28 Haziran 2021, Pazartesi
Çetin ÖZBEY
Çetin ÖZBEY cetinozbey@airporthaber.com
  • SUNEX'İN ŞARTLARI İLE THY'NİN ŞARTLARI AYNI DEĞİL.VE DE HER OLUŞUMU KENDİ KOMPARTIMANINDA DEĞERLENDİRMEK GEREKİR. TABİİ Kİ THY'NİN MAAŞLARINI ESKİ STATÜYE DÖNÜŞTÜRMESİNİ ARZU EDERİZ.ANCAK ÇIKIŞ NOKTANIZ BANA DOĞRU GELMİYOR. O ŞİRKETİN DE % 50' Sİ THY' NİN ÜSTELİK YK BAŞKANLARI DA AYNI NOKTASINDAN HAREKETLE BUNU İSTEMEK / BEKLEMEK PEK REALİST BİR YAKLAŞIM DEĞİL.BİLANÇOLARINA VE KAR / ZARARINA BİR BAKIN. İSTİHDAM GİDERİNE, ÇALIŞAN ADEDİNE VB.. BAKIN. YİNE DE TEMENNİ EDERİM Kİ MAAŞLAR DÜZELTİLSİN.
  • Sayın İlker Aycı hem Thy'nin hem de Sunex'in yönetim kurulu başkanı, Sunex'in 1/2'si Thy'ye ait.Sunex'te pandemi öncesi maaşlara dönülüyor, Thy'de ise bu konuda hiç bir hareket yok.Soruyorum sizlere, bu büyük bir adaletsizlik değil mi!?
  • kuzum sizin sitenizde diğer sivil havacılık sitelerindeki haberleri izleyen bir görevli yok mu?
  • Airport haber'deki haberleri dikkate almıyorsan niye siteye girip de yorum yapıyorsun sahibinin sesi? Senin arkanda olduğun zihniyeti de ülkeyi ekonomik ve sosyal olarak mahvederken, ifşalar,itiraflar,tivitler,videolar da gayet güzel görüyoruz...
  • Yanılmıyorsam o otopark kaptanların. Sivil Havacılığın çalışanları birbirine beddua etmez Ne kadar çirkin ve kötüsünüz. Allah size layığınızı verir inşallah.
  • THY neticede özel sirketir hic kimsenin hakkini yemiyor. maaslar 2 yil daha normale donmeyecek. Hele ki önceki eur ve dolar bazina dönmesi en az 5 yil surecek. Önemli olan bekadir. Begenmeyen arabistana cin e gidebilir.
  • Hayatta en önemli olan imandır. İman para ile satın alınamaz. Amcak nefsinin kontrolu ve azmin sayesinde onu elde edebilirsin. Para da öyledir aslında ama iman olmayınca bir işe yaramaz. Günümüze sakın bunu uyarlamayın imanınızı zedelersiniz. Para THY için önemlidir. Çünkü para olmazsa nara atamazlar. Keyif çatamazlar. Kar açıklayamazlar. Anlayacağın imansız yürüyen bir yığın! Onların bir dönem için ellerinde köleleri var ve onların sırtından çok iyi nemalanıyorlar. İnanın ve rahat olun bir gün gelecek hepsi layik odukları bulacaklar. Sadece sabredip bekleyip izleyin. Her dönem gelen imtihana tabi tutuluyor. Şöyle geçmişe bir bakın, kimler geldi kimler al aşağı oldu. Kimleri hasretle dualarla anıyorsunuz? Kimilerinin adını ve şanını duymak istemiyorsunuz? Rahat olun kendinizi üzmeyin SAHİP gerekeni zamanı geldiğinde yapacak. İşinizi güzel yapın kendinize laf söyletmeyin.
  • Google layın lütfen, thy yeni giresun https://www.yenigiresun.net/post/havada-pes-pese-rekor
  • aramızda iki adet zihni evvel var. Yorumlarından onları bulabilirmisiniz?
  • HUKUKA BAŞVURDUNUZ İSE SONUCUNU BEKLEYİN. EĞER HUKUKİ YOLA BAŞVURMADINIZ İSE HATALI OLABİLECEĞİNİZİ DE DÜŞÜNMEK GEREK. YAPTIĞINIZ ATAK SONUÇ VERMEZ. ASLINDA TAM ANLAYAMADIM AMA..ÇETİN ÖZBEY

Yaşamda Paradan Daha Önemli Bir Şey Var mı? THY Kar açıkladı ya. Maaşlar Eski Haline Gelecek mi?Bu yazıyı bilgisayarımın bir köşesinde buldum. Benim yazmadığım mutlak. Çoğu zaman yaptığım üzere yazarını veya yazıyı nereden ve ne zaman aldığımı not etmemişim. Herhalde ilk bakışta yazıyı anlamamışım diye düşündüm.

