13 Aralık 2021, Pazartesi 11:44:54

Pegasus'tan karbon emisyon hedefi

Karbon emisyonuyla ilgili 2030 yılı ara dönem hedefini belirleyen Pegasus Hava Yolları; birim yolcu kilometre başına (RPK) düşen uçuş kaynaklı karbon emisyonunu, 2030 yılına kadar 2019 yılına kıyasla yüzde 20 azaltmayı hedefliyor.
  • kendi düşüncem olarak o airbuslar motor çalıştırırken attığı dumanı ezgosu emisyonu ölçüldümü ? o groundpowerlar çalışırken ne kadar egzoz dumanı atıyor ???? varsa genel bir otorite hsvalimanı pisliğini ölçmek istiyorlarsa araçların uzerine ve koruk kısmı dıreklerın altındaki partikulleri ölçmesi yeter
  • Pegasus Hava Yolları; birim uçak başına (EPA) düşen çalışan kaynaklı gider maliyetini, 2030 yılına kadar 2019 yılına kıyasla yüzde 80 azaltmayı hedefliyor.
  • O da bişey mi? Maaşlar 2 yılda dolar olarak %50 azaldı.
  • Verdiğiniz maaşlar pul oldu zaten pilotlarınız gitmeğe başladı yurtdışına uçuracak pilot bulamayınca doğal olarak uçaklar uçmadığı için düşer karbon
  • Corendon eski uçaklar ile

Karbon emisyonuyla ilgili 2030 yılı ara dönem hedefini belirleyen Pegasus Hava Yolları; birim yolcu kilometre başına (RPK) düşen uçuş kaynaklı karbon emisyonunu, 2030 yılına kadar 2019 yılına kıyasla yüzde 20 azaltmayı hedefliyor.

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği'nin (IATA) ‘2050'ye kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu' taahhüdünde bulunan öncü hava yolu şirketleri arasında yer alan Pegasus Hava Yolları, bu taahhüdü pekiştirmek amacıyla 2030 yılı ara dönem hedefini belirledi. Operasyonlarını ve faaliyetlerini ‘sürdürülebilir çevre' anlayışıyla yöneten havayolu şirketi; birim yolcu kilometre başına (RPK) düşen uçuş kaynaklı karbon (CO2) emisyonunu, 2030 yılına kadar 2019 yılına kıyasla %20 azaltmayı hedefliyor.

Konuyla ilgili açıklama yapan Pegasus Hava Yolları Genel Müdürü Mehmet T. Nane, “Şirket olarak, ‘2050'ye kadar Net Sıfır Karbon Emisyonu' taahhüdümüzü pekiştirmek amacıyla 2030 yılı için ara dönem hedefimizi belirledik. Bütün çalışmalarımızı bu hedef doğrultusunda şekillendiriyoruz. Filo dönüşümü stratejimiz çerçevesinde yakıt konusunda daha verimli olan Airbus NEO model uçak sayımızı artırarak emisyon yoğunluğumuzu azaltacağımızı öngörüyoruz. Tüm operasyonlarımızı ve faaliyetlerimizi ‘sürdürülebilir çevre' anlayışıyla yönetirken, ülkemizin ve bölgemizin en yeşil hava yolu olma hedefiyle var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz” dedi.

Havayolu şirketinin karbon emisyonu çalışmaları

Filonun gençleştirilmesi, düşük emisyonlu uçak modellerinin satın alınması, uçaklarda ağırlık azaltma çalışmaları, rotaların optimize edilmesi gibi operasyonel tedbirlerle sürecin kaynağında emisyon azaltma çalışmaları gerçekleştiren havayolu şirketi, şeffaflık ilkesi çerçevesinde, uçuşlarından kaynaklanan emisyon göstergesini yatırımcı ilişkileri web sitesinde aylık bazda paylaşıyor. Havayolu şirketi, orta vadede filo dönüşümü ve offsetleme projeleri, uzun vadede ise SAF kullanımı, yeni teknoloji uçaklar ve karbon yakalama teknolojileri alanlarında çalışmalarını sürdürmeyi planlıyor.

Pegasus'tan karbon emisyon hedefi

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (5)

adnan bıngılaklı ~ 5 ay önce
kendi düşüncem olarak o airbuslar motor çalıştırırken attığı dumanı ezgosu emisyonu ölçüldümü ? o groundpowerlar çalışırken ne kadar egzoz dumanı atıyor ???? varsa genel bir otorite hsvalimanı pisliğini ölçmek istiyorlarsa araçların uzerine ve koruk kısmı dıreklerın altındaki partikulleri ölçmesi yeter

Yanıtla

Kalan karakter 1000
hilton kalemi ~ 5 ay önce
Pegasus Hava Yolları; birim uçak başına (EPA) düşen çalışan kaynaklı gider maliyetini, 2030 yılına kadar 2019 yılına kıyasla yüzde 80 azaltmayı hedefliyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
%50 ~ 5 ay önce
O da bişey mi? Maaşlar 2 yılda dolar olarak %50 azaldı.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Captain ~ 5 ay önce
Verdiğiniz maaşlar pul oldu zaten pilotlarınız gitmeğe başladı yurtdışına uçuracak pilot bulamayınca doğal olarak uçaklar uçmadığı için düşer karbon

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Peki ya ~ 5 ay önce
Corendon eski uçaklar ile

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000