13 Kasım 2023, Pazartesi
Bilal YILDIZ
Bilal YILDIZ [email protected]
  • THY kargoda da en büyük fetöcü kadrolaşmayı ASA yapmıstır.Kargo bunun döneminde GMY olarak yeniden organize edilmiş, 2 başkan yardımcılığı ihdas edilmiş , sadece 6 olan müdürlük sayısı 32 ye çıkarılmıştır. Bu HC ile HC yi şikayet eden M.Kızıltan gibi şakirtler o dönem kargoda makam sahibi olmuştur. ASA Temelin has adamlarından biriydi.Kendisi şirketten daha sonra gönderildi ama yerleştirdikleri hala duruyor.
  • Stockholm’de buharlaşan parayı merak edenler için… https://www.airlinehaber.com/airlinehaber-yazdi-thy-dava-acmaya-karar-verdi/amp/
  • Thy nin iki kıymetli! müfettişi vakti zamanında muhasebe başkanlığının muhasebeci hakkında aylardır hesapları girmiyor bilgisiyle Oi tarafından Stockholm e gönderilmişti. Oİ kritik görevlere kimi göndereceğini iyi bilirdi. Teftiş sırasında artist muhasebeci ayılma-bayılma numarası yapınca Sonradan biri satış başkanı biri teftiş başkanı yapılan bu kıymetli müfettişler korkudan nefesi İstanbul’da almıştı. Rapor dahi yazmaya cesaret edememişlerdi. Sonradan muhasebe başkanlığı 2 uzmanı stockholme göndermişti. Bu uzmanlar müfettişlerin yapamadığını yapıp, muhasebecinin milyonlarca avro yunkendi banka hesabına göndererek Thy yi soyduğunu tespit etmişti. Sonra da müfettişlerin suçüstü yapması gereken ve içeri girmesi gereken muhasebeci tazminatınızda alarak emekli olmuştu. Hey gidi günler, hey gidi müfettişler…
  • Yorumlara bakıyorum da… gülmek mi ağlamak mı gerek karar veremiyorum. HC denilen şahış şirkette 40’ı çıkmadan nefesi Uzakdoğu’da alan ve atıldığı güne kadar da 7-8000usd maaşla yurt dışında sınırsız sorumsuz yetkiyle görev yapan bir dönebili ya da bi yorumda dendiği gibi beyazgül… Şirketten hırsızlık, rüşvet vb nedenle atılan bu beyazgüle araya giren sarmaşık güllerinin hatırıyla pas bilet hakları geri verildiği çok konuşulan bir durum.Bilal Bey yazılarında haksız hukuksuz atılan binlerce Thy emekçisinin pas hakları için mücadele ededursun. Teftiş kurulunun beyaz gülleri HC ve diğer bazı yurtdışından memleketlerine hasret kargo başkan yardımcısı beyaz gülleri teftiş ettiler. şimdiye kadar ne tespit etmişlerde ne yazacaklarda, ne biliyorlarda müfettişlik yapacaklar. dersane ve kolejlerinde okudukları örgüt bunlara nokta atışı ünvânları boşa vermedi. Onlarda turistik teftiş gezilerine devam ediyorlar. en kıdemliyim diye gerinen Konyalıdan, iki cümleyi bir araya getiremeyen laz uşağına kifayetsiz muhterislerden siz Müfettiş Raporu beklemeye devam edin!!!
  • Bu kişinin rüşvet aldığı da konuşuluyor. Hakkında teftiş raporu varmış .
  • Hissedarların hakkını kim koruyor ? Bağımsız denetçiler mi ? Bunun için IMKB den denetçi atanıyor mu ?
  • Hissedarların hakkını kim koruyor . Bağımsız denetçiler mi ? Denetçileri kim denetliyor ?
  • Bu HC nin Hong Kong da kayırdığı PAL Acentasının THY nin iş ortağı olduğunu biliyormusunuz ? Bilmiyorsanız araştırın. PAL Acentası WW Ekspresin yüzde 15 ortağıdır.
  • Müfettişlerin yazdığı raporlardaki sorumluluğu nedir ?
  • Durumu çok iyi anlatan bir yazı. Liyakat ve adalet ve hukuk olmayınca sonuç bu.Eminim ortaya çıkmayan benzer olaylar çoktur.

