21 Ekim 2019, Pazartesi
Fatih AKDENİZ
Fatih AKDENİZ [email protected]
  • Yanılıyorsunuz, yolcu dövülecekse personelime bırakmam ben hallederim. Tarzım değil.
  • THY ekip terminali rezaleti Lütfen dikkatlice okuyalım 4 5 tane otopark var fakat eşimin adına kayıtlı olan araçla onu almaya gidemiyorum neden? Kendini bilmez yönetici herkimse ergen bir karar vererek üniformalı dışında kimseyi içeri almıyorlar dışarıda caddede beklememiz gerekiyormuş caddede orada bekliyeyim beklemesine jandarma geliyor yasak diyor ceza yazmak zorundayım şimdi soruyorum bu kararı veren ergen cahil mutlaka uçuyordur da ve bizlerin canı bu cahile mi emanet bir iş yapıyorsanız geniş olarak düşünün a cahiller Biz nerede bekleyelim eşlerimizi çocuklarımızı yol uzun götürüp getirmek zorundayız bazı uçuşlar 15 saat sürüyor yorgun ve uykusuz araç mı kullansınlar be cahil ergen bir yıldır plaka Tanıma sistemini kursaydınız böyle bir karar vereceğinize bu arada yeni kepleri de ıslanmayacakmış ekip terminalinde yolda onları bekleyen araçlarına gidebilmeleri için ışınlanma egitimleride verin mutlaka Bu kararı veren cahil ergenlerle bir gün bir yerde karşılamak dileğimle Çünkü Türkiye burası birine bir koltuk verdiğiniz zaman kendini sultan Süleyman zannediyor takı bir Osmanlı tokadı yiyene kadar çünkü bu yazdıklarında bir ise yaramiyacak...
  • Birebir katılıyorum. Z kuşağı mıdır ne karın ağrısıdır, ömrümde bu kadar nankör bir gençlik görmedim. Ne işe bağlılık var, ne öğrenme merakı, ne de saygı. Bu tipler bizim kan ter gözyaşı içinde çalıştığımız 90'lı yıllarda bu sektörde olsalardı ne olurdu çok merak ediyorum. Şimdi tüm hakları var, her şey bilgisayar, tüm bilgi ellerinin altında, ama şefe müdüre kafa tutan mı dersin, hastayım diye yalan söyleyip instagram'larda story paylaşan mı dersin, binbir türlü mazeretle işten kaytaran mı dersin, say say bitmez. Lafa gelince dil pabuç kadar, müdür gelsin onu çözsün, müdür gelsin bunu anlatsın, müdür süpermen tabi ya her şeyi halleder. Şen sadece check-in yap, loadsheet yap, tek iş tek sorumluluk. Canım benim, biz 20 yıldır bu işleri hallettiğimiz için şimdi müdürüz, sen 2 yıllık çalışma hayatınla daha çok hayal kurarsın. Çalışan kazanır elması kızarır. (bunu da bilmez şimdi bu Z kuşağı.. neyse)
  • thy teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından sonradan hasta olan 19 yaşında işe thy de başlamış calışanını performanstan 39 yaşında işten attı
  • Yeni havalimaninin getirdigi mali yuk henuz bilet fiyatlarina yansimamisti (dusuk giden satislarin da etkisiyle) fakat deniz bitti, Eylul-Ekim'den itibaren THY bilet fiyatlarindaki artis hissedilmeye baslandi. Asil senlik 4. ceyrek sonuclariyla baslayacak. Isin sonu belli, Katar'a hisse satisi yapilacak. Lakin 2020'de mi yoksa 2021'de mi olacak gorecegiz.
  • bu müdürlerden ne istiyorsunuz? size kalsa personel bişey yapmasın. gecikme varsa,kızgın yolcuya açıklama yapacak bu kadar basit. sayın yazar hayatında hiç bir şey yönetmediğin çok belli. bir gün sende karabalık ekipler yönetirsen ne demek istediğimi anlarsın. her olaya mudur gelecekse personel niye istihdam edilir. bu nesili siz böyle yaptınız? yolcu hafiften sesini yükseltir-mudur çağırılır, 2 personel muhabbet eder mudur çağırılır, yolcu şikayeti var mudur çağırılır, yolcunun bakanlıkta tanıdığı varmış mudur çağırılır. sen peki hiç yalan söyleyen personeli savundun mu? vaka; personel ve yolcu kavga etmiş. personel ifadesine göre; fazla bagajı olduğunu beyan etmesiyle birlikte yolcunun pasaportunu fırlattığı. kameradan gördüğüm; yolcu geliyor selam veriyor, bagajını tartıya koyuyor, bizim personel telefonuyla oynuyor adamın yuzune bakmıyor, selamını bile almıyor. sonra adam pasaportu fırlatıyor. al çöz bu hikayeyi.
  • memleket topyekun krizde herkes gozunu acsin, degisim sart
  • İşi bilenler göz ardı edilip olumsuzluk olasılıkları yok sayılıp masa başında EN iİYİ planlamacılarla planlama yapılırsa bu kadar olur şükretmek lazım
  • Şu anda üretim hattından çıkmış ve yerde olan uçak sayısı 25. Yani üretim yapması gereken ancak üretemeyen max sayısı 25... Haberinizi düzeltin lütfen
  • çalışanların ve emeklilerin alım gücü düştü kimisi işsiz kaldı ekonomi dibe vurdu uçak bileti fiyatları tavana vurdu bu kadar yolcu bulduklarına şükretsinler gidişat 2020'de dahada fakirleşeceğimizi gösteriyor seneye bu yolcuyu da bulamazlar

