12 Aralık 2014, Cuma 13:51:49

YUNAN PİLOT VE KOMUTANLARI İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Ege Denizi'ne 18 yıl önce düşen savaş uçağında şehit olan ve naaşı halen çıkarılamayan Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın kullandığı uçağın Yunan jetlerince düşürüldüğünü savunan avukat Mehmet Emin Keleş, pilot Thomas Grivas ile o dönemki Yunan askeri yetkililer için tutuklama kararının çıkarılmasını istiyor.
  • Pasif bir savunma anlayisimiz var, pilot gider Ankarada dovulur, komando tegmen sokakta dayak yer vs vs Bu ne ya, Harp okulu egitimi gozden gecirilmeli, subay cesur olmali atak olmali kendini koruyabilmeli
  • AYNEN ÖYLE O YUNANLI PILOT GELSIN THY ONU HEMEN ALIR ÖĞRETMEN PILOT DA YAPAR ONDAN SONRA CIDDE VE MISIRA UCARKEN ERCAN KONTROLLE TEMAS KURMAK ISTEMEZ SEN KONUS BEN KONUŞMAM DER
  • osman çiçekçi!!! O kim ? Osman çilekli kaptan olmasın
  • Türkler; Türklere sahip çıkmazsa, uçağınıda düşürürler, geminide batırırlar....Geçmiş olsun, hiç bir şey olmaz.....O Katil Pilot gelir, TK da da uçar, Öğretmen de olur...Müdür de olur....1000 senedir bu topraklarda yabancı hayranlığı devam ediyor....Dünyada kendini böylesine sevmeyen bir millet var mı ? Acaba...!
  • Bizimkiler vurmaz anlamamki? Sen vurucan onlar agliyacak
  • THY de uçan Cpt Osman Cıcekcıye sorun sızlere anlatsın
  • Yanılmıyorsam 2007 yılıydı. Basından takip ettiğim kadarıyla yine Ege'de Yunan ucağı Türk F16'sına kural dışı yaklaşması sonucu çarptı, her iki uçak da düştü. Yunan pilot öldü, Türk pilot sağ kurtuldu. Devamında Yunan mahkemeleri suçu ve kastı olmamasına rağmen ( gelip çarpan Yunanlı) bizim Türk pilotu gıyabında yargılayıp mahkum etti. O zaman da bizden kimsenin aklına Yunanistan'ı bize verdiği zarar dolayısıyla dava etmek gelmemişti sanırım. Sonrasında ne oldu bilmiyorum. Nedense hak aramayı bilmiyoruz ve madur oluyoruz.
  • Thomas burada ise girsin. Havada kaparlar...
  • Cümle alem biliyor vurulduğunu

Erdoğan'ın ailesinin avukatı Keleş, yaptığı açıklamada, 8 Ekim 1996'da Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın eğitim amacıyla kullandığı F-16 uçağının Sakız Adası civarında düştüğünü, yetkililerin Yunan uçaklarıyla girişilen "it dalaşı" nedeniyle olayın olduğunu açıkladığını ancak kendilerinin böyle bir şeye inanmadığını anlattı.

Pilot Yarbay Osman Çiçekli'nin otomatik pilot sayesinde kurtulduğunu ancak Erdoğan'ın şehit olduğunu belirten Keleş, yapılan arama kurtarma çalışmalarına rağmen uçağın enkazının ve şehit yüzbaşının naaşının bulunamadığını kaydetti.

Olaydan 4 yıl sonra bir Yunan dergisinin "Türk savaş uçağının Yunanistan tarafından düşürüldüğünü" yazdığını, kendilerinin de bunu savunduğunu ifade eden Keleş, şöyle konuştu:

"Bunun üzerine Yunanistan hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvurduk. Mahkeme bu konuda kabul edilebilirlik kararı vermedi. Atina Cumhuriyet Başsavcılığına uçağımızı düşüren pilot Thomas Grivas, dönemin Yunan Hava Kuvvetleri Komutanı ve Genelkurmay Başkanı hakkında suç duyurusunda bulunduk. Temmuz 2014'te de Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bu pilot ile yetkililerin cezalandırılmasını istedik."