OTUZ İKİ KISIM TEKMİLİ BİRDEN BU SİNEMADA

Airporthaber sitemizde ve diğer sitelerde gezinirken not alıp daha sonra yazı konusu yapar mıyım (?) düşüncesiyle bir araya getirerek bilgisayarıma kaydettiğim 8 haberin bulunduğu dosyayı sıklıkla yaptığım üzere iki, üç gün önce de gözden geçirirken müteakip okumalarımda dikkatimi çekmesi için başlığının yanına (XXXX) koyduğum haber, haliyle tekrar gözüme çarptı. Bu haberin neden atlandığını anlayamadım? 98 yorum dahil, yazının tamamını 2. kez okudum. Yaptığım dosyalama esnasında konuyu ilk okuduğumda bu haberle ilgili aldığım kısa notları ve konu ile ilgili değerlendirmelerimi bu hafta sizinle paylaşmak istedim.

Eskiden, yani benim çocukluk yıllarımda, sinemalarda film tanıtımı yapıldığında, “32 kısım tekmili birden, bu sinemada” denirdi. Bu haftaki yazımızda anlatacağım bu konu için de aynı tanımlamayı yapsam, abartmış olmam diye düşünüyorum. Aslında 8-1, kaldı 7 haber. Tabii ki onlara da sıra gelecek. Bu durumda ben de “8 kısım tekmili birden bu sütunlarda diyebilirim” Tabii ki sırası ve zamanı gelince onları da paylaşacağım. Daha dikkatli tarama ve kulakları daha iyi açarak tekmili birden (?) haberlerinin sayısının artacağı kesin.

ZİRA BU YAZIDA NEPOTİZMİN, YANDAŞLIĞIN, İŞ BİLMEZLİĞİN, KALİTESİZLİĞİN, SAMİMİYETSİZLİĞİN, CİDDİYETSİZLİĞİN, ÇİFTE STANDARDIN, GÜVENİ KÖTÜYE KULLANMANIN VB. BİR SÜRÜ YANLIŞIN, USULSÜZLÜĞÜN HEPSİ VE DAHA FAZLASI VAR.

Bu yılın başında, Airporthaber sitesinde yayınlanan bir veda mesajı okumuştuk. Haber, “THY' li eski yöneticiden zehir zemberek veda mesajı!” başlığı ile yayınlanmış, oldukça ilgi çekmiş ve bol bol yorumlanmış. Hatırlamak isterseniz linki aşağıda.

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/thyde-flas-ayrilik-sonrasi-zehir-zemberek-veda-mesaji.html

Türk Hava Yolları Batı ve Güney Avrupa Kargo Başkan Yardımcılığı görevine kadar yükselmiş olan Hüseyin Ceyhan (HC), yukarıda linkini verdiğimiz haberde yayınlanan veda mesajında; iş akdinin haksız yere feshedildiğini, satışları artırarak, milyarlarca dolar üretmesinin! takdir edilmediğini, tam aksine başarılarının cezalandırıldığını ifade ederken, kendisini disiplin kuruluna götüren sebebin ofis kirasındaki birkaç bin Euro tutarında bir meblağ ile ilgili olarak muhasebe dokümanlarına yanlış giriş yapılması olduğunu söylemiş.

Kararı Disiplin Kurulu verdiğine göre konunun soruşturması daha önce Teftiş Kurulunca yapılmış demektir. Daha doğrusu eskiden sistem böyle çalışıyordu. Teftiş kurulunun bu soruşturmayı ne şekilde yürüttüğünü bilmemiz ise tabii ki mümkün değil.