THY’nin yolcu hedefi - Öfkeli yolcu ve mağdur personel!

Türk Hava Yolları’nın ilk 9 aylık performansı belli oldu. THY 9 ayda 56.4 milyon yolcu taşıdı.

Bu rakam geçtiğimiz yıla göre düşüş olduğunu gösteriyor. Geçen yıl aynı dönem taşınan yolcu sayısı 57.6 milyondu.

Bu rakamlar neden önemli?

İstanbul Havalimanı’na taşınmadan kısa bir süre sonra Türk Hava Yolları Genel Müdür Yardımcısı Abdülkerim Çay, hedefin 90 milyon yolcu olduğunu açıklamıştı. O dönem yapılan bu açıklamanın pek mümkün olmadığını hem düşünmüş hem de yazmıştım.

Yıl sonuna bu ayla beraber 3 ay daha var. Yani mevcut durum itibariyle toplam yolcu sayısı 75 milyonu bulursa iyi bir sonuçtur bana göre. Aradaki fark ise; 15 milyon yolcu.

90 milyon açıklaması mutlaka bir planlama sonucu yapılmış bir açıklamadır. Ancak taşınmadan hemen sonra durumu tam olarak görmeden böyle bir değerlendirme yapılması hata olmuş gibi görünüyor.

THY’nin yolcu sayısının bu rakamlara çıkamayacak olmasında çeşitli etkenler var. Mesela MAX’in durumu... THY’nin normal şartlarda filosunda olması gereken 12 adet 737 MAX uçağı var bildiğiniz gibi. Ancak şirket bunları uçuramıyor.

Ne zaman uçacakları da belli değil.

Bu da aşağı yukarı yüzde 25 civarında kapasite daralmasına neden oluyor. Yani THY eğer MAX’leri uçurabilseydi sanıyorum 80 milyon rakamına yaklaşabilirdi. Ancak yine de 90 milyon hedefi tutturulamazdı.

Bu nasıl savunma?

Geçtiğimiz aylarda İstanbul Havalimanı’nda ağır hakaretlere uğrayan bir Çelebi personelinin yaşadıklarını hepimiz takip ettik. Görüntüler bildiğiniz gibi sosyal medyada infiale neden oldu.

Bir yolcu, Çelebi personeli olan Tuğçe Selvi’ye ‘koca k.. kaldır, Çingene, sokak süprüntüsü’ gibi ifadelerle küçük düşürücü hakaretlerde bulundu. Hakaretlerin yanında çok acayip hareketler ve mimiklerle Çelebi çalışanını aşağıladı. Bu yolcu yargılandı ve 1740 Lira para cezası aldı.

Keşke bu yolcu ders niteliğinde bir ceza alsaydı da örnek teşkil edebilseydi.

Ancak karardan ziyade dikkatimi çeken başka bir durum oldu.

Yargılanan yolcunun avukatının savunması…

Avukat özetle diyor ki savunmada; Müvekkilim master seviyesinde eğitim almış, bu sözler hakaret değil ve havalimanlarında her zaman yaşanıyor. Eğer görüntüler olmasaydı Çelebi personeli olan Tuğçe Selvi bu sözleri görmezden gelecekti. Müvekkilim ile barışacaktı.

Bu nasıl savunma ben anlamadım.

