17 Ağustos 2013, Cumartesi 10:04:16

HÜRKUŞ HIZLANMA TESTLERİNE BAŞLADI

Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI) tarafından geliştirilen turboprop motorlu eğitim uçağı ‘Hürkuş’, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nden (SHGM) geçici tescili alarak yerde hızlanma testlerine başladı. İlk uçuşun bu ay sonunda yapılması planlanıyor...
  • Ruslarda EASA'YA danışıyorlar uçak yaparken demi.. ? cesta bey
  • yorumlara bakıyorumda çok cahilce ya, neden biliyormusunuz? Arkadaşlar bu yer testleri yapılan uçak aynı zamanda sivil hizmetlerede sunulacak EASA onaylamazsa kime satacaksınız bu uçakları.EASA onayı avrupalı bu işi biliyorda biz bilmiyoruz anlamında değildir.Bu uçağı satmak istediğin zaman EASA onay ve iznine bakılır,yoksa almazlar güvenilir değil derler.
  • EASA onaylarsa yahu bize ne EASA'dan kardeşim yeter artık ya herşeyi bunlaramı danışacağız biz kardeşim kendimiz olalım artık herdaim el pençe bu nedir
  • Dimi o anlamaz bu anlamaz biz en iyisi yapmayalm hazır alalım ...sen nasıl bi insansın sorsak senden fazla vatanı seven yoktur değil mi????
  • Bir shgm degiller.
  • de çok anlar ya bu tür işlerden

SHGM, ilk etapta sivil modeli tasarlanan ‘Hürkuş’ eğitim uçağı için tasarımı yapan TAI'ye TC-VCH geçici tescilini verdi. Türk havacılık tarihinde ilklere imza atan efsane pilot Vecihi Hürkuş’un anısına ‘Hürkuş’ adı verilen tek motorlu, iki kişilik uçağın tasarımı Türk mühendisler tarafından yapıldı.

Uçak, halen Ankara’da Akıncı Hava Üssü’nde pist üzerinde çeşitli hızlara çıkış testlerinde pist tutuşu, teker yönlendirme ve frenleme süreleri test ediliyor.

Avrupa Havacılık ve Uzay Emniyet Ajansı EASA ile birlikte SHGM tarafından da kontrol edilen bu aşamalarda testlerin olumlu olarak tamamlanmasının ardından ‘Hürkuş’a ilk uçuş için izin verilecek. Uçuş test sürecinin yaklaşık bir buçuk yıl sürmesi bekleniyor. (Hürriyet)

HÜRKUŞ HIZLANMA TESTLERİNE BAŞLADI

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (8)

RUSLAR ~ 9 yıl önce
Ruslarda EASA'YA danışıyorlar uçak yaparken demi.. ? cesta bey

Yanıtla

Kalan karakter 1000
cesta ~ 9 yıl önce
yorumlara bakıyorumda çok cahilce ya, neden biliyormusunuz? Arkadaşlar bu yer testleri yapılan uçak aynı zamanda sivil hizmetlerede sunulacak EASA onaylamazsa kime satacaksınız bu uçakları.EASA onayı avrupalı bu işi biliyorda biz bilmiyoruz anlamında değildir.Bu uçağı satmak istediğin zaman EASA onay ve iznine bakılır,yoksa almazlar güvenilir değil derler.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Yöntem ~ 9 yıl önce
Bu testler niçin ve hangi kaynağa göre yapılıyor zannediyorsunuz? Tüm uçaklar için standartları karşılaması test edilir, gerekirse bazı düzeltmeler yapılır; özel testler varsa bunlarda yapılır; standartlara uyduğu saptandıktan sonra onay istenir ve bu test sonuçları gösterilir. Siz nasıl olduğunu düşünüyorsunuz?
? ~ 9 yıl önce
EASA onaylarsa yahu bize ne EASA'dan kardeşim yeter artık ya herşeyi bunlaramı danışacağız biz kardeşim kendimiz olalım artık herdaim el pençe bu nedir

Yanıtla

Kalan karakter 1000
* ~ 9 yıl önce
biri beğenmemiş yukardaki yazıyı kim acep çokmu meraklısın EASA ya fazla merak iyi gelmez abim biraz vatan sever ol ha ne dersin
37 ~ 9 yıl önce
Dimi o anlamaz bu anlamaz biz en iyisi yapmayalm hazır alalım ...sen nasıl bi insansın sorsak senden fazla vatanı seven yoktur değil mi????

Yanıtla

Kalan karakter 1000
faa ve easa ~ 9 yıl önce
Bir shgm degiller.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SHGM ~ 9 yıl önce
de çok anlar ya bu tür işlerden

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000