İfadeye bakar mısınız? Hazret şirkete milyarlarca dolar kazandırdığını iddia ediyor! Ya sayı saymasını bilmiyor ya da kendisini överken dikkat çekmeye çalışıyor. THY’nin 2022 bilançosuna göre dünya çapında elde ettiği kargo gelirinin tamamı 3,7 milyar USD olduğuna göre, şirketin kargo gelirinin hepsini HC kazanmış oluyor bu oldukça mütevazı ifadesine göre.

Bu “birkaç bin euro tutarında hatalı giriş” ifadesiyle de tam olarak ne kastettiğini bilmiyoruz ama yorumlar bölümünde, ofis kirası üzerinden menfaat elde ettiğine ilişkin iddialar dile getirilmiş. İddialar bir yana, bu ifadesiyle şirkete verdiği zararı kabul ettiği ve bunun önemsiz bir detay olduğunu düşündüğü anlaşılıyor HC nin.

Genel Kurullarında, her sene biraz daha artan ve 2022 bilançosunda, neredeyse 3 milyar TL’yi bulan (102 milyon USD) şüpheli alacakların takip edilip edilmediği konusundaki soruma, “Cironun yüzde biri kadar. Olur böyle kayıplar” cevabını veren THY yetkilisinin zihniyeti da böyleydi. Tipik, “Milyarlarca dolar kazanıyoruz, üç beş kuruşun lafı mı olur?” Kafası.

Habere yapılan ve adet olarak daha az olan lehteki yorumlarda, Hüseyin Ceyhan’ın başarı ve hedef odaklı biri olarak, işini doğru dürüst yaptığı anlatılırken; daha çok olan aleyhteki yorumlarda ise, yönetici olarak kendisine bağlı uzak doğu kargo piyasasında usulsüz işler yaptığı, kendisine bağlı personele eziyet ettiği yorumları daha fazla yapılmış.

İş akdi feshedilene kadarki süreçte, THY geçmişini araştırdığımızda, Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü mezunu olan HC nin, THY de 2008 yılı sonunda uzman olarak işe girmiş olduğunu öğreniyoruz. Yaklaşık 3 ay sonra Mart 2009 da Hong Kong Müdürü olmuş (?)

Daha sonra, 2011 de merkeze dönerek Asya ve Uzak Doğu Kargo Bölge Müdürü, 2017’de Asya ve Uzak Doğu Kargo Satış Başkan Yardımcısı, 2021 de Batı ve Güney Avrupa Kargo Başkan Yardımcısı yapılmış.

Veda mesajı yazısından, en son   Frankfurt’a atandığını, bu görevindeyken, 2023 yılı başında, Disiplin Kurulu Kararıyla işten atılmış olduğunu öğreniyoruz.

THY de son yirmi yılda çalışmış, 2003’ den önce işe girişli, işten şu veya bu şekilde ayrılmış (?) personel “Hala mı yadırgıyorsunuz bu tip tayin ve terfileri!” Diyerek ayıplayabilir ama, ben HC nin, işe girdikten 3 ay sonra Hong Kong Müdürü olmasını yadırgadım doğrusu! Dile kolay, yurt dışı müdürü yapmak için, tam 3 ay bekletmişler bu değerli elemanı.

Artık herkes gayet iyi biliyor ki; bu dönemde, yüzlerce yandaş, bazı mahfillerde oluşturulmuş gizli listelere dahil olarak, THY de kolaylıkla işe girip; hemen akabinde, 1-2 haftalık oryantasyon (şirket tanıtımı) eğitimleriyle şef, müdür ve hatta daha üst kadrolara getirildiler. Yıllarca emek vererek bu kadrolara gelenlerin verimsizlik bahanesiyle görevlerinden alınıp, işten atılmalarından sonra tabi. AKP tarzı istihdam modeliyle.

O yıllarda, söz konusu elemanların kendi aralarındaki bir konuşmalarına tanık olmuştum. Yine bazı kadrolara çöktükleri için, zafer kazanmış edasıyla birbirlerini tebrik ettikleri bir tarihti. İçlerinden biri, yurt dışı müdürü olan diğerine, “hiç bilmediğin bir işin ünitenin başına geçtin, az da olsa endişe, korku hissetmiyor musun?” diye sormuştu, Ötekinin cevabı tam ibretlikti. “Ne korkacam lan! Alttakine emrederim, üsttekine arz ederim olur biter.” demişti.”