Yazıyı Tekrar okudum. Boş ver, kalsın denilebilecek bir yazı değil. Hele dikkatle ve düşünerek okunursa.

Ben yaşlandım artık. Ancak iki kez okuyunca toparlayabildim. Sizler genç ve akıllı ve zekisiniz. Daha çabuk kavrayacağınız açık. Ha unuttum söylemeyi. Bunu okutabilirseniz işyerinizdeki üstlerinize okutun. Bakalım anlayacaklar mı? Beklediğim yazının beğenilmesi değil, okunması ve anlaşılması. Temenni ederim ki yazan veya tercüme eden görüp kanuni işlem yapmasın.

Birisi “Benim için para değil, prensipler önemlidir” diyorsa, bilin ki önemli olan paradır. Evet, para önemli. Parayı adil bir şekilde bölmek / bölüştürmek daha önemli.

Ancak sorun paranın Bölüşülmesi / Bölüştürülmesi ile başlıyor. Sizi bir deneye davet ettiklerini düşünün. Deneyin kurgusu çok yalın: Siz ve tanımadığınız bir kişi iki ayrı odaya alınıyorsunuz, kura çekilerek ikinizden birine 1.000 TL veriliyor. Parayı alan kişi –siz ya da diğeri- parayı arzu ettiği oranda bölüştürüyor. Eğer diğeri bu bölüşümü kabul ederse herkes hakkına düşeni alıyor ve deney bitiyor; ama kabul etmezse kimse para alamıyor.

Diyelim ki siz “bölüştüren” oldunuz, 1.000 Lirayı nasıl pay edersiniz? Kendinize “aslan payını” alıp diğerine kabul edeceğini varsaydığınız bir miktar mı önerirsiniz yoksa parayı eşit mi bölersiniz? Kendinize yarıdan fazlasını alırsanız karşınızdaki kabul eder mi? Mesela kendinize 700 lira alsanız diğer kişi 300 lirayı kabul eder mi? Kabul etmezse ikinize de hiç para verilmeyeceğini bildiğiniz için ne kadar fazla alırsanız reddedilmeyeceğinizi düşünürsünüz?

En akıllı strateji hangisidir? Ya da siz “bölüştüren” değil “onaylayan” konumunda olsaydınız hangi oranı “hakkaniyetli” bulurdunuz? Diğer kişi kendine 900 lira alıp, diyelim ki, size 100 lira önerse siz “100 lira hiç yoktan iyidir.” diye düşünüp parayı alıp gitmeyi mi tercih edersiniz yoksa paylaşımı kabul etmeyip bölüştüren kişiyi de 900 lira almaktan mahrum mu edersiniz?

Doğrusunu isterseniz bu kişisel bir tercihtir: Kimisi tamamen “akılcı” davranıp kendisine az para verildiğinde bile “Havadan gelen para hiç yoktan iyidir.” diye düşünebilir. Zaten iktisat teorisi de insanın “akılcı” olduğunu sadece kendi çıkarını düşüneceğini varsayar. Kişinin deneye katılıp hiçbir kazanç elde etmeden eve dönmesi yerine 1 TL bile alması kendi menfaatine olacağı için önerilen her parayı kabul etmesi iktisatçılara göre en “mantıklı” karardır.

Fakat yukarıda anlattığım deneyler hiç de kapitalist felsefenin öngördüğü gibi sonuçlanmadı. Deney, 1980’lerin başında Alman sosyologlar Werner Güth, Rolf Schmittberger ve Bernd Schwarze tarafından geliştirildi. Adına “Ültimatom Oyunu” (Ultimatum Game)  dedikleri bu deney bugüne kadar çok farklı ülke ve kültürde binlerce kişiye uygulandı. 1990’lı yılların başında Taiwan’dan Israil’e, Tokyo’dan Pittsburgh’a, Slovenya’dan Java’ya kadar çok farklı kültürlerde tekrarlandı ve alınan sonuçlar hiç de beklendiği gibi gelişmedi.

