04 Mayıs 2021, Salı 09:16:19

Fransa 30 Rafale daha satacak

Mısır Savunma Bakanlığı, Fransa'dan 30 Rafale savaş uçağı almak için anlaşma imzalandığını açıkladı.
  • Biz de dünyanın kıskandığı,gıpta ettiği,korktuğu Mmu'yu yapıyoruz ve bütçemiz de sadece 1.3 milyar dolar. Boşa para saçmayın asrın lideri ve ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel ve saz arkadaşlarından feyz alın. Bir söz de Mısır'a, niye bizim anlı şanlı,yerli ve milli Mmu jetimizden almıyorsun da gidip Fransa'dan uyduruk jetleri alıyorsun? Hani din kardeşiydik ne oldu?

Mısır Savunma Bakanlığı, Fransa'dan 30 Rafale savaş uçağı almak için anlaşma imzalandığını açıkladı.

Satışın Nisan sonunda kararlaştırıldığı, Salı günü (bugün) Mısır heyetinin Paris ziyareti sırasında imzaların atılabileceği ve anlaşmanın 3,75 milyar euro karşılığında gerçekleşeceğini iddia edildmişti.

Mısır anlaşmanın maddi boyutu hakkında bir açıklama yapmadı. Bakanlık bunun 10 yıllık bir krediyle ödeneceğini söylemekle yetindi.

Reuters'ın aktardığına göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Aralık ayındaki bir konuşmasında Mısır'a silah satışını insan hakları koşullarına bağlamak istemediğini çünkü öylesi bir adımın Kahire'nin "bölgedeki terörizmle mücadelesine zarar verebileceğini" söylemişti.

Fransa Ocak ayında da Yunanistan'a 2,5 milyar euro karşılığında 18 Rafale uçağı sattı.

Reuters'a göre 2013-17 yıllarında Mısır'ın bir numaralı silah sağlayıcısı olan Fransa Kahire'ye 24 savaş uçağı satmıştı.

İnsan Hakları İzleme Örgütü Fransa Direktörü Benedicte Jeannerod anlaşmayı "Sisi hükümeti Mısır'da son on yılların en kötü baskı dönemini yaşatıp terörizmle mücadele adı altında ciddi insan hakları ihlallerine imza atarken yapılan bu mega silah anlaşmasıyla, Fransa bu tür politikaları cesaretlendiriyor" sözleriyle eleştirdi.

Yeni uçak projesinde anlaşma yok
Öte yandan Fransa, Almanya ve İspanya yeni nesil savaş uçakları konusunda 1 Mayıs'a kadar anlaşmaya varma hedefini gerçekleştirmeyi başaramadı.

Avrupa Birliği'nin en büyük savunma projesi olan Gelecek Nesil Hava Muharebe Sistemi (FCAS) 2040'lardan itibaren Fransa'nın Rafale ve Almanya ile İspanya'nın Eurofighter uçaklarının yerini alacak.

Reuters ajansı bu üç ülkenin ortak savaş uçağı geliştirirken fikir hakları konusunda uzlaşamadığını aktarıyor.

Projenin maliyetinin 100 milyar euroyu bulması bekleniyor.

Fransa 30 Rafale daha satacak

Facebook Yorum

Yorumlar

eyyyy ~ 5 gün önce
Biz de dünyanın kıskandığı,gıpta ettiği,korktuğu Mmu'yu yapıyoruz ve bütçemiz de sadece 1.3 milyar dolar. Boşa para saçmayın asrın lideri ve ortadoğu ve balkanların en büyük uçak mühendisi temel ve saz arkadaşlarından feyz alın. Bir söz de Mısır'a, niye bizim anlı şanlı,yerli ve milli Mmu jetimizden almıyorsun da gidip Fransa'dan uyduruk jetleri alıyorsun? Hani din kardeşiydik ne oldu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000