Ali KIDIK
Ali KIDIK info@airporthaber.com

SHGM SİYASALLAŞMIŞTIR…

Önce TGS’den bahsetmek isterim. Personele “Oh dedirtecek” zam verilmiştir. Ama burada Airporthaber’in daha önce 60-62 oranında zam verilecek haberi ne derece doğru bilgiye sahip olduğumuzun göstergesidir. SHGM’nin nasıl siyasallaştığını da mutlaka anlatacağım.

İlker Giderse Kim Gelir? SHGM’de TÜGVA Dönemi…

İki haftadır gündem oldukça çarpıcı. THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın Kazakistan’dan kaçışı tam bir rezalet idi. Ardından bir uçağa atlayıp gözünü kırpmadan Kazakistan’da gidiş-gelişi ayıp örtmeyecek acemiceydi.

Nasıl Kaçtın İlker?

Dün seni takdir etmiştim. Zam oranları konusunda hassasiyetinden dolayı. Ama bugün acımasızca eleştireceğim.

Sendikalı Memnun Sendikasız Maymun mu?

THY çalışanları kimi memnun kimi memnuniyetsiz. Elbette herkesi memnun etmek mümkün değil. THY A.O ve THY Teknik AŞ zam oranları belli oldu. Şimdi sıra sendikasızlarda. Sendikalıların ekseriyetini memnun edip, sendikasızları maymun edemezsiniz. Onlara da vereceksiniz. Hem de tıpış tıpış.

THY’de Yaz, İştiraklerinde Karakış…

Bi' rahat nefes alındı sanki. Gönül isterdi ki yüzde yüz zam olsun. Tıpkı sendikanın istediği gibi. Ama el almaya alışınca vermek zor geliyor arkadaşlara. Elbet bu yazıyı eleştiren olacak, elbet düşündüklerime farklı anlamlar yükleyenler olacaktır. Ama iştirakleri de düşünmek şart diye hatırlatmak isterim.

THY personelin hakkına çökmemeli…

Vakit geldi. Pandemi döneminde personelin hakkına çökerek maddi kaybına yol açan yönetimin, şimdi aldıkları hakları da ahları da ödeme zamanı geldi. Hadi bakalım ak kara belli olsun şimdi. Kendi keyfinden, kendi beyliğinden ödün vermeyenleri görelim şimdi. Pamuk eller cebe…

THY’de acele edilenler…

Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı bazı şeyleri alel acele yapmak istiyor. Mesela kargonun bölünerek farklı bir şirket yapılması. Murad ettiği nedir bilinmez ama kırmızı kart yediği belli. Acelesini anlayamadık ama ben acele etmesi gereken şeyleri söyleyeceğim.

DHMİ’nin çok Müslüman Genel Müdürü!

Sayısını hatırlamam DHMİ genel müdürlerinin. En çok yiyeninden en çok “inançlıyım” diyenini de gördük çok şükür. Neler yaşadık, gördük hepsi birer anı, birer kitaplık, birer ansiklopedik hatıralar. Lakin ben en sonuncusu hakkında bu hafta yaşadıklarımı anlatacağım.

Sen ancak külliyede şerbetçi olursun!

Son söyleyeceğimi baştan söyledim. Eğer söyledikleriniz gerçekleşmezse, eğer vaat ettiklerinizi yerine getirmezseniz havacılık sektörü sizi nasıl anacak, Onur Air çalışanları sizi nasıl anlatacak! Bunları bir düşünün.

Garip şeyler oluyor. İpin ucu kaçtı…

Baştan söyleyelim Aralık ayı çok şeylere gebe. Onur Air açısından, Onur Air’in uçakları ile ilgili bir sürü tevatür açısından, THY açısından, sendikanın toplu iş sözleşmesi görüşmeleri açısından, SHGM açısından, İstanbul ve Antalya Havalimanları açısından dopdolu gündem bizi bekliyor.

THY Teknik’e çökeni kim dizginleyecek?

Gerçekten soygun düzeninin değişmeyeceğine kanaat getirdim. Yazmakla olmuyor bu işler. Ya ortaklar güçlü ya da gücü etkisiz hale getirmişler! İki alternatiften başkaca şey aklıma gelmiyor. THY Teknik ile ilgili yazdıklarımı, olan yolsuzlukları yazmamın bir anlamı yok artık.

THY’li bir kabin memurunun alkışlanacak başarısı…

Bu hafta da önemli konuları işlemek ve ülkemizin havacılık alanında gelişimine katkıda bulunmak için görüşlerimi paylaşmak isterdim. Lakin yine havacılığımızın içinden bir başarı öyküsünü paylaşıp, güzel şeylerin olduğunu da göstermek isterim.

DHMİ’nin gayrimenkul zengini acar bürokratı…

Yazımızın başında soralım Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nde çalışan memurundan şube müdürüne, daire başkanından genel müdür yardımcılarına kadar kaç personelin son 7 yıl içerisinde altı adet gayrimenkulü var? Cevap verelim Cemil Acar’ın…

İlker Aycı sıvışacak mı?

