06 Kasım 2023, Pazartesi
Servet BAŞOL
Servet BAŞOL [email protected]

Winter Ops

Havayollarında kış operasyonları, kış aylarında uçakların güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için yeni yöntem ve uygulamaların hazırlanması ve uygulanması sürecidir.

Bu süreç, çeşitli görevler içerir:

Kış hava koşulları hakkında eğitim: Bu eğitimde, personel kış aylarında karşılaşabilecekleri hava koşulları hakkında taze bilgi alır. Personel ayrıca, bu hava koşullarının uçuş güvenliği üzerindeki etkilerini tazeler. Aynı zamanda meteorolojik tahminlerin doğruluğunu artırmak ve pilotlara hava koşulları hakkında gerçek zamanlı bilgi sağlamak için hava tahmin ve izleme sistemlerinin güncellenmesi ayrı bir önemli maddedir.

Kış operasyonları hakkında eğitim: Bu eğitimde, personel kış aylarında uçuş operasyonlarının nasıl yürütüleceğini anımsar. Uçakların güvenli bir şekilde uçmasını sağlamak için yeni buz çözme ve kar temizleme yöntemlerinin geliştirilmesi ve uygulamaları gözden geçirilir. Kokpit ve yer ekiplerini, yeni kış operasyon yöntemleri konusunda bilgilendirir. Kış hava koşullarındaki aksaklıklarla başa çıkmak için acil durum planlarını geliştirir.

Ekiplerin eğitimi: Havayolları, pilotlarını ve diğer ekip üyelerini kış hava koşullarında nasıl güvenli bir şekilde çalışacakları konusunda eğitmelidir. Bu, uçakların buzunun nasıl çözüleceği, kar ve buzda kalkış ve inişlerin nasıl yapılacağı ve diğer kış havası tehlikeleriyle nasıl başa çıkılacağı konusunda eğitimi içerir.

Ekipman bakımı: Havayolları, uçaklarının kış hava koşullarına uygun şekilde bakımının yapıldığından ve donatıldığından emin olmalıdır. Bu, uçak gövdelerinin, motorların ve diğer bileşenlerin incelenmesi ve onarılmasının yanı sıra buz çözme ve buzlanmayı önleme ekipmanlarının kurulmasını da içerir. Buz çözücü sıvının etkili olduğundan ve tüm güvenlik standartlarını karşıladığından emin olmak için test edilmesi gözden kaçan bir konu olarak karşımıza çıkmamalıdır.

Filonun kışa hazırlanması; Hava araçlarının iyi durumda ve kış koşullarında çalışabilecek durumda olmalarını sağlamak için denetler ve bakımlarını yapar.

Kişisel güvenlik eğitimi: Bu eğitimde, personel kış aylarında karşılaşabilecekleri kişisel güvenlik riskleri hakkında bilgi alır. Bu riskler arasında kayma, düşme, soğuktan korunma gibi konular yer alır.

Eşgüdüm eğitimleri; Kış operasyon planlarını geliştirmek ve uygulamak için hava trafik kontrolü ve diğer havalimanları, kaynakları ve bilgileri paylaşmak için de diğer havayolları ile güç birliği sağlamalıdır. Havayolları, kış aylarında güvenli bir şekilde faaliyet göstermeye hazır olduklarından emin olmak için havalimanlarıyla birlikte çalışmalıdır. Bu, pistlerin ve taksi yollarının kar ve buzdan uygun şekilde temizlenmesini ve buz çözme ekipmanının mevcut olmasını sağlamayı içerir.

Bu kışa girişe ek olarak, havayollarının kış aylarına hazırlanmak ve kış aylarında sıkıntısız uçabilmeleri için yaptıkları bir dizi özel önlemler vardır. Örneğin, bazı havayolları şunları yapabilir:

Uçuş sayılarını azaltmak: Havayolları, hava koşulları nedeniyle artan gecikme ve iptal riskini hesaba katmak için kış aylarında uçuş programlarını azaltabilir.

Uçak tiplerini değiştirmek: Bazı havayolları kış aylarında farklı tipte uçaklar kullanabilir, örneğin daha büyük motorlu veya kanatları kış hava koşullarıyla başa çıkmaya daha uygun uçaklar gibi.

Buz çözücü sıvı eklemek: Havayolları kış aylarında uçaklarına daha fazla buz çözücü sıvı ekleyebilir. Buz çözücü sıvı, uçakta kar ve buz birikmesini önlemeye yardımcı olarak performansı ve güvenliği artırabilir.

Yer personelini artırmak: Havayolları kış aylarında uçakların buzunun çözülmesi, pist ve taksi yollarındaki kar ve buzun temizlenmesi gibi görevlere yardımcı olmak için yer personelini artırabilir.

Hava aracını kış koşulları için inceleyin ve bakımını yapmak: Bu, uçağın buz çözme sisteminin, iniş takımlarının ve kış havasında güvenli çalışma için gerekli olan diğer bileşenlerin durumunun kontrol edilmesini içerir.

Uçağınıza kış lastikleri takmak: Kış lastikleri buzlu ve karlı pistlerde daha iyi çekiş sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır.

Buz çözücü sıvı ve diğer kış malzemeleri stoklamak: Bu, havayolunun kış aylarında uçaklarının güvenli bir şekilde uçmasını sağlamak için ihtiyaç duyduğu kaynaklara sahip olmasını sağlar.

Kış hava durumu yöntemlerini geliştirin ve uygulamak: Bu, uçakların buzunun çözülmesi, pistlerdeki karın temizlenmesi ve kış hava koşullarında uçakların çalıştırılması için prosedürleri içerir.

Personeli kış hava durumu yöntemleri konusunda eğitmek: Yer ekipleri ve pilotlar gibi kış operasyonlarına dahil olan tüm havayolu personeli, havayolunun kış hava durumu prosedürleri konusunda eğitilmelidir.

