28 Kasım 2022, Pazartesi
Serdar BAŞAĞAOĞLU
Serdar BAŞAĞAOĞLU [email protected]
  • Olaya yabanci pilot hayranligi olarak bakmak yerine, diger bi acidan bakip neden acaba butun bu sirketler yabancilari Turklere tercih ediyorlar diye dusunmuyorsunuz. Cek gozlugu, montun uzerine yaz ismini, instagramda fotograflar, sorular ezber, herseyi kisalt mid ace orta ace buyuk ace diye, hava atma pesinde, present tense ingilizce, mantiksal ve mental kapasite yerlerde, ne umuyorsunuz anlamiyorum.
  • Aynı şey yabancı kabin memuru alımındada değerli. Binlerce Türk genci kabin memuru olmak için can atarken yabancı kabin memuru istihdamı neden.
  • Yabancı pilotlar Tabii ki el üstünde tutulur. Uçuş okullarımızda ne kalitede pilot yetiştirildiğini hepimiz biliyoruz. Para tuzağında dönen uçuş okullarını shgm daha iyi denetlemeli tüm kontrol pilotları hak etmediği halde öğrencileri geçirerek ülkemiz havacılığına en büyük kötülüğü yapıyorlar
  • SFO Dan Dalaman, Subat ayi $1424.00 Dollars . SFO Dan Atina ayni tarihlerde $778.00 dollars. Thy Turklere kazik atiyor. Yunanli ya ucuz bilet satiyor. Kimsenin sesi cikmiyor. Ayni ucak, ayni transfer. Dalaman ve Atina ucaklari degisik. Neler oluyor thy? Turklere neden pahali bilet? Cevap ver. Haram Zikkim olsun.
  • THY yabancı hayranı bir şirket. Yabancı olsun taştan olsun. Türk pilota geldi mi gözünün üzerinde kaşın var diye elerler. Sonra sen de easa lisansı var. macaristandan polonyadan aldın diye beğenmezler. Yabancı uyruklu easalı olduğunda ise hiç problem olmaz buyur gel derler. Açıkta 1000 tane pilot kalacak bu alımlar bittiğinde. Hala yabancı peşinde koşan şuursuzca davranan yöneticilere sesleniyorum. Türk pilotlar gidip o ülkelerde çalışamıyor. Fırsat eşitsizliği oluşturuyorsunuz ve bu ülkenin vatandaşlarına yani kendi insanınıza ihanet ediyorsunuz
  • Muhterem validenin iyi arkadaşıdır,Tunuslu bir esrefsiz kaptanın türk pilotlara beğenmiyorsanız bu ülkeden gidin dediği sirkettir,Yunan hava kuvvetleri personelinin kaptan gibi her askeri alana indiği, tercih edildiği şirkettir,kartal ihl nin cumulus içine planlama yapıp değiştirmem bir ton fazla yakarsınız dediği sirkettir, başarı personelin, yönetimdeki ihl lerin değil,onlar başarılı olsa 21 sene sonra sabredin 50 yıla kalmaz oktan çıkacağız demezlerdi...ha Rusya pazarı büyüten
  • Thy , Türkiyede kurulu uluslararası bir şirkettir. Dünyanın her coğrafyasında operasyon yapan Dünyanın her milletinden insan taşıyan bir şirkette kokpitte son kalan üç-beş yabancıyı hazmedememek nedir ? Bu adamlar hiçbir şey yapmasalar bile kokpitte farklı kültürlerle muhatap olma refleksini canlı tutuyor ? Thy yaptığı işe göre kokpitte yabancı çalıştırma oranı çok düşük bir şirkettir . Kapatın artık şu yabancı kaptan mevzusunu.
  • Yazınızda “Kasadaki her bir liranın bu yüzden önemi büyük. İşte tam da bu sebeple gider kalemlerinin gözden geçirilmesi, 2023 yılı için ödeneklerin sınırlı tutulması çok önemli” diyorsunuz çok ama çok doğru. THY ne yapıyor? Biletleri satabildiğin kadar pahalı satıp kazancıda prim adında çalışanlarına 200K ila 40K gibi dağilen oranlarda dağıt. Dağıtılan 200K bir asgari ücretlinin yemeden içmeden alabileceği 40 aylık maaşı. Bu sosyal devlet ve sosyal sorumluluk ilkesi ile uyuşmuyor. Çok yazık. Adaletsiz ücret dağılımı. Saygılar.
  • Bunlar devede kulak geçiniz. Personel giderleri tüm kalemler içerisinde %11 lere kadar düşmüş. Dünya ortalaması %19 gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. Dünya standartlarında geliri olup Türkiye standartlarında maaş veren şirketleri bekleyen bir tehlike yok anlayacağınız. Sonra neden herkesin gözü dışarıda diye söylenirler. Aynı işi kim niye daha ucuza yapsın ki alternatifi varken?
  • Ağzınıza sağlık. Biz de hiç hazmedemiyoruz ama kendi vatandaşı pilotların işsiz olması hiçbir şirket yönetiminin umrunda değil. Yazık çok yazık. Dileriz adaletli değerlendirmelerin yapıldığı, hak edenin kabul gördüğü günlere kavuşuruz. Ömrümüz yeterse...

