30 Kasım 2022, Çarşamba 17:00:55

Milli Muharip Uçak Avrupa basınında

Türkiye'nin yerli ve milli 5. nesil savaş uçağı “Milli Muharip Uçak” dış basında da yerini aldı.
  • Elestirmek icin elestiren zihniyet,dunyanin en iyi isini yapsanizda tebrik etmeyiz diyen zihniyet,yenilmeyi hazmedemiyen guzellikleri goremiyen dunyayi okuyamauan zihniyet,dur bak gor isle ve daha once yapilamaz denilenler nasil yapildiysa buda yapilir. Sen gene devam et bu zihniyetle. Elestir ama yikici elestir ulken icin zarli olanlari soyle. Soyleki bu zihniyetinin nasil bir tümör oldugunu yillar sonra anlasin herkez. Saygilar.
  • Bu palavralar gelecek iktidarların başına bela olacak. 10 yıldır seçim öncesi bilboardlarda afişlerle '' Muharip uçağımız seçimlerden sonra hazır'' diye duyurular yapıyorlar ama ortada bir şey yok. Bu seçim öncesinde de motoru,silah sistemi, eloktronik sistemi olmayan bir maket gösterdiler ve ''muharip uçağımız yolda'' diyorlar. Seçimi kaybettikten sonra da ''bak bize oy vermediniz onun için muharip uçağı bunlar tamamlayamadı'' diyecekler. Yalanın bini bir para ve sizlerde bu yalanlara ortak olmayın. Umarım yorumum yayınlanır.
  • önce ucurun göklerde dediginiz yolcu ucagi gibi olmasin herseyi secimlere baglamayin dikkat edin almanya kiskanmasin
  • F110 kimin
  • Emeği gecenleri tebrik ederim. Simdi siyasi otoriteyi de desteğinden ötürü kutlayacağım ama dislike rekoru kırar bu mesaj bu mecrada :) o yuzden pas geçiyorum. :D
  • Elin adamı da bizi iyi çözmüş, gazla çalıştığımızı öğrenmiş bol bol yıkama yağlama çekiyor zira bize bir sürü şey satıyor mmu'nun parçaları dahil,mühendislik,ekipman da veriyor,onlar için iyi bir pazarız. En basit bir şeyi patentiyle yapamıyoruz,hemen her şeyi ithal ediyoruz ama teknolojik ne varsa yerli ve milli yapıyoruz,yersen...
  • - “Tabi efendim.”

Türkiye'nin yerli ve milli 5. nesil savaş uçağı “Milli Muharip Uçak” dış basında da yerini aldı.

Avrupa basını, Milli Muharip Uçak'ı, “Türkiye; ABD, Rusya, Çin ve Güney Kore'den sonra beşinci nesil savaş uçağına sahip bir sonraki ülke olacak.” ifadeleriyle manşetine taşıdı. Haberde, "Türkler, Amerikan yaptırımlarına rağmen meydan okumayı kabul etmeye ve savaşçılarını inşa etmeye hazır olduklarını dünyaya gösteriyor." değerlendirmesine yer verildi.

Türkiye, savunma sanayiinde yaptığı başarılı hamleler sebebiyle dünya ülkelerinin gözlerini üzerine çevirdiği ülke haline geldi. Türkiye'nin gururu İHA/SİHA'ları almak için sıraya giren dünya devleri bu sefer de Türkiye'nin ilk Milli Muharip Uçak'ını radarlarına aldı. Bulgarianmilitary haber sitesi, Milli Muharip Uçak'ını analiz eden bir haber yayımladı. Makalede, "Türkiye'nin savaş uçağı niyeti yıllardır biliniyor ancak ilk kez geliştirilmekte olan prototipin montaj hattından fotoğrafları resmen ortaya çıktı" ifadelerine yer verdi.

2010 yılından itibaren konuşulan projenin, ABD'nin Türkiye'ye yaptırımları ve F-35 projesinden çıkarılmasıyla son 2 yılda daha önemli bir hale geldiğinin vurgulandığı makalede, "Türkiye programdan çıkarılması Washington'u da etkiledi çünkü aynı Türk bileşenlerini aynı fiyata ve aynı dönem için hızlı bir şekilde üretici bulmak zorunda kaldı." ifadelerine yer verdi.

TÜRKİYE, ABD'NİN YAPTIRIMLARINA BOYUN EĞMEDİ

Türkiye'nin yaptırımlara rağmen pes etmediğine dikkat çekilen makalede, "Ankara aynı zamanda ABD'nin; uçak bileşenleri, motorları ve malzemeleri üreten diğer ülkeler üzerindeki nüfuzuyla da mücadele etmek zorunda kaldı." denildi.