Öyle iddialar var ki akıllara durgunluk verecek cinsten. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın sessiz sedasız Türkiye’den ayrılmak istediği iddia ediliyor.

DHMİ Atamalarında yaktın Hüseyin’i Cemil…

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü’ndeki atama furyalarında skandallar olduğunu geçen yıl yazmıştım. Hüseyin Keskin’in tüm olumsuz görüşlere ve uyarılara rağmen Cemil Acar denen kişinin ipi ile DHMİ yönetmek istemesi karşısına ileride ne gibi sorunlara getirecek hep beraber göreceğiz.

FLY Service’ye FETÖVARİ operasyon…

İzliyorum, takip ediyorum. Herkes sütten çıkmış ak kaşık FLY Servis idam edilecek kadar suçlu. Bir uçak ve bu uçak Çorlu Havalimanı’ndan havalanıp, sonra İran’a acil durum deklere ederek iniş yapıyor. Ve uzun bir süre bilinmesine rağmen SHGM sessiz, DHMİ sessiz, Ürdün Havayolları sessiz.

İki gün bekleyin

Değerli okurlarım, bu hafta önemli bir konuya temas etmek istiyordum. Ancak bazı donelerin elime ulaşmaması nedeniyle iki gün ertelemek istedim. Bu manada anlayışınıza sığınmak isterim.

THY’de ahlak sorgulanıyorsa!

“Yazıyoruz da ne oluyor” sorgulamalarımızdan bir cengaver çıktı ve “Adalet ve ahlak” duygusu kalmadı diyerek THY’den istifa etti. Bunun arkası gelecek diye düşünüyorum. Biz, THY Teknik’teki yolsuzluktan, İlker Aycı’nın arkadaşına tanıdığı imtiyaza kadar her şeyi yazdık. Amma velakin kurumu düşünen yok, adalet yok, disiplin yok. Yok oğlu yok.

İki kurum iki facia…

Biri SHGM diğeri DHMİ. SHGM, Ulaştırma Bakanının twitini RT eden sosyal medya danışmanlığı gibi çalışır, DHMİ ise bakan ile uzak durup mümkün ise bir araya gelmeme yolunu tercih eder. İki kurum da birbirinden bihaber. Biri diğerinin pisliğini, diğeri diğerinin dediğini bile anlamıyor.

İlker Aycı’dan bomba yalanlar…

Türk Hava Yolları’nın yönetim kurulu başkanı İlker Aycı, CNN International televizyonunda Business programına konuk olmuş. Tabi programı sunan ne olup bitiyor hiçbir şeyden habersiz. İlker Aycı’nın ağzı iyi laf yapar. Üfürdükçe üfürmüş. Sunucu da ya inandı ya da inanıyormuş gibi yapmış.

THY Teknik ve Deniz Kolçak…

Türk Hava Yolları Teknik AŞ malzemelerinin usulsüz ve uygunsuz şekilde satıldığını ve bunun THY Teknik içindeki bağlantılarla sağlandığını ifade eden yazılar yazmıştım. İki hafta üst üste yazdığım yazılarda da isim yerine rumuz kullanmayı tercih etmiştim.

Onur Air Belirsizliği…

Aylardır aynı beklenti içinde herkes. Tüm çalışanlar, gönül vermiş, ter akıtmış ve Onur Air aidiyeti oluşmuş personel en küçük bir tınıda bile heyecan yapıp işbaşı yapmayı hayal ediyor. Ama her defasında yanılgı, her defasında hüsran…

THY Teknik soyulurken seyredenler…

“Yatacak yeriniz yok” desem koştura koştura mahkeme yolu tutarsınız. “Arkadaşınızı zengin ediyorsunuz” desem fellik fellik tanıdık savcı, hakim ararsınız mahkum ettirmek için. “THY Teknik soyuluyor” diyorum kılınız kıpırdamıyor. O halde bana “yeyin efendiler” demek düşüyor.

THY Teknik’te ağır cezalık yolsuzluklar…

Değerli okurlarım, geçen hafta THY Teknik üzerinden nemacıların, çıkarcıların, yancıların, yandaşların nasıl işler çevirdiğinin ipucunu vermiştim. Meğer bilmediğimiz o kadar çok şey varmış ki herkesten gizlenmiş. Hırsızlığın, yolsuzluğun haddi hesabı belli değil.

THY’nin zengin ettiği bir adam…

Bu hafta yazımda size ip uçları vereceğim. Öyle bir hikaye ki ben yazmaktan onlar zengin olmaktan bıkmadı. Bir adamın hikayesi bu. Zekice yapılan çalışmanın ürünü bu. Bodrum’da Türkbükü’nde alınan milyonlarca liralık malikanelerden Acarkent Villalarına uzanan bir gayrimenkuller zinciri. Porsche arabalarla devam eden saadet zinciri…