Kendince haklıydı arkadaş. Alttakiler her halükârda işi yapıyordu zaten. Üstelik bu alttakiler, elbette istisnaları vardı ama, çok tecrübeli ve şirket aidiyeti olan insanlardı ve artık, işten atılma korkusu da yaşıyorlardı. Emredileni elbette yapacaklardı.

Geriye, üsttekine arzı endam etmek kalıyordu. Bilen bilir, itaatkâr (biatcı) kalabalıklar halinde yaşayan topluluklardaki “ardışık yalakalık döngüsünü” çok çarpıcı bir şekilde ifade eden meşhur bir karikatür vardır. Dilleri dışarıda, dizlerinin üzerine çökmüş insan tasvirlerinin tam halka oluşturduğu bir karikatür.

İş yerlerinde, torpilin gücüne, amire kayıtsız şartsız itaate ve tabii yalakalığa vurgu yapan bir karikatür. Tıpkı bu karikatürde vurgulandığı şekilde, biatcı kalabalığa dahil olan bir yalaka/yandaş olarak, arz etme yeteneğine sahip olmak ve bu yetenek doğrultusunda performans sergilemek çok önemli bu istihdam modelinde.

Ama bu HC yi, sadece makam ve dolgun maaş için döngüye girmiş alelade bir yandaş gibi algılarsak, haksızlık etmiş oluruz. Kendi açıklamasında ve onu destekleyen bazı fanatik yorumlarda, “over educated!” (Kendisi tarih bölümü mezunu.) ve “business oriented” (iş odaklı) olarak tarif edilen HC’nin, uzak doğu bölgesi kargo satış ve pazarlama faaliyetlerini okuduktan sonra, bireysel performansının kayda değer olduğunu düşüneceğinizi zannediyorum.

Bazılarına göre kargonun “k” sını bilmediği, bazılarına göre de kargonun kompetanı olduğu iddia edilen HC, Hong Kong Müdürlüğü görevinde çevreyi ve iklimi yeterince algıladıktan sonra, Temmuz 2011 de merkeze çekilerek, Asya ve Uzak Doğu Kargo Bölge Müdürü, yani bölgenin patronu olmuş. Hangi ara kargo kompetanı olduğu ise meçhul.

Mesajındaki ifadesiyle, Frankfurt ofis kirası ile ilgili birkaç bin eur hatalı giriş nedeniyle iş akdinin feshedildiğini düşünüyor ama yazıya yapılan yorumlarda ve bize ulaşan bazı duyumlara göre, kargo bölge müdürlüğünü yaptığı Hong Kong bölgesindeki bütün kargo potansiyelini bir kargo genel satış acentesine yönlendirdiğine, söz konusu acenteye düşük ücret vererek ekstra menfaat sağladığına, bu amaçla verdiği usulsüz emirlerin uygulanması için alt kadrosuna baskı yaptığına ve netice itibarıyla, THY’yi zarara uğrattığına dair iddialar da mevcut.  

Bu iddiaların ne kadarı doğru bilmiyoruz. Ancak, 2011 yılından, şirketten gönderildiği 2022 yılına kadar sürekli terfi ettiği de herkesin malumu. İddialar doğruysa, 2022 yılına kadar neden beklendiği ve THY Teftiş Kurulu’nun bu konuya ilgi duyup duymadığı da merak konusu. Herhalde disiplin kurulundan önce konunun soruşturmasını yapmış olması gereken Teftiş Kurulunun soruşturma raporunda bu tür konulara açıklık getirilmiştir. Tabii raporu tarafsız bir zihniyetle düzenlemişlerse.