EYT

Havacılık, pandemiden en fazla etkilenen sektör desek sanırım yanlış olmaz. Diğer ülkelerde hala 2019 rakamlarına ulaşılmamış olsa da Türkiye, konumu ve iş gücü avantajıyla çoktan artıya geçti.

Türk bayrak taşıyıcı havayollarımız doğru uçuş planlamalarıyla rakiplerine fark attı. Pek tabi havalimanlarımız da. Bununla birlikte iç hatlarda bilet ücretleri sebebiyle bir düşüş yaşandı. Havayolu şirketleri için aynı koltuğu daha pahalıya satmak önemli. Ancak unutulmaması gereken husus hava taşımacılığının iç hatlarda sağlanma zarureti. Bu bağlamda hat iptallerinin denetimi elzem.

Tüm bunların yanında yeni bir problemle karşı karşıya kalmak üzereyiz. Havacılık sektörü çalışanlarını da kapsayacak olan yeni EYT düzenlemesi ve asgari ücret rakamları şirketleri bir hayli zorlayacaktır. Kasadaki her bir liranın bu yüzden önemi büyük. İşte tam da bu sebeple gider kalemlerinin gözden geçirilmesi, 2023 yılı için ödeneklerin sınırlı tutulması çok önemli.

Maddi konular dışında personel yetersizliği de meydana çıkacaktır. Bu sebeple yeni personel alımları için şimdiden ilanların açılması gerekliliği olduğunu düşünüyorum. Aksi halde yüksek sezon başlangıcında bir çok sorunla karşı karşıya kalabiliriz.

Personelden mevzu bahis geçmişken….

Kapanan havayolu şirketi pilotlarından önemli bir bölümü halen işsiz. 10000 saat üzeri uçuşu olan kişiler hangi sebeplerle işe alınmıyor anlamak mümkün değil. Türk pilotlara verilen düşük değer karşısında yabancı pilotlar el üstünde tutuluyor.

Türkiye’de uzun yıllar çalışmış, Türk pilotlardan daha fazla destek verilmiş kişiler Türkiye’den ayrıldıktan sonra hem şirketleri için hem de ülkemiz için dedikleri hala aklımda. Hepsi mi böyleydi, elbette değil. Ama benim Türk pilotum burada işsizken, yabancı bir pilotun Türk Bayraklı bir uçağın kokpitinde olmasını hazmedemiyorum.

Verilen orantısız değerler neticesinde yurt dışında çalışmak isteyen yüzlerce Türk pilot başvurularını yaptı. Kimisi gitti kimisi de kaldı. Kalanların büyük bir bölümü de ilk fırsatta gitme niyetinde. SHGM’nin talimatları ile pilotların ayrılmalarını zorlaştırmak yerine biraz daha farklı bir yaklaşım içerisine girmek ve ona göre hareket etmek gerekiyor. Yoksa iş işten geçecek…

Serdar Başağaoğlu

[email protected]

EYT

Facebook Yorum

Yorumlar Tüm Yorumlar (22)

muhendis/pilot ~ 2 ay önce
Olaya yabanci pilot hayranligi olarak bakmak yerine, diger bi acidan bakip neden acaba butun bu sirketler yabancilari Turklere tercih ediyorlar diye dusunmuyorsunuz. Cek gozlugu, montun uzerine yaz ismini, instagramda fotograflar, sorular ezber, herseyi kisalt mid ace orta ace buyuk ace diye, hava atma pesinde, present tense ingilizce, mantiksal ve mental kapasite yerlerde, ne umuyorsunuz anlamiyorum.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
noname ~ 2 ay önce
muhterem, evet sosyal medya pilotları çok ancak bizim konumuz; işini bilen deneyimli, derdi sosyal medyada meşhur olmak olmayana ve hatta sosyal medya hesabı bile olmayan, sadece ekmeğinin ve işini yapmanın derdinde olan türk pilotlar yerine neden yabancı pilot tercih edildiğidir. keza işe alımlarda gelmişinin geçmişinin araştırıldığı, kişilerin sosyal medya hesaplarına bile bakıldığı bir yapıda havayolu şirketleri arzu ediyorsa bu kişileri almasın. bunu da yapmak çok zor değil.
İşsin km ~ 2 ay önce
Aynı şey yabancı kabin memuru alımındada değerli. Binlerce Türk genci kabin memuru olmak için can atarken yabancı kabin memuru istihdamı neden.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Tuna kpt ~ 2 ay önce
Yabancı pilotlar Tabii ki el üstünde tutulur. Uçuş okullarımızda ne kalitede pilot yetiştirildiğini hepimiz biliyoruz. Para tuzağında dönen uçuş okullarını shgm daha iyi denetlemeli tüm kontrol pilotları hak etmediği halde öğrencileri geçirerek ülkemiz havacılığına en büyük kötülüğü yapıyorlar