Kültürel farklılıklara rağmen hemen her seferinde bu deneyde paylaşım yüzde ellinin uzağında olduğu zaman insanlar bölüşümü reddettiler. Kendilerine düşen parayı almak yerine paylaşımı adil yapmayan kişiyi “cezalandırmayı” tercih ettiler.

Hatta Avusturalyalı nöro-ekonomist Lisa Cameron, bu deneyi Endonezya’da çok yüksek meblağlarla yaptığında bile benzer sonuçlar aldı. Gelir seviyesinin çok düşük olduğu bu ülkede katılımcılar, kendilerine düşen pay üç aylık gelirlerine denk düşmesine rağmen paylaşılan miktar adil olmadığı için bunu reddettiler.

Gelir seviyeleri ne olursa olsun insanlar adaletsizliğe razı gelmiyorlardı. Peki, iktisat teorisinin bize öğrettiği kendi çıkarını düşünen “akılcı insana” ne olmuştu? İnsanlar durup dururken kazandıkları paraları neden reddediyorlardı? Yoksa “adalet” kişisel çıkardan daha üstün bir değer miydi?

Ekonomi teorisi (Neo Klasik İktisat) her ne kadar, insanların kendi çıkarları doğrultusunda rasyonel kararlar aldığını savunsa da Davranışsal Ekonomi (Behavioral Economics) insanların kendi çıkarlarından daha önemli olan adalet duygusuyla karar aldıklarını ortaya koydu.

Sanılanın aksine insan sadece kendi çıkarını düşünen bir varlık değildir; sahip olduğu adalet gibi güçlü bir “değer” bazı durumlarda kendi kişisel çıkarını bile göz ardı etmesine neden olur. Bu deneyler fMRI teknolojisi kullanılarak tekrarlandığında insanların haksızlıklar karşısında diğerlerini “cezalandırdıklarında” para kazanmaktan daha fazla tatmin oldukları kanıtlandı.

Adalet duygusu çoğu kişi için kişisel çıkardan çok daha üstün bir duygudur. Antropologların farklı kültürlerde yaptıkları çalışmalar Amazon’daki tarımcılardan Orta Asya’daki göçmenlere kadar her kültürdeki insanın neyin adil olup neyin adil olmadığı konusunda berrak fikirlere sahip olduğunu kanıtladı.

Harvard Üniversitesi hukuk profesörlerinden Yochai Benkler, deneysel iktisat ve sosyal psikoloji alanında yaptığı çalışmalara dayanarak adalete önem vermenin üç boyutu olduğunu öne sürer:

1. Niyetlerin adil olması (bir kasıt olup olmadığı)

2. Süreçlerin adil olması (sonuca giden yolun ve yöntemlerin ne derece adil olduğu) ve

3. Sonuçların adil olması (diğerlerine kıyasla ne elde ettiğimiz)

Benkler’e göre sadece “sonuçların” -yani kimin ne kadar aldığı- değil aynı zamanda “niyetlerin” de adil olması gerekir. Bu aslında çeşitli durumlarda insanların ne derece “bencil” davrandığı ya da kasıtlı olarak haksızlık yaptığıyla ilgili bir adalet değerlendirmesidir. Hiçbirimiz insanların kişisel gayretiyle ya da şanslarıyla elde ettikleri kazançlarını adaletsiz bulmayız; ama birilerinin “durumdan çıkar sağlamasını” hepimiz “haksızlık” olarak değerlendiririz.

Kimsenin sebep olmadığı “haksız sonuçları” –kendi başımıza bile gelse- kolay kabullenirken sonucu doğuran yol ve yöntemlerin -süreçlerin- kasıtlı olarak kurgulandığını düşündüğümüz durumlarda adalet duygumuz rencide olur.

Paradan daha önemli ne var?

SONUÇ:

Dolayısıyla hepimiz için “niyetin” ve “sürecin” adil olması, “sonucun” adil olmasından daha fazla önem taşır. Bazen elde ettiklerimizi hiç beğenmesek de sürecin adil işlediğine inanmamız halinde, sonucu “hakkım buymuş” diye kabul ederiz.