Savunma nedir; Suçlandığın konu ile ilgili görüşlerini belirtmek ve bir ceza söz konusu olacaksa o cezayı mümkün olduğunca azaltmaya çalışmaktır.

Yahu bu nasıl savunma?

Yani sen avukat olarak şunu mu diyorsun; Benim müvekkilim eğitimli biri; ee o zaman ceza vermeyin.

Ayrıca görüntüler yayınlandı diye mağdur haysiyetini aklına getirdi, eğer görüntüler olmasaydı bu hakaretleri umursamazdı. Böyle bir şey olabilir mi?

İnsanların şeref ve haysiyetlerini videoya indirgemek ne demek Allah Aşkına…

Hepimiz insanız; sinirlenebiliriz tabi ki. Mağdur olan insan agresifleşir buna bir lafım yok. Ancak küfürden bile daha ağır bazı ifadeler vardır. Bu yolcunun yaptığı da bu. Küfür etmiyor ama aşağılıyor, ötekileştiriyor ve küçük düşürmeye ciddi ciddi gayret ediyor.

İşin ilginç tarafı da; avukatı bu durumu normalleştirip hatta mağdurun haysiyetini görüntülerle ölçüyor.

Aslında havalimanlarında bu tip olayların yaşanmasında en büyük suç havayolu ve yer hizmetleri şirketlerinin.

Neden mi?

Bir uçuş gecikmesin ya da bir uçuş iptal olmasın. Ellerinde telsizle devamlı ortalıkta gezen yetkili amirler, ne hikmetse bir aksaklık yaşandığında ortadan kayboluyor. Bütün gün kontuar çevresinde gezen müdürlere ve şeflere o anlarda ulaşamıyorsunuz.

Personel ile öfkeli yolcuları baş başa bırakıyorlar.

Sonra da bu tip durumlar ve hatta kavgayla sonuçlanan problemler ortaya çıkıyor.

THY’nin yolcu hedefi - Öfkeli yolcu ve mağdur personel!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (12)

Şef ~ 4 yıl önce
Yanılıyorsunuz, yolcu dövülecekse personelime bırakmam ben hallederim. Tarzım değil.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy Ekip terminali ~ 4 yıl önce
THY ekip terminali rezaleti Lütfen dikkatlice okuyalım 4 5 tane otopark var fakat eşimin adına kayıtlı olan araçla onu almaya gidemiyorum neden? Kendini bilmez yönetici herkimse ergen bir karar vererek üniformalı dışında kimseyi içeri almıyorlar dışarıda caddede beklememiz gerekiyormuş caddede orada bekliyeyim beklemesine jandarma geliyor yasak diyor ceza yazmak zorundayım şimdi soruyorum bu kararı veren ergen cahil mutlaka uçuyordur da ve bizlerin canı bu cahile mi emanet bir iş yapıyorsanız geniş olarak düşünün a cahiller Biz nerede bekleyelim eşlerimizi çocuklarımızı yol uzun götürüp getirmek zorundayız bazı uçuşlar 15 saat sürüyor yorgun ve uykusuz araç mı kullansınlar be cahil ergen bir yıldır plaka Tanıma sistemini kursaydınız böyle bir karar vereceğinize bu arada yeni kepleri de ıslanmayacakmış ekip terminalinde yolda onları bekleyen araçlarına gidebilmeleri için ışınlanma egitimleride verin mutlaka Bu kararı veren cahil ergenlerle bir gün bir yerde karşılamak dileğimle Çünkü Türkiye burası birine bir koltuk verdiğiniz zaman kendini sultan Süleyman zannediyor takı bir Osmanlı tokadı yiyene kadar çünkü bu yazdıklarında bir ise yaramiyacak...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Müdür'e ~ 4 yıl önce
Birebir katılıyorum. Z kuşağı mıdır ne karın ağrısıdır, ömrümde bu kadar nankör bir gençlik görmedim. Ne işe bağlılık var, ne öğrenme merakı, ne de saygı. Bu tipler bizim kan ter gözyaşı içinde çalıştığımız 90'lı yıllarda bu sektörde olsalardı ne olurdu çok merak ediyorum. Şimdi tüm hakları var, her şey bilgisayar, tüm bilgi ellerinin altında, ama şefe müdüre kafa tutan mı dersin, hastayım diye yalan söyleyip instagram'larda story paylaşan mı dersin, binbir türlü mazeretle işten kaytaran mı dersin, say say bitmez. Lafa gelince dil pabuç kadar, müdür gelsin onu çözsün, müdür gelsin bunu anlatsın, müdür süpermen tabi ya her şeyi halleder. Şen sadece check-in yap, loadsheet yap, tek iş tek sorumluluk. Canım benim, biz 20 yıldır bu işleri hallettiğimiz için şimdi müdürüz, sen 2 yıllık çalışma hayatınla daha çok hayal kurarsın. Çalışan kazanır elması kızarır. (bunu da bilmez şimdi bu Z kuşağı.. neyse)