Yolcularla kış hava durumu hakkında iletişim kurmak: Havayolları, yolcuları kış hava koşulları nedeniyle yaşanabilecek gecikme ve iptaller konusunda bilgilendirmelidir. Ayrıca, uçuş gecikmesi veya iptali durumunda yolculara hakları ve seçenekleri hakkında bilgi vermelidirler.

Kış operasyonlarının yenilenmesi, havayollarının kış aylarında güvenli ve verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan önemli bir süreçtir. Havayolları, kış hava koşullarına hazırlanmak ve bu koşullarda faaliyet göstermek için gerekli adımları atarak, yolcularına yönelik aksaklıkları en aza indirmeye ve kaza riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

Havayollarının kış operasyonu eğitimi kapsamında verebileceği bazı özel eğitimler ise:

Kış aylarında iniş ve kalkış: Bu eğitim, pilotların kış aylarında iniş ve kalkış yapma konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmelerini sağlar.

Kış aylarında karla kaplı piste iniş: Bu eğitim, pilotların karla kaplı piste iniş yapma konusunda bilgi ve becerilerini geliştirmelerini sağlar.

Kış aylarında buzlanma: Bu eğitim, pilotların buzlanma durumunda uçağı güvenli bir şekilde nasıl yöneteceklerini öğrenmelerini sağlar.

Uçak de-icing ve kar temizleme eğitimi: Bu eğitimde, uçağın buz ve kardan nasıl temizleneceği konusunda bilgi verilir. Eğitim, teorik olarak, uçak de-icing ve kar temizleme ekipmanlarının tanıtılması ve buz ve karın uçağa etkilerinin anlatılması ile başlayabilir. Pratik olarak ise, uçak de-icing ve kar temizleme ekipmanlarının kullanımının gösterilmesi ve uçağın buz ve kardan temizlenmesine yönelik uygulamalar yapılması ile devam edebilir.

Kış hava koşullarında uçuş eğitimi: Bu eğitimde, pilotlara kış hava koşullarında uçuş için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılır. Eğitim, simülatörlerde ve gerçek uçuşlarda gerçekleştirilebilir. Simülatörde yapılan eğitimde, pilotlar kış hava koşullarında karşılaşabilecekleri çeşitli senaryoları deneyimleme fırsatı bulurlar. Gerçek uçuşlarda yapılan eğitimde ise, pilotlar kış hava koşullarında uçuş yapma becerilerini geliştirir.

Kış hava koşullarında yer hizmetleri eğitimi: Bu eğitimde, yer hizmetleri personeline, kış hava koşullarında uçuş operasyonlarını desteklemek için gerekli bilgi ve beceriler kazandırılır. Eğitim, teorik olarak, kış hava koşullarında uçuş operasyonlarında karşılaşılabilecek olası sorunlar ve bunların çözüm yollarının anlatılması ile başlayabilir. Pratik olarak ise, kış hava koşullarında uçuş operasyonlarını desteklemek için gerekli ekipmanların kullanımının gösterilmesi ve uygulamaların yapılması ile devam edebilir.

Kış hava koşullarında müşteri hizmetleri eğitimi: Bu eğitimde, müşteri hizmetleri personeline, kış hava koşullarında yolculara nasıl yardımcı olunacağı konusunda bilgi ve beceriler kazandırılır. Eğitim, teorik olarak, kış hava koşullarında yaşanabilecek olası sorunlar ve bunların çözüm yollarının anlatılması ile başlayabilir. Pratik olarak ise, kış hava koşullarında yolculara yardımcı olmak için gerekli bilgi ve beceriler ile ilgili uygulamaların yapılması ile devam edebilir.

Takip edilmesi tavsiye edilen Winter Ops yayınlarından bazıları ise;

Federal Havacılık İdaresi ve Kanada Ulaştırma'nın (Federal Aviation Administration and Transport Canada) yıllık revizyonu, 2023-2024 Kış sezonu için geçerli olan yönergelerdeki ana önemli noktaları ve değişiklikleri içeriyor. Notice 8900.667 - FAA-Approved Deicing Program for Winter 2023–2024

Bu bildirim denetçilere 2023-2024 Kışı için Federal Havacılık İdaresi (FAA) onaylı buz çözme programı hakkında bilgi vermektedir. Bu bildirim, FAA Bekletme Süreleri (HOT), Dereceye Özel Bekletme Süreleri (DSHOT), Regresyon Verileri ve 2023-2024 Kışı için İzin Süresi Kılavuzları ile kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

Kılavuzlar, EASA-Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı operatörleri tarafından, NAA'ları ile anlaşmalı olarak, EASA SIB 2017-11'e uygun olarak kullanılabilir. Onaylı EFB buz çözme uygulamalarınızın güncel olup olmadığını kontrol etmeyi ve bunları dahil etmeyi unutmayın.

Ayrıca “Transport Canada Holdover Time (HOT) Guidelines Regression Information Winter 2023-2024 Original Issue: August 4, 2023” de size çok yararlı bir yol gösterici olacaktır.

Scientia dux vitae certissimus - Science is the truest guide in life.

Yaşamda en gerçek yol gösterici, her zaman bilimdir.

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Latin_phrases_(S)

www.servetbasol.com

Winter Ops

Yorumlar

Dayi ~ 4 ay önce
Dayi sen ne anlatiyon kafan mı iyi?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hımm ~ 4 ay önce
Uçaklarda kullanılan hangi suya buzlanma ile ilgili sıvı ilave ediliyor. Uçaklarda kar lastiği nasıl bir şey ve bu çekişi artırır dediğiniz hangi tip uçaklardır. Uçak lastiği ile çekişin alakası ne.

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000