Bu nedenle başarılı ve huzurlu bir iş ortamı yaratmanın önkoşulu, o işyerinde alınan kararların paylaşılan inançlara göre “adaletli” olarak alınmasıdır. Sonuçlar her zaman adil olmasa bile “niyetlerin” ve “ yöntemlerin” adil olması gerekir. Bunu sağlama görevi elbette lidere aittir. Bunu başaramayan liderlerin kendi işyerlerinde huzuru ve başarıyı yakalamaları mümkün değildir. Hepimiz adil muamele görmek, adil davranacağından emin olduğumuz ilişkilerin parçası olmak isteriz.   İnsanları iyi çalışmaya, katkı yapmaya, fark yaratmaya motive eden organizasyonların her şeyden önce “adil olması” gerekir. Çalışma koşullarının, ücretlendirmenin, ödüllendirmenin ve genel olarak alınan kararların adil olmadığı yerlerde huzur, verim ve başarılı sonuçlar almak mümkün olmaz. Kısa zamanda başarı elde edilse bile bu başarı sürdürülebilir olmaz. Diğer taraftan adaletin sağlandığı ortamlarda çalışanların sadakati ve iş birliği artar. Hatta sonuçlar beklenenin altında kaldığında bile niyetler ve süreçler adilse söz konusu şirkete olan bağlılık devam eder. Adalet, bize bütün ilişkilerimizde rehberlik eden bir değerdir

Toplum olarak yaşadığımız bütün sorunların kökeninde adalet eksikliği vardır. Şirketlerde ve kişisel ilişkilerimizde bir sorun varsa orada mutlaka adalet zedeleniyor demektir. Eğer daha huzurlu, daha verimli, daha uygar ilişkiler arzu ediyorsak hepimiz her ilişkimizde adalet duygusunu yüceltmeliyiz. Şunu da dikkatten kaçırmamak gerekir ki

“ Yaşamımızda paranın gittikçe artan bir kuvvet oluşu,  insanlardaki ahlaki mukavemetin gittikçe azalmasındandır.”

BU SONUCU THY ÇALIŞANLARININ MAAŞLARININ PANDEMİ ÖNCESİ HALİNE DÖNÜP DÖNMEYECEĞİ KONUSU İLE BİRLEŞTİRİN.

Evet, şartlar malum. Bu şartlarda Türk Hava Yolları ( THY ) çalışanlarının Pandemi nedeniyle kesilen maaşları yaşam sisteminin normale dönüşü paralelinde eski haline getirilecek mi?  

Bir buçuk sene gibi geriye gidersek, THY ile Hava-İş’in maaş kesintilerine esas teşkil eden protokol ile belirlenmiş olan gruplara uygulanan kesinti miktarları ile ilgili kararın adil / adaletli olmadığı tartışması hatırlarda olup bu yöndeki münazaralar uzun müddet gündemde kalmıştır.

Evet, son dönemlerde Türk Hava Yolları sefer sayısı açısından tepelerde. Ve de ilan edilen kar operasyonel bir kar değil. Karın hangi faaliyetten kaynaklandığı Operasyonel veya finansal kar olması sonucu değiştirmez.  THY’ de az veya çok para var diye düşünebiliriz.  Dolayısı ile bu durumda kesintilerin bir miktar azaltılması mümkün diyor mantık. Bu işlem hangi ölçüde yapılabilir? Bunu ancak Sn. Aycı ve Türk Hava Yollarının mali İşlerini yönetenler bilebilir.

Eğer çalışanların beklentisi maaşların tamamı ile eski haline dönüşeceği ise hayal kurmanın sağlığa bir zararı yok.

Evet, bilindiği kadarı ile İlker Bey, çalışanlarının arkasında olduğunu defaten ifade etmiştir. Benim görüşüme göre de ( şayet ücretsiz izne çıkartılan çalışan miktarı yadırganacak boyutta değilse ki rakamlar tarafımca bilinmemektedir. ) İlker Aycı Bey bu şartlarda yapabileceğini yapmıştır. Kişisel görüşüm İlker beyin bu sözde durmasına Devlet Baba’nın istihdama yönelik uygulamaları imkân sağlamıştır. Bir adım öte bu uygulamaların yapılacağını bilen Sn. Aycı istihdamı koruyacağına ilişkin sözü bu uygulamalara dayanarak / güvenerek vermiştir. Bu da doğal karşılanmalıdır.

