12 Eylül 2014, Cuma 12:35:39

TÜRKİYE'NİN HAVACILIK YATIRIMLARINDA HATA LÜKSÜ YOK!

Posta Gazetesi Ankara Temsilcisi Hakan Çelik, Türk sivil havacılığının Körfez ülkeleriyle kıyasıya bir rekabet içine girdiğini ifade ederek, "Türkiye, yeni havalimanları, uçak filosu yönetimi ve altyapı konusundaki yatırımlarda yanlış yaparsa bugünkü avantajlı konumunu Körfez ülkelerine kaptırabilir" dedi.
  • Turkiye ise cografi olarak dunyanin ortasinda,Dogu ile bati arasinda kopru gibi.THY su anda en fazla noktaya ucus ve baglantisi olan havayolu sirketleri icinde dunya dorduncusu.Ilk 3 sirket Amerikan sirketleri,buda demek oluyor ki THY Avrupa,Asya dunya birincisi.Gelsin Araplar bu alanda thy'yi gecsin bakalim once. Adamlar Italyanlari sevdikleri icin mi Alitalia'yi satin almak istiyor? Kimse bunlara sirketlerin buyuk hisselerini vermiyor Avrupada,vermezde. Ama simdi Italyanlari dusurduler.Italya demek yeni slot demek, Avrupa'da daha cok baglanti demek,ama Alitalia ismi altinda.Ucaklari uzay mekigi olsa kac yazar,buyumek demek daha fazla ucak alip bos gidip gelmek degildir.bence thy ile arap sirketleri arasinda rekabette yok,herkes kendi yolunda.Araplar THY'yi engel olarak gorse Turkiye'de alirlar bir sirketi veya acarlar bir sirket,ic hatlara koyarlar A380 filan ;)) isini bitirirler
  • Araplarin yaptigi gorgusuzluk.Para var ama ihtiyaclari yok.Dunyanin en buyuk havalimanini yapmis olmak icin yapiyorlar iste. Cahillik,can sikintisi belki :) Zaten su an havalimanlari haddinden fazla buyuk. Turkiye'de ise durum farkli. Istanbul'un ihtiyaci var,yetmiyor.Istanbul'a ucus yapmak isteyen bircok yabanci havayolu sirketi sirada bekliyor. yer yok . Kaldirmiyor. Sabiha Gokcen bile tikandi artik.Araplar colun icine 1000 tane havalimani yapsa ne olacak,ne degisecek.Adamlar siparis ettikleri ucaklara park yeri yapmak icin havalimani aciyor :)) Yorumlarda herkes Emirates'in THY'den kat kat ustun oldugunu falan yazmis.Tabiki ucak modelleri,personele sunulan hak falan filan,bazi seylerde ustundur hatta dunyada ilk siralardadir belki ama,THY'nin yolcu sayisi emiratesin,etihadin katarin vs hepsinin toplamindan daha fazladir.Yani Araplar eski model ucak kullansada birsey degismeyecek ,yenide. 1000 tane A380'i olsa A480'i 580'i olsa kac yazar? Adamlarin baglanti yerleri kisitli.
  • Arablar müslüman ülkeyi kıskanır. Yabancı ülkeyi kıskanmiyor
  • Ayrıca emirates in yemekleri hiç de garip değil ve o garip asyalılar dediğin de kabin ekibinde Multilingual bir servisi sağlıyor.
  • Thy; Lufthansa, Air France, BA ile rekabete girebilir hatta gelecekte geçebilir de ama Emirates çok zor . Qatar la olsa belki olur Etihad la rekabete girebilir ama Emirates le rekabet edeceğim derken kaliteyi de düşürür.
  • Emirates Thy'ye rakip mi ? Güldürmeyin beni Allah aşkına. Kariyer sitelerine bir göz atın pilotlarına nasıl imkanlar sunduğuna bir bakın. 20 dakikalık uçuşa bile A380 gönderen bir firmadan bahsediyorsunuz.Kaldı ki henüz 29 yıllık bir firma olmasına rağmen TK'yı defalarca geride bırakmış ve bırakmaya da devam ediyor. Dar gövde uçak A319 var bir tane.Onu da exclusive olarak kullanıyorlar.Körfez'in şuan en büyük isteği dünyadaki en önemli aktarma merkezi olmak.Bunu da gerçekleştireceklerine eminim
  • Uae naparsa yapsın o çalışanlarla ve yemeklerle bize rakip olamaz. Ucuz asyalılar, garip yemekler. Bide istanbul tam ortada bu zaten rakipsiz olmak demek.
  • Rant ne demek bildin mi? Herşey rant için...
  • emirates 2010 yılındaki filosu ve siparişlerini yazıyorum. not bu uçaklar kiralık değildir.satın alınmıştır. sizce bu filoya sahip bir şirket THY'yi rakip olarak görüyormudur? hadi internetten yalan yanlış toplayıp yazı yazmışsın kardeşim hiç mi dubai'ye gidip görmedin ortamı..pes A 380-800 52 ADET MEVCUT---- 88 ADET SİPARİŞ A 330-200: 21 ADET A 340-500: 9 ADET A 340-300: 4 ADET B777-200,ER,LR: 19 ADET B777-300,ER: 110 ADET 2010 yılı itibariyle hazırda 210 geniş gövde uçağı olan ( bu uçaklar kendi malı) ve 290 ADET geniş gövde siparişi olan bir şirketi THY ile mukayase etmeyin.komik duruma düşersiniz.
  • Armania havayollarinin haftada iki kere tarifeli seferi vardi istanbula o da batinca tarifeli hava ulasimi bitti iki ulke arasinda charter oluyodu yanlis hatirlamiyosam