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Thy Turklere kazik atan, Yunana ucuza bilet satan bir Sirkettir. ~ 2 ay önce
SFO Dan Dalaman, Subat ayi $1424.00 Dollars . SFO Dan Atina ayni tarihlerde $778.00 dollars. Thy Turklere kazik atiyor. Yunanli ya ucuz bilet satiyor. Kimsenin sesi cikmiyor. Ayni ucak, ayni transfer. Dalaman ve Atina ucaklari degisik. Neler oluyor thy? Turklere neden pahali bilet? Cevap ver. Haram Zikkim olsun.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ucanadam ~ 2 ay önce
THY yabancı hayranı bir şirket. Yabancı olsun taştan olsun. Türk pilota geldi mi gözünün üzerinde kaşın var diye elerler. Sonra sen de easa lisansı var. macaristandan polonyadan aldın diye beğenmezler. Yabancı uyruklu easalı olduğunda ise hiç problem olmaz buyur gel derler. Açıkta 1000 tane pilot kalacak bu alımlar bittiğinde. Hala yabancı peşinde koşan şuursuzca davranan yöneticilere sesleniyorum. Türk pilotlar gidip o ülkelerde çalışamıyor. Fırsat eşitsizliği oluşturuyorsunuz ve bu ülkenin vatandaşlarına yani kendi insanınıza ihanet ediyorsunuz

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Senin havacılıktan ~ 2 ay önce
Anladığın bi b.k yok.
THY nedir mi? ~ 2 ay önce
Muhterem validenin iyi arkadaşıdır,Tunuslu bir esrefsiz kaptanın türk pilotlara beğenmiyorsanız bu ülkeden gidin dediği sirkettir,Yunan hava kuvvetleri personelinin kaptan gibi her askeri alana indiği, tercih edildiği şirkettir,kartal ihl nin cumulus içine planlama yapıp değiştirmem bir ton fazla yakarsınız dediği sirkettir, başarı personelin, yönetimdeki ihl lerin değil,onlar başarılı olsa 21 sene sonra sabredin 50 yıla kalmaz oktan çıkacağız demezlerdi...ha Rusya pazarı büyüten