Diğer yandan, şirketten gönderilirken tazminatlarının ödendiğine, hatta A/H de yayınlanan zehir zemberek mesajından sonra pas bilet haklarının bile verilmiş olduğuna dair söylentilerin olması da meselenin başka yönü.  Eğer bu duyum ve söylentiler doğru ise bana da  ”yahu bu adamın torpili kim acaba?” diye sormak düşer. Daha önce yöneltilen bu ve benzeri suallerin hiçbiri cevaplanmadı. Muhtemelen bu da cevaplanmayacak olsa bile.

Ben elbette böyle bir uygulamayı hiç normal karşılamıyorum. Çünkü, sebebi ister ofis kirası olsun, isterse şirketi zarara uğrattığına dair iddialar içeren önceki görevlerindeki işlemleri olsun, görevden alınan birine tazminatının ve pas bilet hakkının verileceğine inanmak istemiyorum.

Şimdi bana düşen Türk Hava Yollarının bu mümtaz yöneticisi için ne gibi bir işlem yaptığının araştırılmasıdır. Bu durumda da   halkın ve kamunun şirketi olan THY’yi yönetenlerin, şeffaflık ve kanunilik ilkeleri gereği kamuoyuna bugüne kadar ödenmemiş olan bir açıklama borçları var diye düşünüyorum. Aslında bu tür borçların çok biriktiği de ortada. Ama ödememekte kararlılar.

Gerçi geçmişte bazı ihmal ve suistimallerin bu yöntemle, yani “failin olay mahallinden uzaklaştırılması” suretiyle örtbas edildiğini de duyduk. Bulunduğu yurt dışı görevinde acenteye para kaptırdıktan sonra daha büyük ve gözde bir noktaya tayin edilen bir çalışan konusunda olduğu gibi.

Aradan neredeyse bir yıla yakın bir süre geçtiği için, şirketi zarara uğratan ve bu nedenle iş akdi feshedilen bir çalışan ile ilgili sadece işten çıkarma cezası vermek Teftiş ve Disiplin Kurulu üyeleri ile bu raporları onaylayan Genel Müdüre yeterli mi gelmiştir.? Bu da merak konusu.

OTUZ İKİ KISIM TEKMİLİ BİRDEN BU SİNEMADA

Yorumlar Tüm Yorumlar (52)

ASA ~ 4 ay önce
THY kargoda da en büyük fetöcü kadrolaşmayı ASA yapmıstır.Kargo bunun döneminde GMY olarak yeniden organize edilmiş, 2 başkan yardımcılığı ihdas edilmiş , sadece 6 olan müdürlük sayısı 32 ye çıkarılmıştır. Bu HC ile HC yi şikayet eden M.Kızıltan gibi şakirtler o dönem kargoda makam sahibi olmuştur. ASA Temelin has adamlarından biriydi.Kendisi şirketten daha sonra gönderildi ama yerleştirdikleri hala duruyor.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
ASA rumuzuna ~ 4 ay önce
Hainler baştan aşağı her devlet kurumunda tabii Thy kargoda da varlar tıpkı diğer birimlerde olduğu gibi,hemen hepsi de temel ve hamdi zamanında Thy'ye dolduruldu. Hepsinin geçmişleri,cvleri de belli ama niye ve nasılsa kimse bunlara dokunmuyor,dokunamıyor! Şef,müdür (yurtdışı da dahil) ve üstleri incelensin,kimlere bedava C sınıfı pas biletler verilmiş,upgrade yapılmış,kargoları bedava veya ciddi indirimle taşınmış,kimin ne olduğu ortaya çıkar da güya fetoyla mücadele ediyoruz deyip de şirketten fetocu iddiasıyla tazminat verilip atılıp tekrar geri alınıp makam verilenleri Thy'ye sokan iktidar ve torpilli Thy yöneticileri mi bunu yapacak?
Stockholm ~ 4 ay önce
Stockholm’de buharlaşan parayı merak edenler için… https://www.airlinehaber.com/airlinehaber-yazdi-thy-dava-acmaya-karar-verdi/amp/