Ali Kıdık Bey diyor ki; “ Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı’nın söylediği bir söz ortalarda dolaşıyor. Kendi ağzından bir açıklama duymamıza rağmen, personel arasında sıkça konuşuluyor. İlker Aycı’nın Temmuz ayı itibari ile çalışanların maaşını normal seviyeye getireceği ifade ediliyor. Ben buna ihtimal vermiyorum.” Evet, ben de aynı görüşü paylaşıyorum Ali Beyle. AYRICA HAZİRAN SONU İTİBARI İLE KALDIRILACAĞI SÖYLENEN VE SÜRE UZATILMASI YAPILMAMIŞ OLAN KÇÖ UYGULAMASININ MUHTEMEL SONUÇLARININ KORKUSUNU DA ÇOĞUNUK GİBİ TAŞIYORUM.

20-06-2021 TARİH VE 15:49:53 SAAT GRUPLU YORUMU GÖNDEREN OKURA

Cevabımda belirttiğim üzere ruhsatların fotokopilerini buldum. Aşağıda. Ruhsatların orijinalleri 04 Haziran 2001 tarihinde ( 4778 ) sayılı yazı ekinde THY Genel Muhasebe Başkanlığına gönderilmiş. Amirlerinize duyduğunuz güveni sarsmak beni çok mutlu etmez ama bu kez yalan söyleyen ben değilim. Üzgünüm.

Türk Hava Yollarında Benin dönemim yok. Benim çalıştığım bir dönem var. Herkes gibi.  DHMI bu ruhsatı bana, şahsıma vermedi. Ruhsatları alan Türk Hava Yollarıdır. Bu ruhsatları iptal ettirip, seçimden sonra Türk Hava Yollarına gelen yeni yöneticilere bu işi yeniden bina etme şansı veren de 2002 yılında iktidar olan siyasi yönetimdir. Başka bir ifade ile ruhsatların iptalini isteyen bir anlamda devlettir. Türk Hava Yollarının yöneticileri de Özelleştirme Yüksek Kurulunun ( Başbakan, Başbakan Yardımcısı ve 3 Bakandan teşekkül eden Kurul ) kararını takiben mecburen ruhsatları iade etmişlerdir. Ben bu konuda bir anlamda evrak getir, götür işi yaptım (?) Demek ki bu işi de iyi yapamamışım ki THY’ den mezun ettiler beni. O kadar. Ben inanıyorum ki Airporthaber’ de yazı yazmamın sonlanmasını takiben bu ve benzeri suçlamalardan da kurtulacağım.  Ancak, Allah sağlık verdikçe ben yazmaya devam edeceğim. Beğenseniz de, beğenmeseniz de. Tabii sizlerde 20 sene önceki konuları kaşımaya devam edeceksiniz. Kargalar güler sizlere. Bana göre hava hoş.

Yaşamda Paradan Daha Önemli Bir Şey Var mı? THY Kar açıkladı ya. Maaşlar Eski Haline Gelecek mi?

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (63)

