10 Eylül 2021, Cuma 09:23:55

THY uçağı saatlerce turlamıştı; O anlar kamerada

THY uçağının motor arızasıyla sebebiyle İstanbul'a geri dönen uçağının görüntüleri ortaya çıktı.
  • Bende motosiklet var, düşük viteste gazı tam açıp birden kapatınca alev atıp eksoz patlatıyor, çok güzel ses yapıyor ona benzer bir durum olmuş fazla büyütülecek bir konu değil.
  • Öncelikle tüm ekibe geçmiş olsun diyorum. Olay fod ya da kuş çarpması sebebiyle motor stolu gibi görünüyor. Muhtemelen 1 numaralı gaz kolu idle ‘a çekildiğinde hava akışı normale dönmüş ve parametreler (vibrasyon, egt vs) limit içine girmiştir. Sonrasında teknikle koordineli olarak gaz kolunu ilerleterek stol eşik değerini tespit etmişlerdir. Düşük devirlerde motor normal çalışmış ve ECAM de ikaz kalmamışsa motoru kapatmamışlardır. O yüzden teorik olarak tek motora kalmadıkları için overweight inmek yerine bekleyip iniş ağırlığına kadar yakıt yakmak doğru karar gibi görünüyor.
  • milyon kere egitimi verilmiş bir konuda kokpit ekibi gerekeni yapmış. yine de tebrikler. yalnız overweight iniş meselesini artık tartışmak gerekiyor. 4 saat havada tek motorla turlamak daha ağır inmekten ne kadar güvenli bunu tartışmalıyız.
  • HEY GİDİ HEYY BEN ZAMANINDA BU ŞEKİLDE AVUSTRALYA UÇARDIM.. GİDER EFENİM GİDER ÜRKMEYİN..
  • Koca A330'u fuel dumping olmadan alan sayın yetkililer. Kulaklarınız çınladı mı? Neymiş uçak almak otobüs almaya benzemezmiş.
  • Maalesef talihsizlik ve kötü şans sayın Aycı’nın peşini bırakmıyor. Ahl saldırısı, darbe kalkışması, rahip krizi, döviz ve ekonomik saldırı, pandemi derken şimdi de bu olay hep Aycı’nın dönemine denk geldi. Böyle kötü olaylar yaşamasaydık dünya birincisiydik
  • simdi bilip bilmeyen herkes yazacak burda. yarim yalan bilgi verecekler. arkadaslar beni bilirsiniz bu havacilik sektorunun turkiyede yetistirdigi en bilgili, uzman ve gurusuyum ki muhtemelen sadece turkiyede degil , genel olarak avrupa ve asya diyebiliriz. belki amerikada benden 1 tik daha iyisi vardir, zor ama neyse. neyse konumuza gelelim, videodan gordugum kadariyla yanma odasindan atilan yakit cikiz nozillari tarafindan yakalanmis. nozillar sicak oldugu icin tutusmus bu atik yakit. tabi o bolgede bor sensor var ve sanirim o sensorde sicaktan oturu bozulmus ki kaptannin ekrarninda belirmis cok da onemli degil aslinda
  • Simülatördeki gibi olmuş
  • Maximuma yakın ağırlıkta kalkarken acele edip o motoru durdurmamaları, emniyetli irtifaya kadar motorun gücünden yararlanmaya devam etmeleri doğru karar. Geçmiş olsun. Lakin overweight inmek mi yoksa yakıt azaltmak için 240 dk ya yakın tek motor uçmak mı daha emniyetli karar veremedim. İnceleme raporu ışık tutar umarım. Uçaklar okyanus üzerinde tek motor 180 dk ya kadar uçmaya sertifiye edili ama hemen inme imkanı varken 240 dk tek motor uçmak soru isareti uyandırıyor ister istemez.
  • Neden saatlerce tur atiyorsunuz donup gelin ve olmazsa Autoland inin, ucus isletme hat bakimla bir araya gel ve degistir bu proseduru, insin Overweight ne olacak kardesim…Adam gibi indikten sonra, pistlerde yeterince uzun..

THY uçağının motor arızasıyla sebebiyle İstanbul'a geri dönen uçağının görüntüleri ortaya çıktı.

TC-JOB kuyruk tescilli Airbus A330-300 tipi İstanbul-Johannesburg seferini yapmak için havalanan ancak motor arızası yaşayınca havada saatlerce tur attıktan sonra İstanbul Havalimanı'na inen uçak, bir yolcu tarafından görüntülendi.