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Stockholm ~ 4 ay önce
Thy nin iki kıymetli! müfettişi vakti zamanında muhasebe başkanlığının muhasebeci hakkında aylardır hesapları girmiyor bilgisiyle Oi tarafından Stockholm e gönderilmişti. Oİ kritik görevlere kimi göndereceğini iyi bilirdi. Teftiş sırasında artist muhasebeci ayılma-bayılma numarası yapınca Sonradan biri satış başkanı biri teftiş başkanı yapılan bu kıymetli müfettişler korkudan nefesi İstanbul’da almıştı. Rapor dahi yazmaya cesaret edememişlerdi. Sonradan muhasebe başkanlığı 2 uzmanı stockholme göndermişti. Bu uzmanlar müfettişlerin yapamadığını yapıp, muhasebecinin milyonlarca avro yunkendi banka hesabına göndererek Thy yi soyduğunu tespit etmişti. Sonra da müfettişlerin suçüstü yapması gereken ve içeri girmesi gereken muhasebeci tazminatınızda alarak emekli olmuştu. Hey gidi günler, hey gidi müfettişler…

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Stockholm'a ~ 4 ay önce
Orada parayı iç eden kişi akapeden torpilliydi oradan vatandaşlık da aldı,üstelik Tr'den de emekli oldu! Yanlış bilmiyorsam pas haklarını da aldı! Hakim bunca zaman niye personelinizi adam gibi doğru düzgün denetleyip,kontrol etmediniz diye Thy avukatlarına akıl verdi sonuçta beraat kararı verildi ve o zat şu an paraları afiyetle yemekle vaktini geçiriyor hamdolsun!
Stockholm.cvp ~ 4 ay önce
Bu Oi Çetin beyin bir yazısında adı geçen meşhur "testere Orhan" mı oluyor? Bütün tecrübeli müfettişleri Teftiş Kurulundan gönderen liyakatsizden mi bahsediyorsunuz? İşini yapan müfettişleri budamış ama basit bir soruşturmayı becerememiş mi?
Teftiş Miş… ~ 4 ay önce
Yorumlara bakıyorum da… gülmek mi ağlamak mı gerek karar veremiyorum. HC denilen şahış şirkette 40’ı çıkmadan nefesi Uzakdoğu’da alan ve atıldığı güne kadar da 7-8000usd maaşla yurt dışında sınırsız sorumsuz yetkiyle görev yapan bir dönebili ya da bi yorumda dendiği gibi beyazgül… Şirketten hırsızlık, rüşvet vb nedenle atılan bu beyazgüle araya giren sarmaşık güllerinin hatırıyla pas bilet hakları geri verildiği çok konuşulan bir durum.Bilal Bey yazılarında haksız hukuksuz atılan binlerce Thy emekçisinin pas hakları için mücadele ededursun. Teftiş kurulunun beyaz gülleri HC ve diğer bazı yurtdışından memleketlerine hasret kargo başkan yardımcısı beyaz gülleri teftiş ettiler. şimdiye kadar ne tespit etmişlerde ne yazacaklarda, ne biliyorlarda müfettişlik yapacaklar. dersane ve kolejlerinde okudukları örgüt bunlara nokta atışı ünvânları boşa vermedi. Onlarda turistik teftiş gezilerine devam ediyorlar. en kıdemliyim diye gerinen Konyalıdan, iki cümleyi bir araya getiremeyen laz uşağına kifayetsiz muhterislerden siz Müfettiş Raporu beklemeye devam edin!!!

Yanıtla

Kalan karakter 1000
öyle deme ~ 4 ay önce
Bu ülkede müfettiş de var Savcı da var. Mutlaka gereğini yaparlar.
Teftiş Miş.cvp ~ 4 ay önce
Evet, ben yıllardır haksız hukuksuz bir şekilde işten atılan ve emekli kimlik kartları ile pas bilet hakları gasp edilen emektar personel için mücadele ediyorum. Ancak ve maalesef geldiğimiz noktada açık bir ötekileştirme ve husumet ile karşı karşıya kaldığımızı görüyorum. Bizim haklarımızı gasp edenlerin bunun gibi kişilere tazminat ve pass bilet hakkı verdikleri doğruysa eğer, yazıklar olsun diyorum, esefle kınıyorum. Elbette bu hesapların tek tek sorulduğu günler gelecek. Ben buna inanıyorum.
HC ~ 4 ay önce
Bu kişinin rüşvet aldığı da konuşuluyor. Hakkında teftiş raporu varmış .