Sivil havacılık bana göre uluslararası ölçekte Türkiye’nin en başarılı olduğu alan. Türk Hava Yolları küresel arenadaki belki de en güçlü markamız. Havacılık kültürümüze yeni kavramlar getiren Pegasus da çok iyi performans gösteriyor. THY ve Lufthansa’nın ortak kuruluşu SunExpress ile AnadoluJet, BoraJet, Onur ve Atlasjet havayolları da Türkiye’nin uçuş ağına muazzam katkı yapıyorlar.

THY çok hızlı büyüyerek İstanbul’u dünyanın en önemli havacılık merkezlerinden biri haline getirdi. Dünya hava trafiğinin yüzde 65’i Türkiye hava sahasını kullanan uçaklarla gerçekleşiyor. İstanbul Atatürk Havalimanı da en yoğun 10 meydan arasında.

İsrail’den Ermenistan’a Ürdün’den Yunanistan’a kadar yakın coğrafyamızdaki yüzbinlerce yolcu çok iyi bağlantı imkanı sağladığı için uzak noktalara İstanbul aktarmalı olarak uçuş yapıyor. Lufthansa’nın THY ile yeni işbirliği fırsatları için gayret göstermesi de bununla ilgili. Çünkü Avrupa pazarı artık büyümüyor. Hava trafiğinde Asya, Ortadoğu ve Kuzey Amerika’nın ağırlığı artıyor.

Gelecek, bu noktalar arasında başarılı uçuş planlamaları yapan ve doğru büyüme stratejisi izleyen havayollarının olacak.

THY dünyadaki birçok havayolunun pastasından pay alıyor.

Bu yönüyle Avrupa’nın en büyük dört taşıyıcısı arasında bulunuyor.

Fiziki sınırlarına ulaşan Atatürk Havalimanı’nın kapasite sorunu olmasaydı çok daha iyi performans gösterebilirdi. Vaktiyle adımlar atılabilseydi; Yenibosna, Ataköy, Florya bölgesi binalarla kuşatılmasaydı, yeni bir pist ve park alanları yapılabilir, Atatürk Havalimanı daha uzun yıllar kullanılabilirdi.

Ulaştırma, Şehircilik ve Haberleşme Bakanlığı, DHMİ gibi düzenleyici kurumlar havayolu sektörü kadar hızlı koşamadı.
İstanbul’da yapılması planlanan yeni havalimanı, ekonomiye ve çevreye ağır bir maliyet getirse de belki bu sıkışan hava trafiği sorununa çözüm getirecek. Ancak ne zaman tamamlanacağını kestirmek güç... İlk pistin 2017- 2018 aralığında bitirileceği söyleniyor ancak ben 2020’den önce tamamlanmasını zor görüyorum. Zira bütün devasa yatırımlar giderek artan maliyetlerin baskısı altında.

İşte tam bu ortamda Türkiye’yi çok yakından ilgilendiren kritik bir gelişme oldu. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli merkezlerinden Dubai tam 32 milyar dolarlık yatırımla yeni bir havaalanı inşa etme kararı aldı. 2020’de hizmete açılması planlanan meydan yılda 120 milyon yolcu taşınacak.

Bu adım doğrudan İstanbul’u hedef alıyor. Çünkü yakın bölgede başka rekabet edebilecekleri yer yok.

