09 Haziran 2021, Çarşamba 14:07:49

Varank: "Dünya F-35'leri değil bizim İHA'larımızı konuşacak"

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, F-35'in başarılı ve kaliteli bir uçak olduğunu belirterek, "İnşallah biz savaşan İHA'larımızı piyasaya çıkardığımızda emin olun dünya F-35'leri değil Türkiye'nin geliştirdiği savaşan İHA'ları konuşacak" dedi.
  • Insanda az duygu olur, digerlerine ve diger zekalara saygi olur, butun dunya az akilliyiz sen cok akillisin
  • Onlarin doları varsa bizim ihamız var..
  • Kafadan atma konuşmalar. Kerameti kendinden menkul “savunma sekreteri”!
  • Özgüvene maşallah.
  • Dünyanın işi yok sihaları bilmem neyi konuşacak. Akepe sayesinde dünya Türkiye'de adaletin olmamasını,dönen dümenleri,buhar olan paraları,çürümüş düzeni,patlayan lağımı, ekonominin ne kadar kötü olduğunu konuşuyor merak etme. İşiniz gücünüz güç elden gidiyor diye tribüne oynamak,gaz,şişirme gerisi boş...
  • Umarım tezgünde insansız savaş uçağı piyasaya çıkar. Ben buna canü gönülden inaniyorum.Cennet vatanım bunu hakediyor. Avrupa’da olmayan Türkiye de var. Eğitimli gençlerimize inaniyorum.
  • Hep işleri güçleri Savaş arkadaş kArdeşim barış huzur lazım bu ne ya yeter çanlar yanıyor
  • Dua edin organize suç örgütü elebaşıni konuşmasinlar
  • Dünya, düne kadar kardeşiniz şimdilerde de en azılı düşmanınız olan adamın iktidar ve yandaşlarının pisliklerini açıklamasını ve ülkemizin yıllardır hangi kafayla nasıl yönetildiğini konuşuyor bırak palavrayı...
  • Aaah ah nasıl da biliyorlar mikro kandırmayı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, F-35'in başarılı ve kaliteli bir uçak olduğunu belirterek, "İnşallah biz savaşan İHA'larımızı piyasaya çıkardığımızda emin olun dünya F-35'leri değil Türkiye'nin geliştirdiği savaşan İHA'ları konuşacak" dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, ATO Congresium'da kurulan Verimlilik Teknoloji Fuarı'na katıldı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın da katılığı fuarın açılışı konuşmasını yapan Bakan Varank, pandemi sürecinde dünya ülkelerinin ekonomik olarak küçüldüğüne işaret ederek, "Tüm bu olumsuzluklara rağmen Türkiye, sürece en iyi adapte olan ülkelerden biri olmayı bu dönemde başardı. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin getirdiği sonuç odaklı hareket etme anlayışıyla, hızlı ve yerinde kararlar almayı başardık. Pandemi dönemindeki bu çabaların neticelerini de hamdolsun görebiliyoruz" dedi.

Milli Teknoloji Hamlesi'ni "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hediyesi" olarak tanımlayan Bakan Varank, "Bu vizyon doğrultusunda 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejimizi belirledik. Stratejimizde; sanayinin teknolojik dönüşümünü hızlandırmayı, kritik teknolojilerin üreticisi olmayı, milli gelirimizdeki Ar-Ge payını artırmayı önceliklendiriyoruz" diye konuştu.

Mobilite araçları, akıllı yaşam ve sağlık, dijital dönüşüm, yapay zeka ve 5G başlıklarının Türkiye için büyük fırsatlar barındırdığını belirten Bakan Varank, bakanlık olarak yol haritalarını tamamlamak üzere olduklarını söyledi.

Bakan Varank, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak hazırladıkları Ulusal Yapay Zeka Stratejisi'ni yakın zamanda kamuoyuyla detaylı şekilde paylaşacaklarını ifade etti.

"10 bin KOBİ için 889 Milyon liralık bir kaynak oluşturduk"

Teknolojileri kullanan KOBİ'lerin sayısını artırmaya yönelik destekler sunduklarına dikkati çeken Varank, "Bu kapsamda sadece 2020 yılında dijital dönüşüm odaklı 396 projeye 158 Milyon Lira katkıda bulunduk. Biz işletmelerimizin üretim kapasitelerinin güçlendirmesi, daha verimli ve rekabetçi hale gelmesi amacıyla 'Ar-Ge, Ür-Ge ve İnovasyon Desteği Programını' adında bir program yürütüyoruz. KOSGEB vasıtasıyla, teknoloji seviyesini ve yerli üretimi önceleyen destek programlarında sadece son 2 yılda, yaklaşık 10 bin KOBİ için 889 Milyon liralık bir kaynak oluşturduk" ifadelerine yer verdi.