Görüntülerde uçağın motorunda alev uzaması olduğu görüldü.

 

THY uçağı saatlerce turlamıştı; O anlar kamerada

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (34)

Sabri ~ 3 ay önce
Bende motosiklet var, düşük viteste gazı tam açıp birden kapatınca alev atıp eksoz patlatıyor, çok güzel ses yapıyor ona benzer bir durum olmuş fazla büyütülecek bir konu değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A320 cpt ~ 3 ay önce
Öncelikle tüm ekibe geçmiş olsun diyorum. Olay fod ya da kuş çarpması sebebiyle motor stolu gibi görünüyor. Muhtemelen 1 numaralı gaz kolu idle ‘a çekildiğinde hava akışı normale dönmüş ve parametreler (vibrasyon, egt vs) limit içine girmiştir. Sonrasında teknikle koordineli olarak gaz kolunu ilerleterek stol eşik değerini tespit etmişlerdir. Düşük devirlerde motor normal çalışmış ve ECAM de ikaz kalmamışsa motoru kapatmamışlardır. O yüzden teorik olarak tek motora kalmadıkları için overweight inmek yerine bekleyip iniş ağırlığına kadar yakıt yakmak doğru karar gibi görünüyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Uçakci ~ 3 ay önce
Neden JETTISON yapılmamış 4 saat gezmek yerine
fo 37x ~ 3 ay önce
milyon kere egitimi verilmiş bir konuda kokpit ekibi gerekeni yapmış. yine de tebrikler. yalnız overweight iniş meselesini artık tartışmak gerekiyor. 4 saat havada tek motorla turlamak daha ağır inmekten ne kadar güvenli bunu tartışmalıyız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Elon musk ~ 3 ay önce
Tek motor değil.. gayet iki motor da öaluşıyor
Bitmediniz ~ 3 ay önce
Ucak tek motor degil birader, bi arastir bi oku.. agzinolan konusuyor..
Tek ~ 3 ay önce
Tek degil cift motor
~ 3 ay önce
Neden jettison yapılmamış
MESUL KAPTAN ~ 3 ay önce
HEY GİDİ HEYY BEN ZAMANINDA BU ŞEKİLDE AVUSTRALYA UÇARDIM.. GİDER EFENİM GİDER ÜRKMEYİN..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Fuel Dumping ~ 3 ay önce
Koca A330'u fuel dumping olmadan alan sayın yetkililer. Kulaklarınız çınladı mı? Neymiş uçak almak otobüs almaya benzemezmiş.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
A333 ~ 3 ay önce
A330-300’de jettison sistemin opsiyonel olarak bile alınamadığını bilmeyen aptal beyanı
Bit artık 2021 ~ 3 ay önce
Maalesef talihsizlik ve kötü şans sayın Aycı’nın peşini bırakmıyor. Ahl saldırısı, darbe kalkışması, rahip krizi, döviz ve ekonomik saldırı, pandemi derken şimdi de bu olay hep Aycı’nın dönemine denk geldi. Böyle kötü olaylar yaşamasaydık dünya birincisiydik

Yanıtla

Kalan karakter 1000
112 Ap0 ~ 3 ay önce
Fırtınasız havada herkes kaptan..önemli olan bu tarz olaylarda yönetici,lider olabilmek,şirketi rn az zarara uğratmak hatta krizi fırsata çevirip kar elde etmek..boşunamı CEO yapıp bilmem kaçyüzbin maaş alıyorlar...şansızlıkmış yemişim şansızlığını..
:) ~ 3 ay önce
abim sabahlari muzlu sut icip cedric de izliyon mu sen:))
Alice ~ 3 ay önce
Harikalar diyarı yan salonda gösterimde.
s ~ 3 ay önce
simdi bilip bilmeyen herkes yazacak burda. yarim yalan bilgi verecekler. arkadaslar beni bilirsiniz bu havacilik sektorunun turkiyede yetistirdigi en bilgili, uzman ve gurusuyum ki muhtemelen sadece turkiyede degil , genel olarak avrupa ve asya diyebiliriz. belki amerikada benden 1 tik daha iyisi vardir, zor ama neyse. neyse konumuza gelelim, videodan gordugum kadariyla yanma odasindan atilan yakit cikiz nozillari tarafindan yakalanmis. nozillar sicak oldugu icin tutusmus bu atik yakit. tabi o bolgede bor sensor var ve sanirim o sensorde sicaktan oturu bozulmus ki kaptannin ekrarninda belirmis cok da onemli degil aslinda