Diğer taraftan bölgenin üç önemli havayolu Emirates, Etihad ve Qatar Airways inanılmaz hızla filolarını genişletiyor. Qatar’ın yapacağı büyük uçak alımının ilk adımı gelecek hafta gerçekleşecek. Siyasi tercihlerin de etkisiyle Türkiye’yi çok yakından izleyen Qatar, Ankara’dan uçuş yapan çok az sayıda küresel şirketten biri.

Körfez’in bir başka önemli aktörü Etihad kısa süre önce 2.4 milyar dolarlık imzayla İtalyan havayolu Alitalia’yı bünyesine katmak için adım attı.

Sözünü ettiğim Arap şirketleri şu an Airbus ve Boeing’in en büyük müşterileri durumunda. Bir anlamda Batı dünyasındaki uçak endüstrisi bu coğrafyadan gelen yüksek taleple ayakta duruyor.

Arkalarına petrol gelirlerini alan ve çok zengin hizmet sunan Körfez Havayolları THY’ye çok ciddi rakip durumundalar.
Türkiye, yeni havalimanları, uçak filosu yönetimi ve altyapı konusundaki yatırımlarda yanlış yaparsa bugünkü avantajlı konumunu Körfez ülkelerine kaptırabilir.

Hakan ÇELİK / POSTA

TÜRKİYE'NİN HAVACILIK YATIRIMLARINDA HATA LÜKSÜ YOK!

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (19)

Trader Joe's 2 ~ 8 yıl önce
Turkiye ise cografi olarak dunyanin ortasinda,Dogu ile bati arasinda kopru gibi.THY su anda en fazla noktaya ucus ve baglantisi olan havayolu sirketleri icinde dunya dorduncusu.Ilk 3 sirket Amerikan sirketleri,buda demek oluyor ki THY Avrupa,Asya dunya birincisi.Gelsin Araplar bu alanda thy'yi gecsin bakalim once. Adamlar Italyanlari sevdikleri icin mi Alitalia'yi satin almak istiyor? Kimse bunlara sirketlerin buyuk hisselerini vermiyor Avrupada,vermezde. Ama simdi Italyanlari dusurduler.Italya demek yeni slot demek, Avrupa'da daha cok baglanti demek,ama Alitalia ismi altinda.Ucaklari uzay mekigi olsa kac yazar,buyumek demek daha fazla ucak alip bos gidip gelmek degildir.bence thy ile arap sirketleri arasinda rekabette yok,herkes kendi yolunda.Araplar THY'yi engel olarak gorse Turkiye'de alirlar bir sirketi veya acarlar bir sirket,ic hatlara koyarlar A380 filan ;)) isini bitirirler

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Trader Joe's 1 ~ 8 yıl önce
Araplarin yaptigi gorgusuzluk.Para var ama ihtiyaclari yok.Dunyanin en buyuk havalimanini yapmis olmak icin yapiyorlar iste. Cahillik,can sikintisi belki :) Zaten su an havalimanlari haddinden fazla buyuk. Turkiye'de ise durum farkli. Istanbul'un ihtiyaci var,yetmiyor.Istanbul'a ucus yapmak isteyen bircok yabanci havayolu sirketi sirada bekliyor. yer yok . Kaldirmiyor. Sabiha Gokcen bile tikandi artik.Araplar colun icine 1000 tane havalimani yapsa ne olacak,ne degisecek.Adamlar siparis ettikleri ucaklara park yeri yapmak icin havalimani aciyor :)) Yorumlarda herkes Emirates'in THY'den kat kat ustun oldugunu falan yazmis.Tabiki ucak modelleri,personele sunulan hak falan filan,bazi seylerde ustundur hatta dunyada ilk siralardadir belki ama,THY'nin yolcu sayisi emiratesin,etihadin katarin vs hepsinin toplamindan daha fazladir.Yani Araplar eski model ucak kullansada birsey degismeyecek ,yenide. 1000 tane A380'i olsa A480'i 580'i olsa kac yazar? Adamlarin baglanti yerleri kisitli.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Arablar müslüman ülkeyi kıskanır. Yabancı ülkeyi kıskanmiyor

