ediyorlar. Ancak sendikalı olmak ve sendika seçmek her yurttaşın Anayasal temel hakkıdır. Kimse bu konuda zorlamada bulunamaz.

Çelik-İş sendikasına hukuksuzluk yaratacak bir yetki karmaşası çıkarması için fırsat vermeyin.

Sizlerin mesleği havacılık ve sendikanız Hava-İş sendikasıdır.

Biz diyoruz ki uçak bakım şirketleri havayolu taşımacılığın asıl işidir ve destek hizmetidir. Bakanlık 15 no’lu yeni işkolumuzda Demiryolu taşımacılığının bakım ve onarım hizmetlerini belirledi ise bu havayolu taşımacığı için niçin geçerli olmasın…Böyle bir çifte standart olabilir mi?

Bu nedenle gelin havacılık mesleğimizi sürdürmek adına HAVA-İŞ sendikasında örgütlenin, işverenin koltuğundaki sendika size hiçbir fayda sağlamaz zarar getirir.

Ulusal ve uluslar arası havacılık mevzuatından koparılmış yetkisiz geçici ve taşeron işçi konumuna düşmemek için HAVA-İŞ’e üye olun. Saygılarımızla.

HAVA-İŞ GENEL MERKEZ YÖNETİM KURULU

'SİZLERE DOĞRU OLMAYAN BİLGİLER VERİLİYOR'

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Biri Açıklasın ~ 9 yıl önce
1- Habom'da işkolu tespiti yapılmadıysa,Herhangi bir sendika üye alımı yapabilir mi ? Yaptığı üyelikler geçerlimidir? 2- Hava-iş işkolu tespit başvurusunu tam olarak hangi tarihte yapmıştır ? 3- Hava-iş'in başvuru tarihinden önce İşkolu tespit edilmemiş bir şirkette kendisine üye olunmasını istemesi, şuan Çelik-iş in yaptığıyla aynı degilmidir ? 4- Havacılık kuralları sendika ile değişmektemidir ? 5- Hava-iş harici bir sendikanın işçiyi havacılık sektöründen koparacağı varsayımı neye göre yapılıyor ? 6- Az sayıda lisanlı diğerleri işçi olarak çalışacaktır deniliyor , şuanda Teknik A.Ş de lisansı olmayan çalışamamaktamıdır ? 7- Habom çalışanları grev yapabilir mi ? Eğer grev gücü yoksa bir sendika masada nasıl hak kazanır ? 8- Hava-iş Sendikanın Çelik-iş'den daha iyi bir kazanım elde etme gücü nereden gelmektedir ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yalanı bırakın ~ 9 yıl önce
Hava-İş sendikası yöneticilerine; sizlerin yerinde olsam bırakırım kim nereye üye olursa olsun bir insan sadece yöneticileri istedi diye gidip iş kolu değişik olan bir sendikaya üye oluyorsa bırakınız ne yaparlarsa yapsınlar, eğer ben Uçak Teknisyeniyim ben uçak tamir ediyorum, uçak parçası onarıyorum, uçak lastiği, uçak motoru, uçak componenti değişimi yapıyorum T/S yapıyorum bunları yaparken benim incelediğim kitap AMM, CMM , ben araba tamiri yapmıyorum, ben demir çelik fabrikalarında çalışmıyorum, ben aslında temininde güçlük çekilen eleman sınıfındayım ben HAVACILIK sektöründe çalışıyorum diyemiyorsa bırakın istedikleri( yada kimsenin söyleyemediği)büyük ve saygıdeğer yöneticileri nereyi emrediyorsa gitsinler oraya üye olsunlar, ha birde bana kimse bu sendika bizim için ne yaptı masalını anlatmasın, çelik - iş ne yaptı yada sen gidip üye olmak istedin de geri mi çevrildin diye sorarım adama, her kes aynaya bakacak veya Sn Sefa İnan'ın yazılarını okuyacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yemezler ~ 9 yıl önce
HAVA-IS bunlar hava civa gercekci olalim biraz! Senin ne burda cikip milleti gaza getirmeye hakkin var nede HABOM kelimesini agzina almaya. Senin kimsenin kafasini karistirmaya hakkin yok! Madem sari sendikaydi celik -is sen nerdeydin bugune kadar ? Sen neden kapinin onunden servis kaldirmadin? uye yapmak icin celik - is 'in yaptiginin yuzde kacini yaptin? Hade baska kapiya yemezler artik sizin yalanlarinizi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hadi ordan aycin ;) ~ 9 yıl önce
artık herkes gerçeği gördü be aycin ;) başkan 20 yıldır nerelere para akıttığını? sendikanın parasını nasıl öğüttüğünü? 10 kişinin yapacağı işi nasıl 100 kişi çalıştırıp maaşlarının işçilerin alın terinden ödendiğini açıklasın!! he bide şu marjinal gruplara (vatan hainlerine) akıtılan el altından paraları açıklasın!! her kuruşumuz haram olsun, hem bu dünyada hemde diğer cihanda ellerimiz yakasında olacağından şüphesi olmasın aycin beyfendinin!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
305 ~ 9 yıl önce
Sizce bunu suçlusu hava işmidir eğer bir işçi sendika üyesi oldu diye işten çıkarılıyor ise bunun suçlusu hava işmidir sendika kimseyi zorla sendika üyesi yapamaz olanıda zaten öğrenip işten çıkartıyorlar sunxpress te onurda pegasusuta insanlar bu yüzden işten çıkartılıyor bu yorumları yazanlar akıl tutulması içerisindedir başka bişey değil