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Teknik ~ 3 ay önce
Harbi efsaneymişsin motor da uygunsuz bi akış var yakıt arkadan kafasına göre mı atıyor motor sürekli atar mı? Stall durumu olabilirdi. Türbin bey comp surge olmuş olabilir harbi gereksiz yorumunu sil bizi de yorma
738 ~ 3 ay önce
Tecrübe fışkırıyor
saçsız FO ~ 3 ay önce
Simülatördeki gibi olmuş

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Pilot ~ 3 ay önce
Maximuma yakın ağırlıkta kalkarken acele edip o motoru durdurmamaları, emniyetli irtifaya kadar motorun gücünden yararlanmaya devam etmeleri doğru karar. Geçmiş olsun. Lakin overweight inmek mi yoksa yakıt azaltmak için 240 dk ya yakın tek motor uçmak mı daha emniyetli karar veremedim. İnceleme raporu ışık tutar umarım. Uçaklar okyanus üzerinde tek motor 180 dk ya kadar uçmaya sertifiye edili ama hemen inme imkanı varken 240 dk tek motor uçmak soru isareti uyandırıyor ister istemez.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Cpt ~ 3 ay önce
Iki motor da faal, eng stall durunu var. total guc kaybi %17,5. Bekleyip agirlik azaltmak cok sogukkanli ve dogru bir karar.
Tek degil ~ 3 ay önce
Cift ucmus
SKP 330 ~ 3 ay önce
Uçak tek motor durumunda değil sevgili pilot kardeşim, iki motor da çalışıyor. Ekip yerinde ve zamanında müdahale ile motorun durmasına engel olmuş ve %70 takat ile kullanmaya devam etmişler. Sonuç olarak “Land Asap” durumu olmadığı için kuvvetli yan rüzgar ortamında ağırlık azaltmayı tercih etmişler. Kitabi olarak en doğru, en emniyetli karar.
Eto ~ 3 ay önce
Bahsettiğiniz 180 dk şirket ve uçak farkına göre değişir. Maksimum etops süresi 370 dk'ya kadar çıkabilir. THY 180dk sertifikalıdır.
Neden ~ 3 ay önce
Neden saatlerce tur atiyorsunuz donup gelin ve olmazsa Autoland inin, ucus isletme hat bakimla bir araya gel ve degistir bu proseduru, insin Overweight ne olacak kardesim…Adam gibi indikten sonra, pistlerde yeterince uzun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Vortex ~ 3 ay önce
İnişte o ağırlıkta biraz sert vursa iniş takımları dayanımı acaba.
Cpt ~ 3 ay önce
Asil iki motoru calisan ucagi ow indirmek buyuk risk. Isin detayini bilmeden atip tutmayiniz.
Airbus ~ 3 ay önce
Bu yorumundan sonra Airbus mühendisleri kafalarını taşlara vurmuş “biz niye bunu düşünemedik” diye. Komple prosedürü değiştiriyorlarmış, uçakların kalkış ağırlığını iniş ağırlığına eşit yapacaklarmış. Bir de kokpite acil durumluk “adam” koyacaklarmış acil durumda adam gibi insin diye. Sana da madalya takacaklarmış sör ilan edeceklermiş.
Eksik bilgi ~ 3 ay önce
Belli ki yer çalışanısın bi otoland tutturup gidiyorsunuz. Otoland yan rüzgar limitleriyle ekibin inişindeki yanrüzgarı kıyasla bu BİİİR. Airbus SOP’lerinde hangi durumlarda OW iniş yapılması tavsiye ediliyor ve ne gibi riskler ihtiva ediyor bunu bir oku bu İKİİİ. Şirket prosedürlerle keyfe keder üreticinin tavsiyeleri üzerine çıkamaz bilmeden atıp tutmayın. Ekonomiklik adına uçuş emniyeti tehlikeye atılıyorsa o şirketin emniyet kültürü “patolojik” seviyededir. Ve ölümlü kaza çok yakın demektir. Umarım tez zamanda bakış açını değiştirir ve şuralara bilmediğin konularda yorum yapmayı bırakırsın, ya da şirket seninle yollarını ayırır. Herşeyden ödün veririz ama uçuş emniyetinden asla. İnsanların canının değeri parayla pulla ölçülemez çünkü.
Cpt ~ 3 ay önce
Autoland sistemi herşey normalken bile hataya yatkın bir sistem. Tek motor , overweight ve 30 knot yan rüzgarla otoland tavsiyeniz ise paha biçilemez.

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000