21 Ekim 2012, Pazar 10:10:18

THY YOLCU KAYBEDEBİLİR

Akşam Gazetesi havacılık yazarı Tolga Turgut, bu haftaki köşe yazısında, havayolu şirketleri, yolcular ve ittifak çemberini kaleme almış. İşte Turgut'un bu haftaki yazısı...
  • yazar bircok kavrami birbirine karistirmis dusuncesindeyim. 'kucuk nufuslu' ne demek? ulke nufusu ile havayolunun tasidigi yolcu arasinda bir direk baglanti yoktur. KLM yi ornek vermek gerekirse ulke nufusu kac KLM kac yolcu tasiyor, yada toplam ABD nufusu ne United kac yolcu tasiyor. Avrupa havayollarininda ekonomik nedenlerle buyuyemedigi ise cok tartismali bence. Lufthansa son 20 yildir buyuyor (ucak + kargo+ tasinan yolcu). Emirates ise Asya hattinda agirlik veriyor, Avrupali yolcuyu Asyaya tasimaya calisiyor, gunde 4 tane Tayland seferi var biriside 380 olarak guncellendi, Hindistan vb noktalari cabasi. Staralliance a katilacaklarini hic tahmin etmiyorum, bilancolari acik degil, surekli kar aciklaniyor, gercekmi belli degil. Surekli subvansyon aldigi soylentileri dolasiyor. TK bence kendi onunu planlamali, NY hergun 4-5 sefere cikmali, Tokyo, Singapur, Bombai, Pekin, hepsi gunde 2-3 sefere cikmali transit yolcu ile fark bu sekilde yaratilir. Tabi ucaklar icin yeni alan gerekiyor
  • Bir arap eksikti yani...
  • tesadüfen esen rüzgarlarla kar etmek:)) o rüzgarlarda kimler kar etmiş kimler zarar etmiş bi bak istersen.
  • Esiverdi yolcular tesadüfen demek? Ucaklari hanki rüzgar atti?
  • emirates'in birliğe katılması ile thyolumsuz etkilenecekse, diğer ortaklara ne olacak? avrupalılar, amerikalılar da zaten işi bilmiyo emiratesi zarar edeceklerini bile bile aralarına katacak. emiratesin birliğe katılmasıyla thy yolcu sayısı daha da artacaktır.
  • Yazı o kadar saçma ki. Emirates'in Star Alliance üyesi olması tüm Star Alliance şirketlerine yarar sağlar.
  • Tolga bey tebrikler çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz her en kadar yazdığınız gereçkler bazılarının işine gelmese de. THY zamanında iyi yönetildiği için değil de tesadüfen dünyada esen olumlu global rüzgarlarların sayesinde çoğu havayolu gibi büyüdü ama şimdi durum değişti ve artık rüzgarlar AHL deki lodos gibi tersten esmeye başladı. Şirketin işi eskisine göre çok daha zor olacak ve dünyadaki ekonomik daralma,küçülme nedeniyle ve karlar azalacak. Kötü bir şekilde ehil olamayan,havacılık kültürü ve bilgisi olmayan şahıslara tarafından yönetilen THY'nin durumu hergün biraz daha kötüye gitmekte olup bu olumsuz gidişat etkisi artarak devam edecektir ve eski günler tatlı bir hayal olacaktır.
  • Çok basit biraz ingilizcen ve internet bağlantın varsa otorite kesilmek pek mümkün ama yersen :) Pegasus'u hatta İzair'i bile işin içine nasıl soktuğuna bakın , Air Berlin nere Pegasus nere... Air Berlin Ingilizlerin Almanya'da kullanabileceği tek şirket olduğunu anlamadan , Low Cost şirketlere alliance'ların sıcak bakmadığını göz ardı ederek (THY hala Anadolujet konseptini ayrı tutuyorken), Pegasus'un base olduğu SAW'a uçak alliance'lar? pek hevesli de...Sevgili arkadaş, işte böyle ama kalem var ya elde yaz gitsin.Otorite oldun işte!
  • yahu bu adamda çok bi otorite gibi bilgiç bilgiç yazı yazıyor. ülkeye bak herkes havacı.

Havayollarıyla ilgili 3 ittifak: Star Alliance, Oneworld ve Skyteam... Gözlerin üzerinde olduğu Katar Havayolları, Oneworld ittifakına gireceğini açıkladı. Şimdi tüm dengeler değişebilir, neden mi?