Yanıtla

Kalan karakter 1000
HC ye ~ 4 ay önce
Bilal bey de onu soruyor zaten. Disiplin Kuruluna gittiğine göre hakkında rapor tutulmuş olmalı demiş. Yani bu duyumun muhtemelen doğrudur.
DENETÇİ ~ 4 ay önce
Hissedarların hakkını kim koruyor ? Bağımsız denetçiler mi ? Bunun için IMKB den denetçi atanıyor mu ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Denetci mi? ~ 4 ay önce
Bağımsız denetçi dediğin her sene şablon rapor hazırlayıp cukkasına bakar. Devlet de alacağı vergiye baktığı için bu raporu esas alır. Yani bu bağımsız denetçiler şirketteki yolsuzlukları hırsızlıkları incelemez, soruşturmazlar. Böyle bir görev ve sorumlulukları yoktur. Öyle olsa bile sen bağımsız denetçi olsan, para karşılığı yaptığın denetimde, yönetici kadronun yolsuzluklarını yazar mısın? Enron skandalını hatırlatırım.
Denetci mi yazana ~ 4 ay önce
Enron skandalı diyorsun da sonrasında devletin tavrından,bu işe bulaşanlara verdiği cezalardan, çıkarılan yeni kanunlardan da bahsetseydin iyi olurdu. Burada da mesela Telekom'un satışı gibi nice dümenler ortaya çıktı sonuçta hepsinin üstü iktidar tarafından örtüldü...
DENETÇİ ~ 4 ay önce
Hissedarların hakkını kim koruyor . Bağımsız denetçiler mi ? Denetçileri kim denetliyor ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
PAL ~ 4 ay önce
Bu HC nin Hong Kong da kayırdığı PAL Acentasının THY nin iş ortağı olduğunu biliyormusunuz ? Bilmiyorsanız araştırın. PAL Acentası WW Ekspresin yüzde 15 ortağıdır.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
SECAM ~ 4 ay önce
Bu HC nin Hong Kong da kayırdığı PAL Acentasının THY nin iş ortağı olduğunu bilmiyoruz. Bu PAL Acentası ne menem bir acentadır da WW Ekspresin yüzde 15 ortağı oluyor? Oluyorsa HC bunun neresinde? Çok soru var.
SECAM.cvp ~ 4 ay önce
Bu bilgiyle konu çok ilginç bir yere gitti. HC bu durumda THY nin iş ortağı PAL acentesini kolladığı için mi suçlanıyor. Suçlanacak ne yapmış?
Muhasip ~ 4 ay önce
Müfettişlerin yazdığı raporlardaki sorumluluğu nedir ?

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Muhasipe ~ 4 ay önce
Güzel soru. Müfettişler de herkes gibi yaptığının ya da yapmadığının hesabını vermeli.
TCK ~ 4 ay önce
Denetim görevinin ihmali suçu TCK md 251
Belma Erdem ~ 4 ay önce
Durumu çok iyi anlatan bir yazı. Liyakat ve adalet ve hukuk olmayınca sonuç bu.Eminim ortaya çıkmayan benzer olaylar çoktur.

Yanıtla

Kalan karakter 1000
Belma Erdem.cvp ~ 4 ay önce
Beğendiğinize sevindim Belma Hanım. Benzer olaylar çok fazla var. Ama hangisinin gereği yapıldı? THY yönetimi hissedarı bilgilendirme ve şeffaflık ilkeleri gereği yeterli açıklama yapmadığı için bunu bilmiyoruz

Yorum Gönder

Kalan karakter 1000