"Türk SİHA'ları Avrupa semalarında uçmak için gün sayıyor"

Bakan Varank şöyle devam etti:

"Sanayi ve teknoloji ekosistemimizi bu dönüşüm sürecinde desteklerken, ileri teknolojilerde lider ülke olmak için de her alanda vites yükseltmiş durumdayız. Hamdolsun, bugün Türk mühendislerinin geliştirdiği Türk SİHA'ları Avrupa semalarında uçmak için gün sayıyor."

Türkiye'nin Otomobili projesini ilan ettikleri sektörden kendilerine eleştiri geldiğini aktaran Bakan Varank, "Doğuştan elektrikli, otonom bir otomobil için çok erken içten yanmalı motorlara önümüzdeki günlerde yatırım gelecek. Siz çok erken bu işe başlıyorsunuz dediler. Ama bugün geldiğimiz noktada dünyada otomotiv endüstrisi geç kaldığının farkında ve bu yatırımlarını çok hızlandırmış vaziyette" değerlendirmesini yaptı.

"Biz savaşan İHA'larımızı piyasaya çıkardığımızda dünya F-35'leri değil İHA'larımızı konuşacak"

İHA'larda elde ettikleri başarının dünyanın en önemli basın kuruluşlarının yayınlarında yer aldığını ifade eden Bakan Varank, "Türkiye'nin geliştirdiği İHA teknolojileri konuşuluyor. Bana sürekli soruluyor; 'F-35 programı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?' diye. Evet F-35 gerçekten başarılı ve kaliteli bir uçak. Ama biz bunun muadilini TUSAŞ ile birlikte Milli Muharip Uçak Projesi ile geliştiriyoruz. Türkiye şu anda savaşan İHA teknolojisine yatırım birkaç ülkede birisi. İnşallah biz savaşan İHA'larımızı piyasaya çıkardığımızda emin olun dünya F-35'leri değil Türkiye'nin geliştirdiği savaşan İHA'ları konuşacak" diye konuştu.

Bakan Varank konuşmasının ardından, Fuar'ın sponsor şirketlerinin yetkililerine tek tek plaket verdi.

Varank: "Dünya F-35'leri değil bizim İHA'larımızı konuşacak"

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (13)

Yazik ~ 10 gün önce
Insanda az duygu olur, digerlerine ve diger zekalara saygi olur, butun dunya az akilliyiz sen cok akillisin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ali ~ 10 gün önce
Onlarin doları varsa bizim ihamız var..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hadi canım ~ 10 gün önce
Kafadan atma konuşmalar. Kerameti kendinden menkul “savunma sekreteri”!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yolcu ~ 10 gün önce
Özgüvene maşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Havagazı ~ 10 gün önce
Dünyanın işi yok sihaları bilmem neyi konuşacak. Akepe sayesinde dünya Türkiye'de adaletin olmamasını,dönen dümenleri,buhar olan paraları,çürümüş düzeni,patlayan lağımı, ekonominin ne kadar kötü olduğunu konuşuyor merak etme. İşiniz gücünüz güç elden gidiyor diye tribüne oynamak,gaz,şişirme gerisi boş...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
İHA ~ 10 gün önce
Umarım tezgünde insansız savaş uçağı piyasaya çıkar. Ben buna canü gönülden inaniyorum.Cennet vatanım bunu hakediyor. Avrupa’da olmayan Türkiye de var. Eğitimli gençlerimize inaniyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
IHA rumuzluya ~ 9 gün önce
Avrupada insan haklari,isci hakki ve cocuk hakki var,en azindan medeniler mesala trafikleri.Avrupa eline gecmiyorda boyle yaziyorsun,sukur ben avrupadayim ve herseyim var.
Savaş ~ 10 gün önce
Hep işleri güçleri Savaş arkadaş kArdeşim barış huzur lazım bu ne ya yeter çanlar yanıyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Osmanlı torunları ~ 10 gün önce
Dua edin organize suç örgütü elebaşıni konuşmasinlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
varank efendi ~ 10 gün önce
Dünya, düne kadar kardeşiniz şimdilerde de en azılı düşmanınız olan adamın iktidar ve yandaşlarının pisliklerini açıklamasını ve ülkemizin yıllardır hangi kafayla nasıl yönetildiğini konuşuyor bırak palavrayı...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
.. ~ 10 gün önce
Aaah ah nasıl da biliyorlar mikro kandırmayı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Korsanpilot ~ 10 gün önce
Telefonu akilli diye kendinide akilli sanan akil fukarasi
Siha ~ 10 gün önce
Polonya ya sattıklarıda maketimis zaten siha felan yok ortada hepsi hikaye ahh ahh
By Kemal ~ 10 gün önce
Uçağın inmedigi yere Havalimanı yaparsan olacağı bu

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000