Bilindiği üzere dünyanın önde gelen network havayolları, yolcularına daha geniş bir erişim ağı, daha kapsamlı hizmetler sunmak ve verimliliklerini artırmak adına 90'lı yılların ortası itibariyle farklı ittifaklar oluşturdular. Qualiflyer ve Wings gibi ittifaklar tarih yapraklarında yerini aldı. Günümüzde faaliyet gösteren 3 ittifak bulunuyor. THY'nin de üyesi olduğu Star Alliance, Oneworld ve Skyteam...

Son zamanlarda her üç ittifakın da ilgi odağı Ortadoğu'nun zengin ve itibarlı havayolları olan Emirates, Etihad ve Katar oldu. İttifakların amacı üye sayılarını artırarak daha fazla ölçek edinmek ve network genişletebilmek. Bahsettiğimiz havayolları ülkemize de ciddi oranda seferler düzenliyor.

Geçtiğimiz haftalarda Dubai merkezli Emirates'in Oneworld üyesi Avustralyalı Qantas ile çok kapsamlı bir ikili anlaşma yaptığından bahsetmiş, bu havayolunun kısa vadede hiçbir havayolu ittifakına girme niyeti olmadığının altını çizmiştik. Fakat rakiplerinden Doha merkezli Katar Havayolları'nın geçtiğimiz günlerde British Airways'in liderliğini yaptığı Oneworld ittifakına girme kararını açıklaması tüm dengeleri çok yakında değiştirebilir. Abudabi merkezli Etihad Havayolları da aynı günlerde Skyteam ittifakının lideri konumunda olan Air France-KLM ile çok kapsamlı ikili anlaşmalar yapmak üzere olduğunu açıkladı.

Etihad aynı zamanda Oneworld üyesi olan Alman Air Berlin'in de ağırlıklı hissedarı. Air Berlin'in bir diğer küçük hissedarıysa ülkemizden bir kuruluş; bünyesinde Pegasus Havayolları'nı bulunduran Esas Holding. Hatta Esas Holding hisselerini temsilen Ali Sabancı, Air Berlin yönetim kurulunda üye olarak yer alıyor. Konuya bu perspektiften bakarsak ittifakların üye havayolu kapma savaşı, pek yakında gerek Star Alliance vasıtasıyla THY'yi, gerekse Air Berlin dolayısı ile Pegasus'u çok daha fazla ilgilendirecek bir boyuta gelebilir. Bu arada İzair ve Air Berlin Türkiye denklemini de vurgulamakta fayda var.

THY YOLCU KAYBEDEBİLİR
THY yönetimi, son yıllardaki agresif büyümelerinin arkasındaki en önemli stratejilerinin uluslararası transit yolcu sayılarını artırmak olduğunu açıklamıştı. Nitekim rakamlar bunu doğrular nitelikte. Ne var ki bu süreçte Emirates, Etihad ve Katar gibi küçük nüfuslu Birleşik Arap Emirlikleri Havayolları'nın iş planları da tamamen transit yolcularla Dubai, Abudabi ve Doha gibi merkezlerden onlarca milyon yolcuyu dünyaya dağıtmak üzerine kurulu. Bu üç havayolu da herhangi bir ittifak üyesi olmadığı ve Avrupalı havayolları da ekonomik nedenlerle büyüyemediği için, THY çok cesaretli davranmak ve katıldığı Star Alliance kartını doğru oynayarak büyüme fırsatını iyi değerlendirdi.

Bugünün şartlarında, Katar'ın Oneworld ittifakına katıldığını, Etihad'ın da pek yakında Skyteam üyesi olacağını göz önünde bulundurursak, Emirates'in de ister istemez 3-5 sene içinde Star Alliance üyesi olabileceğini tahmin etmekle pek yanılmış olmayız herhalde.

THY'nin alt yapı ve havalimanı kapasitesi bazında bahsettiğimiz havayolları ile rekabet etmesi çok zor olacağı için, yönetiminin önümüzdeki süreçte şimdiye kadar olduğundan çok daha akıllı stratejiler üretmesi gerekecek. Zira bu ittifak savaşları sonucu ortaya çıkacak tablonun THY için olumlu sonuçlar doğuracağını hiç zannetmiyorum.

