30 Nisan 2021, Cuma 09:33:30

Lufthansa'nın ilk çeyrek zararı 1 Milyar Euro

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, birinci çeyrekteki net kaybının, küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte azalarak 1,05 milyar avroya indiğini duyurdu.
  • Yakinda bye bye
  • Akepeli, imam hatipli yonetici yokki Luthansada. Adam acik acik soylemis zarari. Bizim zararimiz bunlarin goreve geldigi gun basladi.
  • Bizim zarar ne kadar

Alman hava yolu şirketi Lufthansa Grubu, birinci çeyrekteki net kaybının, küresel seyahat kısıtlamalarına yol açan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla birlikte azalarak 1,05 milyar avroya indiğini duyurdu.

Lufthansa Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre, geçen yılın birinci çeyreğinde 6,4 milyar avro olan gelirler, 2021’nin ilk çeyreğinde 2,6 milyar avroya geriledi.

Grubun net zararı da çalışan sayısının, faaliyet giderlerinin azaltmasıyla bu yılın birinci çeyreğinde 1,05 milyar avroya geriledi. Şirket 2020’nin aynı döneminde 2,1 milyar avro zarar açıklamıştı.

Grubun, geçen yılın ilk çeyreğinde 1,2 milyar avro olan ana kazanç göstergesi faiz ve vergi öncesi (FAVÖK) düzeltilmiş zararı ise bu yılın ilk çeyreğinde 1,14 milyar avro olarak açıklandı.

Lufthansa’nın faaliyet giderleri, ocak-mart döneminde 2020’nin aynı dönemine göre yüzde 51 düşüşle 4 milyar avroya geriledi

Şirketin 10,6 milyar avroluk likiditeye sahip olduğu belirtilirken, ikinci çeyrekte nakit çıkışının aylık 200 milyon avro ile sabit tutulmasının hedeflendiği kaydedildi.

Lufthansa, açıklamasında, talebin ikinci çeyrekte kademeli olarak toparlanmasının beklendiğini, daha fazla aşının piyasaya sürülmesi ve AB’nin aşılı olan ABD’li ziyaretçilere kapılarını açma ihtimaliyle yılın ikinci yarısında önemli bir pazar toparlanmasının öngörüldüğü belirtildi.

Şirket, havacılıkta toparlanma umutlarına rağmen bu yıl salgın öncesi kapasitesinin yaklaşık yüzde 40'ı ile uçmayı beklediğini de bildirdi.

"Talebin yaz aylarından itibaren keskin şekilde artmasını bekliyoruz"

Lufthansa Üst Yöneticisi (CEO) Carsten Spohr, konuya ilişkin değerlendirmesinde, kriz ne kadar uzun sürerse insanların seyahat etme arzusunun o kadar artacağını belirterek, "Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetildiği ve seyahatin yeniden mümkün olduğu her yerde rezervasyonların arttığını gözlemliyoruz. Aşılamada büyük ilerlemeler göz önüne alındığında, talebin yaz aylarından itibaren keskin bir şekilde artmasını bekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Lufthansa, Kovid-19 salgını nedeniyle iflas etme noktasına gelmişti. Alman hükümeti, Haziran 2020’de 9 milyar avroluk kurtarma paketi sağlayarak şirketi iflastan kurtarmıştı.

Şirket, daha önce Kovid-19 salgınının hava ulaşımı sektöründe oluşturduğu talep daralması nedeniyle yeniden yapılanmaya giderek, 22 binden fazla çalışanını işten çıkaracağını açıklamıştı.

Lufthansa'nın ilk çeyrek zararı 1 Milyar Euro

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (6)

T ~ 1 yıl önce
Yakinda bye bye

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Hırsız yobaz yonetmiyor ~ 1 yıl önce
Akepeli, imam hatipli yonetici yokki Luthansada. Adam acik acik soylemis zarari. Bizim zararimiz bunlarin goreve geldigi gun basladi.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy ~ 1 yıl önce
Bizim zarar ne kadar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Almanya kıskanıyor diyen ~ 1 yıl önce
Hadi len ordan senin neyini kıskanacaklar....
Kartal imam hatipli yok mu orada ~ 1 yıl önce
Hırsızlık yolsuzluk yok mu orda? Gelip akeplileri gorsunler. Nasılda isimleri gibi aklar muhhahahhaha
Üseyin ~ 1 yıl önce
Devlet sırrı, hırsıza ne kadar para çaldın diye sorulurmu... Ayıp ama hocam.. Tövbe tövbe

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000