Yanıtla

Kalan karakter 1000
arz talep ~ 9 yıl önce
Arkadaş arz talep diye bir olay var havais neden özel sektörde degil diyenlere lafım. Arkadaş sen gidip havais e üye oldun da yapmadılar mı. Hava iş in kapısı herkese açık. Sen bir kere gidip konuştun mu? Önce git bi konuş, çalışma yapın de. Türk milleti hazıra alışmış. Sendika istiyorsan önce gidip üye ol sizi istiyoruz de arkadaşlarını orgutle. Hava iş senin sendika isteyip istediğini nereden bilecek, kapınıza gelip zorla mı üye yapacak. Bi de şunu düşünün isterseniz, sendika özel firmanın kapısına gitse, millette biz sendika istemiyorduk ne işiniz var burada gidin dese, sendikanın düşeceği durumu dusun. Armut pis ağzıma düş devri bitti aflamayan çocuğa meme yok. Istiyorsan kapısına gidip talep edeceksin. Iki yorum yazmakla olmuyor bu işler...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 9 yıl önce
Sevgili havais yonetimi ve destekcilerine sorarim bir habom calisani olarak.madem havais havayollari calisanlarini dusunuyordu peki havacilik sektoru sadece thy den mi ibarettir.havais ;pegasus,atlas,onur,mng,habom v.s... gibi kurumlarda faaliyet gosteren calisanlar icin bu zamana kadar ne yapmistir.2.5 yildir habom icin birgun tek faaliyet yapmadiniz simdi iyi olsun diye bir araya gelen dayanisma ornegi gosteren elinden aldiginiz haklari icin mucadele etmeye calisanlarin onune tas koymaya calismayin...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habom ~ 9 yıl önce
Dinime soven musluman olsa...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hele şükür ~ 9 yıl önce
Sonunda Hava-İş bizim de farkımıza vardı. Önemli olan da bu artık kısa süre içerinde gerekli girişimlerde bulunup biz Thy-Habom personelini Hava-İş sendikasına üye yapmalıdırlar. Bize Tekniğin imkanlarını Hava-İş sağlayabilir. Çelik-İş sadece üyelik aidatımızı alacak yetki alamayacakları için ödediğimiz paralar boşa gidecek. Çelik-İş gelip konuşuyor anlatıyor ama herşey sözde yazılı hiç bir şey vaad edemiyorlar. Söz uçar yazı kalır. Yapacağız edeceğiz demekle olmuyor. Kime ne faydaları dokunmuş ki de bize faydası olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
habobom ~ 9 yıl önce
arkadaşlar bu işin tek bir yolu var beğenmesenizde havaiş havaiş havaiş. arkadaşlar hava iş'e kızıp fevri hareket etmeyin. hepimizin ihtiyacı olan havaiş ve sağlayacağı imkanlardır. bugüne kadar ne yaptı demeyin yaptığı sağladığı imkanlar kazanımlar bellidir. bakınız örnek turkish teknik thy a.o. uzun lafın kısası havaişin de yanlışları olabilir fakat bize gerekli olanı sarı sendika çelik-iş değil sadece hava iş sağlayabilir... oyuna gelmeyinnn

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Baksen ~ 9 yıl önce
bunu yalnızca TK'lı bırısı yazabılır sizinde korkunuzu anlıyoruz fakat bize buzamana kadar yaptırdıklarınızı yani size kazandırdıklarımızı bize verme zamanı geldi bu kızgınlıkla verilmiş karar değildir mantıkla verilmiş bi karardır ayağımıza kurşun sıksakta dahi o acıtmaz zaten biz dipteyiz bizim için sorun yok asıl sorun sizin için var seninde tutuşmanı anlıyorum TK'lı abimiz..

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000