Türkiye'nin MMU projesinin henüz çizim aşamasındayken ABD'ye veya diğer ortaklarına olan bağımlılığının zamanla artacağına karar verdiğini ve bu nedenle, yerli üretimi teşvik edecek adımlar attığı vurgulandı. Savaş motorları konusunda da Türkiye'nin çalışmalarına dikkat çekilerek, "Türkiye, Hava Kuvvetleri'nin savaş uçağına güç sağlayacak kendi motorlarını geliştiriyor." ifadesinde bulundu.

Makalede, Milli Muharip Uçak hakkında değerlendirme şu şekilde devam etti: Paylaşılan fotoğraflar, TF-X'in ilerleyişini gösteriyor. Uçağın gövdesi zaten monte edilmiş durumda. Görünüşe göre TF-X iki motordan güç alacak. Yerdeki kaynaklara göre uçak 20+ metre uzunluğunda. İşte bu özelliğinden dolayı Türk uçağı, Amerikan F-22 Raptor ile karşılaştırılmaya başlandı.

2025, Türkiye'nin TF-X'in ilk ana uçuşunu gerçekleştirmesi gereken yıl. Bazı uzmanlar, şaşırtıcı bir şekilde GE F110'ların son derece güvenilir ve verimli motorlar olduğunu söylüyor. Onlara göre geleceğin Türk TF-X motoru da muhtemelen aynı özellikleri taşıyacak. Diğerleri Türkiye'nin GE'nin F110 patentlerini kullanabileceğini iddia ediyor.

"TÜRKLER KENDİ SAVAŞÇILARIYLA DÜNYAYA MEYDAN OKUYOR"

Yaptırımların Türkiye'yi daha da tetiklediğinin ifade edildiği makalede, "TF-X'in montaj hattında bulunması Ankara için sevindirici bir haber. Bir yandan Türkler, Amerikan yaptırımlarına rağmen meydan okumayı kabul etmeye ve savaşçılarını inşa etmeye hazır olduklarını dünyaya gösteriyor. Öte yandan F-16 yenileme süreçlerini hızlandıracaklar. ABD tek olmadığını artık kabul etmeli" ifadelerine yer verildi.

Milli Muharip Uçak Avrupa basınında

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (9)

Zihniyet ~ 2 ay önce
Elestirmek icin elestiren zihniyet,dunyanin en iyi isini yapsanizda tebrik etmeyiz diyen zihniyet,yenilmeyi hazmedemiyen guzellikleri goremiyen dunyayi okuyamauan zihniyet,dur bak gor isle ve daha once yapilamaz denilenler nasil yapildiysa buda yapilir. Sen gene devam et bu zihniyetle. Elestir ama yikici elestir ulken icin zarli olanlari soyle. Soyleki bu zihniyetinin nasil bir tümör oldugunu yillar sonra anlasin herkez. Saygilar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Kel Ali ~ 2 ay önce
Bu palavralar gelecek iktidarların başına bela olacak. 10 yıldır seçim öncesi bilboardlarda afişlerle '' Muharip uçağımız seçimlerden sonra hazır'' diye duyurular yapıyorlar ama ortada bir şey yok. Bu seçim öncesinde de motoru,silah sistemi, eloktronik sistemi olmayan bir maket gösterdiler ve ''muharip uçağımız yolda'' diyorlar. Seçimi kaybettikten sonra da ''bak bize oy vermediniz onun için muharip uçağı bunlar tamamlayamadı'' diyecekler. Yalanın bini bir para ve sizlerde bu yalanlara ortak olmayın. Umarım yorumum yayınlanır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
çiğköfteci ali usta ~ 2 ay önce
hadi çık sen yap belli ki bu işe hakimsin
Palavramı ~ 2 ay önce
Araştır biraz palavracı. Binlerce mühendisin emeğine palavra diyemezsin
eskisehirli ~ 2 ay önce
önce ucurun göklerde dediginiz yolcu ucagi gibi olmasin herseyi secimlere baglamayin dikkat edin almanya kiskanmasin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
F110 ~ 2 ay önce
F110 kimin

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ses uzaktan gelmiş ~ 2 ay önce
Emeği gecenleri tebrik ederim. Simdi siyasi otoriteyi de desteğinden ötürü kutlayacağım ama dislike rekoru kırar bu mesaj bu mecrada :) o yuzden pas geçiyorum. :D

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gaz ~ 2 ay önce
Elin adamı da bizi iyi çözmüş, gazla çalıştığımızı öğrenmiş bol bol yıkama yağlama çekiyor zira bize bir sürü şey satıyor mmu'nun parçaları dahil,mühendislik,ekipman da veriyor,onlar için iyi bir pazarız. En basit bir şeyi patentiyle yapamıyoruz,hemen her şeyi ithal ediyoruz ama teknolojik ne varsa yerli ve milli yapıyoruz,yersen...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Gerçek hayat ~ 2 ay önce
- “Tabi efendim.”

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000