05 Nisan 2019, Cuma 03:00:29

BÜYÜK GÖÇ RESMEN BAŞLADI; ATATÜRK HAVALİMANI TAŞINIYOR

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na yapılacak olan tarihi taşınma an itibariyle resmen başladı.
  • Allah yardımcıları olsun bu kargolar uçakla gitseydi daha hayırlı olmazmıydı
  • Hayırlı Olsun
  • Allah yar ve yardımcımız olsun..
  • hayırlara vesile olsun yeni yuvamız.

Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na yapılacak olan tarihi taşınma an itibariyle resmen başladı. 

Daha önce 31 Aralık ve 3 Mart tarihlerinde yapılması planlanan İstanbul Havalimanı'na taşınma işlemi, belirli gerekçelerle 5 Nisan tarihine ertelenmişti. An itibariyle THY'nin taşınma işlemlerinde anlaştığı Arkas Lojistiğe ait tırlar THY ekipmanlarını İstanbul Havalimanı'na götürmeye başladı.

45 saat sürecek toplam taşınma süreci boyunca 1286 tır kullanılacak. Bu tırlardan 247'si İstanbul Havalimanı'na bazı ekipmanları taşımıştı. Bugün ise 686 tır THY ekipmanlarını İstanbul Havalimanı'na taşıyacak.

BU YOLLAR KAPALI OLACAK
5 Nisan saat 22.00 itibarıyla Yeşilyurt Havuzlu Kavşak, Atatürk Havalimanıi Basın Ekspres Yolu, Mahmutbeyi Kuzey Çevre Otoyolu, İstanbul Havalimanı yönünün tamamı, Reşadiye Kavşağı ile İstanbul havalimanı arasındaki Kuzey Çevre Otoyolu ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü araç trafiğine kapatılacak. 6 Nisan 01.00-10.00 itibarıyla İstanbul Havalimanı, Kuzey Çevre Otoyolu, Basın Ekspres Yolu, Atatürk Havalimanı, Yeşilyurt Havuzlu Kavşak arası tamamen trafiğe kapatılacak. saat 10.00-14.00 arası ise sadece Atatürk Havalimanı - Mahmutbey arası kısmen trafiğe kapatılacak.

Atatürk Havalimanı’nda belirlenen üç noktada bekleyen tırlara, aralarında 44 tonluk uçak çekme aparatlarından çok hassas aletlere kadar yaklaşık 47 bin 300 ton malzeme peyderpey yükleniyor.

10 bin parçadan fazla malzemenin oluşturduğu bu yükün, 5 bin tır hacmine eş değer olduğu ve bu yükü taşıyacak tırların 45 saatte katedeceği mesafenin ise 400 bin kilometre olarak hesaplandığı bildirildi. Taşınma için tırların dünyanın çevresini 10 kez dönmeye eş değer bir yol katedeceği belirtildi.

Bin 800’den fazla personelin görev alacağı taşınma sırasında, Basın Ekspres Yolu’na alternatif güzergahlar da belirlendi.

Ayrıca, acil durum kurtarma ekipleri de tedbir amacıyla güzergahlarda görev alıyor.

Taşınma sırasında yaşanabilecek aksaklıklar göz önüne alınarak,  güzergahlardaki 5 ayrı noktada "backup" istasyonları kuruldu. Araçlarda meydana gelebilecek arıza ve diğer durumlara bu noktalardaki görevliler anında müdahale edilebilecek.

SON SEFER SİNGAPUR'A
Taşınma süresince, 6 Nisan saat 02.00'ye kadar THY'nin tüm uçuşları, Atatürk Havalimanı'ndan devam edecek. Atatürk Havalimanı ile İstanbul Havalimanı'nda 6 Nisan saat 02.00'den saat 14.00'e kadar, 12 saat boyunca ticari yolcu uçuşları duracak. Atatürk Havalimanı’ndan yolcu taşıyacak son uçak ise Singapur seferini gerçekleştirecek.

Çift taraflı ticari yolculu uçuşlara ara verilecek 12 saatlik kapanma döneminden sonra THY ilk uçuşunu, 6 Nisan saat 14.00’te İstanbul Havalimanı’ndan Ankara'ya yapacak.

Öte yandan, THY'nin Dalaman-İstanbul seferini yapan TK2559 sefer sayılı uçak da 21.25'te Atatürk Havalimanı'na inerek yolcularını bıraktıktan sonra boş halde saat 23.45'te İstanbul Havalimanı'na hareket etti.

THY Genel Müdürü Bilal Ekşi, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "#BüyükGöç adım adım takip ediliyor. Taşınma firmamız Arkas'ın geliştirdiği yazılım ile tüm taşıma süreçlerini anlık olarak takip edebiliyoruz." ifadelerini kullandı.

UÇUŞLAR KADEMELİ OLARAK ARTIRILACAK
İstanbul Havalimanı'ndan icra edilecek uçuşlar da taşınmanın ardından belirli bir planla kademeli olarak artırılacak. Atatürk Havalimanı, tarifeli ve tarifesiz iç ve dış hat ticari yolcu taşımacılığına yönelik seferlere kapatılacak.

Havalimanı, müstakil kargo, bakım, onarım, genel havacılık, hava taksi, iş uçuşları, devlet uçakları ile yapılan uçuşlar ve otoritenin uygun göreceği trafiklere göre kullanılacak.

3 FARKLI KRİZ MERKEZİ OLUŞTURULDU
Taşınma sürecinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM),  Atatürk Havalimanı ve İstanbul Havalimanı'nda üç farklı kriz merkezi oluşturuldu. Burada, taşınmaya konu edilen tüm unsurların temsilcileri, 45 saat boyunca hazır bulunacak.

İlk etap açılışı sonrası bayrak taşıyıcının tarifeli ek seferler gerçekleştirdiği İstanbul Havalimanı "ISL" kodu ile temsil ediliyordu. Büyük taşınma sonrası "IATA" kodlarının değişimi gerçekleşecek ve 6 Nisan saat 03.00 itibarıyla Atatürk Havalimanı'nın "IST" kodu İstanbul Havalimanı'na verilecek.

Kargo ve VIP yolcu uçuşlarının gerçekleşeceği Atatürk Havalimanı ise "ISL" kodunu alacak. 

04.32 Güncellendi | Atatürk Havalimanı'ndan yola çıkan ilk tırlar İstanbul Havalimanı'na ulaştı. Saat 03.00'da Atatürk Havalimanı'nda başlayan "büyük göç" ile yola çıkan tırlar, yaklaşık bir saatlik yolculuğun ardından İstanbul Havalimanı'na vardı. 

İşte taşınma sürecincen görüntüler;

























































BÜYÜK GÖÇ RESMEN BAŞLADI; ATATÜRK HAVALİMANI TAŞINIYOR

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

Dünyanın en büyük havalimanı ~ 3 yıl önce
Allah yardımcıları olsun bu kargolar uçakla gitseydi daha hayırlı olmazmıydı

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Memur ~ 3 yıl önce
Hayırlı Olsun

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hayırlı olsun ~ 3 yıl önce
Allah yar ve yardımcımız olsun..

Yanıtla

Kalan karakter 1000
haydi bismillah ~ 3 yıl önce
hayırlara vesile olsun yeni yuvamız.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Âmîn ~ 3 yıl önce
Hayırlı uğurlu olsun kazasız belasız İnşallah

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000