Yanıtla

Kalan karakter 1000
tk ~ 4 yıl önce
thy teknik Engelli ellerinden ve ayaklarından sonradan hasta olan 19 yaşında işe thy de başlamış calışanını performanstan 39 yaşında işten attı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Bilet fiyatlari ~ 4 yıl önce
Yeni havalimaninin getirdigi mali yuk henuz bilet fiyatlarina yansimamisti (dusuk giden satislarin da etkisiyle) fakat deniz bitti, Eylul-Ekim'den itibaren THY bilet fiyatlarindaki artis hissedilmeye baslandi. Asil senlik 4. ceyrek sonuclariyla baslayacak. Isin sonu belli, Katar'a hisse satisi yapilacak. Lakin 2020'de mi yoksa 2021'de mi olacak gorecegiz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
müdür ~ 4 yıl önce
bu müdürlerden ne istiyorsunuz? size kalsa personel bişey yapmasın. gecikme varsa,kızgın yolcuya açıklama yapacak bu kadar basit. sayın yazar hayatında hiç bir şey yönetmediğin çok belli. bir gün sende karabalık ekipler yönetirsen ne demek istediğimi anlarsın. her olaya mudur gelecekse personel niye istihdam edilir. bu nesili siz böyle yaptınız? yolcu hafiften sesini yükseltir-mudur çağırılır, 2 personel muhabbet eder mudur çağırılır, yolcu şikayeti var mudur çağırılır, yolcunun bakanlıkta tanıdığı varmış mudur çağırılır. sen peki hiç yalan söyleyen personeli savundun mu? vaka; personel ve yolcu kavga etmiş. personel ifadesine göre; fazla bagajı olduğunu beyan etmesiyle birlikte yolcunun pasaportunu fırlattığı. kameradan gördüğüm; yolcu geliyor selam veriyor, bagajını tartıya koyuyor, bizim personel telefonuyla oynuyor adamın yuzune bakmıyor, selamını bile almıyor. sonra adam pasaportu fırlatıyor. al çöz bu hikayeyi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Personel ~ 4 yıl önce
O zaman ben müdürünü sorgularım, kendinde bu rahatlığı o mesai saatinde nasıl görüyor? Siz müdürler mesai öncesi bir araya gelip ekininizle bir briefing yapmazsanız, siz rahat olursanız, altınızdaki hayli hayli esnek rahat davranır.
personel'e yanıt ~ 4 yıl önce
brifingle herşey olmuyor. bırak brifingi bazı konuları brifingte yazılı beyan ediyorsun adama okudum anladım yaptırıyorsun daha ofisten çıkmadan adam cep telefonunu çıkartıyor. verdiğim basit örneğe iyi bak. yolcu haksız. her ne olursa olsun benim personelime pasaport fırlatamaz. personel haksız. yolcunun olduğu yerde telefonunu kullanamaz. böyle hergun 10 larca sorunla uğraşıyoruz. sonra mudur ne iş yapar? sayın yazara tekrar söylüyorum umarım bir gün karabalık ekipler yönetir.
kriz ~ 4 yıl önce
memleket topyekun krizde herkes gozunu acsin, degisim sart

Yanıtla

Kalan karakter 1000
EN İYİ ~ 4 yıl önce
İşi bilenler göz ardı edilip olumsuzluk olasılıkları yok sayılıp masa başında EN iİYİ planlamacılarla planlama yapılırsa bu kadar olur şükretmek lazım

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Maho ~ 4 yıl önce
Şu anda üretim hattından çıkmış ve yerde olan uçak sayısı 25. Yani üretim yapması gereken ancak üretemeyen max sayısı 25... Haberinizi düzeltin lütfen

Yanıtla

Kalan karakter 1000
mutlu ~ 4 yıl önce
çalışanların ve emeklilerin alım gücü düştü kimisi işsiz kaldı ekonomi dibe vurdu uçak bileti fiyatları tavana vurdu bu kadar yolcu bulduklarına şükretsinler gidişat 2020'de dahada fakirleşeceğimizi gösteriyor seneye bu yolcuyu da bulamazlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000