Yanıtla

Kalan karakter 1000
~ 8 yıl önce
Ayrıca emirates in yemekleri hiç de garip değil ve o garip asyalılar dediğin de kabin ekibinde Multilingual bir servisi sağlıyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hhh ~ 8 yıl önce
burdan giderken yediğiniz yemeklere bakmayın onlar bizi zaten. ordan bindiğinizdeki yemeklere bakın anlarsınız :) emiratesin modası yavaş yavaş geçecek. hazır para olduğu için cesurlar yoksa almanlar ingilizler aptal değil sürekli sıfır uçakla uçacak yani karlı değil ama araplara gazı veriyolar siz bir numarasınız hadi koçum diye. şimdi emirates şirket satın alma politikasına girdi. onlarda durgunluk ve gerilemenin farkında. başka ülkelerde şirket alıp onların milli yolcusunu taşımaya çalışıyor.
~ 8 yıl önce
Thy; Lufthansa, Air France, BA ile rekabete girebilir hatta gelecekte geçebilir de ama Emirates çok zor . Qatar la olsa belki olur Etihad la rekabete girebilir ama Emirates le rekabet edeceğim derken kaliteyi de düşürür.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
rumuz bulamadım ~ 8 yıl önce
Emirates Thy'ye rakip mi ? Güldürmeyin beni Allah aşkına. Kariyer sitelerine bir göz atın pilotlarına nasıl imkanlar sunduğuna bir bakın. 20 dakikalık uçuşa bile A380 gönderen bir firmadan bahsediyorsunuz.Kaldı ki henüz 29 yıllık bir firma olmasına rağmen TK'yı defalarca geride bırakmış ve bırakmaya da devam ediyor. Dar gövde uçak A319 var bir tane.Onu da exclusive olarak kullanıyorlar.Körfez'in şuan en büyük isteği dünyadaki en önemli aktarma merkezi olmak.Bunu da gerçekleştireceklerine eminim

Yanıtla

Kalan karakter 1000
brgs ~ 8 yıl önce
uae de yaşadım süper turist potansiyeli var çünkü 12 ay deniz keyfi. biz hub olma rekabetini konuşuyoruz. thy konumu itibaribarıyla bu hub işine aday. emiratesin yolcusuna gerek yok.ayrıca yolcular genelde uçağın tipine bakarak bilet almıyor ve anlamıyorzaten. birde a380 sanıldığı kadar rahat değil. çok kalabalık bir kabin açıkçası çok rahat değil 777 ve 330 dan daha mutlu iniyor yolcular. 380 e binmeni tavsiye derim beğenmeyeceksin.insan istifi resmen.
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
Uae naparsa yapsın o çalışanlarla ve yemeklerle bize rakip olamaz. Ucuz asyalılar, garip yemekler. Bide istanbul tam ortada bu zaten rakipsiz olmak demek.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haha ~ 8 yıl önce
ne atmışsın yahu! :)
iPhone Uygulaması ~ 8 yıl önce
atmadım orda yaşadım ve emiratesle çok uçtum. temizlik ve yemek kalitesi cidden vasat. thy de 5 da 4 lezzetli çıkarırsa emirates 5 te 2 güzel yemek sunuyor. dünya mutfağı hevesiyle çoğunlukla vasat yemekler. ayrıca asyalı hosteslerde ciddi mallık var. bi kaç ay yaşasan anlarsın ne dediğimi :)
Android Uygulaması ~ 8 yıl önce
Rant ne demek bildin mi? Herşey rant için...

Yanıtla

Kalan karakter 1000
engineer ~ 8 yıl önce
emirates 2010 yılındaki filosu ve siparişlerini yazıyorum. not bu uçaklar kiralık değildir.satın alınmıştır. sizce bu filoya sahip bir şirket THY'yi rakip olarak görüyormudur? hadi internetten yalan yanlış toplayıp yazı yazmışsın kardeşim hiç mi dubai'ye gidip görmedin ortamı..pes A 380-800 52 ADET MEVCUT---- 88 ADET SİPARİŞ A 330-200: 21 ADET A 340-500: 9 ADET A 340-300: 4 ADET B777-200,ER,LR: 19 ADET B777-300,ER: 110 ADET 2010 yılı itibariyle hazırda 210 geniş gövde uçağı olan ( bu uçaklar kendi malı) ve 290 ADET geniş gövde siparişi olan bir şirketi THY ile mukayase etmeyin.komik duruma düşersiniz.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
a380 ~ 8 yıl önce
a380 lerde çok ciddi kanat çatlakları var.gözümle gördüm. AD ler yağıyo şuan. Airbus oralarda kamp kurmuş durumda. Bide kabin aşırı kalabalık, o nedir ya üst üste. 737-8 yada 777 den daha konforlu değil valla :)ama havayolları için ekonomik çözüm tabiki
İsim / Rumuz ~ 8 yıl önce
Armania havayollarinin haftada iki kere tarifeli seferi vardi istanbula o da batinca tarifeli hava ulasimi bitti iki ulke arasinda charter oluyodu yanlis hatirlamiyosam

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000