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Senin muhterem validenin dostu ~ 2 ay önce
Google maps den 100 usd lik üyelikle o yunan lı askeri pilotun o havalimanındaki kedinin mamasını yediğinin farkında olmayan çağdışı dostum. Güvenlik paradigması değişti hadi anladık haberin yok. Güvenlik senin işin değil anlamıyorsun diyelim.Sen geçmiş zaman dökümanından orada cb olduğunu zannederken o cb nin kaçta nerede olacağı bilen yazılımlarla planlama yapıldığının bari farkında olsan. Senin istediğin 1000 kg fazla yakıtın senin adını tıklayınca kaçta kaçını yakacağını bilen istatiksel sistem ile senin kaptanlık kabiliyetini hava durumu bilgini ölümlemiş olan ihl li kadar havacılıktan anlasan keşke. Otur ve sus CAHİL
Muhterem valide ~ 2 ay önce
Fikir beyan edebilmek, argüman ortaya koymak yerine aklınca ince bir dille küfür edebilen bu iq fakirini kınıyorum. Bunun gibi geri kalmış isimlerin en kısa sürede kokpitten temizlenmesini dilerim.
Thy nedir ~ 2 ay önce
Thy , Türkiyede kurulu uluslararası bir şirkettir. Dünyanın her coğrafyasında operasyon yapan Dünyanın her milletinden insan taşıyan bir şirkette kokpitte son kalan üç-beş yabancıyı hazmedememek nedir ? Bu adamlar hiçbir şey yapmasalar bile kokpitte farklı kültürlerle muhatap olma refleksini canlı tutuyor ? Thy yaptığı işe göre kokpitte yabancı çalıştırma oranı çok düşük bir şirkettir . Kapatın artık şu yabancı kaptan mevzusunu.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Capt ~ 2 ay önce
Senin bu yabancılardan çıkarın ne acaba….. Allah gönlüne göre versin
XXX ~ 2 ay önce
THY TURKIYENIN FLAG CARRIER KURULUSUDUR. STRATEJIK BIR KURULUSTUR. BU BAKIMDAN ULUSLARARSI OLARAK ADLANDIRILAMAZ. COK BILIYORSAN SOYLE SHGM YE HAVACILIK SIRKETLERININ %51 ININ TURK ORTAKTA OLMA ZORUNLULUGUNU DA KALDIRSIN. BU HAZIMSIZLIK DEGIL BU ULKENIN INSANINA IHANETTIR. ANLAYANA.......
Menfaatin ne ? ~ 2 ay önce
Birincisi; sunulan imkanlar ve mobing sebebiyle türkler bile kendi ülkesinden ayrı olma pahasına yurtdışına gidiyorken gelen yabancılar ne kalifiye yada gerçekten pilıtlar mı? İkincisi bayrak taşıyıcı şirket olarak Türk vatandaşlarına bırak çalışma iznini, vize bile vermekten imtina eden ülkelerin vatandaşlarını istihdam etmek ne kadar doğru? Üçüncüsü bilmem ne kadar ülkeye operasyon yapmamızla kokpitte yabancı çalıştırmanın ne ilgisi var ?
Emekli ve Sade vatandaş ~ 2 ay önce
Yazınızda “Kasadaki her bir liranın bu yüzden önemi büyük. İşte tam da bu sebeple gider kalemlerinin gözden geçirilmesi, 2023 yılı için ödeneklerin sınırlı tutulması çok önemli” diyorsunuz çok ama çok doğru. THY ne yapıyor? Biletleri satabildiğin kadar pahalı satıp kazancıda prim adında çalışanlarına 200K ila 40K gibi dağilen oranlarda dağıt. Dağıtılan 200K bir asgari ücretlinin yemeden içmeden alabileceği 40 aylık maaşı. Bu sosyal devlet ve sosyal sorumluluk ilkesi ile uyuşmuyor. Çok yazık. Adaletsiz ücret dağılımı. Saygılar.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Nazar etme ~ 2 ay önce
Sade ve emekli olmuşun, bunca yıl maaş gelsin demişsin, risk almamışsın, akşam yatakta uyumuşsun sosyal devlet diyorsun. Ben bedel ödedim, gece gündüz çalıştım, benden kesileni bana verdi diye dert yanıyorsun. Heba olan yıllarına dert yan.
Emekli sade vatandaş ~ 2 ay önce
Benim nerede ve nasıl emekli olduğumu bilmeden yazdıkların için teşekkür ederim, saygı duyarım. Çok şükür geçinip gidiyoruz. Allah ömür versin Birgün sende emekli olacak bizim durumumuza geleceksin. Ama bedel ödedim derken; 1. Pandemide Sağlıkcılar gibi mi çalıştın? Evini çocuğunu mu günlerce göremedin? 2. Vatan savunmasında sınır hattında yada sınır ötesinde mi çalıştın? 3. Kuryeler gibi kelle koltukta ekmek parası peşinde mi koştun? 4. Madenciler gibi mi çalıştın, arkadaşlarını toprağa mı verdin? 5. Milyonlarlaca insan gibi işsizmiş kaldın? 6. Belki yoğun mesai yapıp kesintilide olsa ücretini aldın. Helal hoş olsun. Ama bu bedel ödemek değildir. 7. Bedel ödedim derken; gelsin prim, gelsin indirimli otobüsten uçuz bilet sonra Ver elini kıtalar arası seyahat yada tatil mi demek istedin? Gözlerinden öpüyorum. .
Eyt? Asgari ücret zammı? ~ 2 ay önce
Bunlar devede kulak geçiniz. Personel giderleri tüm kalemler içerisinde %11 lere kadar düşmüş. Dünya ortalaması %19 gibiydi yanlış hatırlamıyorsam. Dünya standartlarında geliri olup Türkiye standartlarında maaş veren şirketleri bekleyen bir tehlike yok anlayacağınız. Sonra neden herkesin gözü dışarıda diye söylenirler. Aynı işi kim niye daha ucuza yapsın ki alternatifi varken?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Noname ~ 2 ay önce
Ağzınıza sağlık. Biz de hiç hazmedemiyoruz ama kendi vatandaşı pilotların işsiz olması hiçbir şirket yönetiminin umrunda değil. Yazık çok yazık. Dileriz adaletli değerlendirmelerin yapıldığı, hak edenin kabul gördüğü günlere kavuşuruz. Ömrümüz yeterse...

Yanıtla

Kalan karakter 1000

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000