CVP ADALET ~ 5 ay önce
SUNEX'İN ŞARTLARI İLE THY'NİN ŞARTLARI AYNI DEĞİL.VE DE HER OLUŞUMU KENDİ KOMPARTIMANINDA DEĞERLENDİRMEK GEREKİR. TABİİ Kİ THY'NİN MAAŞLARINI ESKİ STATÜYE DÖNÜŞTÜRMESİNİ ARZU EDERİZ.ANCAK ÇIKIŞ NOKTANIZ BANA DOĞRU GELMİYOR. O ŞİRKETİN DE % 50' Sİ THY' NİN ÜSTELİK YK BAŞKANLARI DA AYNI NOKTASINDAN HAREKETLE BUNU İSTEMEK / BEKLEMEK PEK REALİST BİR YAKLAŞIM DEĞİL.BİLANÇOLARINA VE KAR / ZARARINA BİR BAKIN. İSTİHDAM GİDERİNE, ÇALIŞAN ADEDİNE VB.. BAKIN. YİNE DE TEMENNİ EDERİM Kİ MAAŞLAR DÜZELTİLSİN.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Km ~ 5 ay önce
Sayın yazar, çalışanlar şirkete hissedarı mıdır ki(?) şirketin kar/zarar durumuna göre maaşının eski düzene geçmesini beklesin(bakın artış demiyorum sadece eskiye dönüş diyorum, enflasyon karşısında her şekilde bilmem kaç değer kaybetmiş olan eski) bu yorumunuzdan bunu mu anlamalıyız sizce? Ayrıca madem bu kadar şirket şartlarını ve bunlar arasındaki farklılığı bu kadar önemsiyorsunuz, aynı servis düzenine, aynı uzun menzillerine ve uçuş saatlerine sahip olmayan bu iki şirket arasındaki bu farkları da biraz gözetip thy çalışanlarının hakedişini de düşünseniz keşke.
Adalet ~ 5 ay önce
Sayın İlker Aycı hem Thy'nin hem de Sunex'in yönetim kurulu başkanı, Sunex'in 1/2'si Thy'ye ait.Sunex'te pandemi öncesi maaşlara dönülüyor, Thy'de ise bu konuda hiç bir hareket yok.Soruyorum sizlere, bu büyük bir adaletsizlik değil mi!?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
GÖRMÜYORMUSUNUZ? ~ 5 ay önce
kuzum sizin sitenizde diğer sivil havacılık sitelerindeki haberleri izleyen bir görevli yok mu?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP GÖRMÜYOR... ~ 5 ay önce
NEYİ KASTETTİĞİNİZİ ANLADIM TABİİ Kİ SORDUĞUNUZ İŞİ YAPAN BİR GÖREVLİ VAR: ANCAK SİTE YÖNETİMİNİN BU KONUDA PRENSİP KARARI VAR. CEVAP VERMEĞE GEREK YOK DİYE DÜŞÜNÜYORLAR
.... yazana ~ 5 ay önce
Airport haber'deki haberleri dikkate almıyorsan niye siteye girip de yorum yapıyorsun sahibinin sesi? Senin arkanda olduğun zihniyeti de ülkeyi ekonomik ve sosyal olarak mahvederken, ifşalar,itiraflar,tivitler,videolar da gayet güzel görüyoruz...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
...........'a ~ 5 ay önce
YAZI KONUSU İLE İLGİLİ DEĞİL. ANLAŞILIR DA DEĞİL. YAYINLAM İSEM NE OLACAĞINI DA SÖYLE BARİ.
TINAZ'a ~ 5 ay önce
Yanılmıyorsam o otopark kaptanların. Sivil Havacılığın çalışanları birbirine beddua etmez Ne kadar çirkin ve kötüsünüz. Allah size layığınızı verir inşallah.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Ekip ~ 5 ay önce
Otoparkı, kaptan otoparkı ne yahu.
özel sirket ~ 5 ay önce
THY neticede özel sirketir hic kimsenin hakkini yemiyor. maaslar 2 yil daha normale donmeyecek. Hele ki önceki eur ve dolar bazina dönmesi en az 5 yil surecek. Önemli olan bekadir. Begenmeyen arabistana cin e gidebilir.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Özel şirkret'e ~ 5 ay önce
Eminim ki sizde Çin' de veya Arabistan'da iş bulabilirsiniz. Bu yönetim her şeyi sizinle mi paylaşıyor? Yoksa birlikte mi karar veriyorsunuz?
özel şir / Tınaz ~ 5 ay önce
Yapı olarak işten her çıkartılan insan için üzüntü duyarım. Galiba sizi tanısam ve de işten atıldığınızı görsem üzülmeyeceğim. Pilota beddua etmek ne büyük bir düşmanlık. Bu yazar sık sık bir söz kullanıyordu. 15--20 dakika aradım. Ve buldum. Temenni ederim ki Niyetiniz kaderiniz olsun.
Özel şirket e ~ 5 ay önce