"İt dalaşı olmadığı ortaya çıktı"

CHP İzmir Milletvekili Rahmi Aşkın Türeli'nin, uçağın enkazı ve Pilot Yüzbaşı Nail Erdoğan'ın naaşının çıkarılmasına ilişkin soru önergesine 24 Kasım'da Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz'ın yazılı yanıt verdiğini hatırlatan Keleş, şöyle devam etti:

"Erdoğan'ın uçağının Yunan jetlerince düşürüldüğü ilk kez resmi ağızdan geçtiğimiz günlerde açıklandı. 18 yıldır 'İt dalaşı' olarak bilinen olay çok farklı bir noktaya geldi. Türk F-16'sının Yunan jetleri tarafından ateş açılarak düşürüldüğü resmi bir ağızdan, bakanın ağzından meclis tutanaklarına geçti. Bu artık belgeyle kanıtlanmış oldu. Biz bu aşamadan sonra hukuki tüm çabamızı uçağımızın düşürüldüğü noktasından hareket ederek çözmeye, sorunlar hakkında gerekli yasal hakları kullanmayı planlıyoruz.

Mavi Marmara baskınıyla ilgili İsrailli askeri yetkililer hakkında İstanbul'da açılan davada tutuklama kararı çıktı. Önümüzde bu örnek var. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının gerekli soruşturmayı yapıp Yunan sorumlular hakkında tutuklama kararı vermesini bekliyoruz. Şu anda soruşturmayı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Savcılığı yürütüyor. Meclis tutanaklarını da oraya gönderdik. Beklentimiz savcılığın gerek tutuklama kararı çıkarması, gerekse Interpol kanalıyla yakalama kararı vermesi. Sonuçta bir ceza verilir diye düşünüyoruz."

"Yunanistan'dan tazminat talep edilebilir"

Şu anda sadece Yunan pilot ile yetkililerin cezalandırılmasını istediklerini dile getiren Keleş, mahkeme kararından sonra Yunan hükumetine karşı tazminat talebinin de söz konusu olabileceğine işaret etti.

Keleş, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığından birkaç aya kadar sonuç beklediklerini sözlerine ekledi.

YUNAN PİLOT VE KOMUTANLARI İÇİN TUTUKLAMA TALEBİ

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (11)

Hayret ~ 9 yıl önce
Pasif bir savunma anlayisimiz var, pilot gider Ankarada dovulur, komando tegmen sokakta dayak yer vs vs Bu ne ya, Harp okulu egitimi gozden gecirilmeli, subay cesur olmali atak olmali kendini koruyabilmeli

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
AYNEN ÖYLE O YUNANLI PILOT GELSIN THY ONU HEMEN ALIR ÖĞRETMEN PILOT DA YAPAR ONDAN SONRA CIDDE VE MISIRA UCARKEN ERCAN KONTROLLE TEMAS KURMAK ISTEMEZ SEN KONUS BEN KONUŞMAM DER

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kaptan Kerim ~ 9 yıl önce
Profesyonel olmayan bu tür davranışlar gerektiği şekilde cezalandırılmalıdır. Ne demek ben konuşmam sen konuş, o zaman git Rum hava yollarında uç Yorgo kardeşim.
Dürüst'e ~ 9 yıl önce
osman çiçekçi!!! O kim ? Osman çilekli kaptan olmasın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Biz ~ 9 yıl önce
Türkler; Türklere sahip çıkmazsa, uçağınıda düşürürler, geminide batırırlar....Geçmiş olsun, hiç bir şey olmaz.....O Katil Pilot gelir, TK da da uçar, Öğretmen de olur...Müdür de olur....1000 senedir bu topraklarda yabancı hayranlığı devam ediyor....Dünyada kendini böylesine sevmeyen bir millet var mı ? Acaba...!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Neden ~ 9 yıl önce
Bizimkiler vurmaz anlamamki? Sen vurucan onlar agliyacak

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Dürüst ~ 9 yıl önce
THY de uçan Cpt Osman Cıcekcıye sorun sızlere anlatsın

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Onlar yaptı! ~ 9 yıl önce
Yanılmıyorsam 2007 yılıydı. Basından takip ettiğim kadarıyla yine Ege'de Yunan ucağı Türk F16'sına kural dışı yaklaşması sonucu çarptı, her iki uçak da düştü. Yunan pilot öldü, Türk pilot sağ kurtuldu. Devamında Yunan mahkemeleri suçu ve kastı olmamasına rağmen ( gelip çarpan Yunanlı) bizim Türk pilotu gıyabında yargılayıp mahkum etti. O zaman da bizden kimsenin aklına Yunanistan'ı bize verdiği zarar dolayısıyla dava etmek gelmemişti sanırım. Sonrasında ne oldu bilmiyorum. Nedense hak aramayı bilmiyoruz ve madur oluyoruz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Thomas burada ise girsin. Havada kaparlar...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
kamyoncu ~ 9 yıl önce
THY'de uçmadığı ne malum ? THY yabancı pilotların öz-geçmişlerine ne kadar vakıf ? Yabancı hayranı THY.
iPhone Uygulaması ~ 9 yıl önce
Cümle alem biliyor vurulduğunu

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000