THY YOLCU KAYBEDEBİLİR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
yazar bircok kavrami birbirine karistirmis dusuncesindeyim. 'kucuk nufuslu' ne demek? ulke nufusu ile havayolunun tasidigi yolcu arasinda bir direk baglanti yoktur. KLM yi ornek vermek gerekirse ulke nufusu kac KLM kac yolcu tasiyor, yada toplam ABD nufusu ne United kac yolcu tasiyor. Avrupa havayollarininda ekonomik nedenlerle buyuyemedigi ise cok tartismali bence. Lufthansa son 20 yildir buyuyor (ucak + kargo+ tasinan yolcu). Emirates ise Asya hattinda agirlik veriyor, Avrupali yolcuyu Asyaya tasimaya calisiyor, gunde 4 tane Tayland seferi var biriside 380 olarak guncellendi, Hindistan vb noktalari cabasi. Staralliance a katilacaklarini hic tahmin etmiyorum, bilancolari acik degil, surekli kar aciklaniyor, gercekmi belli degil. Surekli subvansyon aldigi soylentileri dolasiyor. TK bence kendi onunu planlamali, NY hergun 4-5 sefere cikmali, Tokyo, Singapur, Bombai, Pekin, hepsi gunde 2-3 sefere cikmali transit yolcu ile fark bu sekilde yaratilir. Tabi ucaklar icin yeni alan gerekiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Arap ~ 10 yıl önce
Bir arap eksikti yani...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ziko ~ 10 yıl önce
tesadüfen esen rüzgarlarla kar etmek:)) o rüzgarlarda kimler kar etmiş kimler zarar etmiş bi bak istersen.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rüzgarli yorum a ~ 10 yıl önce
Esiverdi yolcular tesadüfen demek? Ucaklari hanki rüzgar atti?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
yorumcu ~ 10 yıl önce
yorumunu defalarca okumama rağmen ne demek istediğini maalesef anlayamadım. sen önce türkçe öğrensen daha yerinde olacak. anlatmak istediğin şeyi söylemekten bir habersin gerçekten :)
yasas ~ 10 yıl önce
emirates'in birliğe katılması ile thyolumsuz etkilenecekse, diğer ortaklara ne olacak? avrupalılar, amerikalılar da zaten işi bilmiyo emiratesi zarar edeceklerini bile bile aralarına katacak. emiratesin birliğe katılmasıyla thy yolcu sayısı daha da artacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İsim / Rumuz ~ 10 yıl önce
Yazı o kadar saçma ki. Emirates'in Star Alliance üyesi olması tüm Star Alliance şirketlerine yarar sağlar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
doğru tespit ~ 10 yıl önce
Tolga bey tebrikler çok doğru tespitlerde bulunmuşsunuz her en kadar yazdığınız gereçkler bazılarının işine gelmese de. THY zamanında iyi yönetildiği için değil de tesadüfen dünyada esen olumlu global rüzgarlarların sayesinde çoğu havayolu gibi büyüdü ama şimdi durum değişti ve artık rüzgarlar AHL deki lodos gibi tersten esmeye başladı. Şirketin işi eskisine göre çok daha zor olacak ve dünyadaki ekonomik daralma,küçülme nedeniyle ve karlar azalacak. Kötü bir şekilde ehil olamayan,havacılık kültürü ve bilgisi olmayan şahıslara tarafından yönetilen THY'nin durumu hergün biraz daha kötüye gitmekte olup bu olumsuz gidişat etkisi artarak devam edecektir ve eski günler tatlı bir hayal olacaktır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bu kim'e ~ 10 yıl önce
Çok basit biraz ingilizcen ve internet bağlantın varsa otorite kesilmek pek mümkün ama yersen :) Pegasus'u hatta İzair'i bile işin içine nasıl soktuğuna bakın , Air Berlin nere Pegasus nere... Air Berlin Ingilizlerin Almanya'da kullanabileceği tek şirket olduğunu anlamadan , Low Cost şirketlere alliance'ların sıcak bakmadığını göz ardı ederek (THY hala Anadolujet konseptini ayrı tutuyorken), Pegasus'un base olduğu SAW'a uçak alliance'lar? pek hevesli de...Sevgili arkadaş, işte böyle ama kalem var ya elde yaz gitsin.Otorite oldun işte!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
bu kim? ~ 10 yıl önce
yahu bu adamda çok bi otorite gibi bilgiç bilgiç yazı yazıyor. ülkeye bak herkes havacı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
herhes havacı mı? ~ 10 yıl önce
adam uçak şöyle uçacak demiyor. şu hatlara uçacak demiyor. yolcuyla sorun yaşandığında şöyle yapılır da demiyor. motorun bakımından da bahsetmiyor. by tür 100 tane konu sayılabilir... bunlardan birinin uzmanı, bir diğeri konusunda hiçbir şey bilmeyebilir. havacılık adına konuşabilmek için hem pilot, hem pazarlama uzmanı hem kabin memuru, hem teknisyen hem..... mi olmak lazım, var mı böyle bir insan yer yüzünde?

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000