Öyle mi bay yandaş trol. 16 aydır benim paramı yerken hakkımı yememiş mi oldu? Peki soruyorum sana? Beni tam saat uçururken maaşım neden yarım? Madem bu kadar uçuş var paramı ver. Madem uçuş yok o halde beni tam uçurma. Bu yaptığınız adice bir fırsatçılık. Ama bunun bedelini ödeyeceksiniz. En başta gideceksiniz az kaldı. Kaçacak delik arayacaksınız. O günler yakındır. Ayrıca maaşıma sen değil piyasa karar verir. Piyasa açılırsa İlker abin 2018 yılında nasıl pilotları konferans salonunda her ay toplayıp yalvarmıştı hatırlayacaksın. Ayrıca bu maaş kesinti protokolü 26. Dönem TİS ine aittir. Yasal olarak bu TİS bu yıl sonu bitecek. Kesinti protokolü de ortadan kalkacak. Yeni TİS te ne olacak hep beraber göreceğiz. Maaşlarımıza piyasadaki talep karar verir siz değil. Ben Ortadoğu ya da gideyim Çin e de. Seni ilgilendirmez. Ama sana şunu söyleyeyim siz gidecek yer bulamayacaksınız. Hesap vereceksiniz. Yöneticiler ne maaşlar almışlar hep beraber göreceğiz. O Giresun daki gazeteciye ne amaçla para yollanmış hesap vereceksiniz. Son olarak şunu da unutma. Pilotun maaşını kesersin ama senden bunu çıkarır. Her uçuşta 2000 feet alçaktan uçar yakıtı fazla yakarsın yıl sonu adamdan kestiğin para nedir bilmem ama sen 1 milyon dolar fazla yakıt parası verirsin. Adam frenleri ısıtır uçak yerde 3 saat yatar, maliyet olarak sana yıl boyu toplanıp girer. Pilotlarla uğraşmayın. Aklınızı başınıza toplayın. Yediğiniz götürdüğünüz yetmedi mi be yeter artık.
Özel şirket e ~ 5 ay önce
Öyle mi bay yandaş trol. 16 aydır benim paramı yerken hakkımı yememiş mi oldu? Peki soruyorum sana? Beni tam saat uçururken maaşım neden yarım? Madem bu kadar uçuş var paramı ver. Madem uçuş yok o halde beni tam uçurma. Bu yaptığınız adice bir fırsatçılık. Ama bunun bedelini ödeyeceksiniz. En başta gideceksiniz az kaldı. Kaçacak delik arayacaksınız. O günler yakındır. Ayrıca maaşıma sen değil piyasa karar verir. Piyasa açılırsa İlker abin 2018 yılında nasıl pilotları konferans salonunda her ay toplayıp yalvarmıştı hatırlayacaksın. Ayrıca bu maaş kesinti protokolü 26. Dönem TİS ine aittir. Yasal olarak bu TİS bu yıl sonu bitecek. Kesinti protokolü de ortadan kalkacak. Yeni TİS te ne olacak hep beraber göreceğiz. Maaşlarımıza piyasadaki talep karar verir siz değil. Ben Ortadoğu ya da gideyim Çin e de. Seni ilgilendirmez. Ama sana şunu söyleyeyim siz gidecek yer bulamayacaksınız. Hesap vereceksiniz. Yöneticiler ne maaşlar almışlar hep beraber göreceğiz. O Giresun daki gazeteciye ne amaçla para yollanmış hesap vereceksiniz. Son olarak şunu da unutma. Pilotun maaşını kesersin ama senden bunu çıkarır. Her uçuşta 2000 feet alçaktan uçar yakıtı fazla yakarsın yıl sonu adamdan kestiğin para nedir bilmem ama sen 1 milyon dolar fazla yakıt parası verirsin. Adam frenleri ısıtır uçak yerde 3 saat yatar, maliyet olarak sana yıl boyu toplanıp girer. Pilotlarla uğraşmayın. Aklınızı başınıza toplayın. Yediğiniz götürdüğünüz yetmedi mi be yeter artık.
Özel şirket e ~ 5 ay önce
Öyle mi bay yandaş trol. 16 aydır benim paramı yerken hakkımı yememiş mi oldu? Peki soruyorum sana? Beni tam saat uçururken maaşım neden yarım? Madem bu kadar uçuş var paramı ver. Madem uçuş yok o halde beni tam uçurma. Bu yaptığınız adice bir fırsatçılık. Ama bunun bedelini ödeyeceksiniz. En başta gideceksiniz az kaldı. Kaçacak delik arayacaksınız. O günler yakındır. Ayrıca maaşıma sen değil piyasa karar verir. Piyasa açılırsa İlker abin 2018 yılında nasıl pilotları konferans salonunda her ay toplayıp yalvarmıştı hatırlayacaksın. Ayrıca bu maaş kesinti protokolü 26. Dönem TİS ine aittir. Yasal olarak bu TİS bu yıl sonu bitecek. Kesinti protokolü de ortadan kalkacak. Yeni TİS te ne olacak hep beraber göreceğiz. Maaşlarımıza piyasadaki talep karar verir siz değil. Ben Ortadoğu ya da gideyim Çin e de. Seni ilgilendirmez. Ama sana şunu söyleyeyim siz gidecek yer bulamayacaksınız. Hesap vereceksiniz. Yöneticiler ne maaşlar almışlar hep beraber göreceğiz. O Giresun daki gazeteciye ne amaçla para yollanmış hesap vereceksiniz. Son olarak şunu da unutma. Pilotun maaşını kesersin ama senden bunu çıkarır. Her uçuşta 2000 feet alçaktan uçar yakıtı fazla yakarsın yıl sonu adamdan kestiğin para nedir bilmem ama sen 1 milyon dolar fazla yakıt parası verirsin. Adam frenleri ısıtır uçak yerde 3 saat yatar, maliyet olarak sana yıl boyu toplanıp girer. Pilotlarla uğraşmayın. Aklınızı başınıza toplayın. Yediğiniz götürdüğünüz yetmedi mi be yeter artık.
CVP ÖZEL ŞİR ~ 5 ay önce
BEKA LAFINI NEREDEN ÖĞRENDİNİZ. HERHALDE SİZİN DE MAAŞINIZIN BU GÜNKÜ GİBİ DEVAM EDECEĞİNİ BİLİYORSUNUZDUR. YOKSA TROLLERE AYRI BİR ÖDEME Mİ YAPILIYOR.? ALLAH AKIL FİKİR VERSİN.
Teko ~ 5 ay önce
Beka ne alaka la?
Human ~ 5 ay önce
Hayatta en önemli olan imandır. İman para ile satın alınamaz. Amcak nefsinin kontrolu ve azmin sayesinde onu elde edebilirsin. Para da öyledir aslında ama iman olmayınca bir işe yaramaz. Günümüze sakın bunu uyarlamayın imanınızı zedelersiniz. Para THY için önemlidir. Çünkü para olmazsa nara atamazlar. Keyif çatamazlar. Kar açıklayamazlar. Anlayacağın imansız yürüyen bir yığın! Onların bir dönem için ellerinde köleleri var ve onların sırtından çok iyi nemalanıyorlar. İnanın ve rahat olun bir gün gelecek hepsi layik odukları bulacaklar. Sadece sabredip bekleyip izleyin. Her dönem gelen imtihana tabi tutuluyor. Şöyle geçmişe bir bakın, kimler geldi kimler al aşağı oldu. Kimleri hasretle dualarla anıyorsunuz? Kimilerinin adını ve şanını duymak istemiyorsunuz? Rahat olun kendinizi üzmeyin SAHİP gerekeni zamanı geldiğinde yapacak. İşinizi güzel yapın kendinize laf söyletmeyin.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Sabır ~ 5 ay önce
Her dediğiniz iyi, güzel,doğruda bekleyip sabretme kısmına katılamıyorum. Çaba olmadan üretmeden de iman olmaz. Yani siz sonraki nesillere güzel şeyler bırakmadan kaderinize razı bir pozisyonda kenarda beklemeyi kastediyorsanız daha çok bekleriz. Eğri/doğru kim olduğu ayrı bir tartışma konusu olan birileri ortaya bir şeyler attı da pislikleri daha net görebildik, basın artık sessizliğini bozabildi.Hakimlerden de bekliyoruz.. Ama temelde hepsi sen ben gibi kendi hayatı olan insanlar, herkes sabrederse kim hareket edecek ?
Cvp ~ 5 ay önce
İşini güzel yap (geniş bir kavram) kendine laf söyletme. Senin işin sadece çalıştığin iş değil! Laf söyletme, oyunu adam gibi kullanırsan durum bu hale gelmezdi ve kimse konuşmazdı. Kimse inek değil ve her birey ne yapacağını bilir. Elinden geleni yap, geri kalanı için tevekkül et. O'nun izni olmadan nefes bile alamazsın. Geniş düşün!
Thy Yeni giresun. Net ~ 5 ay önce
Google layın lütfen, thy yeni giresun https://www.yenigiresun.net/post/havada-pes-pese-rekor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP THY YENİ... ~ 5 ay önce
İNŞALLAH O UÇAKLARIN HEPSİ DE DOLAR. DAHA İYİ SONUÇLAR DİLİYORUM. ÇETİN ÖZBEY
zihnievveller ~ 5 ay önce
aramızda iki adet zihni evvel var. Yorumlarından onları bulabilirmisiniz?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
CVP HEPİMİZ. ~ 5 ay önce
HUKUKA BAŞVURDUNUZ İSE SONUCUNU BEKLEYİN. EĞER HUKUKİ YOLA BAŞVURMADINIZ İSE HATALI OLABİLECEĞİNİZİ DE DÜŞÜNMEK GEREK. YAPTIĞINIZ ATAK SONUÇ VERMEZ. ASLINDA TAM ANLAYAMADIM AMA..ÇETİN ÖZBEY

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000